DR 800 'BIG'... Αξίζει ακόμη και σήμερα;

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ότι και να πάρεις τόσο παλιό στάνταρ θα τρέχεις σε μαστορια, τόσο για επισκευές οσο και σε μαζεματα.

Κατά την άποψή μου η καλύτερη οικονομική επιλογή είναι για τη δουλεια αυτή ένα xt660r, το πολύ πολύ με μια μετατροπή σε εξάτμιση (από 2 σε 1) από λαιμούς ώστε να κερδίσεις τουλάχιστον 5εκ σε απόσταση από το έδαφος και κανα 10αρια κιλά βάρος.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με το XT συμφωνώ κι εγώ, να ξέρεις....;)

επίσης κανά 640 μετά το 2004, είναι αξιόπιστα και σαφώς ανώτερα οδηγικά από οτιδήποτε άλλο στην κατηγορία:cool:
Τα 3-3,5 χιλιάρικα φτάνουν για ένα καλό 640 νομίζω..., ή κάνω λάθος. Δεν έχω ψάξει τιμές.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Με χτυπάς αλλύπητα...
απο το να σε βαραει απο δω μεχρι το πρωτο χωμα σε κανενα Περτουλι μια πιστοναρα 800 κυβικα... καλυτερα ο Παντελης!!!
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο από πάνω ........και δεν σταματάς μέχρι να την δεις όπως τραβάει η ψυχή σου....




Όταν θα πέσει και το χρώμα επάνω τις " τα ίδια που έχει και τώρα" πρέπει να είναι μ@υνα..... :D


σαν παιδάκι κάνω που του πήρε ο μπαμπάς αυτοκινητάκι :p
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο από πάνω ........και δεν σταματάς μέχρι να την δεις όπως τραβάει η ψυχή σου....




Όταν θα πέσει και το χρώμα επάνω τις " τα ίδια που έχει και τώρα" πρέπει να είναι μ@υνα..... :D


σαν παιδάκι κάνω που του πήρε ο μπαμπάς αυτοκινητάκι :p
Perfect fairing ;
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Η γνώμη μου για το Μπίγκουλα.
Ηταν ενα απο τα μαστόδοντα της εποχής του που δεν τράβηξε στη Ελλάδα λόγω μάλλον ... της ιδιαιτεροτητάς του.
Ως ακραία μηχανολογική άποψη, μονοκύλινδο με μακριά μπιέλα και πιστόνι 105 mm δημιουργεί μεγάλες ροπές αδράνειας
στα ίδια του τα μέταλα ( βλέπε καδένες εκκεντροφόρου και αντιβάρων). Αυτό σημαίνει ότι θέλει τη φροντίδα του και τις ρυθμίσεις του.
Εαν πιάνουν τα χέρια κάποιου είναι τόσο απλή κατασκευή που με το service manual του μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα μόνο του.
Υπάρχουν ανταλακτικά μεταχειρισμένα στη αγορά και η Σουζουκι το υποστηρίζει ακόμα με το ανάλογο οικονομικό τίμημα.
Απο την άλλη πλευρά η ροπή του και οι κραδασμοί του είναι που σε φτιάχνουν.
Δεν είναι ένα σύγχρονο μηχανάκι για γρήγορα ταξίδια, είναι μια γριούλα με τις ανάγκες τις αλλά και το ζουμί της.
Στο εξωτερικό ειναι ενα παιχνίδι για μεγάλα παιδιά, δες το επισυναπτόμενο λινκ
http://www.google.gr/url?url=http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=362489&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=tRFHVJa7H8yHPcDQgaAN&ved=0CBIQFjAA&usg=AFQjCNFvSgp6FY7C9Ieow2jBjAxE6DDQMA
 

ilsoko

Μέλος
Περιοχή
Βέροια -Ημαθία
Όνομα
Κοτζαερίδης Ηλίας
Μοτό
Honda dax 50 st
Husqvarna te 510
Suzuki Dr-800
Μοτοσυκλέτα με μοναδικότητα και χαρακτήρα.Δεν πρέπει να την κρίνουμε με δεδομένα και αριθμούς.Είναι αυτό που είναι και για αυτό την αγαπάει κανείς.

 

ilsoko

Μέλος
Περιοχή
Βέροια -Ημαθία
Όνομα
Κοτζαερίδης Ηλίας
Μοτό
Honda dax 50 st
Husqvarna te 510
Suzuki Dr-800
Στα ερώτήματα του Χρήστου λέω
Αξίζει ακόμη και σήμερα = ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι(έχω τρια 2χ 800 και 1χ 750)
Αξίζει να ασχοληθεί κάποιος = χρήμα, χρόνο και αγάπη θέλει μόνο
Είναι απροβλημάτιστα ή πονάνε σε συγκεκριμένα σημεία= και εδω ισχύει η πάνω απάντηση με λίγη αγάπη περισσότερη
Είναι έμπιστο για ταξίδια στα βουνά και στις ερημιές= εδώ μόνο η αγάπη και ο θεός βοηθάει
Η φωτό είαναι απο εκδρομούλα στην κορυφογραμή του Βερμίου
 

ilsoko

Μέλος
Περιοχή
Βέροια -Ημαθία
Όνομα
Κοτζαερίδης Ηλίας
Μοτό
Honda dax 50 st
Husqvarna te 510
Suzuki Dr-800
τα ανταλλακτικά του άρχισαν να σπανίζουν σιγά σιγά.Την τελευταία φορά μου ήρθαν απο Ολανδία(αλυσίδες αντικραδασμικού-εκεντροφορου)
Στην Γερμανία έχουμε τον φίλο μας τον Στέφαν που έχει και του πουλιού το γάλα,ετοιμάζει κάτι ρεπλίκες dr 800 rrrrrrrrrrrrrrrrr σκέτη τρέλα.
Ο φίλος απο την Γερμανία ξέρει και τη ώρα πάω για ύπνο μετά απο τις τόσες αγορές που έκανα απο το μαγαζί του.
http://www.dr-big-shop.de/DR_BIG.html
Αν αγοράσω και τα σπεσιαλ mikuni που έχει θα γίνουμε και κουμπάροι

φωτό απο Βέρμιο(πηγάδια)
 
Top Bottom