Dunlop Trailsmart

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Σε καθε περιπτωση το GS τρωει πιο πολυ μπροστινο λαστιχο απο αλλα μηχανακια.
Συμφωνώ!Δυο μπροστινά ANAKEE 3,το ενα καινούριο βγήκε στα 10.000χμ of και αλλάχτηκε μετα απο άλλες 2.000χμ με μεταχειρισμένο φίλου,το οποίο είχε 7.000χμ, το οποίο και αυτό μετα απο 3.000χμ τα φτυσε για να αλλαχτεί μετα απο αλλα 1.000χμ.Το πίσω με 16.000χμ ακλόνητο,χωρίς ιδιαίτερη φθορά και ουτε γλύστριμα !!!!Βεβαια είχα χάσει την εμπιστοσύνη στα μπροστινά τα οποία μετα τα 9.000χμ και τα δυο έκαναν "τρέλες"
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
ποσο τεραστια συζητηση ειναι τα λαστιχα....τελικα εγω δεν καταλαβα....τι να βαλω στην χοντρη....???
Heidenau k60 ή Karoo 3 ....???????????? :D:D:D:D:D:D:D (σοβαρα μιλαω...)
:spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam:
Spam on

Γιαννη, εγω φοραω Karoo3 κοντα στα 2000 χλμ τώρα και εγω να πω οτι ειναι πολυ καλο on-off ελαστικό. Κατ εμε, πολυ καλυτερο του Heidi σε ολα τα επιπεδα. Το μονο μειονέκτημα του ειναι το βρεγμενο οπως αλλωστε και σε ολα τα on off. Και απο φθορά βλεπω οτι ειναι αξιοπρεπέστατο παντως. Θεωρω πως στο πισω θα βγαλω ανετα 8.000-9.000 χλμ. Στο εμπρος πολυ παραπανω. Συμφωνα παντα με το δικο μου στυλ οδηγησης το οποίο δε το λες και ηπιο, ειδικα οταν ειμαι μονος.

Spam off

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου
 

ALX

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Είναι γνωστό ότι λόγω telelever έχουμε ομοιόμορφη θα έλεγα φθορά μπρος-πίσω και ποτέ δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικότερο εκτός από την περίπτωση των Tourance Neo που έχουν μεγάλη διαφορά.
Έχω φορέσει επί σειρά ετών τα παλιά Tourance, δύο φορές EXP, Pilot Road 3, TR91 και Roadsmart2 και με κανένα δεν είχε αυτό το φαινόμενο.
Για να το πω πιο κατανοητά, η σχέση φθοράς είναι 40% μπροστά - 60% πίσω. Πάντα μα πάντα το μπροστά ήταν ένα κλικ καλύτερο σε ποσότητα γόμας.
Τα Neo τήνουν να κάνουν το αντίθετο.
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Spam on

Γιαννη, εγω φοραω Karoo3 κοντα στα 2000 χλμ τώρα και εγω να πω οτι ειναι πολυ καλο on-off ελαστικό. Κατ εμε, πολυ καλυτερο του Heidi σε ολα τα επιπεδα. Το μονο μειονέκτημα του ειναι το βρεγμενο οπως αλλωστε και σε ολα τα on off. Και απο φθορά βλεπω οτι ειναι αξιοπρεπέστατο παντως. Θεωρω πως στο πισω θα βγαλω ανετα 8.000-9.000 χλμ. Στο εμπρος πολυ παραπανω. Συμφωνα παντα με το δικο μου στυλ οδηγησης το οποίο δε το λες και ηπιο, ειδικα οταν ειμαι μονος.

Spam off

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου
Μαλλον με καλυψες απολυτα και θα τους δωσω μια ευκαιρια!!!!:ok::ok::ok::ok:
 

Stratilatis

Μέλος
Όνομα
Στρατος
Μοτό
Honda XRV 750 AFRICA TWIN
SUZUKI FX 125
Γεια σε ολους, αργησα λιγο να απαντησω αλλα τωρα ειδα το θεμα διοτι ψαχνω ελαστικα και συγκεκριμένα αυτα του θεματος, λοιπον τωρα Για οποιον θελει karoo 3, τα φορεσα Απρίλιο, εκαναν 5000χλμ πανω σε αφρικα 750 σαν κυριο οχημα, αρκετα γρηγορη οδηγηση... συμπερασματα, τρομερο ελαστικο στο χωμα λασπη και οτι μπορει να φανταστει κανεις, στο δρομο βεντουζα, αριστο στο φρεναρισμα, δεν με φοβησε ποτε το μπροστινό, πραγματικα γατζωνει στον δρομο... το πιο επικίνδυνο ελαστικο που εχω φορεσει μακραν σε νερό... μολις πατισει σε νερο χανει εντελως την πρόσφυση σαν σε παγο, σε οποιοδηποτε οδοστρωμα ειτε λειο ειτε φρεσκια ασφαλτο ειναι το ιδιο... βεβαια μολις πατισει ασφαλτο ξαναεπανερχετε απευθειας αφου σου εχει παει το σκατο στην καλτσα... και ακομα ενα μεγαλο μειον ειναι η χλμ αποδοση τους, απο τα 1500χλμ εμφανισε το πισω φθορες που εδειχναν οτι δεν θα βγαλουν 5000χλμ και οντως ετσι ειναι... στα 5000 πλεον το πισω ειναι τετραγωνο και καραφλο... το μπροστα βγαζει αλλα 3.4000χλμ (θελω να πιστευω) ηδου τα αποτελεσμτα
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Στα 12.000 Χμ και ενα χρόνο φορεμένα αντικαταστάθηκαν απο τα Metzeler Next για δοκιμή και μόνο .Υπερευχαριστημενος απο την απόδοση τους σε όλες τις συνθήκες.Παρουσιασαν καποια σκαλοπάτια στα "τακούνια" του μπροστινού, για τα οποία είχα διαβάσει και άλλου ,που ο λαστιχας τα απέδωσε στα έντονα φρεναρίσματα μου,καθώς και τετραγώνισμα στο πίσω ενεκα επιστροφής ταξιδιού απο εθνική το οποίο πιστεύω με μια γρήγορη σε επαρχιακό θα έστρωνε .Εδω η κατάσταση τους την ημέρα που αντικαταστάθηκαν,δεν ξερω αλλα νομίζω ότι πήγαιναν και άλλο με λίγο συντηρητική οδήγηση,ο λαστιχας βέβαια είχε άλλη γνώμη ....δε ξερω ...εσείς τι λέτε ;
Το εμπρός

Το πίσω



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στα 12.000 Χμ και ενα χρόνο φορεμένα αντικαταστάθηκαν απο τα Metzeler Next για δοκιμή και μόνο .Υπερευχαριστημενος απο την απόδοση τους σε όλες τις συνθήκες.Παρουσιασαν καποια σκαλοπάτια στα "τακούνια" του μπροστινού, για τα οποία είχα διαβάσει και άλλου ,που ο λαστιχας τα απέδωσε στα έντονα φρεναρίσματα μου,καθώς και τετραγώνισμα στο πίσω ενεκα επιστροφής ταξιδιού απο εθνική το οποίο πιστεύω με μια γρήγορη σε επαρχιακό θα έστρωνε .Εδω η κατάσταση τους την ημέρα που αντικαταστάθηκαν,δεν ξερω αλλα νομίζω ότι πήγαιναν και άλλο με λίγο συντηρητική οδήγηση,ο λαστιχας βέβαια είχε άλλη γνώμη ....δε ξερω ...εσείς τι λέτε ;
Το εμπρός

Το πίσω



Sent from my iPhone using Tapatalk
Σίγουρα είχαν κι άλλο, αλλά έκανες και τ' άλλαξες!
Τα "σκαλοπάτια" στο εμπρός είναι φαινόμενο που υπάρχει σε κάθε λάστιχο! Αν δεις TKC70 με ανάλογα χλμ θα πάθεις σοκ!
Κι όντως είναι από τα φρένα και το φορτίο γενικότερα. Υπάρχουν και στα αυτοκίνητα, αν προσέξεις θα τα δεις.
Κάποια λάστιχα, λόγω μορφής του τακουνιού, τα αναδεικνύουν περισσότερο. Τα τελείως ασφάλτινα, τα κρύβουν αυτά ;) .Αλλά κι εκεί υπάρχουν!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα είχα βάλει στις 83.000 χλμ, τωρα έχω 96.000 και είναι φορεμένα από 17/8/16.
11.000 χλμ, γιατί στο ενδιάμεσο έχω χρησιμοποιήσει και τα Wild (2000χλμ).
Περίπου στην ίδια κατάσταση είναι με αυτά του @n.l και είναι άψογα!!!!
Χθες στο στεγνό δεν το συζητάω, αλλά στη νεροποντή με εξέπληξαν και πάλι!!! Υγρασίες κλπ απλώς δεν χαμπαριάζουν και στο πολύ νερό, είναι εκεί για πάρτη μου! Η στεγνή γραμμή που βλέπω στον καθρέφτη, μου θυμίζει τι λάστιχο έχω στους τροχούς μου και χαμογελάω μέσα από το κράνος!
Λαστιχάρα απίστευτη!!!!
200 χλμ υπό βροχή χθες κι είχα μόνο ένα μικρό γλιστρηματάκι σε ασπρη γραμμή, βρεγμένη εννοείται! Στην Εθνική οδό ακατέβατα 140 και είδα πολλές φορές 170 μέσα στην καταιγίδα χωρίς υποψία αστάθειας.
Θα ανεβάσω κι ένα μικρό βιντεάκι, μόλις αρχίζει η βροχή και κρατάω τον ίδιο ακριβώς ρυθμό!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τα είχα βάλει στις 83.000 χλμ, τωρα έχω 96.000 και είναι φορεμένα από 17/8/16.
11.000 χλμ, γιατί στο ενδιάμεσο έχω χρησιμοποιήσει και τα Wild (2000χλμ).
Περίπου στην ίδια κατάσταση είναι με αυτά του @n.l και είναι άψογα!!!!
Χθες στο στεγνό δεν το συζητάω, αλλά στη νεροποντή με εξέπληξαν και πάλι!!! Υγρασίες κλπ απλώς δεν χαμπαριάζουν και στο πολύ νερό, είναι εκεί για πάρτη μου! Η στεγνή γραμμή που βλέπω στον καθρέφτη, μου θυμίζει τι λάστιχο έχω στους τροχούς μου και χαμογελάω μέσα από το κράνος!
Λαστιχάρα απίστευτη!!!!
200 χλμ υπό βροχή χθες κι είχα μόνο ένα μικρό γλιστρηματάκι σε ασπρη γραμμή, βρεγμένη εννοείται! Στην Εθνική οδό ακατέβατα 140 και είδα πολλές φορές 170 μέσα στην καταιγίδα χωρίς υποψία αστάθειας.
Θα ανεβάσω κι ένα μικρό βιντεάκι, μόλις αρχίζει η βροχή και κρατάω τον ίδιο ακριβώς ρυθμό!
Γράφεις για ταχύτητες 170 -200!!!
σε χιλιόμετρα τα υπολογίζεις η σε μίλια !!!!;!!;!;;;;;;;
Γιατι και εγω οταν πάω για κυνήγι σκοτώνω 7 αγριογούρουνα 5 ήρεμα γουρούνια 25 μπεκάτσες .......
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γράφεις για ταχύτητες 170 -200!!!
σε χιλιόμετρα τα υπολογίζεις η σε μίλια !!!!;!!;!;;;;;;;
Γιατι και εγω οταν πάω για κυνήγι σκοτώνω 7 αγριογούρουνα 5 ήρεμα γουρούνια 25 μπεκάτσες .......
Η απόσταση 200 χλμ.
Οι ταχύτητα 140-170 στην ΕΟ.
Mε τόσα γύριζα ρε φίλος.
19:10 από Τυρό, 21:10 στο Περιστέρι. Δες με πόσα πρέπει να πας για να βγει. Οι ταχύτητες αυτές βεβαίως, είναι μετά τη Στέρνα, στην ΕΟ. Το είπα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

και το πρωινό ψιλόβροχο. Τέλειο το οδόστρωμα, βοηθάει πολύ! Αλλά δεν παύει να είναι βρεγμένο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το κινητο ειναι αδιαβροχο?
Σε ψιχάλα ναι, κανένα πρόβλημα. Το απόγευμα στην καταιγίδα...., όχι:D:D:D:D:D
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η απόσταση 200 χλμ.
Οι ταχύτητα 140-170 στην ΕΟ.
Mε τόσα γύριζα ρε φίλος.
19:10 από Τυρό, 21:10 στο Περιστέρι. Δες με πόσα πρέπει να πας για να βγει. Οι ταχύτητες αυτές βεβαίως, είναι μετά τη Στέρνα, στην ΕΟ. Το είπα.
Δε το πιστεύω οτι η μοτοσυκλέτα σου παει τοσο !!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ

και το πρωινό ψιλόβροχο. Τέλειο το οδόστρωμα, βοηθάει πολύ! Αλλά δεν παύει να είναι βρεγμένο!
Παρακολουθώντας το βίντεο αφουγκράστηκα το μοτερ σου και δεν εχω βγάλει καλο πόρισμα .........!!!!!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παρακολουθώντας το βίντεο αφουγκράστηκα το μοτερ σου και δεν εχω βγάλει καλο πόρισμα .........!!!!!!!!!
:laugh::laugh::laugh::laugh:
 
Top Bottom