DRONES γενικα...

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
τωρα εβλεπα και κατι βιντεακια με πορεια μηχανακια......σουπερ....
πες τε κανα φθηνο ρε μαγκες.....
καμερα του κοζαρουμε και καμια go pro αν το σηκωνει το βαρος.....
Καλημέρα. Χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο το DJI Phantom 3 για εναέριες λήψεις στα ταξίδια μου. Η πίσω βαλίτσα του BMW σκέψου αφιερώνεται αποκλειστικά στη μεταφορά του.. ( ντυμένη εσωτερικά με φοαμ υλικό κτλ..) Αν θες να φτίαχνεις βίντεο που θα τα συνδυάζεις με άλλες λήψεις από άλλη κάμερα ,πχ πάνω στο κράνος σου ,τότε τα φτηνιάρικα δεν θα σε καλύψουν. Αν θες ωστόσο να κάνεις το χαβαλέ σου και να το πετάς που και που μπορείς μέχρι 200 ευρώ να πάρεις κάτι αξιόπιστο. Μην περιμένεις όμως ποιότητα από εναέριες λήψεις.. Θα έχεις πολλούς κραδασμούς λόγω κακής ποιότητας gimbal και μικρή ανάλυση στα βίντεο..
Πήγαινε στο 02:40 και στο 05:30 λεπτό και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Ένας λόγος που έβγαλε το Mavic η DJI είναι και αυτός του όγκου μεταφοράς του. Αναδιπλούμενοι βραχίονες ελίκων και μικρότερο μέγεθος. Ιδανικό για μοτοσυκλετιστές.. Ακριβό ακόμη ωστόσο... :)
Όσον αφορά τη νομοθεσία , απαγορεύεται η πτήση πάνω απο αρχαιολογικούς χωρους, γήπεδα , αυτοκινητόδρομους, αεροδρόμια , στρατόπεδα και μερικά άλλα μέρη που δεν θυμάμαι... Τώρα για την άδεια .. Το πέταξα στο Στέλβίο, στο Γκλοσκόκνερ και αλλού και δεν είχα πρόβλημα. Για το μέλλον δεν ξέρω.. Όσο δεν προκαλείς και δεν γίνεσαι αιτία πρόκλησης ατυχήματος κανείς δεν διαμαρτύρεται. Ίσα , ίσα που όλοι το χαζεύουν.
Για όποια άλλη πληροφορία σχετικά με το drone είμαι στη διαθεσή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να προσέχετε πάντως.
Ήδη έχω καταρρίψει(με καραμπίνα) ένα που πέταγε πάνω από το σπίτι μου.

:stop:
Καλα έκανες μαλλον θέλουν το μηχανακι !!!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Καλα έκανες μαλλον θέλουν το μηχανακι !!!
Λες? Δε το είχα σκεφτεί...:):):)


Εμείς νομίζαμε ότι κάνανε μάτι στη γυναίκα του διπλανού που έκανε ηλιοθεραπεία γυμνόστηθη:woot: στο κήπο του.
 

Kamo

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R 1200GS
Να προσέχετε πάντως.
Ήδη έχω καταρρίψει(με καραμπίνα) ένα που πέταγε πάνω από το σπίτι μου.

:stop:
Καλα έκανες μαλλον θέλουν το μηχανακι !!!
Όχι ρε παιδιά, δεν πάει ετσι.Δεν απανταμε στην παρανομία με παρανομια.
Και για να εξηγησω... Αν ο αλλος πετουσε πανω απο κατοικημενη περιοχη, συμφωνα με τους νεους νομους ειναι εκτος απο επικινδυνος και παρανομος.
Και συμφωνα με τον νομο το ιδιο ειναι και αυτος που το καταρριπτει με αυτον τον τροπο.

Φιλε Μανωλη δεν τα γραφω για να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου .:):)
Απλα θα πρεπει να προσεχουμε εκατερωθεν!!!
Και απο την αλλη αν ο ντρονας επαιρνε ματι τη γυναικα του γειτονα ας καθαριζε αυτος την κατασταση
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Όχι ρε παιδιά, δεν πάει ετσι.Δεν απανταμε στην παρανομία με παρανομια.
Και για να εξηγησω... Αν ο αλλος πετουσε πανω απο κατοικημενη περιοχη, συμφωνα με τους νεους νομους ειναι εκτος απο επικινδυνος και παρανομος.
Και συμφωνα με τον νομο το ιδιο ειναι και αυτος που το καταρριπτει με αυτον τον τροπο.

Φιλε Μανωλη δεν τα γραφω για να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου .:):)
Απλα θα πρεπει να προσεχουμε εκατερωθεν!!!
Και απο την αλλη αν ο ντρονας επαιρνε ματι τη γυναικα του γειτονα ας καθαριζε αυτος την κατασταση
Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις. Στην Αμερική μετά από μακροχρόνιους δικαστικούς αγώνες, δε ξέρω αν έχει ξεκαθαριστεί το θέμα της παραβίασης του ιδιωτικού χώρου από τα Drones.

Όμως οι πολίτες των Δυτικών κοινωνιών είναι ιδιαίτερα καταπιεσμένοι σε εργασιακό, οικονομικό, κοινωνικό κλπ επίπεδο, οπότε είναι λογικό να εξαγριώνονται όταν παραβιάζεται η ιδιοτικότητα του σπιτιού-καταφυγίου τους. Προσοχή λοιπόν, τα drones δεν είναι παιχνίδια.


Γυρίζοντας στα δικά μας, θα ήθελα να συγχαρώ το συμφορουμίτη Παναγιώτη ο οποίος έγραψε παραπάνω ότι αφιερώνει στα ταξίδια του μια ολόκληρη βαλίτσα για το drone.
Και με γυναίκα παρέα μαλιστα!
Εγώ όσες φορές έχω ταξιδέψει με μοτο και γυναίκα, ίσα-ίσα που καταφέρνω να χώσω μια δική μου οδοντόβουρτσα μέσα στο 3βάλιτσο...:thinking:


:):):)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
καλα η κουβεντα εχει παει σε αλλο επιπεδο.....
διαβαζα το θεμα το πρωι στο καφε και η παρεα ειχε ποικιλες αποψεις...
αλλος ηθελε να το παρει και να το εχει στη βαρκα να βοηθαει το ψαρεμα:thinking:
αλλος να περασει διπλα του σε αλμα στο πιστακι και να το χαιρετησει:hailbig:
αλλος να κανει μια γκομενοδουλεια:photo:
αλλος να το σηκωνει και να διψχνει τα πουλια απο το κτημα:UH:
νορμαλ πραγματα κανενας
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
καλα η κουβεντα εχει παει σε αλλο επιπεδο.....
διαβαζα το θεμα το πρωι στο καφε και η παρεα ειχε ποικιλες αποψεις...
αλλος ηθελε να το παρει και να το εχει στη βαρκα να βοηθαει το ψαρεμα:thinking:
αλλος να περασει διπλα του σε αλμα στο πιστακι και να το χαιρετησει:hailbig:
αλλος να κανει μια γκομενοδουλεια:photo:
αλλος να το σηκωνει και να διψχνει τα πουλια απο το κτημα:UH:
νορμαλ πραγματα κανενας
:pointu:


Τι περίμενες?
Ο καθένας με τον πόνο του ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μανωλη δεν ξερω τι θα κανεις τελικα,αλλα εγω απ οταν εξηγησα σε ενα γειτονα οτι αν το ξαναδω να πεταει κοντα στο σπιτι μου θα το πυροβολησω,δεν το ξαναπεταξε.

Συντομα θα υπαρξει νομοθεσια που θα αφορα τα droneς.Μεταξυ αλλων λεγετε οτι θα απαγορευετε να πετανε σε αρκετες περιοχες και αυτος που το χειριζετε θα πρεπει να ειναι πιστοποιημενος.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μανωλη δεν ξερω τι θα κανεις τελικα,αλλα εγω απ οταν εξηγησα σε ενα γειτονα οτι αν το ξαναδω να πεταει κοντα στο σπιτι μου θα το πυροβολησω,δεν το ξαναπεταξε.

Συντομα θα υπαρξει νομοθεσια που θα αφορα τα droneς.Μεταξυ αλλων λεγετε οτι θα απαγορευετε να πετανε σε αρκετες περιοχες και αυτος που το χειριζετε θα πρεπει να ειναι πιστοποιημενος.
Μέσα σε γειτονιές, πάνω από πλατείες με κόσμο κλπ, σαφώς ενοχλεί και είναι κι επικίνδυνο εδώ που τα λέμε....!
Αν κάποιος το χρησιμοποιεί στο "πουθενά", δε θα έχει πρόβλημα, εφόσον δε θα δημιουργεί κιόλας. Λογικό....
Με το καλό να δημοσιευτεί κι ο νόμος για να γνωρίζουν οι χειριστές/κάτοχοι, τι παίζει! ;)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μανωλη δεν ξερω τι θα κανεις τελικα,αλλα εγω απ οταν εξηγησα σε ενα γειτονα οτι αν το ξαναδω να πεταει κοντα στο σπιτι μου θα το πυροβολησω,δεν το ξαναπεταξε.

Συντομα θα υπαρξει νομοθεσια που θα αφορα τα droneς.Μεταξυ αλλων λεγετε οτι θα απαγορευετε να πετανε σε αρκετες περιοχες και αυτος που το χειριζετε θα πρεπει να ειναι πιστοποιημενος.

Μακάρι Παναγιώτη.
 

tazman

Μέλος
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
GS 1200 04'
Έχει αρχίσει από και καιρό να με τσιγκλαει το συγκεκριμένο θέμα , αλλά μού έβαλε stop η καινούργια νομοθεσία από το νέο έτος...
Ίδωμεν !

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Έχει αρχίσει από και καιρό να με τσιγκλαει το συγκεκριμένο θέμα , αλλά μού έβαλε stop η καινούργια νομοθεσία από το νέο έτος...
Ίδωμεν !

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
το αυτο,αναμενουμε
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Έχει αρχίσει από και καιρό να με τσιγκλαει το συγκεκριμένο θέμα , αλλά μού έβαλε stop η καινούργια νομοθεσία από το νέο έτος...
Ίδωμεν !

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ενταξει βρε παιδια δεν ειναι και ο αντιτρομοκρατικος νομος ,απλα πρεπει να δηλωσεις την κατοχη του και να μην πετας πανω απο συγκεντρωσεις και ορισμενους χωρους και κοντα σε αεροδρομια και οχι μακρυτερα απο 500 μετρα απο το χειριστη..μεσες ακρες. Τουλαχιστον για εμας σε ερασιτεχνικο επιπεδο δεν επηρεαζει σχεδον σε τιποτα . Εννοειται για αυτους που εχουν μια λογικη και δεν πετανε ψηλα σε κατοικημενη περιοχη και δεν παιρνουν ματι την γυναικα του γειτονα..λεμε τωρα..
Περι ασφαλισης και αδειας ισχυει για τα πολυ μεγαλυτερα drones και για επαγγελματικη χρηση..
 

tazman

Μέλος
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
GS 1200 04'
Περί σχεδίου πτήσης κτλ , αν κάθε φορά χρειάζεται κάτι τέτοιο. Πρέπει να έχεις προϋπηρεσία στην πολιτική αεροπορία για να κάνεις μία πτήση έτσι για το γούστο σού
Χα!Χα! ....Δεν παίζει με τίποτα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
..μιας που το έφερε ο λόγος γενικά για τα ντρονς
στους περισσοτερους αρχαιολογικούς χώρους στην Ιταλία μας ψάχνανε τις τσαντες για το αν εχουμε ντρονς
και οχι μονο τα ντρόνς απογορεύονται αλλα σε πολλα μέρη και τα τριποδα μονόποδα κτλ.,

τωρα για το πως και τι περι πετάγματος .,
οσο και να γουστάρω και με αρεσουν τα ντρονς.,..
μου την σπάει αν πεταει κάποιο πανω απο το κεφάλι μου στην αυλή μου χωρις να ξερω ποιος και γιατι το πετάει.,

τελείως
ενημερωτικα δειτε και αυτα τα βίντεο.,.,




 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom