Dott. Claudio Marcello Costa για τον barry sheene

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Τον συνάντησα το 1972, ήμουν στην Ίμολα για πρώτη φορά ως γιατρός. Τότε υπήρχε η συνήθεια να εξετάζουμε τους οδηγούς πριν από κάθε αγώνα.
Αυτός ήταν ένα παιδάκι και ήρθε με τόλμη και μου είπε ότι ήταν προσβλητικό να τον εξετάσω. Μετά μου δήλωσε....
-Είμαι φανταστικός !
Τον προειδοποίησα για τους κινδύνους του Ίμολα και τον ρώτησα μόνο την ομάδα αίματος.
Αυτός μου είπε
-Γιατρέ μου είσαι πολύ συμπαθής, θα δεις, θα μπω και θα κάνω ρεκόρ.
Εγώ ειδοποίησα τους γιατρούς στο Ταμπουρέλο ότι ένας Άγγλος με το νο7 θα πέσει εκεί σε λίγο.
Μου απάντησαν ότι έκανα λάθος.
Ήρθε με τους γιατρούς της Πιρατέλα , με ορό στο χέρι και την κλείδα σπασμένη. Έπεσε στην επόμενη στροφή.
Όταν με είδε μου χαμογέλασε και μου είπε
-Τελικά δεν είμαι και τόσο φανταστικός !
Το Μάρτιο του 75 έπεσε στη Ντεϊτόνα με 200. Εγώ τον περιποιήθηκα. Έκανε εγχείρηση στο μηρό.
Έμεινα μαζί του στο νοσοκομείο για 3 μέρες και στο τέλος πάψαμε να μετράμε σπασμένα κόκαλα.
40 μέρες μετά επέστρεψε στο Σάλτσμουργκ, μα τότε η εκκίνηση γίνονταν με σπρώξιμο και δεν μπορούσε λόγω του σπασμένο ποδιού.
Ζήτησε να ξεκινήσει τελευταίος και να τον σπρώξει ένας μηχανικός αλλά του το απαγόρευσαν
Τότε συνειδητοποίησα πως οι κοινοί άνθρωποι με τους νόμους τους δεν καταλαβαίνουν το μεγαλείο των μοτοσικλετιστών.
Dott. Claudio Marcello Costa
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom