Dunlop Trailmax Mission

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εδω και καιρο, απο την κυκλοφορια του ελαστικου στην αγορα, διαβαζω σε ξενα φορα και βλεπω σε βιντεακια οτι το συγκεκριμενο ελαστικο κανει παππαδες. Οκ, αμερικανικο ειναι, αμερικανοι και οσοι τα γραφουν, κραταω μικρο καλαθι. Πριν ειχα το Pirelli Scorpion Rally STR, απο το οποιο ημουν παρα πολυ ευχαριστημενος, μου εβγαλε 12000χμ αψεγαδιαστα. Το μονο θεμα που ειχα ηταν ενα αρκετα ενοχλητικο cupping που ειχε γινει στο μπροστινο απο τα 6000χλμ κιολας, και τωρα προς το τελος ειχε χειροτερεψει. Ενω εχουν ακομα πελμα τα ελαστικα για αυτο που εγω εικαζω ειναι αλλα 3000χλμ, τα αλλαξα λογω cupping του μπροστινου. Το πισω δε οσο ηταν ακομα φρεσκο και ειχε "τακουνι" περναγε πολυ κοντα απο τον λασπωτηρα του αμορτισερ του 1090 και δημιουργουσε ενα πολυ ενοχλητικο βουητο, σε φαση που νομιζα οτι ηταν ρουλεμαν τροχου σε μηχανακι τοτε κουτα, με μονο 2000χμ στο κοντερ...

Τεσπα, στο θεμα μας. Καταρχην το πισω σε 150/70-18 ειναι ΘΕΟΒΑΡΟ. Το ζυγισα με την σουπερ ντουπερ ζυγαρια χειρος μου στα 11κιλα, την ωρα που το καινουργιο Ε07+ που εχω στη στοκαρια δειχνει 7.5κιλα... Το πελμα του εχει βαθος 10.5χιλ , σχεδον οσο και του Ε07+ (11χιλ) . Προφανως ειναι φτιαγμενο στα χναρια των Heidenau K60 και Mitas E07, με πολυ σκληρη γομα και σκελετο για αντοχη και για να βγαζουν χιλιομετρα. Και οντως, τα πλαινα του ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ. Σε φαση που με το λαστιχο ξεζαντωτο να μην πατιωνται με το χερι... Κατι που επιβεβαιωσε και το κλασσικο διπλο "μπαμ" την ωρα του φουσκωματος για να κατσει το χειλος στη ζαντα, ηταν παρα πολυ κοφτο και δυνατο. Το εχω ξανακουσει μονο στα Ε07 και στα Ε08, σε οποιοδηποτε αλλο λαστιχο εχω αλλαξει μονος μου ειναι ξεκαθαρα πιο ησυχο αυτο το μπαμ, καθως τα πλαινα τους ειναι πιο μαλακα και καθεται πιο σταδιακα το χειλος ας πουμε, οχι αποτομα. Αφου μου βγηκε η πιστη για να τα τοποθετησω στη ζαντα (ακομη και το μπροστινο 90/90-21 με ζορισε, οσοι εχετε σαμπρελατα καντε μια χαρη στον εαυτο σας και μεινετε μακρια) και τα φουσκωσα στο βενζιναδικο της γειτονιας, ηρθε η ωρα της ζυγοσταθμισης.

Ενα αλλο λοιπον πλεονεκτημα των σκληρων και βαριων πλαινων εκτος απο την αντοχη ειναι και η ζυγοσταθμιση. Επειδη πλεον ολο το ελαστικο σε ολη του την περιφερεια εχει αυξημενο βαρος, η οποια τοπικη διαφοροποιηση που να απαιτει ζυγοσταθμιση εκμηδενιζεται. Πραγματικα ειτε εβαζα βαριδι στην ακτινα ειτε το αφαιρουσα τελειως το λαστιχο ηταν ζυγοσταθμισμενο. Εβαλα δυο βαριδακια τιμης ενεκεν απεναντι απο τις βαλβιδες ισα ισα για να αντισταθμιζουν το βαρος των εξωτερικων TPMS που φοραω.

Δεν προλαβα να τα δοκιμασω γιατι ολα αυτα τελειωσαν κατα τις 00:30 χτες βραδυ. Σε μια πολυ κοντινη βολτα που το εκανα διαπιστωσα κορωνα σαφως πιο στρηταδικη απο τα TKC80 που ειχε πανω το μηχανακι (τα ειχα βαλει στο ενδιαμεσο μετα τα STR οσο περιμενα να παραλαβω τα Dunlop) αλλα μεχρι εκει. Ειναι σκληρη γομα με σκληρα πλαινα, οποτε θα φανε προσεκτικο στρωσιμο στα πρωτα χιλιομετρα οπως και να εχει, και σιγουρα παρα πολλη προσοχη στο βρεγμενο. Οταν εχω νεοτερα θα γραψω.

Το πισω Μισσιον σε 150/70-17



Το Μισσιον διπλα διπλα με το Ε07+ και το STR.
[/url]


Kαι διπλα στο TKC80.
[/url]
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλοφαγωτα βρε ψηλέ, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί ψώνισες τέτοιο λάστιχο.
Θέλω να πω, αξίζει να χάσεις την οποια ποιότητα κύλισης κλπ κλπ, που θα είχες με ένα πιο ασφαλτινο λάστιχο??
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλοφαγωτα βρε ψηλέ, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί ψώνισες τέτοιο λάστιχο.
Θέλω να πω, αξίζει να χάσεις την οποια ποιότητα κύλισης κλπ κλπ, που θα είχες με ένα πιο ασφαλτινο λάστιχο??
Το πηρα σαν ας πουμε λαστιχο για τα 50-50 τα δικα μου, δηλαδη και καμια βολτα χωμα και ασφαλτο. Οπως και τα STR, εμενα για τη χρηση που εκανα μου ειχαν ταιριαξει κουτι. Και στο χωμα που εγω κανω μου ειχαν βγει καλα, και στα ταξιδια φορτωμενος, και σε καμια γρηγορη βολτα. Κραδασμους, θορυβους και "χοροπηδητα" δεν διεγνωσα παντως χτες στη συντομη βολτα, κατι που στα STR το ειχα διαπιστωσει αμεσως μετα το βουλκανιζατερ.

Απλα τα STR ηταν τρομερα μαλακα σαν λαστιχα, σε φαση που ξεφουσκωτο ανετα πιεζες το πελμα με το δαχτυλο, ειχαν πολυ λεπτο σκαρι ακομη και στο πελμα, και τα φοβομουν πολυ στις φυτευτες πετρες.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καλό στριφτά!
Ενδιαφέρον λάστιχο δείχνει,με περίεργη χάραξη.
Αναμένουμε και νεότερα εν καιρώ.
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Και γω αυτά σκεφτομαι για street με ισως λίγο χωματακι, ή το Michelin adventure για όμοια χρήση, έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές και γω..
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλά έκανες και το έβαλες για να το δοκιμάσει κάποιος επιτέλους! Αναμένω εντυπώσεις αν και το τενερε έχει σαμπρέλες και με ξενέρωσε το ζόρι που τράβηξες να τα φορέσεις...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Καλά έκανες και το έβαλες για να το δοκιμάσει κάποιος επιτέλους! Αναμένω εντυπώσεις αν και το τενερε έχει σαμπρέλες και με ξενέρωσε το ζόρι που τράβηξες να τα φορέσεις...
θα πηγαινει και σκασμενο...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
θα πηγαινει και σκασμενο...
Iσχυει, το "διαφημιζει" κιολας η Dunlop, κανανε δοκιμες και με μηδεν πιεση δεν ξεζανταρε το λαστιχο. Εννοειται σε φαση κλαταρισμα να σε γυρισει κουτσα κουτσα πισω, οχι τεζα στις στροφες.

Αυτό δεν είναι κάτι πολύ κακό γενικά....??
Ναι, μεγαλυτερη μη αναρτωμενη μαζα, θα δειξει ποσο επηρεαζει οταν καταφερω να παω καμια βολτα.

