Dunlop Trailmax Mission

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Καλησπέρα παίδες και σόρρυ που όλο ρωτάω, αλλά μόλις τώρα ανακαλύπτω την μοτοκίνηση.
Σε άλλο θέμα είπαμε να πάω σε Dunlop Trailmax αντί για τα Metzeler Tourance.
Έχω διαβάσει reviews και τα θέματα και γενικά όλα. Σε trailmax υπάρχουν τα K760 και τα Mission.

Για 70 άσφαλτο και 30 χώμα (και λιγότερο ακόμα :p) τα Mission δεν θα πρέπει να επιλέξω?
Να ενημερώσω πως λόγο απειρίας μου, "τα ψιλά γράμματα" δεν τα καταλαβαίνω σαν αναβάτης. Δηλαδή αν είναι μαλακή γόμα ή σκληρή και αν είναι 2 κιλά παραπάνω.
προσωπικά καβαλάω αυτά κανα χρόνο σε χρηση πολης τις καθημερινες και σκ χωματόδρομους και ελαφρύ 'εντουρο' ως αρχάριος.

Δεν έχω μεγάλες εμπειρίες από μηχανες ή δεν ειμαι τρελός εντουράς, αλλά μέχρι τώρα (7000 χλμ) με έχουν καλύψει σε ότι τους έχω ζητήσει και ας ακολουθάω μηχανάκια με πιο χωμάτινα ελαστικά ( tkc 80 , Michelin tracker κλπ). Ζεσταίνονται γρήγορα σχετικά στο δρόμο, και σε βρεγμένο αν δεν το δοκίμαζα με απότομες γκαζιές δεν μου γλίστρησε. τα είχα πάρει στα 210 με την εγκατάσταση πέρυσι τον γενάρη (ετσι για την ιστορία)

στειλε οτι θες
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Κάπως έτσι είμαι και εγώ, απλά είσαι πιο έμπειρος.
Μου αρέσει και σαν πάτημα, σε σχέση με το πολύ τρακτεροτό που είναι το άλλο.
Μου δημιουργεί μια ασφάλεια ότι πατάει πιο καλά.

Λέω να τα βάλω την Παρασκευή, όταν πάρω την μηχανή από το συνεργείο.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Κάπως έτσι είμαι και εγώ, απλά είσαι πιο έμπειρος.
Μου αρέσει και σαν πάτημα, σε σχέση με το πολύ τρακτεροτό που είναι το άλλο.
Μου δημιουργεί μια ασφάλεια ότι πατάει πιο καλά.

Λέω να τα βάλω την Παρασκευή, όταν πάρω την μηχανή από το συνεργείο.
να βάλεις και φυσουνες στα καλάμια
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Καλησπέρα παίδες και σόρρυ που όλο ρωτάω, αλλά μόλις τώρα ανακαλύπτω την μοτοκίνηση.
Σε άλλο θέμα είπαμε να πάω σε Dunlop Trailmax αντί για τα Metzeler Tourance.
Έχω διαβάσει reviews και τα θέματα και γενικά όλα. Σε trailmax υπάρχουν τα K760 και τα Mission.

Για 70 άσφαλτο και 30 χώμα (και λιγότερο ακόμα :p) τα Mission δεν θα πρέπει να επιλέξω?
Να ενημερώσω πως λόγο απειρίας μου, "τα ψιλά γράμματα" δεν τα καταλαβαίνω σαν αναβάτης. Δηλαδή αν είναι μαλακή γόμα ή σκληρή και αν είναι 2 κιλά παραπάνω.
Νικο, νομιζω οτι τα Dunlop Mission ειναι στο στοιχειο τους σε βαρυτερα μηχανακια απο το Αλπ650 και σε 19/17 τροχους - τογραψα και σε ενα προηγουμενο ποσταρισμα μου σ'αυτο το νημα (αν και ο georgeps πιο πανω λεει οτι δουλευουν σε Sherpa που ειναι πουπουλο-φτερο). Εχω φορεσει στο Αλπ650 τα Dunlop Κ760 και ειναι πολυ καλα 70-30 λαστιχα. Ενω για παραδειγμα εχω φορεσει και Metzeler Tourance (το πισω μονο) και ζεσταινοτανε σωστα μονο σε ταξιδια με φορτιο και ταχυτητες. Επισης καθως τα Mission ειναι σκληρα λαστιχα, ξεχνας την αλλαγη σαμπρελας στο βουνο αν χρειαστει. Για τα ιδια χιλιομετρα που θα βγαλουν τα Mission, θα χρειαστεις 1 μπροστα / 2 πισω Κ760, αλλα θα εχεις σαφως μαλακοτερα λαστιχα και κατα τη γνωμη μου πιο καταλληλα για το χαρακτηρα της μηχανης.

