Dunlop Trailmax Mission

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Για μένα πάντως που το GS το 800 δεν το έχω για εξτριμιές αλλά για ον οφφ διασχίσεις και για τα δύσκολα έχω το 640 δεν με χαλάνε αυτα που διαβάζω για το Mission. Τώρα φοράω TKC80 μπροστά και E07+ πίσω.. Οκ, δυνατός συνδιασμός για χώμα αλλά άσφαλτο φασαρία και χαμηλά όρια και φθορά γρήγορη. Αν το Missiοn κάνει τόσο καλή δουλίτσα ακόμα και σε λασπίτσα κλάιν, μπορεί να τα βάλω στην επόμενη αλλαγή να ησυχάσει και το μηχανάκι λίγο άσφαλτο και έτσι κι αλλιώς δεν το έχω το 800 για τρελό κυνήγι στο χώμα, πιστεύω θα με καλύψει μια χαρά.
Βαγγελη εχε βεβαια υπ'οψη οτι αλλαγη σαμπρελας σε τετοιο λαστιχο δεν παιζει με τιποτα στο δρομο. Αν αυτο δε σε χαλαει, βαλτα και θα ητανε ενδιαφερον να ακουσουμε πως συμπεριφερονται σε σχετικα απαιτητικο χωμα σε μηχανακι με 21 μπροστινο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι...
Σιγά μην ξέρει ο βαγγελας να αλλάζει και σαμπρέλα.
Την πλαστική τάπα της βαλβίδας ξέρει να σφίγγει, και πολύ του είναι..
Την πλαστικιά, γιατί τη μεταλλική θα χαλάσει κάνα σπείρωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
:friendship:
Στο 1090 με τις σχετικα σφιχτες αναρτησεις του δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα προς το αρνητικο.
Θα τα δοκιμασω στο 1150 στην επόμενη αλλαγή αν τα βρω βέβαια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγελη εχε βεβαια υπ'οψη οτι αλλαγη σαμπρελας σε τετοιο λαστιχο δεν παιζει με τιποτα στο δρομο. Αν αυτο δε σε χαλαει, βαλτα και θα ητανε ενδιαφερον να ακουσουμε πως συμπεριφερονται σε σχετικα απαιτητικο χωμα σε μηχανακι με 21 μπροστινο.
Αυτο είναι σοβαρό πρόβλημα.. Είναι φτιαγμένο tubeless?? Άσε καλά είμαι με. Το tkc 80..
Ναι...
Σιγά μην ξέρει ο βαγγελας να αλλάζει και σαμπρέλα.
Την πλαστική τάπα της βαλβίδας ξέρει να σφίγγει, και πολύ του είναι..
Την πλαστικιά, γιατί τη μεταλλική θα χαλάσει κάνα σπείρωμα.
Έχω κλοτσησει βολτες σε πάνω από 10 πλαστικές τάπες.. Θα σέβεσαι..

Μεταλλικές δε παίρνω τις κλέβουν να στολίζουν τα glx τα καγκουρια
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παιδιά έχει κάποιος άλλος τα Mission ή να μας κάνει κάνα review ο k0k0s πώς πάει η συμβίωση μαζί τους!

Βρήκα ένα σετάκι καινούργιο διαθέσιμο για το 800 και του είπα να μου το κρατήσει. Με το σκεπτικό να μπορεί να πηγαίνει καλά η μοτοσυκλέτα στην άσφαλτο και όπου βρεθεί χώμα να το περνάμε χωρίς πρόβλημα για το λάστιχο.

Τώρα φοράω TKC80 μπροστά E07+ πίσω και είπα να βάλω κάτι πιο ασφάλτινο λίγο, να έχω καλύτερο κράτημα και απόκριση του μπροστινού στην άσφαλτο και καλύτερη απόδοση λίγο και στο βρεγμένο.

Δεν ήθελα όμως να πάω σε anakee adventure η χειρότερα κάνα meridian και είμαι χώμα πολύ μείον..

Μ@λακία κάνω να πάρω κάτι άλλο??χμμμ. Λέτε το βάρος του ελαστικού στο 800 να δείξει πολύ? Απο το TKC80 μπροστά και το Ε07+ πίσω έχει μεγάλη διαφορά στο βάρος?Πάντως το Mitas το θυμάμαι επίσης πολύ βαρύ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχει και 40 ευρώ επιστροφή η Dunlop σε αυτά είδα
Δυστυχώς δεν πιάνει τα Mission. 5 μοντέλα έχει όπως και τα Meridian αλλα΄όχι το mission. ¨Ελεγα να βάλω Meridian αλλά δεν μπορώ να αφήσω το 800 χωρίς δυνατότητα να μπαίνω χώμα άφοβα, χάνει το νόημα. Οπότε δεν πειράζει.
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Δυστυχώς δεν πιάνει τα Mission. 5 μοντέλα έχει όπως και τα Meridian αλλα΄όχι το mission. ¨Ελεγα να βάλω Meridian αλλά δεν μπορώ να αφήσω το 800 χωρίς δυνατότητα να μπαίνω χώμα άφοβα, χάνει το νόημα. Οπότε δεν πειράζει.
Γιατί δεν κοιτάς τα mutants που έχουν και την επιστροφή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γιατί δεν κοιτάς τα mutants που έχουν και την επιστροφή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε 21 mutant δεν βγαίνει δυστυχως. Είναι άλλη φιλοσοφία λάστιχο για άλλες μηχανές με 17/17 ή 19/17 τροχούς
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Τα έχω φορέσει εγώ στο 790 από το Δεκέμβριο άλλα έχω κάνει μόνο 1500χλμ περίπου.
Οι εντυπώσεις που έχω αποκομίσει έως τώρα σε σχέση με τα Avon trailrider που φόραγε είναι ανάμεικτες.
Στο δρόμο είναι πολύ καλό και σταθερό, μέχρι 170χλμ η μηχανή είναι βράχος, ποιο ψηλά φέρνει στο τιμόνι ελάχιστο κραδασμό (τα Avon ήταν απροβλημάτιστα μέχρι την τελική της μηχανής). Έχουν πολύ γρήγορη κορόνα με καλή πληροφόρηση μέσα στη στροφή.
Σε υγρό οδόστρωμα είναι μέτριο, τα Avon ήταν δύο σκάλες ανώτερα
Το λάστιχο είναι θεόβαρο με πολύ σκληρό πέλμα. Ακόμη και με χαμηλομένες πιέσεις είναι δύσκολο να το ζουλήξεις με τον αντίχειρα.
Φαντάζομαι ότι θα έχουν διάρκεια, δεν ξέρω όμως πόσο μειωμένη πρόσφυση θα έχουν.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει πάντως είναι ότι με τα συγκεκριμένα λάστιχα η μηχανή έγινε υπερβολικά σκληρή με συνέπεια μειωμένη άνεση.
Δεν έχω καταφέρει να ανακαλύψω αν οφείλεται στο βάρος του λάστιχου, που κάνει την απόσβεση επαναφοράς της ανάρτησης να λειτουργεί ποιο απότομα ή στην σκληρότητά του πέλματος το οποίο δεν φιλτράρει καθόλου το οδόστρωμα (προσπάθησα να το βελτιώσω μειώνοντας αρκετά την πίεση χωρίς όμως ιδιαίτερη βελτίωση).
Τείνω να καταλήξω ότι φταίνε οι αναρτήσεις με τις οποίες δεν ταίριαξε καλά και δυστυχώς οι WP του 790 δεν έχουν δυνατότητα ρύθμισης.
Όσον αφορά το χώμα, αρκετά καλό, Θα επανέλθω.






Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Georgecibix ευχαριστώ για το review σου.

Πράγματι έχουν αναφερθεί σε σχόλια πώς είναι το πιο βαρύ λάστιχο στην κατηγορία 50/50 και ειδικά το πίσω το πιο σκληρό. Μπροστά έχει πιο μαλακή γόμα.

Επίσης λόγω πολύ σκληρού πλαϊνού επίσης έχουν γίνει αρκετές αναφορές σε site στο εξωτερικό πώς επηρεάζεται και η άνεση απο την μοτοσυκλέτα, δεν είναι παράλογο αυτό που αναφέρεις.

Το πολύ αυξημένο βάρος και η μείωση της άνεσης όπως και κάποιες αναφορές για μέτρια απόδοση στο βρεγμένο με έκαναν και πάγωσα την αγορά τους και στράφηκα τώρα προς τα Mitas E07+. Το mitas το φοράω τώρα πίσω και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά το φοβόμουνα για μπροστά αλλά είπα να το δοκιμάσω. Τα παρήγγειλα και τα περιμένω.

Καλώς ή κακώς ένα λάστιχο 50/50 έχει πάντα συμβιβασμούς και το Mitas δεν είναι στο βρεγμένο όπως ένα ασφάλτινο καλό. Αλλά περιμένω να δίνει στο στεγνό καλό τιμόνι και πρόσφυση μπροστά, θα δείξει!

Η ουσία είναι πώς αν θες να έχεις τη δυνατότητα να πατάς χώμα με τί ψυχή να πας έστω σε 80/20? Οπως Anakee adventure.

Συνεπώς θα παίξω μπάλα μπρος πίσω τώρα με E07+ και θα δω τί απόδοση έχουν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
δηλαδη?
Σε συγκεκριμένα ζευγάρια αγοράζεις μέχρι τέλη Μαΐου και σου γυρίζουν πίσω σαράντα ευρώ. Το είδα σε κάποιο σοσιαλ, δεν θυμάμαι σε ποιο, αλλά δεν ήταν φέικ.


Πχ σε άλλο μέσο


 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Ισχυει απλα εχετε υποψιν οτι στα μισα δεν υπαρχει στοκ. Για GS παλιο πχ δεν υπαρχει σχεδον τιποτα σε στοκ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδιά έχει κάποιος άλλος τα Mission ή να μας κάνει κάνα review ο k0k0s πώς πάει η συμβίωση μαζί τους!

Βρήκα ένα σετάκι καινούργιο διαθέσιμο για το 800 και του είπα να μου το κρατήσει. Με το σκεπτικό να μπορεί να πηγαίνει καλά η μοτοσυκλέτα στην άσφαλτο και όπου βρεθεί χώμα να το περνάμε χωρίς πρόβλημα για το λάστιχο.

Τώρα φοράω TKC80 μπροστά E07+ πίσω και είπα να βάλω κάτι πιο ασφάλτινο λίγο, να έχω καλύτερο κράτημα και απόκριση του μπροστινού στην άσφαλτο και καλύτερη απόδοση λίγο και στο βρεγμένο.

Δεν ήθελα όμως να πάω σε anakee adventure η χειρότερα κάνα meridian και είμαι χώμα πολύ μείον..

Μ@λακία κάνω να πάρω κάτι άλλο??χμμμ. Λέτε το βάρος του ελαστικού στο 800 να δείξει πολύ? Απο το TKC80 μπροστά και το Ε07+ πίσω έχει μεγάλη διαφορά στο βάρος?Πάντως το Mitas το θυμάμαι επίσης πολύ βαρύ.
Δυστυχως δεν τα εχω περπατησει πολυ καθως το τελευταιο διαστημα μου εχουν συμβει πολλα και διαφορα και εχει μεινει εσωκλειστη η μηχανη.

Στα λιγα χλμ που εχω κανει εχω παρατηρησει κι εγω λιγο πιο σκληρη αντιδραση αλλα επειδη το 1090 ειναι ηδη λιγο κουτσουρο και επειδη πριν φορουσα τα πολυ μαλακα και ασφαλτινα STR δε μπορω να πω οτι ειναι κατι τραγικο.

Το σιγουρο ειναι οτι το traction control δουλευει υπερωριες σε ανοιγμα του γκαζιου, οπως εκανε και με τα μαμα TKC80 αλλα οχι με τα STR. Κρατημα στην ασφαλτο οκ, ουτε κρυο ουτε ζεστη. Στο βρεγμενο επισης δεν με προβληματισαν ιδιαιτερα στην Αθηνα, αλλα γενικα στη βρεγμενη Αθηνα ολα τα λαστιχα ειναι γτπ, δεν βγαζεις πορισμα. Εθνικη, επαρχιακο και χωμα δεν εχω προκαμει να πατησω...

Οσον αφορα το βαρος, αν τα Ε07 φαινονται βαρια, αυτα ειναι ασηκωτα.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Θέλουν αρκετά χλμ για να στρώσουν, μετά τα 400-500 αρχίζουν να αποδίδουν ενώ πριν όντως γλυστράνε.
Σε στεγνό η πρόσφυσή τους είναι κορυφαία, εφάμιλλη ασφάλτινου.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Θέλουν αρκετά χλμ για να στρώσουν, μετά τα 400-500 αρχίζουν να αποδίδουν ενώ πριν όντως γλυστράνε.
Σε στεγνό η πρόσφυσή τους είναι κορυφαία, εφάμιλλη ασφάλτινου.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Απο που τα πηρες αν επιτρέπεται?
 

Koutalianos

Μέλος
Περιοχή
Βόρεια Εύβοια
Όνομα
Μπαμπης
Μοτό
Honda xrv 750,2002
Λίγα λόγια μήπως βοηθήσω κ εγώ..
Φορεμένα σε xrv 750.
Έκανα μαζί τους περίπου 2.000χιλιομετρα..
70 άσφαλτο,30 χώμα.
Διάρκεια ζωής;Για τουλάχιστον 10.000 απροβληματιστα.(εξαρτάται βέβαια κ από τη μηχανή,τον οδηγό κ το τερέν).Εγώ θα τα εκτιμούσα σαν 60/40 ή 70/30..και όχι 50/50.
Στην στεγνη άσφαλτο πολύ καλά.Βροχη..αρκετα καλά.Χωμα καλά..Συγκρίνω με τα wild που φορούσα πριν τα οποία στο χώμα ήταν φοβερά.Στεγνη άσφαλτος αρκετά καλά,βροχή..Παναγία να σε φίλα!Επίσης διάρκεια ζωής των wild..πίσω στα 2.300 παρέδωσε πνεύμα.Εμπρος..τουλαχιστον τα διπλά.
Ααα. . .θόρυβος στα 130-140..σχεδόν σαν ασφάλτινο.(dunlop).Τα wild..τρακτέρ. Πολυυ βουητό..
Αγορασμενα από Θεσσαλονίκη..Αθήνα δεν έβρισκα..
Αυτά
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Καλησπέρα παίδες και σόρρυ που όλο ρωτάω, αλλά μόλις τώρα ανακαλύπτω την μοτοκίνηση.
Σε άλλο θέμα είπαμε να πάω σε Dunlop Trailmax αντί για τα Metzeler Tourance.
Έχω διαβάσει reviews και τα θέματα και γενικά όλα. Σε trailmax υπάρχουν τα K760 και τα Mission.

Για 70 άσφαλτο και 30 χώμα (και λιγότερο ακόμα :p) τα Mission δεν θα πρέπει να επιλέξω?
Να ενημερώσω πως λόγο απειρίας μου, "τα ψιλά γράμματα" δεν τα καταλαβαίνω σαν αναβάτης. Δηλαδή αν είναι μαλακή γόμα ή σκληρή και αν είναι 2 κιλά παραπάνω.
 
Top Bottom