Dunlop Trailmax Mission

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είμαι περίεργος πως θα το νιώθεις σε βρεγμένο οδόστρωμα⚠ Ήδη για το E07 dakar έχω ακούσει ότι κάνεις πατινάζ (στο + είναι λίγο καλύτερη η κατάσταση) και λες είναι πιο σκληρό αυτό... Πες μας εντυπώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο ελαστικό θα έχει και η συμπεριφορά του, πέρα από το χώμα, στην γλιστερή ελληνική άσφαλτο, στεγνή και βρεγμένη.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
k0k0s Aναφερεις οτι εχουν σκληρη γομα.
Πως γινεται απο την στιγμη που ειναι Μ+S?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
k0k0s Aναφερεις οτι εχουν σκληρη γομα.
Πως γινεται απο την στιγμη που ειναι Μ+S?
Noμιζω το M&S μπαινει σαν χαρακτηρισμος οταν το πελμα εχει απο ενα συγκεκριμενο ποσοστο της επιφανειας του και πανω "κοιλαδες" και σχηματιζει τακουνια.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Noμιζω το M&S μπαινει σαν χαρακτηρισμος οταν το πελμα εχει απο ενα συγκεκριμενο ποσοστο της επιφανειας του και πανω "κοιλαδες" και σχηματιζει τακουνια.
Α οκ δεν το γνωριζα αυτο.
Απο την εμπειρια σου θεωρεις οτι θα εχει θεμα στο βρεγμενο? Πως το βλεπεις? Γιατι θελω αμεσα λαστιχο και το κοιταω και αυτο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Α οκ δεν το γνωριζα αυτο.
Απο την εμπειρια σου θεωρεις οτι θα εχει θεμα στο βρεγμενο? Πως το βλεπεις? Γιατι θελω αμεσα λαστιχο και το κοιταω και αυτο.
Εξαρταται τι εννοεις θεμα στο βρεγμενο. Πχ φορουσα πισω στο ΧΤΖ ενα Ε07 που εβγαλε 20,000+ χλμ και το αλλαξα επειδη ειχε τετραγωνισει, οχι επειδη δεν ειχε πελμα. Αρα μιλαμε για σκληρο λαστιχο, σχετικα τακουνατο. Γλιστρουσε πολυ στο βρεγμενο σε φαση που εκοβα πολυ, αλλα ποτε δεν μου δημιουργησε θεμα να με φερει σε δυσκολη θεση.

Απο τα πρωτα 200χλμ που εχω κανει με το Μισιον αυτο που βλεπω ειναι οτι στο αρπαγμα του γκαζιου επεμβαινει το ΤC λιγοτερο απ'οτι εκανε πχ στο TKC80 αλλα σαφως περισσοτερο απότι εκανε στο τακουνατο μεν μαλακο δε STR.

Aυτο που σιγουρα πρεπει να κανω ειναι να παιξω με τις αποσβεσεις πισω γιατι το βαρος του τελικα σε λακουβες φαινεται στην αντιδραση της αναρτησης. Κατα τα αλλα στα πρωτα αυτα χιλιομετρα δεν εχω κανενα παραπονο απο ποιοτητα κυλισης, πιο ησυχο απο τα STR, λιγοτεροι κραδασμοι απο το TKC80, κανενα κουνημα σε καμια ταχυτητα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εξαρταται τι εννοεις θεμα στο βρεγμενο. Πχ φορουσα πισω στο ΧΤΖ ενα Ε07 που εβγαλε 20,000+ χλμ και το αλλαξα επειδη ειχε τετραγωνισει, οχι επειδη δεν ειχε πελμα. Αρα μιλαμε για σκληρο λαστιχο, σχετικα τακουνατο. Γλιστρουσε πολυ στο βρεγμενο σε φαση που εκοβα πολυ, αλλα ποτε δεν μου δημιουργησε θεμα να με φερει σε δυσκολη θεση.

Απο τα πρωτα 200χλμ που εχω κανει με το Μισιον αυτο που βλεπω ειναι οτι στο αρπαγμα του γκαζιου επεμβαινει το ΤC λιγοτερο απ'οτι εκανε πχ στο TKC80 αλλα σαφως περισσοτερο απότι εκανε στο τακουνατο μεν μαλακο δε STR.

Aυτο που σιγουρα πρεπει να κανω ειναι να παιξω με τις αποσβεσεις πισω γιατι το βαρος του τελικα σε λακουβες φαινεται στην αντιδραση της αναρτησης. Κατα τα αλλα στα πρωτα αυτα χιλιομετρα δεν εχω κανενα παραπονο απο ποιοτητα κυλισης, πιο ησυχο απο τα STR, λιγοτεροι κραδασμοι απο το TKC80, κανενα κουνημα σε καμια ταχυτητα.
Ωραια νομιζω με καλυψες! Θενξ!
 

makis636

Μέλος
Όνομα
Δημοσθένης
Μοτό
suzuki bandit 650 s 2011
Τα έβαλα στο tiger 800 , πανέμορφο αλλά μόνο το πισω ζυγίζει 8.8 κιλά, επίσης μετά τα 165 το μπροστινό μοιάζει να είναι στον αέρα, ασταθές τιμόνι,
 

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
Σήμερα τοποθετήθηκαν και πρώτη εντύπωση σε στεγνή άσφαλτο ειναι υπέροχα. Ειδικά σε εγκάρσιες ανωμαλίες που δεν τις αντιλαμβάνεσαι καν. Στρίβουν πολύ γρήγορα απο την κορώνα. Εχω εναν ενδιασμό για τον δείκτη ταχύτητας 69Τ . Μπ'α να εχουν θέμα γιατι τα ζεσταίνει γρήγορα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σήμερα τοποθετήθηκαν και πρώτη εντύπωση σε στεγνή άσφαλτο ειναι υπέροχα. Ειδικά σε εγκάρσιες ανωμαλίες που δεν τις αντιλαμβάνεσαι καν. Στρίβουν πολύ γρήγορα απο την κορώνα. Εχω εναν ενδιασμό για τον δείκτη ταχύτητας 69Τ . Μπ'α να εχουν θέμα γιατι τα ζεσταίνει γρήγορα.
Καλοφαγωτα... Είναι καλά λάστιχα, εξέλιξη του trailamax
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Για πείτε και άλλοι γιατί είναι ανάμεσα σε αυτά, τα mitas E07+ και για λίγο ποιο off , τα Tkc80
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Για πείτε και άλλοι γιατί είναι ανάμεσα σε αυτά, τα mitas E07+ και για λίγο ποιο off , τα Tkc80
Κλέαρχε βάλε tkc80 εμπρός και απλό mitas e07 πισω. Πας παντού (χωμα και άσφαλτο) με συμβιβασμούς. Εχει και διάρκεια. Αν θες να τα δεις στο δρόμο τα φοραω στο δικό μου, το παίρνεις για δοκιμή.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κλέαρχε βάλε tkc80 εμπρός και απλό mitas e07 πισω. Πας παντού (χωμα και άσφαλτο) με συμβιβασμούς. Εχει και διάρκεια. Αν θες να τα δεις στο δρόμο τα φοραω στο δικό μου, το παίρνεις για δοκιμή.
Κλασσικος συνδυασμος πολλων αναβατων που πανε χωμα σε Ευρωπη και Αμερικη και κανουν και πολλα χμ στην ασφαλτο.

clear: το πισω Ε07 ειναι καλυτερο στο χωμα απο το Ε07+. Το μπροστα δεν ειναι οτι καλυτερο (Ε07/Ε07+), εξ'ου και ο συνδυασμος του με tkc80 ή αλλο τακουνατο.

Στεφανε, βρηκες το Ε07 σε μη-Dakar εκδοση?
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ε ναι... Το mission μπορεί να χαλάσει και με μια απλή διέλευση στο χώμα
Πολύ μαλακό και πολύ καλό ασφαλτινο
Καπου μπερδευεσαι. Το mission ειναι μπετον αρμε, επιπεδου heidenau K60.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καπου μπερδευεσαι. Το mission ειναι μπετον αρμε, επιπεδου heidenau K60.
Έχεις δίκιο ρε Κωστή... Μπερδεύτηκα με τα meridian.. :wacky:
Κάνω edit στη λαλκια που έγραψα, γιατί δεν τα έχω δοκιμασει
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχεις δίκιο ρε Κωστή... Μπερδεύτηκα με τα meridian.. :wacky:
Κάνω edit στη λαλκια που έγραψα, γιατί δεν τα έχω δοκιμασει
Μην ξανασυμβεί.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Κλασσικος συνδυασμος πολλων αναβατων που πανε χωμα σε Ευρωπη και Αμερικη και κανουν και πολλα χμ στην ασφαλτο.

clear: το πισω Ε07 ειναι καλυτερο στο χωμα απο το Ε07+. Το μπροστα δεν ειναι οτι καλυτερο (Ε07/Ε07+), εξ'ου και ο συνδυασμος του με tkc80 ή αλλο τακουνατο.

Στεφανε, βρηκες το Ε07 σε μη-Dakar εκδοση?
Ναι το φοραω εδώ και μερικούς μήνες.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Top Bottom