DUNLOP Trail Smart max

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγώ ας πούμε τα anakee 3 δεν τα βάζω ούτε τσάμπα.
:D:D:D
Κι εγω το ιδιο :cool:
Κι εγω ετσι ελεγα κ λογω προσφορας τα δοκιμασα...Εβγαλαν 11.800χλμ ανελπιστα πολλα,αφου συνηθως αλλαζω λαστιχα καθε 8-9000χλμ κ αυτα εβγαλαν παραπανω.Τεζα παντου αλλα ειχαν απροειδοποιητα γλυστριματα ενιοτε κ χωρις λογο...Καλα αλλά οχι δεν μου αρεσαν...
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
@mAthosalas Θα σε καλύψει το πρώτο ποστάρισμα του νήματος.

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black





Είχε ανακοινωθεί από τον περασμένο Νοέμβριο, ήρθε τώρα και στην Ελλάδα.
Προκειται για ένα δίγομο ελαστικό με βελτιωμένη την απόδοσή του παντού και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (+15% για το πίσω λένε στην Dunlop, δοκιμασμένο σε R1200GS).



The construction of the front tyre has been enhanced, and combined with a revised profile it is said to massively improve durability.

Internal testing by Dunlop showed that the new 120/70 R19 was shown to perform for 64% longer than it’s predecessor on a BMW R1200 GS.




The new rear tyre now uses Dunlop’s Multi-Tread Technology, with a more durable centre compound for mileage and softer shoulders for better cornering grip.

Internal testing on a BMW R1200GS shows a 15% improvement in mileage on the rear tyre in comparison to it’s predecessor.



O προκάτοχος έχει πολλάκις εκθειαστεί από το γράφοντα - γνωστό!
Όταν λένε: A revised Cross Groove Tread design uses a new silica rich compound which enhances the tyre’s wet weather performance.

ότι βελτίωσαν το κράτημα στο βραγμένο, μένω μ@λάκας....
Πάει κι άλλο;:woot::woot::woot::woot:

Μιλάμε για το λάστιχο που αντί να σπινάρει, σηκώνει το μπροστινό στον αέρα στη βρεγμένη Αμφιθέας κι αυτοί το βελτιώνουν κι άλλο! ΟΚ, με το καλό λοιπόν ;)
Οι παραπάνω πληροφορίες από εδώ: http://www.cambriantyres.co.uk/dunlop-trailsmart-max/

https://www.dunlop.eu/en_gb/motorcycle/tires/trailsmart_max.TRASMMAX.html#/
Διαφορές?
εδω είσαι
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι εγω ετσι ελεγα κ λογω προσφορας τα δοκιμασα...Εβγαλαν 11.800χλμ ανελπιστα πολλα,αφου συνηθως αλλαζω λαστιχα καθε 8-9000χλμ κ αυτα εβγαλαν παραπανω.Τεζα παντου αλλα ειχαν απροειδοποιητα γλυστριματα ενιοτε κ χωρις λογο...Καλα αλλά οχι δεν μου αρεσαν...
θυμάσαι στο advONride?
Πόσο περιθώριο μου έδιναν επιπλέον τα trailsmart σε σχέση με τα μισλένια που φορούσες ; Και σ εκείνη την άσφαλτο κανένα λάστιχο δε γλιστράει, αλίμονο. Αλλά ήδη είχαν τελειώσει σε περιθώριο κλίσης ;)
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Διαβάζω τα καλύτερα λόγια για τα trailsmart, μόνο εγώ έχω αντιθετη άποψη απορω. Στην πολη γλυστραει παντού και πάντα, με φοβίζει απίστευτα εκτός ενω ειναι εντάξει δεν μπορώ να πω ότι τα εμπιστεύομαι. Με τα anakke 3 θεωρω ότι ημουν πολύ καλύτερα. Στην επόμενη αλλαγή παω ολοταχως για mitas.
Και γω τα φοβαμαι Νικο.
και πολυ μαλιστα.
Μεσα στην πολη ομως.
Και ειναι λογικο,γιατι σε μια αποσταση σπιτι-δουλεια δεν προλαβαινουν να ζεσταθουν.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
όλα εξαρτώνται και από το στυλ οδήγησης. Είανι λάστιχο με σπορ χαρακτηριστικά κι οφείλει να αντέχει σε παρατεταμένη πίεση. Όχι να στρίψεις 10 στροφές με τα αντίστοιχα φρένα/γκάζια και να σαπουνιάζει.... !
Αν το πας επιθετικά από τα πρώτα μέτρα, σε 1 χλμ είναι έτοιμο. Κάθε μέρα το κάνω. Σε συγκεκριμένους δρόμους/παγοδρόμια ασφαλώς γλιστράει όπως θα γλιστρούσε οποιοδήποτε. Σε συνήθεις, κακούς εν προκειμένω δρόμους της Αθήνας , κρατάει άψογα. Και φυσικά το γλίστρημά του είναι προοδευτικό κι ελεγχόμενο εύκολα!
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
όλα εξαρτώνται και από το στυλ οδήγησης. Είανι λάστιχο με σπορ χαρακτηριστικά κι οφείλει να αντέχει σε παρατεταμένη πίεση. Όχι να στρίψεις 10 στροφές με τα αντίστοιχα φρένα/γκάζια και να σαπουνιάζει.... !
Αν το πας επιθετικά από τα πρώτα μέτρα, σε 1 χλμ είναι έτοιμο. Κάθε μέρα το κάνω. Σε συγκεκριμένους δρόμους/παγοδρόμια ασφαλώς γλιστράει όπως θα γλιστρούσε οποιοδήποτε. Σε συνήθεις, κακούς εν προκειμένω δρόμους της Αθήνας , κρατάει άψογα. Και φυσικά το γλίστρημά του είναι προοδευτικό κι ελεγχόμενο εύκολα!
Θοδωρη αν το κανω αυτο στα πρωτα μετρα θα βρεθω σε καμια κολωνα στην καλυτερη.
Απο κει και περα δε μπορω να το κατηγορησω.
Οταν ζεσταθει ειναι ικανοποιητικο.
Αν και στην τελευταια εκδρομη,εχασα το μπροστινο πανω σε στροφη σε επαρχιακο και μετα απο καμια ωρα συνεχων στροφων.
Και γω δε ξερω πως το σωσα.
Μου κανε εντυπωση.Απ το πουθενα.
1η και μοναδικη φορα.
Υπουλο καθως δεν ειδα κατι στον δρομο να με προιδεασει.
Μικρο το κακο αφου δεν επεσα,αλλα σε κανει να κοβεις ρυθμο.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω με αυτο το λαστιχο μονο το μπροστινο χανω σε γρηγορους ρυθμους.
Αλλα ισως να μην φταιει παντα το λαστιχο.
Ισως να φταει ο τροπος οδηγησης μας, καμμια φορα....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλό είναι αν δεν εμπιστεύομαστε ένα λαστιχο να μην το πιέζουμε και όταν έρθει η ώρα αλλαγής να μην το ξαναβάζουμε.
Είναι και η ψυχολογία πάντα μέρος τη; κατάστασης.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σιγουρα βγαινει σε οτι εβγαινε και το αλλο. Και το χω δει σε f800. Δε βρισκεις ή ετσι ρωτησες;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σιγουρα βγαινει σε οτι εβγαινε και το αλλο. Και το χω δει σε f800. Δε βρισκεις ή ετσι ρωτησες;
Στον λαστιχά μου,για να τα παραγγειλω,μ ειπε οτι ΔΕΝ βγαινει μπροστινο κ πρεπει να παρω το απλο κ πισω ΜΑΧ...κ η Dunlop δεν εδινε μπροστινο 21...εχει βαλει καποιος?
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::

ioarma

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom 650 K6
Καλημερα!
Τι πιεση προτεινουν γι αυτα τα ελαστικα?
Ευχαριστω!
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Έχω οδηγησει 2 σετ trailsmart σε 2 χρόνια. Το πρώτο σετ μου έβγαλε 14000 χλμ, και είχε ακόμα 3 χιλιοστά πελμα περίπου, αλλά αλλάχτηκαν λόγω advonride.
Το δεύτερο σετ το έχω 8000χλμ και είναι στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν το 1ο σετ όταν το άλλαξα. Και, ας πούμε ότι το πίσω το ζόρισμα παραπάνω. Το μπροστινό όμως έχει κάνει έντονα "σκαλοπάτια" ανάμεσα στα τακούνια, που τα νιώθω όποτε πλαγιαζω, λες και φοράω τακούνια. Δεν ξέρω γιατί μου κράτησε τόσο λίγο το 2ο σετ, αφού η οδήγηση μου δεν άλλαξε, και εθνική δεν έκανα σχεδόν καθόλου. Το μόνο που υποπτεύομαι είναι να τα "έκαψα" στα πρώτα χλμ. Τα έβαλα Παρασκευή και το Σάββατο ξεκίνησε το advonride όπου ακολουθούσα τους παλαβους του 1ου γκρουπ, χωρίς στην ουσία να του κάνω ούτε 100χλμ στρώσιμο.

Και τώρα, 9 μήνες αφότου τα έβαλα, ψαχνω πάλι λάστιχο... Θα έβαζα το max, αλλά καλοβλεπω και το pirelli scorpion trail II, κυρίως λόγω του μπροστινού trailsmart που κάνει αυτά τα σκαλοπάτια...

Δίλημμα

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχω οδηγησει 2 σετ trailsmart σε 2 χρόνια. Το πρώτο σετ μου έβγαλε 14000 χλμ, και είχε ακόμα 3 χιλιοστά πελμα περίπου, αλλά αλλάχτηκαν λόγω advonride.
Το δεύτερο σετ το έχω 8000χλμ και είναι στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν το 1ο σετ όταν το άλλαξα. Και, ας πούμε ότι το πίσω το ζόρισμα παραπάνω. Το μπροστινό όμως έχει κάνει έντονα "σκαλοπάτια" ανάμεσα στα τακούνια, που τα νιώθω όποτε πλαγιαζω, λες και φοράω τακούνια. Δεν ξέρω γιατί μου κράτησε τόσο λίγο το 2ο σετ, αφού η οδήγηση μου δεν άλλαξε, και εθνική δεν έκανα σχεδόν καθόλου. Το μόνο που υποπτεύομαι είναι να τα "έκαψα" στα πρώτα χλμ. Τα έβαλα Παρασκευή και το Σάββατο ξεκίνησε το advonride όπου ακολουθούσα τους παλαβους του 1ου γκρουπ, χωρίς στην ουσία να του κάνω ούτε 100χλμ στρώσιμο.

Και τώρα, 9 μήνες αφότου τα έβαλα, ψαχνω πάλι λάστιχο... Θα έβαζα το max, αλλά καλοβλεπω και το pirelli scorpion trail II, κυρίως λόγω του μπροστινού trailsmart που κάνει αυτά τα σκαλοπάτια...

Δίλημμα

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα δοκίμαζα το πιρελάκι ;) Πολύ καλές κριτικές κι αντοχή σε χλμ λίγο κάτω από το Dunlop.

Πάντως στην αλλαγή που έρχεται και για μένα, τα max θα βάλω.

Σημείωση: έχω το 3ο ζεύγος Dunlop Trailsmart II πάνω κι έχει αντέξει κάτι παραπάνω από τα 2 προηγούμενα. Αυτό το ζεύγος πάντως, δεν έκανε τα συνήθη καλοκαιρινά δικάβαλα , οπότε εξηγείται.
 
Top Bottom