DR 650...S

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αυτό είναι το ζήτημα τελικά. Το είχε πει ο stf σε άλλο νήμα. Μιλάμε για μοτοσυκλέτες, κάποιος το εκλαμβάνει ως προσωπική προσβολή στην τιμή και την υπόληψη του αντί για συζήτηση για σιδερα και βγάζει αφρούς, εφευρίσκει λογια που δεν ειπώθηκαν γιατί νομίζει ότι υπονοηθηκαν και ένα γενικότερο λολ σε συζήτηση με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς επί προσωπικού. Περαστικά σας.
Πάλι καλά να λες που δεν αφορά Χονδα 25αετίας το σχόλιό σου ,αλλά ένα ταπεινό ΣουτΖούκι.
Διαφορετικά ,παίζει να είχε εκδοθεί ήδη κ "συμβόλαιο" εξόντωσής σου.
:ha

Πέρα από την πλάκα ,συμφωνώ με KORAX & gsmaniac για την χρησιμότητα κ την απλότητα επέμβασης των old school bikes
αλλά δεν παύει να εχει βάση κ η άποψη του amyroukai ,οτι έχει νόημα η χρήση τους ,όταν (κι όχι απαραίτητα για να...) μπορεί να κρατηθεί χαμηλά το κόστος.

Καποιος που θελει να γυρίσει τον κόσμο όλο χωμάτινα ,μπορεί να το κανει με SuperCub90 σε σάκκους ,μπορεί να το κάνει κ μ'ένα Τ7 βιτρίνας.

Προσωπικά ,θα έμπαινα στην διαδικασία να στήσω κ να έχω ένα παλιό μοντέλο για να παίζω στο χώμα ,μόνο αν το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν πλήρως λειτουργικό-αξιόπιστο-κ της αρεσκείας μου (όχι απλά να τσουλάει δηλ) κι όλα αυτά με το 20-30% του κόστους μιάς σύγχρονης μοτοσυκλέτας της ίδιας κατηγορίας.

Το να διαθέσει κάποιος πχ 8Κ για να τουμπανιάσει ένα DRS ,όταν με 10Κ μπορεί αν εχει ένα Τ7...ε...δεν το λες κ σοφή τακτική.

Τώρα ,για συναισθηματικούς λόγους κι επειδή έτσι γουστάρω ,έχω ξοδέψει πολλά χρήματα (χωρίς να χρειάζεται χρηστικά) για τις μοτό μου ,κ θα ξοδεύω γιατί έτσι γουστάρω κ με φτιάχνει ,όσο εχω ,κι όσο Ζω.
Αλλά αυτό αποτελεί "προσωπική καλλιτεχνική κ εικαστική μοτο-παρέμβαση" ,και σαφώς όχι χρηστική ανάγκη λόγω μη δυνατότητας των σύγχρονων μοτοσυκλετών να "ανταγωνιστούν" τις παλιές ,σε οποιονδήποτε τομέα.

ΜΗΝ τρελλαθούμε κιόλαςΝΑΙ...?
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Πάλι καλά να λες που δεν αφορά Χονδα 25αετίας το σχόλιό σου ,αλλά ένα ταπεινό ΣουτΖούκι.
Διαφορετικά ,παίζει να είχε εκδοθεί ήδη κ "συμβόλαιο" εξόντωσής σου.
...

Το να διαθέσει κάποιος πχ 8Κ για να τουμπανιάσει ένα DRS ,όταν με 10Κ μπορεί αν εχει ένα Τ7...ε...δεν το λες κ σοφή τακτική.
Ενώ είναι υπερβολικά πολύ σοφή τακτική το να διαθέσεις 20-25Κ για να πάρεις μοτοσυκλέτα για adventure χρήση στην Ελλάδα..... :rolleyes: Ή μήπως ρε παίδες τελικά είναι και επένδυση που αποφέρει και κέρδη, ενώ όσοι τα σκάμε στα χρέπια και δεν αλλάζουμε μηχανάκια κάθε λίγο, κάνουμε κάτι τόσο λάθος? :oops::oops:
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! Δε χρειάζεται να είμαστε επικριτικοί προς κάποια κατεύθυνση, δεκτές όλες οι επιλογές και οι απόψεις όσο δεν προσβάλλουν τις αντίθετες..........