ΥΓ Πληροφοριακα, εχω κανει 250Κ χμ με Αλπ650 και εχω δοκιμασει παρα πολλα λαστιχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Νικο, νομιζω οτι τα Dunlop Mission ειναι στο στοιχειο τους σε βαρυτερα μηχανακια απο το Αλπ650 και σε 19/17 τροχους - τογραψα και σε ενα προηγουμενο ποσταρισμα μου σ'αυτο το νημα (αν και ο georgeps πιο πανω λεει οτι δουλευουν σε Sherpa που ειναι πουπουλο-φτερο). Εχω φορεσει στο Αλπ650 τα Dunlop Κ760 και ειναι πολυ καλα 70-30 λαστιχα. Ενω για παραδειγμα εχω φορεσει και Metzeler Tourance (το πισω μονο) και ζεσταινοτανε σωστα μονο σε ταξιδια με φορτιο και ταχυτητες. Επισης καθως τα Mission ειναι σκληρα λαστιχα, ξεχνας την αλλαγη σαμπρελας στο βουνο αν χρειαστει. Για τα ιδια χιλιομετρα που θα βγαλουν τα Mission, θα χρειαστεις 1 μπροστα / 2 πισω Κ760, αλλα θα εχεις σαφως μαλακοτερα λαστιχα και κατα τη γνωμη μου πιο καταλληλα για το χαρακτηρα της μηχανης.

ΥΓ Πληροφοριακα, εχω κανει 250Κ χμ με Αλπ650 και εχω δοκιμασει παρα πολλα λαστιχα.
Σημείωση -Διόρθωση για να μην παρεξηγηθουν τα λεγόμενα μου.Dunlop Κ760 φοράω όχι mission. :)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η επισήμανση του XLGeorge είναι σημαντική. Δεν δουλεύουν το ίδιο τα λάστιχα σε διαφορετικές μηχανές, πόσο μάλλον όταν υπάρχει απόσταση και στη κατηγορία βάρους.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η επισήμανση του XLGeorge είναι σημαντική. Δεν δουλεύουν το ίδιο τα λάστιχα σε διαφορετικές μηχανές, πόσο μάλλον όταν υπάρχει απόσταση και στη κατηγορία βάρους.
Συμφωνώ...
Έχω παράδειγμα από pirelli MT 90 το οποίο στο 950 δούλευε εξαιρετικά σε αντίθεση με το KLE που δεν ζεσταινόταν με τίποτα...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σημείωση -Διόρθωση για να μην παρεξηγηθουν τα λεγόμενα μου.Dunlop Κ760 φοράω όχι mission. :)
Now you're talking, που λεν και στο χωριομ :) Επειδη το νημα ειναι για τα Mission και δεν εγραψες ακριβως ποια, θεωρησα οτι ειχες τα Mission και ψιλοκουφαθηκα που Α. βγαινουν σε τοσο μικρες διαστασεις για το Sherpa και B. που δουλευουν καλα σε τετοιο παναλαφρο μηχανακι! Μυστηριο over.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Όλα καλά! Έχω καταλάβει ακριβώς.
Αύριο θα ελπίζω να βάλω στο "τί κάναμε στην μηχανή μας" φωτογραφία με τα νέα πατούμενα :friendship:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το Mission βγήκε με αρκετές προοπτικές αλλά εν τέλει κατασκευαστικά είναι τόσο σκληρό σε κατασκευή και σε πλαϊνά και σε γόμα αλλά και τόσο βαρύ που κάνει μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις. Ίσως για κάποιο Mega on-off για κάποιο προγραμματισμένο μεγάλο ταξίδι εξωτερικό.
 

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
και ‘γω αυτά τα ελαστικά κοίταγα για τον Πήγασο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν κάνουν στο μεκανακι μου. Σε ένα site που είχα κοιτάξει πρόχειρα, έλεγε ότι μου κάνουν τα Trailmax Mixtour. Είναι παρόμοια με αυτά που έχετε αναφέρει?
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Το mission είναι το τέλειο λάστιχο για κάποιον που θέλει να κάνει την περιπέτεια τα είχα και μου έβγαλαν σχεδόν 18.000 , φοβερό λάστιχο δεν σε προδίδει πουθενά και μόλις κάνεις λίγα χιλιόμετρα και ζεσταθούν σου δίνουν φοβερή εμπιστοσύνη . Ναι είναι πολύ σκληρά τα πλαινα του αλλά έχει και τα θετικά του οτι αν πάθεις λάστιχο και δεν έχεις λεβιέδες φτάνεις ανετά μέχρι την άσφαλτο . Σε ταξίδια σε χώματα ακόμα και σε καλές λάσπες θα περάσεις με λίγη προσοχή αλλα δεν θα προβληματιστείς, σε ταξίδι απλά υπέροχο ακόμα και σε βροχές . Εγώ το δούλεψα με ενισχυμένη σαμπρέλα 4αρα . Θα τα έβαζα ξανά αν επέλεγα να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι πχ
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
καλησπέρα σας ,

υπάρχει διαθέσιμό εμπρός mission λαστιχάκι το είχα κρατήσει μήπως το έβαζα για καλοκαίρι να μην φάω το tkc 80 εμπρός αλλά δεν θα το χρειαστώ . Το λάστιχο έχει κάνει τα χιλιόμετρα που ανάφερα παραπάνω πιστεύω βγάζει για κάποιον που θα το χρειαστεί για το καλοκαιρι , στα μάτια μου βγάζει περίπου 2 χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμα αν κάποιος έχει ανάγκη ευχαρίστως να του το δώσω !
 
Top Bottom