Dunlop Trailsmart

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Eπειδη σεπτεμβρης ειναι επειδη πολυ κοιτουν για νεα λαστιχα !:hungry:

και επειδη εψαχνα και εγω ενα λαστιχο σαν το exp που φορουσα στο 1200 .

Αφου λοιπον τα χωματινα ερχονται αργοτερα (λογω καθημερινης χρησης μοτο) ,

αποφασισα να βαλω τα dunlop trailsmart ! 1. δεν μπορω να κανω παντιλικια ,

δεν ξεκολλαει απο την ασφαλτο , και στην βροχη ΔΕΝ κουνιεται :yew:

Θα πεσει λεπτομεριακη αναλυση , γιατι εχω ακομα γυρω στα 600χλμ και δεν ξερω την κατασταση των ελαστικων μετα απο 7000-8000χιλ/δες χλμ
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Θαναση αύριο θα βάλω τα trailsmart στο africa! Θέλω να πιστεύω πως κανω καλη επιλογή γιατί είναι η πρώτη αλλαγή ελαστικών σε μηχανή καθώς το africa είναι η πρώτη μου μηχανή!
 

Jimmis Varda

Μέλος
Περιοχή
βαρδα ηλειας
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 ADV
Πάντως εγω που τα φοράω είδη ως ωρας δεν εχω κανένα παράπονο. ..εχω κανει 5000 χιλιάδες χιλιόμετρα και ενώ στην αρχή είχα τούς ενδιασμους μου λόγω κοληματος με τα (michelin ) παρόλα αυτά το λαστιχάκι είναι σούπερ. .Δική μου προσωπική άποψη (εμπειρία )...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δεν μπορεις να κανεις μπαντιλικια ;;;;;;; εγω μια χαρα εκανα με το στρομ που ειχε και λιγοτερο απο 65 αλογακια και στη βροχη φοβαμαι να πιεσω οποιοδηποτε ελαστικο μακαρι να με πληρωνουν!!
Το ατου του βεβαια ειναι οι στροφες...λογω γρηγορης κορωνας πλαγιαζεις και ξυνεις και τα αυτια σου που λεει ο λογος :p :p
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ρε θα με καΜετε να ξαναπαω στη Dunlop...:oops:ρε ρε ρεεεε.....:Watching:σαν πολλα καλα ακουω για το Trailsmart και οτι ελεγα να παω σε E08...χμμμμ.....:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::UH:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Κάνα 400χλμ τα έχω τώρα και είναι πραγματικά κάτι ανώτερο από το προηγούμενο!!!Θα δούμε μεθαύριο!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Kι εσυ τεκνον Βρουτε;...:Watching::hungover:...ρε τη Dunlop...παλι θα μας τα παρει.:alien:

Δεν είμαι και ο καλύτερος για σύγκριση!!!2 ζευγάρια TR91, 2 ζευγάρια Heidenau K60 και τώρα αυτό!!!Έχω ομως να πώ τα καλύτερα σε φρενάρισμα δοκιμής και όχι ανάγκης και πολύ ωραία κορώνα για να παίζεις αλλά και να ταξιδεύεις μαλακά!!!

Έχω και μια άλλη μάρκα στο μυαλλό μου που παίζει πολύ έξω, αλλά θα το πάω σε άλλο θέμα. ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ με 600 χλμ περίπου διαπίστωσα -εντός και στα πέριξ της πόλης- τα παρακάτω:
- Πιο εύκολα σηκώνεται το GS , παρά σπινάρει. Αρκεί να είναι ζεστά! (μέρα με τη νύχτα το πρωί και το απόγευμα στο γυρισμό, στον ίδιο δρόμο γυαλί)
- Έχουν ένα βουητό, λίγο ενοχλητικό στα 80 χαω και μετά πέφτει σε ένταση και δεν ενοχλεί. Γενικά κάνουν παραπάνω θόρυβο από τα εντελώς ασφάλτινα Roadsmart II, κάτι απόλυτα φυσικό. Λίγο πάνω κι από ΝΕΧΤ ίσως, αλλά δεν ορκίζομαι.... πρέπει να βολτάρω ξανά το μηχανάκι του μπρο με τα ΝΕΧΤ.
- Στη βροχή είναι "αποκάλυψη τώρα"!!!! Καλύτερα απο τα προηγούμενά μου Roadsmart II, τα οποία σε λίγο νερό ήταν μια χαρά, αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα υδρολίσθαιναν εύκολα. Τα μεγάλα αυλάκια -που κάνουν και το θόρυβο- βοηθάνε στο νερό τα μέγιστα. Καλύτερα και από ΝΕΧΤ σε αυτόν τον τομέα.

Μένει να κάνω βόλτα και να τα δω στον επαρχιακό και κυρίως μετά από πίεση, πώς συμπεριφέρονται.
Επίσης κάνω υπομονή για να τα δω μετά τις 7-8000 χλμ... ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ με 600 χλμ περίπου διαπίστωσα -εντός και στα πέριξ της πόλης- τα παρακάτω:
- Πιο εύκολα σηκώνεται το GS , παρά σπινάρει. Αρκεί να είναι ζεστά! (μέρα με τη νύχτα το πρωί και το απόγευμα στο γυρισμό, στον ίδιο δρόμο γυαλί)
- Έχουν ένα βουητό, λίγο ενοχλητικό στα 80 χαω και μετά πέφτει σε ένταση και δεν ενοχλεί. Γενικά κάνουν παραπάνω θόρυβο από τα εντελώς ασφάλτινα Roadsmart II, κάτι απόλυτα φυσικό. Λίγο πάνω κι από ΝΕΧΤ ίσως, αλλά δεν ορκίζομαι.... πρέπει να βολτάρω ξανά το μηχανάκι του μπρο με τα ΝΕΧΤ.
- Στη βροχή είναι "αποκάλυψη τώρα"!!!! Καλύτερα απο τα προηγούμενά μου Roadsmart II, τα οποία σε λίγο νερό ήταν μια χαρά, αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα υδρολίσθαιναν εύκολα. Τα μεγάλα αυλάκια -που κάνουν και το θόρυβο- βοηθάνε στο νερό τα μέγιστα. Καλύτερα και από ΝΕΧΤ σε αυτόν τον τομέα.

Μένει να κάνω βόλτα και να τα δω στον επαρχιακό και κυρίως μετά από πίεση, πώς συμπεριφέρονται.
Επίσης κάνω υπομονή για να τα δω μετά τις 7-8000 χλμ... ;)
Έχοντας γράψει 5000 χλμ+, πλέον μπορώ να πω -ασφαλέστερα- τα καλύτερα για το Ντανλοπάκι!
Μπήκε και σε καλό χωματόδρομο χωρίς λάσπες και ήταν άψογο!!!
Στη βροχή? Αποκάλυψη τώρα!!!

Εδώ και τα αποτελέσματα σχετικού τεστ του MOTORRAD
http://www.motorradonline.de/motorradreifen/enduroreifen-im-test-11080-r-19-15070-r-17-enduroreifen-bei-naesse/664934?seite=4



Ta Pirelli 1α, αλλά δεν ξέρω για τη χιλιομετρική τους απόδοση. Τα Dunlop φαίνονται ολοκαίνουρια ακόμα. Ενισχύεται και η καλή άποψη που είχα για τα ΝΕΧΤ (αντίθετα με πολύ κόσμο....), όντας πολύ κοντα στα Dunlop.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
off topic:Αυτο το "Υ" στον τιτλο διορθωστε το ρε παιδια...ντΥνλοπ...:banghead:...δε θελω U που ελεγε και καποιος καρεκλολαγνος παλια...εδω ομως ΘΕΛΩ :geek:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Έχοντας γράψει 5000 χλμ+, πλέον μπορώ να πω -ασφαλέστερα- τα καλύτερα για το Ντανλοπάκι!
Μπήκε και σε καλό χωματόδρομο χωρίς λάσπες και ήταν άψογο!!!
Στη βροχή? Αποκάλυψη τώρα!!!

Εδώ και τα αποτελέσματα σχετικού τεστ του MOTORRAD
http://www.motorradonline.de/motorradreifen/enduroreifen-im-test-11080-r-19-15070-r-17-enduroreifen-bei-naesse/664934?seite=4

Δηλαδη συμφωνα με οσα γραφεις για τα Dunlop αλλά και με το τεστ που βλεπω,τα Πιρελλι πρεπει να ειναι αλλου απο κρατηματα ε;...ΤΟΣΟ καλα οντως;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχοντας γράψει 5000 χλμ+, πλέον μπορώ να πω -ασφαλέστερα- τα καλύτερα για το Ντανλοπάκι!
Μπήκε και σε καλό χωματόδρομο χωρίς λάσπες και ήταν άψογο!!!
Στη βροχή? Αποκάλυψη τώρα!!!

Εδώ και τα αποτελέσματα σχετικού τεστ του MOTORRAD
http://www.motorradonline.de/motorradreifen/enduroreifen-im-test-11080-r-19-15070-r-17-enduroreifen-bei-naesse/664934?seite=4



Ta Pirelli 1α, αλλά δεν ξέρω για τη χιλιομετρική τους απόδοση. Τα Dunlop φαίνονται ολοκαίνουρια ακόμα. Ενισχύεται και η καλή άποψη που είχα για τα ΝΕΧΤ (αντίθετα με πολύ κόσμο....), όντας πολύ κοντα στα Dunlop.
Μιλούν για άλλες οδηγικες συνθήκες.
Μην τους παίρνετε στα σοβαρά, γιατί δεν έχουν κάνει τεστ, στην τρομερη ελληνική άσφαλτο.
Άσε που μετά από 6000 χλμ με τα νέα pirelli.......απογοητευτηκα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
off topic:Αυτο το "Υ" στον τιτλο διορθωστε το ρε παιδια...ντΥνλοπ...:banghead:...δε θελω U που ελεγε και καποιος καρεκλολαγνος παλια...εδω ομως ΘΕΛΩ :geek:
OK mister ....:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δηλαδη συμφωνα με οσα γραφεις για τα Dunlop αλλά και με το τεστ που βλεπω,τα Πιρελλι πρεπει να ειναι αλλου απο κρατηματα ε;...ΤΟΣΟ καλα οντως;
Μονο για τα Ντανλοπ και τα Νεξτ εχω αποψη Κωστα. Οι γερμανοι βγαζουν καλυτερα τα Πιρελλια, στις ιδιες, τις δικες τους συνθηκες. Φυσικα κανεις δε λεει -προφανως γιατι ειναι αδυνατον- τι γινεται μετα απο 6 μηνες και 10000 χλμ..... Αυτο μονο εμεις οι χρηστες μπορουμε να το πουμε κι αυτο κανουμε. Ο Κωστας ο μανιακ λεει τωρα οτι δεν του αρεσουν τα πιρελια μετα απο 6000 χλμ. Εμενα συνεχιζει να μ αρεσει το Ντανλοπ. Επισης για το Νεξτ συνεχιζω να εχω καλη αποψη μιας και τα φοραει το gs του αδερφου μου κι εχουν πανω απο 10000 χλμ στην καμπουρα τους.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom