DUNLOP Trail Smart max

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black





Είχε ανακοινωθεί από τον περασμένο Νοέμβριο, ήρθε τώρα και στην Ελλάδα.
Προκειται για ένα δίγομο ελαστικό με βελτιωμένη την απόδοσή του παντού και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (+15% για το πίσω λένε στην Dunlop, δοκιμασμένο σε R1200GS).



The construction of the front tyre has been enhanced, and combined with a revised profile it is said to massively improve durability.

Internal testing by Dunlop showed that the new 120/70 R19 was shown to perform for 64% longer than it’s predecessor on a BMW R1200 GS.




The new rear tyre now uses Dunlop’s Multi-Tread Technology, with a more durable centre compound for mileage and softer shoulders for better cornering grip.

Internal testing on a BMW R1200GS shows a 15% improvement in mileage on the rear tyre in comparison to it’s predecessor.



O προκάτοχος έχει πολλάκις εκθειαστεί από το γράφοντα - γνωστό!
Όταν λένε: A revised Cross Groove Tread design uses a new silica rich compound which enhances the tyre’s wet weather performance.

ότι βελτίωσαν το κράτημα στο βραγμένο, μένω μ@λάκας....
Πάει κι άλλο;:woot::woot::woot::woot:

Μιλάμε για το λάστιχο που αντί να σπινάρει, σηκώνει το μπροστινό στον αέρα στη βρεγμένη Αμφιθέας κι αυτοί το βελτιώνουν κι άλλο! ΟΚ, με το καλό λοιπόν ;)
Οι παραπάνω πληροφορίες από εδώ: http://www.cambriantyres.co.uk/dunlop-trailsmart-max/

https://www.dunlop.eu/en_gb/motorcycle/tires/trailsmart_max.TRASMMAX.html#/
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Εάν υπάρχουν στις διαστάσεις του ΤΑ θα τα δοκιμάσω,μακαρι να έχουν πιο σκληρό Κέντρο για να αντέχουν στις εθνικές γιατί για εμένα αυτό είναι το μόνο ας το πούμε μειονέκτημα..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εάν υπάρχουν στις διαστάσεις του ΤΑ θα τα δοκιμάσω,μακαρι να έχουν πιο σκληρό Κέντρο για να αντέχουν στις εθνικές γιατί για εμένα αυτό είναι το μόνο ας το πούμε μειονέκτημα..
Στα specs δίνουν αυτές στο επίσημο site:
F/R SIZE DESCRIPTION L/S TT/TL CODE PRODUCT
Front 19 110/80R19 59V TL TRAILSMART MAX 59V TL 635653
Front 19 120/70R19 60V TL TRAILSMART MAX 60V TL 635654
Front 19 120/70ZR19 60W TL TRAILSMART MAX 60W TL 635655
Rear 17 150/70R17 69V TL TRAILSMART MAX 69V TL 635656
Rear 17 170/60R17 72V TL TRAILSMART MAX 72V TL 635658
Rear 17 170/60ZR17 72W TL TRAILSMART MAX 72W TL 635659
Rear 18 150/70R18 70V TL TRAILSMART MAX 70V TL 635657





Αλλά πιο πάνω γράφουν:

TrailSmart MAX
ADVENTURE & TRAIL
TrailSmart MAX combines sport touring levels of road performance with a spirit of adventure.

  • All new front tyre contruction in 90/90-21 and 120/70 (R) 17 improves handling on the latest and most popular 1000 and 1200+ cc adventure motorcycles.
  • TrailSmart MAX rears all feature MT Multi Tread, combining high mileage amd cornering grip.
  • Rear tyres feature rayon ply casings to accompany MT compounds and further enhance mileage.
  • RoadSmart III-based rear compound helps boost endurance.
Μίλα με επίσημο έμπορο ελαστικών και θα μάθεις για 21'' εμπρός ;)
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Απίθανο παντού...

Μόνο που, ειδικά έξω, τρώγονται σχετικά γρήγορα με το πίσω να τετραγωνίζει κάπου στα 8...


Θα αλλάξω όπου να 'ναι και θα βάλω το ίδιο, για τρίτη φορά....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το max θα βαλςις τωρα Στελιο ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εάν υπάρχουν στις διαστάσεις του ΤΑ θα τα δοκιμάσω,μακαρι να έχουν πιο σκληρό Κέντρο για να αντέχουν στις εθνικές γιατί για εμένα αυτό είναι το μόνο ας το πούμε μειονέκτημα..
Ακριβως αυτό!
Αν δεν τετραγωνιζουν τόσο εύκολα σε φορτωμένο μηχανακι εθνική (που αναγκαστικά κάνω κάποιες φορές) θα ναι ταμαμ!
Έχει ηδη έρθει Ελλάδα;
Από τιμή θα κυμανθεί στα επίπεδα του προηγούμενου, ξέρουμε μήπως;
 
Reactions: S.P

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακριβως αυτό!
Αν δεν τετραγωνιζουν τόσο εύκολα σε φορτωμένο μηχανακι εθνική (που αναγκαστικά κάνω κάποιες φορές) θα ναι ταμαμ!
Έχει ηδη έρθει Ελλάδα;
Από τιμή θα κυμανθεί στα επίπεδα του προηγούμενου, ξέρουμε μήπως;
Τα πρώτα Trailsmart ήταν έτσι. Τα υπάρχοντα (έχω 3 ζεύγη στη σειρά) τετραγωνίζουν μετά τις 8000 χλμ (με δικάβαλα και φόρτωμα κλπ) το οποίο δε θεωρώ λίγο. Ειδικά μάλιστα όταν το κράτημά τους δεν επηρεάζεται, απλώς η αίσθηση χαλάει λίγο.
Εδώ λένε για +15% το πίσω οπότε θα πηγαίνει 10000 άνετα ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Τα πρώτα Trailsmart ήταν έτσι. Τα υπάρχοντα (έχω 3 ζεύγη στη σειρά) τετραγωνίζουν μετά τις 8000 χλμ (με δικάβαλα και φόρτωμα κλπ) το οποίο δε θεωρώ λίγο. Ειδικά μάλιστα όταν το κράτημά τους δεν επηρεάζεται, απλώς η αίσθηση χαλάει λίγο.
Εδώ λένε για +15% το πίσω οπότε θα πηγαίνει 10000 άνετα ;)
Τα φοραγα και εγώ οπότε εχω εικόνα.
Απλά επειδή δεν με παίρνει για αλλαγές κάθε 10-12 μήνες έβαλα αλλά λάστιχα.
Προς το καλοκαίρι λογικά θα είμαι για αλλαγή οπότε παίζουν σοβαρά στα υπόψην.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
@akis69 Άκη από ότι κατάλαβα έχει έρθει Ελλάδα,από τιμή πιστευω στα ίδια θα είναι από εβδομαδα θα πάω στον λάστιχα μου για ερωτήσεις.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Πήγα σήμερα στον λαστιχα, υπάρχουν και στις διαστάσεις γία ΤΑ650 με τους σωστούς δείκτες ταχύτητας και βάρους,οπότε μία δοκιμή για το πόσο καλυτερη χιλιομετρική απόδοση θα έχουν θα γίνει..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αντε με το καλο ;)
 
Reactions: S.P

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Πήγα σήμερα στον λαστιχα, υπάρχουν και στις διαστάσεις γία ΤΑ650 με τους σωστούς δείκτες ταχύτητας και βάρους,οπότε μία δοκιμή για το πόσο καλυτερη χιλιομετρική απόδοση θα έχουν θα γίνει..
Ωραίος!!
Από τιμη, παίζουν στα ίδια επίπεδα με τα προηγούμενα περίπου;
 
Reactions: S.P

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Ωραίος!!
Από τιμη, παίζουν στα ίδια επίπεδα με τα προηγούμενα περίπου;
Δεν το ξέρω αυτό αλλά φαντάζομαι σαν καινούργιο προϊόν θα έχει μεγαλύτερη τιμή..
 

ghost37

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
BMW R1200GS 2007
Εβαλα σήμερα τα συγκεκριμένα λάστιχα.
Μετά απο τα ξεραμένα ANAKEE 3 που είχε η μοτο απο τον προκάτοχο αυτά μου φανήκαν φοβερά.
Είπα να ρισκάρω και να τα βάλω.Ελπίζω να μου βγεί σε καλό. Οποια παρατήρηση έχω θα σας την μεταφέρω.
Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να γραψω τιμη!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εβαλα σήμερα τα συγκεκριμένα λάστιχα.
Μετά απο τα ξεραμένα ANAKEE 3 που είχε η μοτο απο τον προκάτοχο αυτά μου φανήκαν φοβερά.
Είπα να ρισκάρω και να τα βάλω.Ελπίζω να μου βγεί σε καλό. Οποια παρατήρηση έχω θα σας την μεταφέρω.
Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να γραψω τιμη!
Καλοφαγωτα να ειναι..
Δεν νομιζω οτι ρισκαρες τιποτα με την επιλογη σου....ισα-ισα!
Πες και την τιμουλα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με τα anakeeIII γενικως και με ξεραμενα μαλιστα , κλεβουν εκκλησια τα ντανλοπ. Αδικη συγκριση.
Καλολιωτα και θα τα ευχαριστηθεις πολυ φιλος!
 

ghost37

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
BMW R1200GS 2007
Τιμή 230.
Με μια πολυ σύντομη βολτα σήμερα , της τάξης των 7 λεπτών και με ταχύτητες χαμηλές μου έκανε εντύπωση οταν έβαλα το χερι μου πανω στο λάστιχο το οτι είχε πιάσει μια σχετική θερμοκρασία. Επεται συνέχεια!!!
 

Giorgos-Patra

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Vstrom 650 K8
Φοραγα το TRAILSMART για δύο χρόνια περίπου και ήμουν πολύ ευχαριστημένος . Ήρθε η στιγμή της αλλαγής και τοποθετήθηκε το παραπάνω λάστιχο στην τιμή των 230 €. Σε μια μικρή βόλτα που έκανα φαίνονται καλά αλλά θα δοκιμαστούν σε κάποια πιο μακρινή.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φοραγα το TRAILSMART για δύο χρόνια περίπου και ήμουν πολύ ευχαριστημένος . Ήρθε η στιγμή της αλλαγής και τοποθετήθηκε το παραπάνω λάστιχο στην τιμή των 230 €. Σε μια μικρή βόλτα που έκανα φαίνονται καλά αλλά θα δοκιμαστούν σε κάποια πιο μακρινή.
Αυτή η σύγκριση θα είναι ενδιαφέρουσα. Κάποιος που φοράει το ήδη πολύ καλό trailsmart, να μας πει την άποψη για τα νέα trailsmart max
 
Top Bottom