DUNLOP Trail Smart max

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Θα δοκίμαζα το πιρελάκι ;) Πολύ καλές κριτικές κι αντοχή σε χλμ λίγο κάτω από το Dunlop.

Πάντως στην αλλαγή που έρχεται και για μένα, τα max θα βάλω.

Σημείωση: έχω το 3ο ζεύγος Dunlop Trailsmart II πάνω κι έχει αντέξει κάτι παραπάνω από τα 2 προηγούμενα. Αυτό το ζεύγος πάντως, δεν έκανε τα συνήθη καλοκαιρινά δικάβαλα , οπότε εξηγείται.
Θα δοκιμάσω μάλλον το pirelli. Να έχω και ένα μέτρο σύγκρισης, μιας και το capo δεν το έχω οδηγήσει με κανένα άλλο λάστιχο. Εξάλλου με το ζόρι βγάζω χρόνο ούτως ή άλλως

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα δοκιμάσω μάλλον το pirelli. Να έχω και ένα μέτρο σύγκρισης, μιας και το capo δεν το έχω οδηγήσει με κανένα άλλο λάστιχο. Εξάλλου με το ζόρι βγάζω χρόνο ούτως ή άλλως

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δήμο χρόνο δε βγάζω ούτε κι εγώ. Στους 9,5 μήνες είμαι με 14000 χλμ με το ίδιο λάστιχο και τέλος.
Αντε με το καλό το πιρελάκι να μας πεις και εντυπώσεις ;)
 

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Στον λαστιχά μου,για να τα παραγγειλω,μ ειπε οτι ΔΕΝ βγαινει μπροστινο κ πρεπει να παρω το απλο κ πισω ΜΑΧ...κ η Dunlop δεν εδινε μπροστινο 21...εχει βαλει καποιος?
Καλησπέρα.
Ο λαστιχάς μου, μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ισχύει?
 

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Η κυκλοφορία του Trailsmart -στα χαρτιά- σταματάει 1/4/2018. Είναι δυνατόν η εταιρία να μην έχει έτοιμο το επόμενο μοντέλο? Ο λαστιχάς, μου είπε πως η παραγωγή του θα ξεκινήσει 20κάτι Ιουλίου. Σ' αυτό το διάστημα τι θα γίνει με όσους θέλουν να αλλάξουν ελαστικά? Θα πρέπει να πάνε σε άλλη εταιρία? Είναι παλαβοί εκεί στη Dunlop!
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Η κυκλοφορία του Trailsmart -στα χαρτιά- σταματάει 1/4/2018. Είναι δυνατόν η εταιρία να μην έχει έτοιμο το επόμενο μοντέλο? Ο λαστιχάς, μου είπε πως η παραγωγή του θα ξεκινήσει 20κάτι Ιουλίου. Σ' αυτό το διάστημα τι θα γίνει με όσους θέλουν να αλλάξουν ελαστικά? Θα πρέπει να πάνε σε άλλη εταιρία? Είναι παλαβοί εκεί στη Dunlop!
Μήπως σταματάει η παραγωγη και συνεχίζουν να ξεστοκαρουν?

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Ίσως.. ωστόσο είναι παράλογο να μην υπάρχει το μπροστά max ενώ υπάρχει το πίσω και να υπάρχει το μπροστά απλό ενώ το πίσω όχι! o_O
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Ίσως.. ωστόσο είναι παράλογο να μην υπάρχει το μπροστά max ενώ υπάρχει το πίσω και να υπάρχει το μπροστά απλό ενώ το πίσω όχι! o_O
Με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα βρήκα το μπροστά max στο tyreshop. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει διαθεσιμότητα.
Για το απλό, υποθέτω ότι τα καταστήματα το αφαιρούν σιγά σιγά από τις επίσημες λίστες και το έχουν μόνο για κάποιον που θα πάει επιτόπου και θα το ζητήσει. Συγκεκριμένα βρήκα το παλιό μπρος πίσω στα 180.
Απλά κοιτάνε να σπρώξουν το καινούριο

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα βρήκα το μπροστά max στο tyreshop. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει διαθεσιμότητα.
Για το απλό, υποθέτω ότι τα καταστήματα το αφαιρούν σιγά σιγά από τις επίσημες λίστες και το έχουν μόνο για κάποιον που θα πάει επιτόπου και θα το ζητήσει. Συγκεκριμένα βρήκα το παλιό μπρος πίσω στα 180.
Απλά κοιτάνε να σπρώξουν το καινούριο

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δυστυχώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Σήμερα το μεσημέρι επικοινωνήσαμε μαζί του.
 

ioarma

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom 650 K6
Καλημερα!
Τι πιεση προτεινουν γι αυτα τα ελαστικα?
Ευχαριστω!
Για vstrom 650 μόνος χωρίς βαλίτσα
32 psi εμπρός
36 psi πίσω
Δικαβαλος με βαλίτσα +4 psi πίσω
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σχεδόν 3 οι χιλιάδες χλμ με τη λαστιχάρα!
Μ εντυπωσίασε η αίσθησή τους από το 1ο μέτρο, αλλά έκανα υπομονή να τα δοκιμάσω σε πραγματικές συνθήκες ταξιδιού σε κάθε είδος ασφάλτου, σε στεγνό και βρεγμένο και φυσικά στην καθημερινότητα στην πόλη, αφού φύγει η γνωστή "γυαλάδα" από πάνω τους.

Δε μπορούσα να πιστέψω (μάλλον να καταλάβω) πόσο πιο καλό μπορεί να γίνει ένα λάστιχο που ήδη λάτρευα. Ειδικά στη βροχή, είναι όπως τα λέει η Dunlop στην παρουσίαση. Πραγματικά στεγνώνουν το δρόμο. Έχουν πολύ πιο γρήγορη κορώνα, που ουσιαστικά, σε δημόσιο δρόμο, δεν τελειώνει π ο τ έ !!!!
Σε κάθε είδους επαρχιακό ήταν άψογο, ειδικά στις αλλαγές οδοστρώματος. Σωστό on/off λάστιχο που δεν επηρεάζεται από αλλαγές της επιφάνειας της ασφάλτου, "καταπίνει" το χαλικάκι που θα βρεθεί στην τροχιά του με μια ελαφριά ταλάντωση...., και πάμε γι άλλα!
Στην καθημερινότητα στην πόλη, εκεί που με τον πρόγονό τους (καινούριο πάντα μιλάω) σπινάριζα με 3η, αυτό κάνει το μηχανάκι να ορμάει, έτοιμο να σηκώσει τροχό. Είναι η 1η φορά από τότε που πρωτοπήρα το GS, που το οδηγώ με το antispin εντός λειτουργίας!
Με κάθε άλλο λάστιχο στην πόλη το έβαζα στη λειτουργία "χώματος" , να σπινάρει λίγο, ώστε να μη "σβήνει" το μηχανάκι στις απότομες επιταχύνσεις. Τέλος πλέον σ' αυτήν την πρακτική. Το νέο trailsmart max απλά δε σπινάρει, παρά μόνο αν το θες και μόνο σε μέτρια και κάτω άσφαλτο!

Το μόνο που μένει να διαπιστώσω, είναι η διάρκειά του. Κυρίως, για πόσες χιλιάδες χλμ θα κρατήσει αυτά τα κορυφαία χαρακτηριστικά και πότε θα αρχίσει η πτώση της απόδοσής του.

Να τι έγραφα στο 1ο ποστ όταν παρουσιάστηκε το λάστιχο, σχολιάζοντας τις ανακοινώσεις της εταιρείας (αντιγράφω από το 1ο ποστ):


The construction of the front tyre has been enhanced, and combined with a revised profile it is said to massively improve durability.

Internal testing by Dunlop showed that the new 120/70 R19 was shown to perform for 64% longer than it’s predecessor on a BMW R1200 GS.





The new rear tyre now uses Dunlop’s Multi-Tread Technology, with a more durable centre compound for mileage and softer shoulders for better cornering grip.

Internal testing on a BMW R1200GS shows a 15% improvement in mileage on the rear tyre in comparison to it’s predecessor.



O προκάτοχος έχει πολλάκις εκθειαστεί από το γράφοντα - γνωστό!
Όταν λένε: A revised Cross Groove Tread design uses a new silica rich compound which enhances the tyre’s wet weather performance.


ότι βελτίωσαν το κράτημα στο βραγμένο, μένω μ@λάκας....
Πάει κι άλλο;:woot::woot::woot::woot:


Μιλάμε για το λάστιχο που αντί να σπινάρει, σηκώνει το μπροστινό στον αέρα στη βρεγμένη Αμφιθέας κι αυτοί το βελτιώνουν κι άλλο! ΟΚ, με το καλό λοιπόν ;)
Οι παραπάνω πληροφορίες από εδώ: Dunlop Launch TrailSmart Max | Cambrian Tyres - The UK's No.1


Dunlop TrailSmart MAX Tyres | Dunlop UK
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ρε μη τα γράφετε αυτά... και σκεφτόμουν τα Ε07 (για να μη χάσω και το πολύ χώμα που πάω........)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ουιιιιιιιιιιιιιιιι
Ένα ρίγος χτύπησε την ραχοκοκαλιά μου σαν κεραυνός
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ρε μη τα γράφετε αυτά... και σκεφτόμουν τα Ε07 (για να μη χάσω και το πολύ χώμα που πάω........)
Αλλη κατηγορια λαστιχα, δε συγκρινονται!
 
Top Bottom