Πέρα από την πλάκα...
Πραγματικά δε μπορώ ακόμα να καταλάβω με ποιά διάθεση γίνεται τέτοιο πλυντήριο επικριτισμού και συγκρίσεων με άλλα μηχανάκια, σε ένα θέμα που αφορά στη βελτίωση ενός παλιού dual sport. Το ποια πρακτική και value for money αξία έχουν αυτά τα μηχανάκια το δείχνει ο χρόνος και δεν προσπαθεί κανείς να κλέψει ούτε μερίδιο αγοράς, ούτε τα λεφτά κάποιου.
Δεν έχει τα ίδια οφέλη και χρηστική αξία το ίδιο μοντέλο για διαφορετικούς αναβάτες. Είναι λίγο σαν να διαφωνούμε για το ποιος έχει την καλύτερη γκόμενα και πόσα του τρώει... :p
Εάν η μοτοσυκλέτα ήταν θέμα που μπορούσε να προσεγγιστεί αντικειμενικά και αφορόυσε καθαρά στην πρακτικότητα και την οικονομία, μάλλον οι περισσότεροι δε θα καβαλούσαμε ούτε θα γράφαμε εδώ μέσα.

Είτε έχουμε dr, xrv, gs, multistrada, για κάποιους είναι όμορφο και ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξε... Χαλαρώστε


Με φιλική, εικαστική και καλλιτεχνική διάθεση πάντα! ;)




 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Απομονώνεις μια μόνο πρόταση από το συλλογισμό μου ,κ της δίνεις νόημα δικό σου ,άσχετο με αυτό που εγώ είπα.

Μπορώ κι εγώ να σου απαντήσω step by step ,αλλά χωρίς αλλοίωση εννοιών.
Πάμε...

el-Gatto έγραψε:
Tο να διαθέσει κάποιος πχ 8Κ για να τουμπανιάσει ένα DRS ,όταν με 10Κ μπορεί αν εχει ένα Τ7...ε...δεν το λες κ σοφή τακτική.
...Ενώ είναι υπερβολικά πολύ σοφή τακτική το να διαθέσεις 20-25Κ για να πάρεις μοτοσυκλέτα για adventure χρήση στην Ελλάδα..... :rolleyes:
Μία πρόταση πρίν ,έγραψα οτι η αναφορά κόστους ,αφορά μοτο παλιές-vs-νέες ίδιας κατηγορίας.
Μεσαία ΟνΟφφ δηλ.
Ε ,δεν εχουν 25Κ αυτά ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ σήμερα ,οπότε άστοχο κ παραπλανητικό το σχόλιό σου.

Ή μήπως ρε παίδες τελικά είναι και επένδυση που αποφέρει και κέρδη, ενώ όσοι τα σκάμε στα χρέπια και δεν αλλάζουμε μηχανάκια κάθε λίγο, κάνουμε κάτι τόσο λάθος? :oops::oops:
Η αγορά καινούργιας μοτό ,δεν ήταν ποτέ επένδυση.
ΧΑΣΟΥΡΑ (οικονομική) επί τη εμφανίσει ήταν-είναι-κ θα είναι.
Λάθος δεν κανει ούτε αυτός που κρατάει τη μοτό του 20 χρόνια ,ούτε αυτός που αγοραζει καινούργια ,γιατί όλα αυτά εμπίπτουν στα προσωπικά γούστα του καθενός ,κ δεν επιδέχονται κρίση ή σύγκριση.
Εγώ τουλάχιστον δεν τα κρίνω ούτε τα συγκρίνω ,εσύ το κάνεις.
Τώρα...γιατί νιώθεις την ανάγκη να απολογηθείς/δικαιολογηθείς?... ,δεν γνωρίζω.
Είναι καθαρά θέμα προσωπικής ψυχικής ενδοσκόπησης.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! Δε χρειάζεται να είμαστε επικριτικοί προς κάποια κατεύθυνση, δεκτές όλες οι επιλογές και οι απόψεις όσο δεν προσβάλλουν τις αντίθετες..........
Οταν ακούς μια διαφορετική άποψη ,δεν είναι απαραίτητο να νιώθεις κατακριτέος κ δακτυλοδεικτούμενος ,επειδή δεν είναι ταυτόσημη με την δική σου.
Δεν αναφέρθηκε κανείς προσωπικά σε σένα ,οπότε γιατί θίγεσαι.
Μήπως με αυτό τον τρόπο "προσβάλεις" τους έχοντες διαφορετική άποψη από την δική σου ;

Πέρα από την πλάκα...
Πραγματικά δε μπορώ ακόμα να καταλάβω με ποιά διάθεση γίνεται τέτοιο πλυντήριο επικριτισμού και συγκρίσεων με άλλα μηχανάκια, σε ένα θέμα που αφορά στη βελτίωση ενός παλιού dual sport. Το ποια πρακτική και value for money αξία έχουν αυτά τα μηχανάκια το δείχνει ο χρόνος και δεν προσπαθεί κανείς να κλέψει ούτε μερίδιο αγοράς, ούτε τα λεφτά κάποιου.
Δεν έχει τα ίδια οφέλη και χρηστική αξία το ίδιο μοντέλο για διαφορετικούς αναβάτες. Είναι λίγο σαν να διαφωνούμε για το ποιος έχει την καλύτερη γκόμενα και πόσα του τρώει... :p
Εάν η μοτοσυκλέτα ήταν θέμα που μπορούσε να προσεγγιστεί αντικειμενικά και αφορόυσε καθαρά στην πρακτικότητα και την οικονομία, μάλλον οι περισσότεροι δε θα καβαλούσαμε ούτε θα γράφαμε εδώ μέσα.

Είτε έχουμε dr, xrv, gs, multistrada, για κάποιους είναι όμορφο και ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξε... Χαλαρώστε
Δεν νομίζω οτι διαφωνεί κανείς με όλα αυτά που αναφέρεις.
Ετσι ακριβώς είναι ,όπως τα λές.

Προσωπικά ,έχω διαθέσειι 100άδες εργατώρες κ 1000άδες € για να βελτιώσω μια παλιά μοτοσυκλέτα που γούσταρα
Επίσης ,έχω διαθέσει 100άδες εργατώρες κ 1000άδες € για να αγοράσω μια καινούργια μοτοσυκλέτα που γούσταρα
Δεν αισθάνομαι λάθος πουθενά ,γιατί ήταν προσωπική μου υπόθεση ,και ευχαριστήθηκα εξίσου όλες τις επιλογές μου.
Και δεν παρεξηγήθηκα επίσης ποτέ ,επειδή κάποιος ή κάποιοι άλλοι ,θεωρούσαν τα 2τροχα σίδερά μου "αναξιόπιστα" κ το δήλωναν δυνατά.
Να γελάσω μου βγήκε μόνο.
Σιγά ΜΗ σκάσω...Σιγά ΜΗ προσβληθώ...

Με φιλική, εικαστική και καλλιτεχνική διάθεση πάντα! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Φοραω τα συγκεκριμένα plex valves στο DR.Και στο παλιό DR είχα wp.
Για γρήγορη οδήγηση και καφριλες mx style όπως στο βιντεάκι συμπεριφέρεται οκ και προφανώς καλύτερα από ότι το στοκ φρεσκο μπροστινό. Όμως σε νορμάλ συνθήκες (νορμάλ εννοώ οπως οδηγάω εγώ συνηθως ) ένα σωστά σεταρισμενο μπροστά με λάδι/ελλατηρια η ακόμα καλύτερα αναποδο wp συμπεριφέρονται πολύ καλυτερα.
Απλά η μετατροπή σε wp θέλει πολύ δουλειά ( κεντρα, ρουλεμάν, αποστάτες, τρομπες και λοιπά)
ενώ τα plex απλά τα πετάς μέσα και είσαι έτοιμος.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Tο να διαθέσει κάποιος πχ 8Κ για να τουμπανιάσει ένα DR ,όταν με 10Κ μπορεί αν εχει ένα Τ7...ε...δεν το λες κ σοφή τακτική.
Ειναι σαν να ακουω μια φωνη να μου λεει "καλα αγορι μου, μηπως εισαι βλαμμενος που τα σκασες και για τα δυο?" Η απαντηση ειναι "Ναι!" και πισω παίζει ace of spades στη διαπασών. :roflmao:
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ειναι σαν να ακουω μια φωνη να μου λεει "καλα αγορι μου, μηπως εισαι βλαμμενος που τα σκασες και για τα δυο?" Η απαντηση ειναι "Ναι!" και πισω παίζει ace of spades στη διαπασών. :roflmao:
Τι είπες τώρα αγόρι μου?? Πως μας πετσόκοψες έτσι!
Έρχεσαι να τα γειώσεις όλα ετσι απλά με μια πρόταση, δίχως κανένα οίκτο, καθωσπρεπισμό και πολιτική ορθότητα?

Αφιερωμένο σε σένα και τα μηχανάκια σου με πάρα πολλή αγάπη!
 
Top Bottom