DUNLOP Trail Smart max

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Καλο λαστιχο είναι.... Αλλα π@π@ρια MAX!
Ούτε 2000 χλμ ευθείας και έγιναν τετράγωνα.
Είναι για MAX τετραγωνισμα

Παρεμπιπτόντως ωραία φώτο προφίλ, ταιριάζει με την ηλικία
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι για MAX τετραγωνισμα

Παρεμπιπτόντως ωραία φώτο προφίλ, ταιριάζει με την ηλικία
Απο περιέργεια είδα την κάρτα και τα χλμ που έκανα από την αλλαγή.... 2500 χλμ και σε 1000 το πισω είναι για πέταμα.
Εκτός και δεν κάνουν για φόρτωμα και εθνική.
Αν είναι έτσι να βάλουν το Max εκεί που ξέρουν.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κοιτα που οτι λαστιχο δεν αρεσει στο θειοΚωστα...συμφωνω...κ τεινω στα ιδια συνπερασματα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοιτα που οτι λαστιχο δεν αρεσει στο θειοΚωστα...συμφωνω...κ τεινω στα ιδια συνπερασματα...
Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε στο θέμα λαστιχο.
Παραθέτουμε την άποψή μας, με βάση την χρήση που κάνει ο καθένας και σίγουρα είναι διαφορετική.
Η χοντρή η δικιά μου τα ξιδευει συχνά δικαβαλο και τριβαλιτσο.
Τα μαλακά λάστιχα τέτοιου τύπου είναι πολύ καλά σε όλα σχεδόν τα τερέν, αλλά δεν βγάζουν χλμ στην δική μου χρήση.
Και δεν έχω απαίτηση να κάνω 15000 χλμ.... Αλλα όταν στα 5000 χλμ είναι για πέταμα, δεν κάνει για το gs.
Εκτός και αν είσαι κανένας ρεφας και αλλάζεις λάστιχα σαν σωβρακα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα 3 προηγουμενα trailsmart εβγαλαν 12, 13 και 16 χιλιαδες χλμ. Τα τελευταια εβγαλαν τοσα, λογω λιγοτερου 2καβαλου ταξιδιου φετος.
Τυχαινει ή πετυχαινω το χρονο αλλαγης περιπου το Σεπτεμβρη, οποτε οταν εχουν λιγο πελμα, δεν κινδυνευω απο βροχες.
Γενικως και τα 3 ζευγη ηταν αριστα μεχρι τις 8000 -10000 χλμ σε καθε περιπτωση. Υστερα γνωριζα οτι εχω λαστιχο υπο αντικατασταση.
Αυτα ειναι διγομα (το πισω εννοειται) κι αυτο θα βοηθησει τη μακροζωια τους. Με τις επιδοσεις που εχουν, δεν περιμενω περισσοτερα χλμ, αλλα περιμενω τις ιδιες επιδοσεις τουλαχιστον σε οση διαρκεια ειχαν τα παλια. Μεχρι τις 8000 χλμ ας πουμε.
Εν κατακλειδι, το max μαλλον αναφερεται στις επιδοσεις ( που δεν εχω βρει αντιπαλο στην.κατηγορια αυτη), παρα στη διαρκεια!!!


ΥΓ: Αυριο φωτο με λαστιχο 3000 χλμ, 1400 απ αυτα σε εθνικη με φορτιο και θα κρινετε μονοι σας την κατασταση τους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κάποιες φορές οι τίτλοι παραπλανούν, αλλά δε φταίει η εκάστοτε εταιρεία και η καμπάνιά της γι αυτό. Ο τίτλος του ελληνικού άρθρου Dunlop TrailSmart Max: Για περιπετειώδης χιλιομετροφάγους που παρατέθηκε, είναι αυθαίρετος!!! Αν κάποιος οδηγήθηκε στην επιλογή του από έναν τίτλο, τότε ΟΚ. Παραπλανήθηκε, αλλά από ποιον;
Το άρθρο είναι μετάφραση αυτού: Dunlop Launch TrailSmart Max | Cambrian Tyres - The UK's No.1 (που είχε μπει και στο 1ο ποστ) και φυσικά δεν έχει αυτόν τον τίτλο!!! Ακόμα και η φώτο είναι η ίδια ;) Δείτε τα άρθρα και συγκρίνετε.
Ό,τι ισχυρίζεται η Dunlop, ισχύει !
Μιλάει για :
-Βελτιωμένο κράτημα
-Αυξημένη κατευθυντικότητα κι ακρίβεια
-Καλύτερη απόδοση στο βρεγμένο
-15% μεγαλύτερη διάρκεια (για το πίσω λάστιχο) από τον προκάτοχο , λάστιχο βέβαια της ίδιας εταιρείας. Πόσο είναι αυτό; Σε καθέναν θα είναι άλλο, ως νούμερο χλμ. Σ' εμένα με 8 εως 10000 χλμ άριστης απόδοσης, θα γίνει 9.200 ως 11.500 χλμ . Συν 1 μήνας χρήσης δηλαδή, κι αυτό μένει να το δω στην πράξη σε σχέση με τα άλλα trail smart που είχα (το ίδιο κι όποιος είχε πριν τα ίδια). Κι αν δεν αποδειχθεί αυτό, κλάιν.... Ήδη η εταιρεία βελτίωσε σε όλους τους τομείς ένα καταπληκτικό σε απόδοση κι επιδόσεις λάστιχο. Με ακρίβεια 3 στα 4 σε όλα όσα λέει και το 4ο (σ εμένα μέχρι τώρα να ισχύει) να μένει να το δω, μόνο μπούρδες δεν είναι.

Ο καθένας έχει τα κριτήριά του για τα λάστιχα, ανάλογα με τη δική του χρήση. Σ' αυτή τη βάση δε μπορώ να διαφωνήσω με την όποια άποψη. Μόνο τη δική μου εμπειρία μεταφέρω. Υπάρχουν λάστιχα για κάθε γούστο όμως. Υπάρχει πχ το Α41 ή το ΝΕΧΤ που βγάζουν 20ριες χιλιάδων χλμ. Αλλά δε θα συμπεριφερθούν ποτέ όπως ένα trailsmart, εκεί που θα τα χρειαστείς. Σίγουρα δε μπορούμε να τα έχουμε όλα....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
2500 χλμ... Σχεδόν ο κύβος του ρουμπικ, όσο για το αν κάνει για διάσχιση σε χώμα, ισχύει να θέλεις να το καταστρέψεις ακόμα πιο γρήγορα.
Συμπεριφερεται ακριβώς όπως τα επίσης πάρα πολύ καλά Pirelli και όλα τα μαλακά ελαστικά.
Ότι και να λένε οι εταιρίες εμείς τα δοκιμάζουμε και τα συμπεράσματα τα δικά μου μετά από 3 ζευγάρια, είναι ότι το λαστιχο είναι πολύ καλο παντού, αλλά για ελάχιστα χλμ.
Όπως όλα τα μαλακά.



Advphone....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όσο για τους τίτλους και την έννοια τους, βάζω το λινκ από Ελλάδα και ξέρουμε όλοι ότι γράφουν δελτία τύπου των εταιρειών.
Maxxxxxxx...... Κοροϊδία κανονική.

DUNLOP TRAILSMART MAX | MOTOMAG
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μα αυτό: "Συμπεριφερεται ακριβώς όπως τα επίσης πάρα πολύ καλά Pirelli και όλα τα μαλακά ελαστικά.
Ότι και να λένε οι εταιρίες εμείς τα δοκιμάζουμε και τα συμπεράσματα τα δικά μου μετά από 3 ζευγάρια, είναι ότι το λαστιχο είναι πολύ καλο παντού, αλλά για ελάχιστα χλμ.
Όπως όλα τα μαλακά. "
είναι δεδομένο. Δε λέει κανείς τπτ διαφορετικό. Και το παλιό την ίδια συμπεριφορά είχε. Το +15% χιλιομετρική απόδοση είναι που διαφωνούμε; Κι έτσι να μην είναι, έχουμε ένα άριστο λάστιχο που έχει βελτιωθεί παντού στη νεότερη έκδοσή του, στην ίδια τιμή με το παλιό και πάντα στο Μ.Ο της αγοράς και βγάζει 8 έως 10000 χλμ. Ας μη βγάλει +15% περισσότερη ζωή, πάλι εξελιγμένο είναι.

ΥΓ1: Στο motomag πάντως δεν υπάρχει αντίστοιχος τίτλος. Είναι πιο προσεκτικοί ;)
ΥΓ 2: τα δικά μου στις 3000 χλμ με 1400 ΕΟ και φορτωμένα (όχι δικάβαλο) , δεν έχουν καμιά σχέση με την πιο πάνω εικόνα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα δικά σου δεν έχουν καμμια σχέση γιατί τα χλμ τα έκανες μονοκαβαλος...εγω τα 600 τα έκανα με το πουλί και ταχύτητες μεγάλες.
Όπως ταξιδεύω εδώ και σχεδόν 300000 χλμ
Η φθορά του είναι το ίδιο μεγάλη και δεν ισχυει το ΜΑΧ... Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Εκτός και πουν να μην το ταξιδεύουμε δικαβαλο για να αντεξει το ΜΑΧ.

Τις εποχές τις δύσκολες που ζούμε εγώ βλέπω ότι όλοι ψάχνουμε ένα καλό ελαστικό το οποίο θα έχει καλές αντοχές, γιατί δεν υπάρχουν φράγκα για πέταμα.
Ούτε οι δρόμοι είναι πίστα, να μας ενδιαφέρει η σούζα, πάντα και λεζάντα.... Αλλα ένα πακέτο που συμφέρει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είπαμε.... το ΜΑΧ δεν αναφέρεται μόνο στη διάρκεια. Είναι σε όλες τις παραμέτρους βελτιωμένο (τουλάχιστον στις υπόλοιπες).
Τα λάστιχα στις φώτο είναι πολύ ταλαιπωρημένα για τα χλμ που έχουν. Και το πάτημά τους μέχρι τα άκρα, συν τις φθορές στο πέλμα, δείχνουν "καλοπέραση" και από κιλά φορτίου και από ταχύτητες!!! Ίσως και από χαμηλότερη πίεση από όσο έπρεπε.

Εμενα είναι έτσι:


Το εμπρός


και το πίσω από διαφορες γωνίες






 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro

Εγώ είμαι στην μέση των απόψεων.
Έχω 5.200+ χιλιόμετρα και το τοποθέτησα καλοκαίρι (μήνας κατασκευής 11/17).
Πήγα Ρουμανία δικάβαλος-βαλίτσες και κάποια mini ταξιδάκια εδώ.
Εξαιρετικά στις στροφές και στην βροχή.
Σταθερό στις υψηλές ταχύτητες (αν και δεν είναι Pirelli)
Στο θέμα αντοχής το βλέπω να βγάζει σίγουρα 12.000 χλμ.
Αργούν αρκετά να ζεσταθούν.
Αλλά έχουν ένα μεγάλο αρνητικό.
ΠΑΤΙΝΑΡΟΥΝ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ αν δώσεις γκάζι στην ευθεία.
Ακόμα και στην ρύθμιση urban (100 άλογα) πάλι το κάνει (πιο λίγο φυσικά)
Ακομά και μετά απο ταξίδι που είναι ζεστά το κάνει (λιγότερα από όταν είναι κρύα).
Έβαλα/Έβγαλα αέρα, τίποτα.
Είναι ένα σημείο στην Θηβών που ξέρω ότι γλιστράει και λέω κάτσε να το δοκιμάσω. Έκανα κακάκια.
Μακράν το χειρότερο λάστιχο που είχα στο θέμα αυτό.
Δεν ξέρω (μπορεί να λέω μαλακίες) μήπως φταίει που έφυγε βαλβολίνη από το tutoro σε ταξίδι και πότισε το λάστιχο.??
Κατά τα άλλα σε επαρχιακές στροφές και με ελεγχόμενο γκάζι είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πέτρο οι παρατηρήσεις σου είναι πολύ χρήσιμες. Αναφέρεσαι βέβαια σε άλλη διάσταση ελαστικού και φυσικά σε μηχανάκι με 160 άλογα!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Tα έβαλα τον Ιούνη και έκανα ένα γύρω στην Ευρώπη κάπου 6500 χλμ
...με πολύ τρεχάλα, δικάβαλος και φορτωμένος πολύ (γυναίκα ο λόγος).

