Doohickey KLR650

Supernova

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
TsR 125
Cb sf version R 400
Klr 650
Καλησπέρα στην παρέα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους παλιούς και νέους κατόχους "κουλουριών" και φυσικά σε όσους έχουν γνώση επί του θέματος.
Η ερώτηση πρόκειται για το γνωστό θέμα των klr με το doohickey (τεντωτηρας καδένας αντίβαρου) που στα μοντέλα πρό τού 2008 συνήθιζε να σπάει το ελατήριο ή και το "λαμακι" που κρατάει την ρύθμιση.
Στο δικό μου klr ξέρω ότι έχει αλλαχτεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη πρίν απο περιπου 20000χλμ αλλά με το εργοστασιακό, και όχι με το "βελτιωμένο" aftermarket που παίζει πολύ στην Αμερική και έχω αγχωθει κάπως μην παρουσιάσει θέμα.
Ακούω γνώμες, εμπειρίες, ιδέες, ότι έχετε ευχαρίστηση.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φιλε δεν το γνωριζω καθολου το θεμα
ο κορακας ομως θα ξερει (korax)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Εγω περσι που το ελεγξα ηταν οκ,φετος το καλοκαιρι θα του ριξω αλλη μια ματια.Ρωτησα φιλο που δουλευει τα Kawa και μου ειπε οτι σε καμια δεκαπενταρια κουλουρια που ξερει δεν του εχει τυχει τετοια περιπτωση.
Απ τη αλλη( μια που τοχω ψαξει το θεμα) το βελτιωτικο σετακι καλο κανει-κακο δεν κανει,εχω σκεφτει να παρω κ εγω ενα για τον""φοβο των Ιουδαιων""
 

Supernova

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
TsR 125
Cb sf version R 400
Klr 650
Για τον ίδιο λόγο σκέφτομαι να το πάρω κι εγώ φίλε @KORAX.
Βέβαια το κόστος δεν είναι μικρό 80€+10€ μεταφορικά για το σετ του eagle-mike (απο Δανία) αλλά και μόνο που θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο... είναι μια καλή επένδυση.
Σκέφτομαι πως ίσως με αγορά του εργοστασιακού (λιγότερο απο 10€) να πάει σε μηχανουργείο και να αντιγράφει ωστε να είναι πολύ καλύτερης ποιότητας απο το εργοστασιακό, και να είναι ένα ενιαίο κομμάτι οπως το "βελτιωμένο" (το εργοστασιακό είναι δύο κομμάτια συγκολλημένα) αλλά και πάλι μένει να βρεθεί το σωστό ελατήριο (μεγάλο κεφάλαιο τα ελατήρια)....και δεν νομίζω πως αξίζει η διαδικασία.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Μιχαλη το προβλημα του τεντωτηρα παρουσιαζεται μονο στο μοντελο της Αμερικης (κινητηρας Α) στην Ευρωπη το μοντελο (κινητηρας C) δεν εχει τετοιο θεμα το δικο μου πλησιαζει τα 110.000 χλμ

φοραει της μανας του κ οσες φορες εχει ελεγχθει ειναι οκ.
 

Supernova

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
TsR 125
Cb sf version R 400
Klr 650
Φίλε Πέτρο χαίρομαι πολύ που το ακούω (ή πιο σωστά, το διαβάζω) μόλις μειώθηκε το άγχος μου για το θέμα του doohickey κατά 20%.
Και λέω 20% και όχι 80% γιατί στον προηγούμενο ιδιοκτήτη το doohickey είχε σπάσει και ευτυχώς το κατάλαβε μόλις πήρε μπρος η μηχανή, και έτσι το αντικατέστησε.
Ελπίζω πως ήταν τυχαίο γεγονός και στην πλειοψηφία ισχύει πως στα ευρωπαϊκά μοντέλα δεν συμβαίνει συνήθως.
Όχι τίποτα άλλο, αλλά ιδρωσα πολύ για να καταφέρω να πάρω την μηχανή και δεν είμαι να παθαίνω καμία τέτοια πλάκα...και μετά να μην έχω την δυνατότητα να την επισκευάσω..
Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά σε όλα τα κουλουράκια μας και ότι μόνο τα αμερικανικά το παρουσίαζαν κατά κανόνα.
Σε κάθε περίπτωση αν κάποιος πετύχει το aftermarket "βελτιωμένο" doohickey σε κατάστημα εντός της ευρωπαϊκής ένωσης (ένα έχω βρει μόνο) ας κάνει ένα ποστ σε αυτό το νήμα, γιατί απο το Αμέρικα απο όσο γνωρίζω το τελωνείο ξυρίζει..
 

Supernova

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
TsR 125
Cb sf version R 400
Klr 650
Αφού όσο κι αν το σκεφτόμουν δεν μπορούσα να είμαι ήσυχος... έκανα την παραγγελία και σήμερα μου ήρθε το πολυπόθητο πακέτο...
Το doohickey με το torsion spring και το ανάλογο τρυπανακι για να γίνει η τρύπα στο case.
Να πω επίσης πως τον πωλητή τον βρήκα στην Γερμανία μέσω ebay και η παραγγελία έγινε μετά απο επικοινωνία με τον eagle-mike που μου σύστησε τον συγκεκριμένο πωλητή ως τον μόνο που έχει το συγκεκριμένο προϊόν του στην Ευρώπη.
Τώρα το μόνο που μένει είναι να μαζευτούν και τα υπόλοιπα εργαλεία-αναλωσιμα που θα χρειαστούν για την "επέμβαση" και φυσικά ο απαραίτητος χρόνος.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αφού όσο κι αν το σκεφτόμουν δεν μπορούσα να είμαι ήσυχος... έκανα την παραγγελία και σήμερα μου ήρθε το πολυπόθητο πακέτο...
Το doohickey με το torsion spring και το ανάλογο τρυπανακι για να γίνει η τρύπα στο case.
Να πω επίσης πως τον πωλητή τον βρήκα στην Γερμανία μέσω ebay και η παραγγελία έγινε μετά απο επικοινωνία με τον eagle-mike που μου σύστησε τον συγκεκριμένο πωλητή ως τον μόνο που έχει το συγκεκριμένο προϊόν του στην Ευρώπη.
Τώρα το μόνο που μένει είναι να μαζευτούν και τα υπόλοιπα εργαλεία-αναλωσιμα που θα χρειαστούν για την "επέμβαση" και φυσικά ο απαραίτητος χρόνος.
Email,τηλ ,η πως επικοινωνησες παραγγειλες τελος παντων--κοστος
 

Supernova

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
TsR 125
Cb sf version R 400
Klr 650
Φίλε @KORAX η επικοινωνία με τον eagle-mike όπου τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιος που να έχει το doohickey εντός Ευρώπης έγινε μέσω της σελίδας του https://eaglemike.com
Η επικοινωνία με τον πωλητή και η παραγγελία έγινε μέσω της πλατφόρμας του ebay, το ανταλλακτικό που πήρα είναι αυτό
https://m.ebay.com/itm/doohickey-basic-lever-torsion-spring-for-Kawasaki-KLR-650-A-B-C-Bj-87-07/153025494777?hash=item23a107bef9:g:kLMAAMXQbflSLzPg
Στα 79.90+9.90 μεταφορικά.
Και υπάρχει και σετ με 2 καλύτερης ποιότητας "κανονικά" ελατήρια σε 2 μήκη ώστε να χρησιμοποιήσουμε το κατάλληλο για εμάς (αντί του torsion spring)
https://m.ebay.com/itm/eagle-mike-doohickey-basic-lever-extension-spring-Kawasaki-KLR-650-A-B-C/152933986152?hash=item239b936f68:g:~n0AAMXQR4FRlQSV
Στα 69.90+9.90 μεταφορικά.
Υπόψιν πως στα σετ υπάρχει μαζί με το doohickey και μια ροδέλα την οποία απ' όσο έχω διαβάσει ΔΕΝ την χρησιμοποιούμε στα μοντέλα πρίν το 2008, θα το ψάξω περισσότερο για να είμαι σίγουρος.
(Αν κάτι στο παραπάνω ποστ δεν είναι σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ ας το διορθώσουν οι mod παρακαλώ, βέβαια διαφήμιση δεν μπορεί να θεωρηθεί μιας και σύμφωνα με τον κατασκευαστή, ο συγκεκριμένος πωλητής είναι ο μόνος που έχει το ανταλλακτικό του εντός Ευρώπης).
 
Top Bottom