Dunlop trailmax D610 (Africa crf1000) απόψεις

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Για πείτε οι κάτοχοι νέου Africa ( και οποιος αλλος το φοράει) τι ρόλο βαράει το συγκεκριμένο ελαστικό, το βρήκα καινούργιο σε υπερρεαλιστικη τιμή και σκέφτομαι να το χτυπήσω.



Edit***είναι δεικτη Η (210km) ενώ το κτμ θέλει V (240km)


Για πείτε για διάρκεια-κράτημα-συμπεριφορά κλπ κλπ




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εμένα δεν μου άρεσαν , γλιστρούσαν παντού , από αντοχή στα 8000km είχαν τελειώσει !
Προσωπική άποψη , άλλοι τα θεωρούν καλά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Από τότε που έφερα τις αναρτήσεις του Africa στα μέτρα μου τα λάστιχα είναι καλά.

Έχω 7.500 χλμ και το πέλμα τους είναι αρκετό ακόμα. Ίσως προσεγγίσουν οριακά και τις 15.000 χλμ σε θέμα φθοράς, χωρίς να ξέρω αν η απόδοση παραμείνει η ίδια

Περισσότερα θα μπορώ να πώ μόλις δοκιμάσω και άλλα λάστιχα στη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα και έχω ένα μέτρο σύγκρισης...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα φοράω εδώ και 1500 km περίπου τα οποία ήταν ευγενική προσφορά του @XLGeorge με 5.000 km δικά του.
Στην αρχή με φοβίσανε μιας και γλυστρούσανε πολύ εύκολα και απρόβλεπτα...:eek:
Στα δε Ασφάλτινα Ελληνικά Βουνά είχα αγανακτήσει...
Αυτό σταμάτησε με αλλαγή στην ρύθμιση των αναρτήσεων οπότε μπορώ να πω οτι δεν με προβληματίζουν πλέον...
Στο ταξίδι επίσης καλά.
Κάποια στιγμή που ταξίδευα υπο βροχή (αρκετή) ένοιωθα κατά παράξενο τρόπο αρκετή ασφάλεια,ούτε κουνήματα ούτε υδρολίσθηση ούτε τίποτα.
Μπαίνοντας στην πόλη (είχε σταματήσει η βροχή) απλά στα φανάρια ΔΕΝ ξεκινούσε απο το γλύστρημα.Με αποκορύφωμα ενα γλύστρημα μέσα στην Καρδίτσα με 40 km περίπου όπου αντί να σταματήσω σε μια κεντρική διασταύρωση μόλις τσίμπισα το φρένο άρχισε ενα ντριφτάρισμα το οποίο με έβγαλε στην απέναντι πλευρά του δρόμου...:eek:
Ευτυχώς που δεν περνούσε κανένα όχημα εκείνη τη στιγμή να 'χουμε κλάματα...
Έκτοτε σαν την κότα εντός πόλης βρεγμένης...
Υπόψιν οτι είναι το δεύτερο ζευγάρι καθαρά ασφάλτινων ελαστικών που φοράω οπότε δεν μπορώ να ξέρω πως συμπεριφέρονται τα υπόλοιπα...;)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εγω στα ακριβως 5000χμ που τα ειχα πανω στο μηχανακι δεν ειχα κανενα θεμα στο στεγνο στις ευρωπαϊκες αλλα και στις ελληνικες ασφαλτους (οχι βεβαια σε ασφαλτο-καθρεφτη ελληνικης πολης o_O). Ουτε σε πολυ βρεγμενη/ξεπλυμενη ασφαλτο, εμπλεξα καπου στην Ιταλια σε απιστευτη νεροποντη και οδηγαγα για κανα διωρο σε 3-5εκ νερο στην autostrada :eek: και δεν με προδωσανε. Αλλα τα χρειαστηκα πολλες φορες σε φρεσκοβρεγμενη ασφαλτο ή σε αλλαγη οδοστρωματος απο στεγνο σε βρεγμενο, ακομα και στο Νησι. Πολυ ιδιαιτερα λαστιχα που θελουν προσοχη.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Με βάση τις κριτικές σας που μπήκατε στο κόπο να μου γράψετε αν ήταν μεταχειρισμένα τα λάστιχα με κάποια χιλιόμετρα δεν θα τα έβαζα.
ΞΕΚΑΘΑΡΑ!!

Τα έβαλα μόνο και μόνο επειδή βγήκαν από καινούργιο αφρικα και δεν έχουν κάνει ούτε 5 χιλιόμετρα, ακόμα και στη μέση του πέλματος έχουν την γραμμή του εργοστασίου.

Ήταν σε καλή τιμή,λέω ας τα βάλω για τη δοκιμή και το κάτι διαφορετικο.




Θα τα ξαναπουμε όταν τα περπατήσω και έχω ολοκληρωμένη άποψη ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με βάση τις κριτικές σας που μπήκατε στο κόπο να μου γράψετε αν ήταν μεταχειρισμένα τα λάστιχα με κάποια χιλιόμετρα δεν θα τα έβαζα.
ΞΕΚΑΘΑΡΑ!!

Τα έβαλα μόνο και μόνο επειδή βγήκαν από καινούργιο αφρικα και δεν έχουν κάνει ούτε 5 χιλιόμετρα, ακόμα και στη μέση του πέλματος έχουν την γραμμή του εργοστασίου.

Ήταν σε καλή τιμή,λέω ας τα βάλω για τη δοκιμή και το κάτι διαφορετικο.

Θα τα ξαναπουμε όταν τα περπατήσω και έχω ολοκληρωμένη άποψη ;)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλοφόρετα, καλόστριφτα και καλολάσπ......ώπα, sorry, αυτά τα λάστιχα είναι μόνο για δρόμο...........προδότη, έβαλες ντιντίδικο λάστιχο σε μάχιμο μηχανάκι, gs το πέρασες??:p

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Με βάση τις κριτικές σας που μπήκατε στο κόπο να μου γράψετε αν ήταν μεταχειρισμένα τα λάστιχα με κάποια χιλιόμετρα δεν θα τα έβαζα.
ΞΕΚΑΘΑΡΑ!!

Τα έβαλα μόνο και μόνο επειδή βγήκαν από καινούργιο αφρικα και δεν έχουν κάνει ούτε 5 χιλιόμετρα, ακόμα και στη μέση του πέλματος έχουν την γραμμή του εργοστασίου.

Ήταν σε καλή τιμή,λέω ας τα βάλω για τη δοκιμή και το κάτι διαφορετικο.




Θα τα ξαναπουμε όταν τα περπατήσω και έχω ολοκληρωμένη άποψη ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Και πολύ καλά έκανες μικρέ;)Με γειές απλά αποκλείστηκες απο τις προσεχώς χωμάτινες:ha
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Τα φοράω εδώ και 1500 km περίπου τα οποία ήταν ευγενική προσφορά του @XLGeorge με 5.000 km δικά του.
Στην αρχή με φοβίσανε μιας και γλυστρούσανε πολύ εύκολα και απρόβλεπτα...:eek:
Στα δε Ασφάλτινα Ελληνικά Βουνά είχα αγανακτήσει...
Αυτό σταμάτησε με αλλαγή στην ρύθμιση των αναρτήσεων οπότε μπορώ να πω οτι δεν με προβληματίζουν πλέον...
Στο ταξίδι επίσης καλά.
Κάποια στιγμή που ταξίδευα υπο βροχή (αρκετή) ένοιωθα κατά παράξενο τρόπο αρκετή ασφάλεια,ούτε κουνήματα ούτε υδρολίσθηση ούτε τίποτα.
Μπαίνοντας στην πόλη (είχε σταματήσει η βροχή) απλά στα φανάρια ΔΕΝ ξεκινούσε απο το γλύστρημα.Με αποκορύφωμα ενα γλύστρημα μέσα στην Καρδίτσα με 40 km περίπου όπου αντί να σταματήσω σε μια κεντρική διασταύρωση μόλις τσίμπισα το φρένο άρχισε ενα ντριφτάρισμα το οποίο με έβγαλε στην απέναντι πλευρά του δρόμου...:eek:
Ευτυχώς που δεν περνούσε κανένα όχημα εκείνη τη στιγμή να 'χουμε κλάματα...
Έκτοτε σαν την κότα εντός πόλης βρεγμένης...
Υπόψιν οτι είναι το δεύτερο ζευγάρι καθαρά ασφάλτινων ελαστικών που φοράω οπότε δεν μπορώ να ξέρω πως συμπεριφέρονται τα υπόλοιπα...;)
Τι ακριβώς έκανες με την ανάρτηση;;;
Γλιστράνε παντού και σπινιαρει μέχρι τα 170(ζεσταμένο καλά με πολύ ώρα βόλτα)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τι ακριβώς έκανες με την ανάρτηση;;;
Γλιστράνε παντού και σπινιαρει μέχρι τα 170(ζεσταμένο καλά με πολύ ώρα βόλτα)


Sent from my iPhone using Tapatalk
3 κλίκ την επαναφορά (Rebund) μπρος και πίσω προς τα αριστερά ( - ).
Λογικό είναι να γλυστράνε εφόσον έχουνε φτιαχτεί για Χόνδα...
Πως να διαχειριστούνε την ωμή δύναμη των ktm...???
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
@thenos και έχει τόσο μεγάλη διαφορά;;;;;;;
Τώρα είναι λαστιχαρες ας πούμε;;; :p

Κατά την μικρή άποψη που έχω σχηματίσει είναι ένα καλό λάστιχο, που κρατάει καλά,αλλά δεν είναι για να το πιέζεις,ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!, σε χαλαρή βόλτα δεν σε φοβίζει πουθενά , όταν θες το κάτι παραπάνω σου υπενθυμίζει κατευθείαν ότι δεν είναι για πολλά πολλά.
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
@thenos και έχει τόσο μεγάλη διαφορά;;;;;;;
Τώρα είναι λαστιχαρες ας πούμε;;; :p

Κατά την μικρή άποψη που έχω σχηματίσει είναι ένα καλό λάστιχο, που κρατάει καλά,αλλά δεν είναι για να το πιέζεις,ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!, σε χαλαρή βόλτα δεν σε φοβίζει πουθενά , όταν θες το κάτι παραπάνω σου υπενθυμίζει κατευθείαν ότι δεν είναι για πολλά πολλά.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Λαστιχάρες δεν θα γίνουνε ποτέ εαν σε φοβίζουνε όταν τα πιέσεις.
Δοκίμασε και πες μου...
Ά... Και προσοχή στις σωστές πιέσεις. 34 μπροστά,37 πίσω βάζω.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Λαστιχάρες δεν θα γίνουνε ποτέ εαν σε φοβίζουνε όταν τα πιέσεις.
Δοκίμασε και πες μου...
Ά... Και προσοχή στις σωστές πιέσεις. 34 μπροστά,37 πίσω βάζω.
30-35 είχα και ανέβασα 32-37 να τα ξανά δοκιμάσω αν και δεν νομίζω να δω διαφορά ,
33-38 προτείνει η κτμ για δικαβαλο φορτωμένο 32-36 μονός;;;(δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά κάτι τέτοιο)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom