Ducati Multistrada enduro

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με τι καρδια να την χωσεις σε δυσκολα;...δεν σου παει...δεν...:rolleyes::inlove:
Με την ίδια καρδιά που χώνουμε τα ακριβά και βαριά gs....:p
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Με την ίδια καρδιά που χώνουμε τα ακριβά και βαριά gs....:p
Για καποιο περιεργο λογο Κωστα-κι αληθεια το λεω-τα GS δεν τα λυπαμαι για λασπομαχιες και λασπολουτρα...ακομα και ξαπλες στην υπαιθρο.οχι ασυνηθιστες :p Μια Multisrrada ομως ρε φιλε,αν και τις καραγουσταρω να τις βλεπω και ισως υπο αλλες συνθηκες να πηγαιναμε παρεα βολτες...δεν θα τολμουσα να τις "στραμπουλιξω" εκει μεσα...οχι δες τωρα τι λεω...σου κανει καρδια;....:happy::geek:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για καποιο περιεργο λογο Κωστα-κι αληθεια το λεω-τα GS δεν τα λυπαμαι για λασπομαχιες και λασπολουτρα...ακομα και ξαπλες στην υπαιθρο.οχι ασυνηθιστες :p Μια Multisrrada ομως ρε φιλε,αν και τις καραγουσταρω να τις βλεπω και ισως υπο αλλες συνθηκες να πηγαιναμε παρεα βολτες...δεν θα τολμουσα να τις "στραμπουλιξω" εκει μεσα...οχι δες τωρα τι λεω...σου κανει καρδια;....:happy::geek:
Είναι θέμα αναβατη η λασπομαχια.
Αν είναι στα γούστα σου το χωμα και είναι το μοναδικό σου μηχανάκι θα το χωσεις......Έτσι το βλέπω εγώ.
Η κουβέντα μου θυμίζει όσους δεν πάνε χωμα και όταν με βλέπουν λασπωμενο η ερώτηση είναι πάντα η ίδια. ....δεν το λυπάσαι να το βάζεις χωμα??
Ε οχι....δεν πρόκειται να λυπηθω κανένα σίδερο, γιατί τα παίρνουμε να υπηρετούν τα γούστα μας .



advφον!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω ότι η απάντηση στα ερωτήματά σας για το multi....είναι στα γραφόμενα του Κωστα@est
Εκεί που λέει ότι δεν φαίνεται ότι το transalp πάει χωμα
Μήπως δεν φαινετε και στο multi???
Φιλος δημοσιογράφος σε ένα mega test μεγάλων on-off, μου είχε πει ότι όλοι ήθελαν να οδηγήσουν στο χωμα το multi.....οδηγική απόλαυση και απλότητα παντού. ...μου ειπε.

Εγώ πάντως δεν βιάζομαι να αποκλείσω τις δυνατότητες που μπορεί να έχουν κάποια μηχανάκια.....γιατι έχουν δει αρκετά τα μάτια μου.

advφον!!
Άστους αυτούς, έχουν πάθει γεροντική Transalp-"άνοια", κανένα on-off σε αυτόν τον πλανήτη δεν πάει στο χώμα, ούτε το Tenere, ούτε το XRV650, πόσο μάλλον το GS1200, καλά το Ducati...
Σκέφτομαι να αγοράσω μια 100άδα αυτοκόλλητα με το λογότυπο Transalp να βάζω πάνω στο Tenere μου και να το μεταμορφώνω για τις ανάγκες της βόλτας σε Teneralp στις PouroDurάδες, να ησυχάσω από το βουητό τους και τις αναλύσεις τους... :friendship:

:secret:...Εντωμεταξύ υπάρχουν μιλιούνια από δαύτους και όλο και "αυγατίζουν", @konkost, @XLGeorge. @christof40, @est


Είναι θέμα αναβατη η λασπομαχια.
Αν είναι στα γούστα σου το χωμα και είναι το μοναδικό σου μηχανάκι θα το χωσεις......Έτσι το βλέπω εγώ.
Η κουβέντα μου θυμίζει όσους δεν πάνε χωμα και όταν με βλέπουν λασπωμενο η ερώτηση είναι πάντα η ίδια. ....δεν το λυπάσαι να το βάζεις χωμα??
Ε οχι....δεν πρόκειται να λυπηθω κανένα σίδερο, γιατί τα παίρνουμε να υπηρετούν τα γούστα μας .



advφον!!
Κώστα μου, δε ξαναγράφω... βρήκα τον εκπρόσωπο μου!
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Λυπάμαι κύριοι......αλλά αυτή είναι μια κυρία......και οι Κυρίες είναι για τα σαλόνια !!!!
Αν η Multristrada είναι κυρία και είναι για τα σαλόνια, η GS που είναι για τα αλώνια τι είναι; Πλύστρα ή παραδουλεύτρα ...;;;;

Η φινέτσα δεν σημαίνει κατ' ανάγκην και ευπάθεια ή μειωμένη ανθεκτικότητα...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Άστους αυτούς, έχουν πάθει γεροντική Transalp-"άνοια", κανένα on-off σε αυτόν τον πλανήτη δεν πάει στο χώμα, ούτε το Tenere, ούτε το XRV650, πόσο μάλλον το GS1200, καλά το Ducati...
Χαχαχαχα!
Κι έλεγα κι εγώ, δε θα βρεθεί κάποιος να το γράψει; :D

Στάλθηκε από το SM-P605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Λεπο'ν..... Το εργαλείο έρχεται Απρίλιο και στην βασική έκδοση έχει 22500 εως 25000 στην φουλ.
Όσο για την οδηγική της συμπεριφορά υπάρχει μεγάλος ενθουσιασμός.από τους δοκιμαστές. Ίδωμεν!!!
Τώρα για το πόσο ικανά είναι στο χώμα τα μέχρι τώρα Multi από προσωπική εμπειρία είναι σαν να οδηγας ένα Motard.. Δηλαδή συμπεριφοράς εντούρο με ασφάλτινα ελαστικά. Στα ανοικτά έως μέτρια κομμάτια δεν παίζεται, τα κακότραχηλα γίνονται ευθεία από μία απίστευτη ανάρτηση στο πρόγραμμα enduro και στα κλειστά εγώ τουλάχιστον μπορώ να την πάω όπου θα πάω και με το dominator, αν και έχει γρήγορη πρώτη για χώμα το σωστό ζύγισμα και το πολύ χαμηλά κέντρο βάρους της την κάνουν εύκολοδηγητη
Το αν πέσει και το πόσο θα κοστίσει είναι πρόβλημα και ο μοναδικός λόγος που κολωνω. Επίσης μετά από κάποια χιλιόμετρα (στο κοντέρ) με μπαντιλικια , νιώθεις και δείχνει την αδράνεια της σε σχέση με το βάρος και τα ασφαλτινα λάστιχα της (scorpion trail)
Όλα αυτά για το Multi με τον 17ρι τροχό!!!!!
Πιστεύω ειλικρινά ότι η ομορφιά της είναι ένα τίποτα, μπροστά στην οδηγική της απόλαυση!!!!!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πιστεύω ειλικρινά ότι η ομορφιά της είναι ένα τίποτα, μπροστά στην οδηγική της απόλαυση!!!!!!!
Ρε συ...μη βαζεις φυτιλιές λεμε τωρα...:hungry:ασε και τρεχουν τα ΔουΝουΤου και εχουμε μια δικαιολογια...σε παρακαλω δηλαδη...μη γινει καμμια και.......πισω μου σ'εχω...:punch:μπαααα....και ειναι και %$@#%@%#:inlove: η πτανα λεμεεεε...:cool:
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Και είναι και φτηνή!

:rolleyes:
Ρε συ...μη βαζεις φυτιλιές λεμε τωρα...:hungry:ασε και τρεχουν τα ΔουΝουΤου και εχουμε μια δικαιολογια...σε παρακαλω δηλαδη...μη γινει καμμια και.......πισω μου σ'εχω...:punch:μπαααα....και ειναι και %$@#%@%#:inlove: η πτανα λεμεεεε...:cool:
ΓΙΑΤΊ το σκέφτεσαι ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω!!!!
Τι σε κάνει να διστάζεις;:thumbsdown:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ΓΙΑΤΊ το σκέφτεσαι ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω!!!!
Τι σε κάνει να διστάζεις;:thumbsdown:
Κολλαω σε μια μικρη λεπτομερεια...:pαλλιως θα μιλουσαμε αλλιως τωρα.:rolleyes:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εντάξει, φανταστική... απλά...

Πιστευω πως θα είναι εξαιρετική σε όλα τα τεραίν..

Τώρα για τα 22-25.000€ που θα κοστίζει, όποιος έχει τα δίνει..!

Μιλάμε για Premium Μοτοσυκλέτα και αυτό σαφώς θα φαινόταν και στο κόστος της!

Αν θα την προτιμούσα απο ένα 1200GS Adventure?? Εύκολα..
 

esel

Μέλος
Περιοχή
δωθε
Όνομα
Stelios tzianetopoulos
Μοτό
bmw R1200LC adv
Εντάξει, φανταστική... απλά...

Πιστευω πως θα είναι εξαιρετική σε όλα τα τεραίν..

Τώρα για τα 22-25.000€ που θα κοστίζει, όποιος έχει τα δίνει..!

Μιλάμε για Premium Μοτοσυκλέτα και αυτό σαφώς θα φαινόταν και στο κόστος της!

Αν θα την προτιμούσα απο ένα 1200GS Adventure?? Εύκολα..

Δεν γνωριζω το ακριβες αντιτιμο της συγκεκριμενης.....εχω καποιες επιφυλάξεις για το σερβις (και του κοστος της-χωρις να γνωρίζω) με την εννοια κατα ποσο ειναι ετοιμοι στην Ελλαδα να συντηρησουν την εν λογω κυρια!!! κατα τα αλλα κούκλα, τρομερα φορτομένη... κοινως αψογη !!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν γνωριζω το ακριβες αντιτιμο της συγκεκριμενης.....εχω καποιες επιφυλάξεις για το σερβις (και του κοστος της-χωρις να γνωρίζω) με την εννοια κατα ποσο ειναι ετοιμοι στην Ελλαδα να συντηρησουν την εν λογω κυρια!!! κατα τα αλλα κούκλα, τρομερα φορτομένη... κοινως αψογη !!!
Βασικά έχουν κυκλοφορήσει αρκετά Multi 1200 και πιστευω δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην συντήρηση και τεχνογνωσία. Νομίζω 90-95% ίδια είναι με την δρομίσια.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Λεπο'ν..... Το εργαλείο έρχεται Απρίλιο και στην βασική έκδοση έχει 22500 εως 25000 στην φουλ.
Όσο για την οδηγική της συμπεριφορά υπάρχει μεγάλος ενθουσιασμός.από τους δοκιμαστές. Ίδωμεν!!!
Τώρα για το πόσο ικανά είναι στο χώμα τα μέχρι τώρα Multi από προσωπική εμπειρία είναι σαν να οδηγας ένα Motard.. Δηλαδή συμπεριφοράς εντούρο με ασφάλτινα ελαστικά. Στα ανοικτά έως μέτρια κομμάτια δεν παίζεται, τα κακότραχηλα γίνονται ευθεία από μία απίστευτη ανάρτηση στο πρόγραμμα enduro και στα κλειστά εγώ τουλάχιστον μπορώ να την πάω όπου θα πάω και με το dominator, αν και έχει γρήγορη πρώτη για χώμα το σωστό ζύγισμα και το πολύ χαμηλά κέντρο βάρους της την κάνουν εύκολοδηγητη
Το αν πέσει και το πόσο θα κοστίσει είναι πρόβλημα και ο μοναδικός λόγος που κολωνω. Επίσης μετά από κάποια χιλιόμετρα (στο κοντέρ) με μπαντιλικια , νιώθεις και δείχνει την αδράνεια της σε σχέση με το βάρος και τα ασφαλτινα λάστιχα της (scorpion trail)
Όλα αυτά για το Multi με τον 17ρι τροχό!!!!!
Πιστεύω ειλικρινά ότι η ομορφιά της είναι ένα τίποτα, μπροστά στην οδηγική της απόλαυση!!!!!!!
Αλλαξε το 17 με 19 να σταματησουμε να σε κραζουμε για το χουρντα σου!!!:D:D:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αλλαξε το 17 με 19 να σταματησουμε να σε κραζουμε για το χουρντα σου!!!:D:D:D
Τα ιδια λενε και για τα δικα μας, οι 21 τροχοι....
Που να ηξεραν ομως:p
Κατι τετοιο ισχυει και για τα multi......;)
Οποιος το εχει παει βολτα στο χωμα, μου εχει πει τα καλυτερα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
O Jaume von Arend -γνωστός για το καταπληκτικό XT660Z Tenere του (γκουχ, γκουχ, γκουχ)- έτρεξε στον Ισπανικό μοτοθεσμό TRANSIBERICA 2016 με το Multistrada Enduro, χρησιμοποιώντας ελαστικά Michelin Anakee Wild όπου έμεινε τρομερά ενυπωσιασμένος από τη συμπεριφορά τους σε χώμα και δρόμο! Έχω την αίσθηση ότι στη 1η φωτό φαίνεται ξεκάθαρα πως τα ελαστικά είναι αρκετά ξεφουσκωμένα, σε αντίθεση με τον ισχυρισμό της Michelin που τα θέλει φουσκωμένα και στη χωμάτινη χρήση (πράγμα το οποίο βέβαια λίγο-πολύ όλοι ξέραμε πως δε μπορεί να ισχύει).
Επίσης δήλωσε κάθετα πως σε ολόκληρο ταξίδι -το οποίο αποδείχθηκε πολύ δύσκολο- δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως τεχνικής ή μηχανολογικής φύσης πρόβλημα με το Ducati :D

Στο TRANSIBERICA 2016 παρατήρησα πολλές συμμετοχές σε BMW 1200, λιγότερες BMW800, ένα MULTISTRADA κι ένα Husky 701...











πηγή: http://traildreamer.com/objetivo-cumplido-otra-transiberica-completada/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom