DUNLOP MUTANT (New)-Νέο λάστιχο-

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σκοτωνεσαι στην δουλειά σήμερα κ είπες να βγάλεις μεροκάματο εδώ :))))
Περίμενα στη τράπεζα και είπα να κάνω κάτι δημιουργικό να περάσει η ώρα!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βαγγελάκη εσυ που ξερεις τα πολλά, το κροςκλόκνερ μεριντιαν τι ποσοστο ειναι???
21,854487 χώμα και 78,145513 άσφαλστρο???

Ασε μας κουκλίτσα μου!
Οι επαγγελματιες μιλανε πολύ λιγο.

Γραφουν ένα:
f γ x3
fk +κ x3
ε μ x2
και εχουν παρει παραγγελια για καφεδες από 8 ατομα

Οι αλλοι ανεβαζουν σεντονια ημιδιπλα

Γραψτε ενα m+s on-off off-on και καταλάβαμε ρε φιλε
:ha
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγελάκη εσυ που ξερεις τα πολλά, το κροςκλόκνερ μεριντιαν τι ποσοστο ειναι???
21,854487 χώμα και 78,145513 άσφαλστρο???

Ασε μας κουκλίτσα μου!
Βρε τσοπάνη των 5 θαλασσών.. Βοσκησε κάνα κοπάδι λουτσους και άσε τα λάστιχα! Ολα ίδια είναι στην ευθεία δεν αφορά εσένα το θέμα.. :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οι επαγγελματιες μιλανε πολύ λιγο.

Γραφουν ένα:
f γ x3
fk +κ x3
ε μ x2
και εχουν παρει παραγγελια για καφεδες από 8 ατομα

Οι αλλοι ανεβαζουν σεντονια ημιδιπλα

Γραψτε ενα m+s on-off off-on και καταλάβαμε ρε φιλε
:ha
Πες τα ρε Λευτερη γιατι ο Βαγγελάκης μας το παίζει παπυρος λαρους μπριτανικα των ελαστικων

tc-drift Να προσεχεις με το κολορε800 να μην περνας κοντά από μπανάνες
 

Tackleberry

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Μάνος
Μοτό
Honda Transalp 700 abs
Triumph Speedmaster 900
Πάντως ούτε το MERIDIAN έχει διάσταση, τουλάχιστον για πίσω, για το ΤΑ. (130/80-17), με τα CONTINENTAL CONTI TRAIL ATTACK 3 , δεν έχω μείνει ευχαριστημένος...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και οι θάλασσες είναι 7...όχι 5.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντως ούτε το MERIDIAN έχει διάσταση, τουλάχιστον για πίσω, για το ΤΑ. (130/80-17), με τα CONTINENTAL CONTI TRAIL ATTACK 3 , δεν έχω μείνει ευχαριστημένος...
Τρώγονται γρήγορα??
Γιατί κατά τα άλλα , τα conti είναι εκπληκτικά λάστιχα
Προσωπική άποψη βεβαια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποσόν άσχετοι είσαστε μωρέ τη τρελά μου!!

Μεροκαμματο πρέπει να παίρνω να σας μορφώνω!

Crossover είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται στην βιομηχανια οχημάτων κυρίως βέβαια την αυτοκίνητο βιομηχανία. Από ένα σημείο και έπειτα ξεφύγαμε από την ορολογία 4χ4 και μπήκαμε στην εποχή των Sport Utility Vehicles. Αυτοκίνητα δηλαδη με δυνατότητες offroad αλλά πολύ καλύτερα πιο άνετα και πιο ασφαλή και στην άσφαλτο και πιο πολυτελή στο εσωτερικό.

Οσο πέρναγαν τα χρόνια τα SUV μαλακών αν και μάλιστα η τετρακίνηση άρχισε να μην είναι πλέον ο κανόνας ακόμα και αν το όχημα δείχνει ικανό για εκτός δρόμου και είναι κάπως ψηλωμενο. Συνεοως η ορολογία suv τεντωθηκε ποκυ και στην επιφάνεια βγήκε ο όρος Crossover.

Στη πραγματικότητα δηλαδή ένα αυτοκίνητο Crossover μπορεί να δείχνει περιπετειωδες να έχει και ένα σήκωμα 2-3 πόντους από τα συμβατικά ασφάλτινα και μια εμφάνιση που να παραπέμπει σε off road.

Δείγματα πολλά. Kia xceed, Toyota yaris cross έτσι μερικά πιο πρόσφατα

Οχήματα δηλαδή με ΛΊΓΟ αυξημένες δυνατότητες να ανταπεξελθουμ σε ένα κακοτραχαλο χρόνο, σε ένα χαλικοδρομο, σε μια απλή χωμάτινη διάβαση.

Στις μοτοσυκλέτες γνώριζαμε παραδοσιακά τα on off. Η φιλοσοφία όμως Crossover μπήκε και εδώ με τα μπουνιά. Στα σκούτερ πιο έντονα τελευταία ξεκινώνταςε το xadv750 και στη συνέχεια με τους πολλούς μιμητες του. Στις μηχανες επιμένουμε στην ορολογία on off αλλά παράδειγμα ένα μηχανακι με διαδρομές 150mm και 19/17 λάστιχο είναι κατά βάση ένα Crossover 2 τροχών.

Στα λάστιχα τώρα η Dunlop με το Mutant βασίστηκε σε αυτή ακριβώς την φιλοσοφία. Δρομισιονλαστιχο με αυξημένες δυνατότητες να ανταπεξέλθει σε κακοκτραχαλους δρόμους και απλές χωμάτινες διελευσεις. Βασίστηκε στο meridian και με άλλη φιλοσοφία σχεδιασμού πέλματος βασισμένη σε On off σχεδίαση με ακμές και κοψίματα να φτάσει στο ζητούμενο. Ενδεχομένως παίζοντας και λίγο και με τη γόμα του meridian για πιο χαμηλές θερμοκρασίες εξου και ο χαρακτηρισμος M+S.

ΝΑ πω βέβαια πως η αλληλεπιδραση αυτοκίνητο βιομηχανίας και μότο βιομηχανίας υπάρχει σε πολλά επίπεδα.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα που έρχεται είναι το έτερο λάστιχο της DUNLOP το MISSION για το οποίο οι μηχανικοί της εταιρείας συνεργάστηκαν με τιυς αντίστοιχους μηχανικούς της άλλης μεγάλης εταιρείας του ομίλου της FALKEN TYRES και αντλώντας έμπνευση από τον σχεδιασμό και την απόδοση του FALKEN WILDPEAK ATW3 προχώρησαν στον σχεδιασμό και την υλοποίηση του mission

Σεμινάριο τέλος. 50 ευρό.. :roflmao:
Κλασσικός κουτακιας....κριμα
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Θα το δοκίμαζα στο tiger και ίσως να είναι η επόμενη αλλαγή μιας και με τα μέχρι στιγμής ελαστικα είμαι λίγο επιφυλακτικός αν χρειαστεί να κάνω καμιά διέλευση η καμιά χαλαρη πορεία σε χωματόδρομο
ενδιαφέρον το mutant
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Τι διαστάσεις φοράει το ΤΑ ;
Εγώ πήρα το πρώτο 110 εμπρός που ήρθε Ελλάδα μέσω ενός γνωστού με ημερομηνία παραγωγής 5021 ....
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Ποσόν άσχετοι είσαστε μωρέ τη τρελά μου!!

Μεροκαμματο πρέπει να παίρνω να σας μορφώνω!

Crossover είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται στην βιομηχανια οχημάτων κυρίως βέβαια την αυτοκίνητο βιομηχανία. Από ένα σημείο και έπειτα ξεφύγαμε από την ορολογία 4χ4 και μπήκαμε στην εποχή των Sport Utility Vehicles. Αυτοκίνητα δηλαδη με δυνατότητες offroad αλλά πολύ καλύτερα πιο άνετα και πιο ασφαλή και στην άσφαλτο και πιο πολυτελή στο εσωτερικό.

Οσο πέρναγαν τα χρόνια τα SUV μαλακών αν και μάλιστα η τετρακίνηση άρχισε να μην είναι πλέον ο κανόνας ακόμα και αν το όχημα δείχνει ικανό για εκτός δρόμου και είναι κάπως ψηλωμενο. Συνεοως η ορολογία suv τεντωθηκε ποκυ και στην επιφάνεια βγήκε ο όρος Crossover.

Στη πραγματικότητα δηλαδή ένα αυτοκίνητο Crossover μπορεί να δείχνει περιπετειωδες να έχει και ένα σήκωμα 2-3 πόντους από τα συμβατικά ασφάλτινα και μια εμφάνιση που να παραπέμπει σε off road.

Δείγματα πολλά. Kia xceed, Toyota yaris cross έτσι μερικά πιο πρόσφατα

Οχήματα δηλαδή με ΛΊΓΟ αυξημένες δυνατότητες να ανταπεξελθουμ σε ένα κακοτραχαλο χρόνο, σε ένα χαλικοδρομο, σε μια απλή χωμάτινη διάβαση.

Στις μοτοσυκλέτες γνώριζαμε παραδοσιακά τα on off. Η φιλοσοφία όμως Crossover μπήκε και εδώ με τα μπουνιά. Στα σκούτερ πιο έντονα τελευταία ξεκινώνταςε το xadv750 και στη συνέχεια με τους πολλούς μιμητες του. Στις μηχανες επιμένουμε στην ορολογία on off αλλά παράδειγμα ένα μηχανακι με διαδρομές 150mm και 19/17 λάστιχο είναι κατά βάση ένα Crossover 2 τροχών.

Στα λάστιχα τώρα η Dunlop με το Mutant βασίστηκε σε αυτή ακριβώς την φιλοσοφία. Δρομισιονλαστιχο με αυξημένες δυνατότητες να ανταπεξέλθει σε κακοκτραχαλους δρόμους και απλές χωμάτινες διελευσεις. Βασίστηκε στο meridian και με άλλη φιλοσοφία σχεδιασμού πέλματος βασισμένη σε On off σχεδίαση με ακμές και κοψίματα να φτάσει στο ζητούμενο. Ενδεχομένως παίζοντας και λίγο και με τη γόμα του meridian για πιο χαμηλές θερμοκρασίες εξου και ο χαρακτηρισμος M+S.

ΝΑ πω βέβαια πως η αλληλεπιδραση αυτοκίνητο βιομηχανίας και μότο βιομηχανίας υπάρχει σε πολλά επίπεδα.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα που έρχεται είναι το έτερο λάστιχο της DUNLOP το MISSION για το οποίο οι μηχανικοί της εταιρείας συνεργάστηκαν με τιυς αντίστοιχους μηχανικούς της άλλης μεγάλης εταιρείας του ομίλου της FALKEN TYRES και αντλώντας έμπνευση από τον σχεδιασμό και την απόδοση του FALKEN WILDPEAK ATW3 προχώρησαν στον σχεδιασμό και την υλοποίηση του mission

Σεμινάριο τέλος. 50 ευρό.. :roflmao:
ρε συ Βαγγο, μήπως εκεί που δουλεύεις, ζητάνε υπαλλήλους ?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ρε συ Βαγγο, μήπως εκεί που δουλεύεις, ζητάνε υπαλλήλους ?
Βασικη προϋπόθεση είναι στα 20 λεπτά που περιμένεις στην ουρά της τράπεζας η σε μια δημόσια υπηρεσία ή εταιρεία να μπορείς να κάνεις ανάλυση 700 λέξεις σε τεχνικό θέμα!

Στείλε μας ένα δείγμα δουλειάς και θα σε ειδοποιήσουμε!
 

Tackleberry

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Μάνος
Μοτό
Honda Transalp 700 abs
Triumph Speedmaster 900
Τρώγονται γρήγορα??
Γιατί κατά τα άλλα , τα conti είναι εκπληκτικά λάστιχα
Προσωπική άποψη βεβαια
Σου δίνει μια αίσθηση ότι μπαλωνάρει, μιας πλεύσης. Έπαιξα με τις πιέσεις και τελικά κατέληξα στο 38 πίσω. Πάντως δεν μου δίνει το αίσθημα της ασφάλειας στις στροφές, έτσι το φοβάμαι λίγο. Δεν ξέρω ίσως απευθύνεται σε πιο βαριές μοτοσυκλέτες...

Το ΤΑ(700) φοράει 100/90-19 & 130/80-17
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Σου δίνει μια αίσθηση ότι μπαλωνάρει, μιας πλεύσης. Έπαιξα με τις πιέσεις και τελικά κατέληξα στο 38 πίσω. Πάντως δεν μου δίνει το αίσθημα της ασφάλειας στις στροφές, έτσι το φοβάμαι λίγο. Δεν ξέρω ίσως απευθύνεται σε πιο βαριές μοτοσυκλέτες...

Το ΤΑ(700) φοράει 100/90-19 & 130/80-17
Περίεργες διαστάσεις όντως
110/80-19 έβγαλε τώρα το mutant για 130 πίσω δύσκολο το βλέπω.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC 2006
KTM 625 SXC 2006
KTM EXC 125 2004
Voge300 Rally
Παιδια εχουμε καποιο νεοτερο απτο λαστιχο, το δοκιμασε κανενας? Σκεφτομαι να τα βαλω αυριο μεθαυριο. Ειμαι αναμεσα σε αυτα και στα πιρελι mt60 για το κτμακι
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Παιδια εχουμε καποιο νεοτερο απτο λαστιχο, το δοκιμασε κανενας? Σκεφτομαι να τα βαλω αυριο μεθαυριο. Ειμαι αναμεσα σε αυτα και στα πιρελι mt60 για το κτμακι
Τα έχω ακόμα στο ράφι θα περάσουν πάνω στον ιταλικό τορνο την άλλη εβδομάδα το αργότερο.
 
Top Bottom