Domi's corner

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω δικύλινδρο χωμάτινο Κάρντια μου για μακριά...... Αυτό θα γίνει καθημερινός εργάτης και μονοήμερος λασποσυλεκτης στο καντηλι..... Με περίεργα σχέδια για το μέλλον, τα οποία θα αναλύσουμε.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Με περίεργα σχέδια για το μέλλον, τα οποία θα αναλύσουμε.
Ευχαριστήσου το τώρα και αν χρειαστεί κάποια στιγμή καμιά ανακατασκευή ή αν το βαρεθείς στην τωρινή του μορφή, τότε μόνο σκέψου το για scrambler. Εγώ έτσι μάλλον θα το κάνω.
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Κουκλι... Για πες 2-3 πραγματάκια που συζήτησα με τον Γκάντι, αλλά δεν είχε απαντήσεις.
Έβαλες αποστάτες στο τιμόνι και αλλαξες τα πατάκια?
Έκανες τίποτα με ανάρτηση?
Η καλύτερη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις -ειδικά στο χώμα- είναι ανάρτηση πίσω & ελατήριο εμπρός. Έβαλα wp (μεταχειρισμένα) στο δικό μου & η διαφορά είναι ...εμφανέστατη. Αποστάτες στο τιμόνι χρειάστηκε να βάλω, για πατάκια αγόρασα από ebay επέκταση universal κ την κόλλησα στα ήδη υπάρχών. Τεπόζιτο έβαλα της acerbis, μέχρι τότε κουβαλούσα ένα τρίλιτρο μπετονακι της touratech & μου έδινε αυτονομία λίγο κάτω από 300 χλμ (ικανοποιητικό αριθμό για Ελλάδα).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η καλύτερη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις -ειδικά στο χώμα- είναι ανάρτηση πίσω & ελατήριο εμπρός. Έβαλα wp (μεταχειρισμένα) στο δικό μου & η διαφορά είναι ...εμφανέστατη. Αποστάτες στο τιμόνι χρειάστηκε να βάλω, για πατάκια αγόρασα από ebay επέκταση universal κ την κόλλησα στα ήδη υπάρχών. Τεπόζιτο έβαλα της acerbis, μέχρι τότε κουβαλούσα ένα τρίλιτρο μπετονακι της touratech & μου έδινε αυτονομία λίγο κάτω από 300 χλμ (ικανοποιητικό αριθμό για Ελλάδα).
Τεποζιτο από ebay?
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
@yns και @gsmaniac καλορίζικα και καλοτάξιδα τα Ντομί σας :ok: .

Αν ψαχτείτε για ντεπόζιτο Acerbis έχετε υπόψην ότι για τα δικά σας το ντεπόζιτο είναι έτσι



και όχι έτσι


Βέβαια αν θέλετε να τα κάνετε χωρίς φέρινγκ το δεύτερο είναι σαφώς προτιμότερο απο αισθητικής πλευράς,μπαίνει αλλά ίσως θέλει μικρή μετατροπή στο μπροστινό μέρος της σέλας.
Α και τα στοκ ντεπόζιτα σας είναι 13 αντί 16 λίτρων των επόμενων μοντέλων (και αυτά είναι ανταλλάξιμα αλλά δεν ταιριάζουν επίσης στα φέρινγκ.


Για αναρτήσεις όπως είπε ο @stefanos aftermarket ελατήρια για μπροστά (αν δεν έχουν ήδη) και ένα αφτερμάρκετ αμορτισέρ (ίσως ενα οικονομικό YSS ή μεταχειρισμένο WP κλπ) θα το μεταμορφώσουν προς το καλύτερο.
Αν θέλετε να ψαχτείτε με DIY ρίξτε μια ματιά εδώ


Αυτό θα κάνω.... Έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 ήδη.
Μέχρι τότε θα το φάει η λασπη

Advphone....
Γνώμη μου μην το κάνεις έτσι γιατί 1.Το δικό σου είναι αρκετά σπάνιο στην Ευρώπη και είναι κρίμα να το πετσοκόψεις ... και 2.Αυτό στην φωτό δεν είναι καν ντομι :Watching:



Ή ετσι :(Κλεμμενη απο fb ,ενα πατρινο dommie)


Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Ο συγκεκριμένος είναι παλιός αγωνιζόμενος εντουράς και έχει επίσης ένα ντομι με κοστούμι LC4 640 Adv με το οποίο έτρεχε παλαιότερα σε Trail Rides
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το πρώτο acerbis μπαίνει με το φερινγκ που έχω τώρα?
Το αρκετά σπάνιο... Μου βάζει φρένο στα σχέδια, Γκαμοτο!
Μιας και δεν είσαι άνθρωπος του "καφέ" θα συμφωνήσω με τον Γιώργη παραπάνω ότι δεν θα ήταν καλή ιδέα η μετατροπή του σε cafe racer...
Βελτίωσε το στα σημεία και πιες του το αίμα...!;)
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Έτσι να τα κάνουμε


λοιπών καντε τα ετσι εσεις .,
και αφήστε το κορίτσι για μενα .,.,οκ:?


καλες ανακατασκευες και βόλτες παιδες .,εφηβοι παντα.,.,.:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μιας και δεν είσαι άνθρωπος του "καφέ" θα συμφωνήσω με τον Γιώργη παραπάνω ότι δεν θα ήταν καλή ιδέα η μετατροπή του σε cafe racer...
Βελτίωσε το στα σημεία και πιες του το αίμα...!;)
Θα γίνω άνθρωπος του καφέ.... Μια χαρά άνθρωπες είναι και αυτοί!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Επειδη σκεφτομαι και εγω για ψηλο φτερο ,ειναι και low budget αναβαθμιση, να ρωτησω κατι σαν ασχετος ? Εχει τοση διαφορα στο χωμα το ψηλο απτο χαμηλο? Εκτος απτον κινδυνο να στομωσει απο λασπες, κατι αλλο?

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το πρώτο acerbis μπαίνει με το φερινγκ που έχω τώρα?
Το αρκετά σπάνιο... Μου βάζει φρένο στα σχέδια, Γκαμοτο!
για να το λεει ο γιωργης @Λευκάδιος μαλλον πρεπει να βαλεις χειροφρενο και οχι απλα φρενο....:ok::ok::ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδη σκεφτομαι και εγω για ψηλο φτερο ,ειναι και low budget αναβαθμιση, να ρωτησω κατι σαν ασχετος ? Εχει τοση διαφορα στο χωμα το ψηλο απτο χαμηλο? Εκτος απτον κινδυνο να στομωσει απο λασπες, κατι αλλο?

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Αυτο με τις λάσπες.....
 
Top Bottom