Άμα μπορείς πες μάς και τιμή..
215 ευρω και τα δυο, χωρις τοποθετηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Ενδιαφέρομαι και παρακολουθώ για αυτό το λάστιχο αν και με ενδιαφέρει και το Ε07+, δεν έχω καταλήξει ακόμα, μαίνεται το debate.
Αν επιτρέπεται από που τα πήρες, 205€ είναι πολύ καλή τιμή. Καλά χιλιόμετρα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ενδιαφέρομαι και παρακολουθώ για αυτό το λάστιχο αν και με ενδιαφέρει και το Ε07+, δεν έχω καταλήξει ακόμα, μαίνεται το debate.
Αν επιτρέπεται από που τα πήρες, 205€ είναι πολύ καλή τιμή. Καλά χιλιόμετρα.
Siriocenter, χωρις τοποθετηση, μονο παραλαβη, αν και επειδη ηταν τοσο σκληρα καλυτερα να δωσεις τα +30 για τοποθετηση μπρος/πισω.

Δεν εχουν παντως καμια σχεση με το Ε07+, καμια απολυτως. Δεν εχουν το τακουνι του Ε07+, ουτε το μαλακο πελμα του.
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Siriocenter, χωρις τοποθετηση, μονο παραλαβη, αν και επειδη ηταν τοσο σκληρα καλυτερα να δωσεις τα +30 για τοποθετηση μπρος/πισω.

Δεν εχουν παντως καμια σχεση με το Ε07+, καμια απολυτως. Δεν εχουν το τακουνι του Ε07+, ουτε το μαλακο πελμα του.
Βγαίνει και σε dakar το Ε07+ (αν δεν κάνω λάθος) οπότε φαντάζομαι θα είναι παρόμοια η σκληρότητα τους.
Το τακούνι σαφώς πιο έντονο στο Mitas, οπότε θα λέγαμε πιο προσανατολισμένο προς δρόμο το Dunlop.
50/50 το πλασάρουν αλλά μοιάζει κάπως και με το Shinko 705 που είναι 70/30.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βγαίνει και σε dakar το Ε07+ (αν δεν κάνω λάθος) οπότε φαντάζομαι θα είναι παρόμοια η σκληρότητα τους.
Το τακούνι σαφώς πιο έντονο στο Mitas, οπότε θα λέγαμε πιο προσανατολισμένο προς δρόμο το Dunlop.
50/50 το πλασάρουν αλλά μοιάζει κάπως και με το Shinko 705 που είναι 70/30.
Mπορει, αν και δεν νομιζω να φτανει σε σκληροτητα το Μισιον γιατι λογω μικροτερης επιφανειας σε επαφη με το δρομο σιγουρα θα ειναι πιο μαλακο το Ε07+ ακομα και σε Ντακαρ εκδοση.

50/50 με την ορολογια της αγορας δεν ειναι. Αλλα για τη δικη μου χρηση μια χαρα 50/50 ειναι, ουτε εντουρο κανω σε μονοπατια ουτε ξυνω μασχαλες στις στροφες.
 
Reactions: Tol

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Ναι κατανοητό, στα ίδια επίπεδα είμαι.

Επίσης ήταν έτοιμα για παραλαβή από το siriocenter ή είχε αναμονή; H ημερομηνία τους πρόσφατη;
Ευχαριστώ!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι κατανοητό, στα ίδια επίπεδα είμαι.

Επίσης ήταν έτοιμα για παραλαβή από το siriocenter ή είχε αναμονή; H ημερομηνία τους πρόσφατη;
Ευχαριστώ!
Δεν ειναι θεμα Σιριοσεντερ, δεν εχει αποθηκη, τα παιρνει απο αντιπροσωπεια. Το 150/70-18 το ειχε ετοιμοπαραδοτο απο πριν 2 βδομαδες, το 90/90-21 ηταν σε ελλειψη και το παρελαβε η αντιπροσωπεια εδω προχτες 5/7. Και τα δυο παντως εχουν DOT 21, το ενα Μαιο και το αλλο Μαρτιο.

Διορθωσα και την τιμη , ηταν 215€, οχι 205€.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: Tol
Top Bottom