DUCATI, όλα στα κόκκινα!!!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για αναστεναρη τον κόβω να ξες:photo:
Μωρέ κι εγώ τέτοιος είμαι αλλά εγώ τουλάχιστον θα περιοριζόμουν στα δυο πλαϊνά και στο tank bag με τέτοια μοτό (και αυτό μεγάλο είναι).
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Τι εργαλείο είναι τούτο το μονοσελο... Αν δεν ήταν Ιταλός θα το ήθελα φουλλλ

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αυτό ηταν το concept βασισμένο στο ψηλότερο Desert Sled...


Και κατέληξε στο απλό Scrambler με ενα κοκκινο φτερο μπροστά και pirelli rosso III λάστιχα...και λιγο διαφορετικό τιμόνι...ωραιο και αυτό αλλά όχι τόσο motard...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τι εργαλείο είναι τούτο το μονοσελο... Αν δεν ήταν Ιταλός θα το ήθελα φουλλλ

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μα επειδη ειναι Ιταλικο ειναι ωραιο.....
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αυτό ηταν το concept βασισμένο στο ψηλότερο Desert Sled...


Και κατέληξε στο απλό Scrambler με ενα κοκκινο φτερο μπροστά και pirelli rosso III λάστιχα...και λιγο διαφορετικό τιμόνι...ωραιο και αυτό αλλά όχι τόσο motard...
To κακο με αυτη την κατηγορια ειναι οτι δεν με πειθει..
Νιωθω οτι ειναι απλες παραλαγες για να πιασουν ΚΑΙ ενα αλλο αγοραστικο κοινο, κατα την γνωμη μου.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
To κακο με αυτη την κατηγορια ειναι οτι δεν με πειθει..
Νιωθω οτι ειναι απλες παραλαγες για να πιασουν ΚΑΙ ενα αλλο αγοραστικο κοινο, κατα την γνωμη μου.
Ουτως η αλλως ολες οι εταιρίες αυτό κάνουν. παιρνουν ενα σασι κι ενα κινητηρα και εκει πανω φτιαχνουν παραλλαγες. Τα Scrambler της Ducati εχουν 3 διαφορετικά μηχανακια...το απλο Icon με τον 803 αεροελαιοψυκτο, το Desert Sled με 803 αλλά διαφορετικό ψαλίδι αναρτήσεις κτλ...και το 1100 με τον κινητήρα των 1079...η μονη εκδοχη που δεν εχει παραλλαγες ειναι η Desert Sled. Το Motard Concept της Eicma του 2019 βασιζόταν στο Desert Sled...Καποια στιγμη αυτοι οι κινητήρες θα μπουν στο ραφι...ειναι ομως oldschool παρα τον ψεκασμο...και τα πρωτα μοντελα ειχαν μονο abs οπως και τωρα με διαφορα οτι στο 1100 εχουν βαλει και traction...αν ειχαν και αναλογικά οργανα θα ηταν κανονικα oldschool...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ουτως η αλλως ολες οι εταιρίες αυτό κάνουν. παιρνουν ενα σασι κι ενα κινητηρα και εκει πανω φτιαχνουν παραλλαγες. Τα Scrambler της Ducati εχουν 3 διαφορετικά μηχανακια...το απλο Icon με τον 803 αεροελαιοψυκτο, το Desert Sled με 803 αλλά διαφορετικό ψαλίδι αναρτήσεις κτλ...και το 1100 με τον κινητήρα των 1079...η μονη εκδοχη που δεν εχει παραλλαγες ειναι η Desert Sled. Το Motard Concept της Eicma του 2019 βασιζόταν στο Desert Sled...Καποια στιγμη αυτοι οι κινητήρες θα μπουν στο ραφι...ειναι ομως oldschool παρα τον ψεκασμο...και τα πρωτα μοντελα ειχαν μονο abs οπως και τωρα με διαφορα οτι στο 1100 εχουν βαλει και traction...αν ειχαν και αναλογικά οργανα θα ηταν κανονικα oldschool...
Μεγαλη αληθεια αυτο με τα οργανα... Επρεπε να ειναι αναλογικα μια μοτοσυκλετα που παρουσιαζεται ως νεο-κλασσικη.
Κατι τελευταιο, ειναι σαμπρελα η tubeless?
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ουτως η αλλως ολες οι εταιρίες αυτό κάνουν. παιρνουν ενα σασι κι ενα κινητηρα και εκει πανω φτιαχνουν παραλλαγες. Τα Scrambler της Ducati εχουν 3 διαφορετικά μηχανακια...το απλο Icon με τον 803 αεροελαιοψυκτο, το Desert Sled με 803 αλλά διαφορετικό ψαλίδι αναρτήσεις κτλ...και το 1100 με τον κινητήρα των 1079...η μονη εκδοχη που δεν εχει παραλλαγες ειναι η Desert Sled. Το Motard Concept της Eicma του 2019 βασιζόταν στο Desert Sled...Καποια στιγμη αυτοι οι κινητήρες θα μπουν στο ραφι...ειναι ομως oldschool παρα τον ψεκασμο...και τα πρωτα μοντελα ειχαν μονο abs οπως και τωρα με διαφορα οτι στο 1100 εχουν βαλει και traction...αν ειχαν και αναλογικά οργανα θα ηταν κανονικα oldschool...
εμενα τουτο μου αρεσει αρκετα
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Μεγαλη αληθεια αυτο με τα οργανα... Επρεπε να ειναι αναλογικα μια μοτοσυκλετα που παρουσιαζεται ως νεο-κλασσικη.
Κατι τελευταιο, ειναι σαμπρελα η tubeless?
Νομίζω ότι όσα Scrambler εχουν ακτίνες ειναι με σαμπρελα...Στις Multistrada των 17.000+ ευρώ οι ακτινες ειναι tubeless...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η διαφορά με τη Ducati σε σχεση με αλλες εταιρειες ειναι οτι εφτιαξε μια καινουρια σειρα...δλδ αυτα τα σασι και κινητηρες υπαρχουν μονο σε αυτη τη σειρα...αλλες εταιριες παιρνουν ενα σασι και κινητηρα που χρησιμοποιουν σε καποιο συγχρονο μοντελο αλλαζουν ενα φωτιστικο μπροστα και το κανουν retro...και η bmw οταν εκοψε τους αεροελαιοψυκτους από το 1200, η σειρα r ninet ειναι κατι διαφορετικο απο τα υπολοιπα μοντελα. Πουλανε ξαναζεσταμμενο φαγητο με διαφορετική εμφανιση...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να μην λέμε ό,τι μας κατέβει, η RnineT σειρά έχει το μοτέρ και προφανώς το ψαλίδι/άξονα που ήταν σε κάθε άλλο R αφού είναι "ένα κομμάτι" με τον κινητήρα.

Με νέο πλαίσιο και υποπλαίσιο, νέες αναρτήσεις, νέα όργανα κλπ.

Είναι εντελώς άλλο πράγμα το R1200GS με ένα κιτ της Unit Garage και εντελώς άλλο το Urban GS ας πούμε. Ευτυχώς για την παράδοση (και τον ανταγωνισμό που τους άφησε τραγικά πολύ πίσω) οι νέες εκδόσεις φαίνονται να φοράνε σοβαρά περιφερειακά και ελπίζουμε να παίξουν απέναντι στα άλλα scrambler.

H κίνηση της Duc λογική για να μείνει το κόστος χαμηλά και να το φτάνουν οι πελάτες. Ωραίο είναι, όπως είναι και το "χωμάτινο".
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μια που μιλαμε για ντουκατι, ας εκφράσω μια απορία που εχω καιρο.
Εχει βγάλει η εν λόγω ιταλική εταιρια το monster 821 25 anniversario, όπου ενα βρίσκεται και στο car.
OK, ειναι μονο 500 κομματια στον κοσμο.
Το ζητημα ειναι για ποιο λογο να αγοράσεις κατι τετοιο;
Θα το κυκλοφορήσεις η μονο για λόγους συλλεκτισμου;

Δεν ειναι οτι σκεφτομαι να το αγοράσω προφανώς, απλα το ειδα και ενώ στην αρχη λες ουαου ειναι ο Χ αριθμός απο τα 500, εν τέλη τι νοημα εχει;
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Γιατι αν είναι 500 στον κόσμο πιθανότατα θα υπάρχει 1 ή 2 στην Ελλάδα το πολύ...οποτε θα λες οτι εχεις το ενα και μοναδικο. για καποιους ειναι σημαντικό το να είναι ιδιοκτήτες...για άλλους να κάνουν βόλτες...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Γιατι αν είναι 500 στον κόσμο πιθανότατα θα υπάρχει 1 ή 2 στην Ελλάδα το πολύ...οποτε θα λες οτι εχεις το ενα και μοναδικο. για καποιους ειναι σημαντικό το να είναι ιδιοκτήτες...για άλλους να κάνουν βόλτες...
Ναι σιγουρα. Απλα επειδή δεν εχω ιδεα απο συλλεκτικά οχήματα, γι αυτο και εξέφρασα αυτη την απορία.
Δηλαδη απλα το παίρνεις για να εισαι ιδιοκτήτης, γιατι θεωρητικά «φοβασαι» μην γινει ζημια η γενικα μην φορτωθεί πολλα χιλιομετρα;
 
Top Bottom