Dunlop D606 Dual sport

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Είμαι σε αναζήτηση ελαστικών 21-18 για το 640, καθώς τα MT 21 που φοράει παρότι έχουν αρκετό πέλμα,
λόγω ετών έχουν γίνει "κόντρα πλακέ" ...
Επίσης με την ευκαιρία του ΜΜΜ, και λόγω του ότι σε τέτοιου είδους βόλτες, πρέπει να κάνεις και καμιά 300 αριά χλμ άσφαλτο, απέκλεισα τα καθαρά χωμάτινα λάστιχα.
Επειδή, κατά τη γνώμη μου, τα καλύτερα ΧΩΜΑΤΙΝΑ λάστιχα, που "πατάνε" και στην άσφαλτο, είναι τα FIM Enduro, αλλά στο 640, το πισινό τουλάχιστον, θα διαρκέσει όσο να φάω μια τυρόπιτα ... άρχισα το ψάξιμο.
Για να μην πολυλογώ, επειδή έχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ (εκτός από Ultrex) είπα να δοκιμάσω την τύχη μου, με το Dunlop D606 Dual Sport.
Έχω διαβάσει καλά σχόλια, το πέλμα έχει μεγαλύτερο ύψος από το Τ63 (που το θεωρώ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ λάστιχο) και το σημαντικότερο και πλέον σοβαρό επιχείρημα, μου αρέσει η φάτσα τους ...:D
Η τιμή που μου έδωσαν είναι 150 € το ζεύγος τοποθετημένα, σύντομα (ελπίζω) θα έχω περισσότερα νέα.

Από εδώ και κάτω βαράτε ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είμαι σε αναζήτηση ελαστικών 21-18 για το 640, καθώς τα MT 21 που φοράει παρότι έχουν αρκετό πέλμα,
λόγω ετών έχουν γίνει "κόντρα πλακέ" ...
Επίσης με την ευκαιρία του ΜΜΜ, και λόγω του ότι σε τέτοιου είδους βόλτες, πρέπει να κάνεις και καμιά 300 αριά χλμ άσφαλτο, απέκλεισα τα καθαρά χωμάτινα λάστιχα.
Επειδή, κατά τη γνώμη μου, τα καλύτερα ΧΩΜΑΤΙΝΑ λάστιχα, που "πατάνε" και στην άσφαλτο, είναι τα FIM Enduro, αλλά στο 640, το πισινό τουλάχιστον, θα διαρκέσει όσο να φάω μια τυρόπιτα ... άρχισα το ψάξιμο.
Για να μην πολυλογώ, επειδή έχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ (εκτός από Ultrex) είπα να δοκιμάσω την τύχη μου, με το Dunlop D606 Dual Sport.
Έχω διαβάσει καλά σχόλια, το πέλμα έχει μεγαλύτερο ύψος από το Τ63 (που το θεωρώ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ λάστιχο) και το σημαντικότερο και πλέον σοβαρό επιχείρημα, μου αρέσει η φάτσα τους ...:D
Η τιμή που μου έδωσαν είναι 150 € το ζεύγος τοποθετημένα, σύντομα (ελπίζω) θα έχω περισσότερα νέα.

Από εδώ και κάτω βαράτε ...
Έτσι όπως τα γράφεις. ....για φίλημα εισαι:p
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Έτσι όπως τα γράφεις. ....για φίλημα εισαι:p
κράτα την όρεξή σου, για την Κυριακή ... θα ρεφάρω από Σάββατο βράδυ ...:ok:
 

Markos

Μέλος
Περιοχή
ΠόρτοΡάφτη
Όνομα
Markos
Μοτό
Sfi-ka DR 650 SE
Dunlop d 606; και σε αυτήν την τιμή; Που; :geek: :woot:

Πριν ένα χρόνο τα έψαχνα μανιωδώς διότι κι εγώ έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια. Αλλά δεν μπόρεσα να τα βρω πουθενά. Μόνο παραγγελία απ΄έξω.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Παιδιά δυστυχώς πρέπει να κρατήσουμε την όρεξή μας ...
Τώρα υπάρχουν μόνο 90-90/21 μπροστά και πίσω μόνο 120 ...:(
Νομίζω σε αυτές τις διαστάσεις, τα έχουν τα περισσότερα λαστιχάδικα
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Στέργιο, τα βάζει ένας φίλος σε 990 R, αρκετό καιρό και είναι πολύ ευχαριστημένος
Εγώ δεν έχω γνώμη, δεν τα έχω δοκιμάσει ...
Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, όταν μπουν τα D606, θα είναι το 1ο Dunlop της ζωής μου ...:D
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
θα τα βαλω την αλλη βδομαδα...
Στεργιο πολυ ευχαριστημενος(χωμα) και εγω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ταιριαjουν στο δικο σου.Κατασκευαστηκε για πιο βαρυ-δυνατο μοτο...βγαινει σε 140\80-18(τεραστιο για 140) πισω και 90\90-21 μπροστα.Παντως στο advrider τα εχουν δοκιμασει αρκετοι αλλα δεν θυμαμαι γνωμες...σιγουρα παντως θα σου διαρκεσει παραπανω απο αλλα...;)
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Στεργιο πολυ ευχαριστημενος(χωμα) και εγω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ταιριαjουν στο δικο σου.Κατασκευαστηκε για πιο βαρυ-δυνατο μοτο...βγαινει σε 140\80-18(τεραστιο για 140) πισω και 90\90-21 μπροστα.Παντως στο advrider τα εχουν δοκιμασει αρκετοι αλλα δεν θυμαμαι γνωμες...σιγουρα παντως θα σου διαρκεσει παραπανω απο αλλα...;)
η αληθεια ειναι πως μου φαινεται λιγο κτηνος για 140αρι... οπως και να 'χει θα το βαλω και βλεπουμε... αυτο που με παραξενευει ειναι οι διαφορες του μπροστα 908 με το μπροστα 606. ενω το 606 ειναι σαφως πιο χωματινο απο 908, το μπροστα του 908 εχει τακουνια με μικροτερη επιφανεια απο του 606... ισως γι' αυτο οι αμερικανοι βαζουν το μπροστα του 606ds με πισω το 908rr...
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
η αληθεια ειναι πως μου φαινεται λιγο κτηνος για 140αρι... οπως και να 'χει θα το βαλω και βλεπουμε... αυτο που με παραξενευει ειναι οι διαφορες του μπροστα 908 με το μπροστα 606. ενω το 606 ειναι σαφως πιο χωματινο απο 908, το μπροστα του 908 εχει τακουνια με μικροτερη επιφανεια απο του 606... ισως γι' αυτο οι αμερικανοι βαζουν το μπροστα του 606ds με πισω το 908rr...
Ο βασικος λογος για το μπροστινο ειναι οτι δεν ειναι ευχαριστημενοι(ασφαλτο).Προσωπικη αποψη δεν εχω... επειδη στο καταστημα που εβαλα το 908rr δεν βρηκα μπροστινο ιδιο(908rr) και προτιμησα την σιγουρη λυση michelen T63(αγαπημενο σε πιο ελαφρια μοτο).
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Τελικά όχι ΜΤ21?
MT21 στο μπροστινό, D606 πίσω.Είναι δημοφιλής συνδυασμός απο αναβάτες του εξωτερικού σε αντίστοιχου βάρους μηχανάκια και είπα να το δοκιμάσω.
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
MT21 στο μπροστινό, D606 πίσω.Είναι δημοφιλής συνδυασμός απο αναβάτες του εξωτερικού σε αντίστοιχου βάρους μηχανάκια και είπα να το δοκιμάσω.
Καλοφάγωτο τότε κ μας λες εντυπώσεις!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Για να δούμε και το ντανλοπάκι, D606 σε διάσταση 130/90/17.
Σκεφτομαι πιθανα να το βαλω στον δευτερο τροχο για το ΤΑ που τωρα εχει Τ63 καθως το τελευταιο δεν βγαινει πια. Αυτο που δεν ξερω ειναι πως θα συμπεριφερθει σε μηχανακι 210 κιλων γεματο που θα κανει αρκετα χιλιομετρα και στην ασφαλτο πριν και μετα το χωμα. Εχουμε καποια στοιχεια για την αντοχη του?
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σκεφτομαι πιθανα να το βαλω στον δευτερο τροχο για το ΤΑ που τωρα εχει Τ63 καθως το τελευταιο δεν βγαινει πια. Αυτο που δεν ξερω ειναι πως θα συμπεριφερθει σε μηχανακι 210 κιλων γεματο που θα κανει αρκετα χιλιομετρα και στην ασφαλτο πριν και μετα το χωμα. Εχουμε καποια στοιχεια για την αντοχη του?
Το εχω βαλει εγω στο ΤΑ Το πηρα απο τον Λευκαδιο με το τακουνι στο κεντρο περιπου με 30-40% φθορα
Εχω κανει με αυτο περιπου 1000-1200 ασφαλτινα χλμ εκ των οποιων τα περιπου 600-700 ηταν εθνικη οδος Χωματινα χλμ εχω κανει περιπου 300 Πρεπει αυτη την στιγμη το τακουνι να ειναι στο 50% σημερα που το ειδα
Στο χωμα συμπεριφερεται το ιδιο καλα οσο και το ΜΤ21 Στην δε ασφαλτο ισως ενα κλικ καλυτερα, ειδικα στις στροφες Σε βροχη το δοκιμασα μονο μια φορα, προχτες, αλλα δεν το ζορισα και αρα δεν εχω αποψη
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Το εχω βαλει εγω στο ΤΑ Το πηρα απο τον Λευκαδιο με το τακουνι στο κεντρο περιπου με 30-40% φθορα
Εχω κανει με αυτο περιπου 1000-1200 ασφαλτινα χλμ εκ των οποιων τα περιπου 600-700 ηταν εθνικη οδος Χωματινα χλμ εχω κανει περιπου 300 Πρεπει αυτη την στιγμη το τακουνι να ειναι στο 50% σημερα που το ειδα
Στο χωμα συμπεριφερεται το ιδιο καλα οσο και το ΜΤ21 Στην δε ασφαλτο ισως ενα κλικ καλυτερα, ειδικα στις στροφες Σε βροχη το δοκιμασα μονο μια φορα, προχτες, αλλα δεν το ζορισα και αρα δεν εχω αποψη
Στα παραπάνω να προσθέσω άλλα περίπου 1700 χλμ που έκανα Ανοιξη-Καλοκαιρι με αυτό,τα 1100-1200 περίπου ήταν σε 5ήμερο μικτό(χωμα/άσφαλτο) ταξίδι μέχρι τον Γράμμο και επιστροφή από άσφαλτο.
 
Top Bottom