Έχουν χάσει σαφώς τη στρογγυλάδα τους αλλά συνεχίζουν να συμπεριφέρονται πάρα πολύ καλά...

Σε νερά και μεγάλες ταχύτητες ταξιδιού συμπεριφέρονται καλύτερα από τα πριν...
επίσης κράτημα και φρένα βλέπω κάποια βελτίωση (λιγότερο ABS)...
...κάπου στα δέκα θα θέλουν αλλαγή, όπως τα βλέπω, αλλά θα τα άλλαζα έτσι κι αλλιώς...

Εν κατακλείδι... πάλι τα ίδια θα βάλω...να προσθέσω ότι έχουν και καλή τιμή...για τα προσφερόμενα.

Είναι τα τρίτα που βάζω...τώρα σε max...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχουν χάσει σαφώς τη στρογγυλάδα τους αλλά συνεχίζουν να συμπεριφέρονται πάρα πολύ καλά...


Πολύ σημαντικό σε κάθε λάστιχο! συνήθως μετά τις 5000 χλμ χάνουν όλα τους τα χαρακτηριστικά. Τα trailsmart (προ ΜΑΧ) είχαν την ίδια άριστη συμπεριφορά μέχρι τέλους! Αφού λες ότι ισχύει και για τα ΜΑΧ αυτό, μια χαρά ;)

Σε νερά και μεγάλες ταχύτητες ταξιδιού συμπεριφέρονται καλύτερα από τα πριν...
επίσης κράτημα και φρένα βλέπω κάποια βελτίωση (λιγότερο ABS)...


Κι εγώ διαπίστωσα τα ίδια και στο στεγνό σε πολύ κακούς - γλιστερούς δρόμους και στο βρεγμένο (εκεί πράγματι έχουν κάνει άλματα!).


...κάπου στα δέκα θα θέλουν αλλαγή, όπως τα βλέπω, αλλά θα τα άλλαζα έτσι κι αλλιώς...


Λογικό!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...
Ακόμα και στην ρύθμιση urban (100 άλογα) πάλι το κάνει ...
Γιατι μας πληγωνεις μαρη?:inlove::pεμεις 100 αλογα δεν εχουμε ουτε με ρυθμιση Super Lelos Ntope'... σταδιαλα πΓια με τα αλογα τα σημερινα...μην παρω κανα σΚαΤεΜ κ γινω γΛηγορος...
 

CAROLOS

Μέλος
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 2008 ESA
Έχω τα προηγούμενα trailsmart στο GS.
Τα έβαλα στις 19 Μαΐου του 2017 στα 69.000 Km .
Τώρα είμαι στα 92.230 Κm .
Όλα τα χιλιόμετρα μονοκάβαλος και σε άσφαλτο. Μόνο ένα ταξίδι 2 κάβαλος με τριπλέτα σε Βουλγαρία Ρουμανία 2000 Κm.
Πολύ ευχαριστημένος .
Ήδη έχω παραγγείλει τα καινούργια max.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω τα προηγούμενα trailsmart στο GS.
Τα έβαλα στις 19 Μαΐου του 2017 στα 69.000 Km .
Τώρα είμαι στα 92.230 Κm .
Όλα τα χιλιόμετρα μονοκάβαλος και σε άσφαλτο. Μόνο ένα ταξίδι 2 κάβαλος με τριπλέτα σε Βουλγαρία Ρουμανία 2000 Κm.
Πολύ ευχαριστημένος .
Ήδη έχω παραγγείλει τα καινούργια max.
Αν μπορείς να βάλεις μια φώτο από την τωρινή κατάσταση τους!
23000 χλμ... Εντυπωσιακο
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα 23000 χλμ για dinlop trailsmart ειναι οντως εντυπωσιακο νουμερο!
Το βαρος του δικαβαλου και οι υψηλες ταχυτητες παρατεταμενα στις ευθειες, ειναι ο χειροτερος εχθρος της χλμ.αποδοσης καθε ελαστικου ομως!
Αν ο carolos βολταριζε μονος, και προσεχε τις ταχυτητες στα ισαδια, βγαζει νοημα.
Μια φωτο θα ηταν ενδιφερουσα οντως!
 
Top Bottom