Eργαλειοθήκη ΚΤΜ (950 adv)

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Αλό!

Πρόσφατα κοίταζα τί έχω και τί μου λείπει από την εργαλειοθήκη του ΚΤΜ μου (ενδεικτικά περιεχόμενα)! Με τα πολλά, μου λείπει η επέκταση του T-handle και ένα καρυδάκι 8αρι :D Πήγα σε 3-4 μαγαζιά με εργαλεία που είναι στο δρόμο για τη δουλειά μου (Κατεχάκη) και δεν είχε κανείς το "κατάλληλο" καρυδάκι και οι περισσότεροι μου λεγαν κάτι του στυλ: "'Αλλεν σε καρυδάκι; Δεν θα το βρεις πουθενά..." Ισχύει ρε παιδιά; Πρέπει να παραγγείλω από ΚΤΜ δηλαδή για να συμπληρώσω το σετάκι και να μην κουβαλάω ξεχωριστή καστάνια; Ή να ξυλώσω το t-handle και να βάλω μια μικρή καστάνια και να τελειώνω :p

Μπας και έχει κανείς το καρυδάκι ή/και τον αντάπτορα;
 

Postman

Head of Neuroscience, Psychology & Medicine
Περιοχή
Alpha Centauri
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Africa Twin 1100
Κανε μία βόλτα από Σπυρου Πατση, δε παίζει να μην βρεις!
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Κανε μία βόλτα από Σπυρου Πατση, δε παίζει να μην βρεις!
Αυτό σκέφτηκα (αλλά κλείνουν νωρίς ρε γαμώτο ~16.00). Αυτό και να πεταχτώ από τον Καραΐσκο στη Λεωφόρο Αθηνών που έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Με την ευκαιρία, θέλω να πάρω και 2 (ή 3; ) λεβιεδάκια για την αλλαγή σαμπρέλας (να υπάρχουν στην εργαλειοθήκη). Υπάρχει καμιά πρόταση;
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Και εμένα μου λείπει η επέκταση. Τι θα κάνεις με αυτήν;
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Αν βρεις άκρη, σφύρα κι από εδώ, γιατί κι εμένα λείπουν αρκετά εργαλεία απ' όταν το πήρα, τα καρυδάκια είναι κάποια απ' αυτά. ;)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
κι εμενα μου λειπει το Τ και τα καρυδακια...
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
κι εμενα μου λειπει το Τ και τα καρυδακια...
Το T-handle και τα καρυδάκια νομίζω κάνει γύρω στο 30αρι και έχουν αρκετές ΚΤΜ αντιπροσωπείες...
Τώρα αν αξίζει, είναι άλλο θέμα! :p

Μάλλον θα πεταχτώ μία Σπύρου Πάτση για "εναλλακτικές"/συμπληρώματα αλλιώς θα πάρω το σετάκι με τη μικρή καστάνια (που έχω ήδη) και θα τη βάλω στην εργαλειοθήκη... Έχει και η facom μια πολύ ωραία μικρή/φορητή εργαλειοθήκη γι' αυτούς τους σκοπούς.

Και εμένα μου λείπει η επέκταση. Τι θα κάνεις με αυτήν;
Είναι μερικές βίδες που θα βόλευε να έχεις και την επέκταση πχ αυτές οι 2 8αρες που κρατάν το glovebox και "ενοχλεί" το τιμόνι για να γυρίσει καλά το T-handle... Ντάξει, μπορεί να είμαι και κουλάδι βέβαια! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Τα εργαλεια που δινει η ΚΤΜ ειναι της unior Τουλαχιστον ετσι ηταν παλια δεν ξερω τωρα
Οποτε απευθυνθειτε σε καποιον που πουλαει unior μπας και εχει τα συγκεκριμενα καρυδακια
Αν και χλωμο το βλεπω να τα βρειτε ευκολα εξω απο την ΚΤΜ Και το λεω αυτο γιατι οταν εγω εψαχνα στο νετ να βρω αντιστοιχο 12αρι δεν τα καταφερα
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Τα εργαλεια που δινει η ΚΤΜ ειναι της unior Τουλαχιστον ετσι ηταν παλια δεν ξερω τωρα
Οποτε απευθυνθειτε σε καποιον που πουλαει unior μπας και εχει τα συγκεκριμενα καρυδακια
Αν και χλωμο το βλεπω να τα βρειτε ευκολα εξω απο την ΚΤΜ Και το λεω αυτο γιατι οταν εγω εψαχνα στο νετ να βρω αντιστοιχο 12αρι δεν τα καταφερα
Πρέπει να χει δίκιο ο σύντροχος @konkost: http://advrider.com/index.php?threads/ktm-tools-where-can-i-get-more-sockets-for-that-nifty-hex-drive.389260/#post-7989870
Το γράφει και ο @gefr στο πάνω λίνκ...

Στα Ελληνικά/ΣπυρουΠατσιώτικα πώς ζητάμε το "SEK 1/4" Drive >> 1/4" Hex Bit Holder" ? :cool:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ψάξε Μπουτος Γιάννης εργαλεία ένα στενό πριν την Σπύρου πατση.
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Για "Alen" σε τετράγωνο υπάρχει προσαρμογέας αλλά είναι θυληκό θυληκό. εμείς θέλουμε θυληκό Alen σε αρσενικό τετράγωνο. Οι μικρές σειρές καρυδάκια έχουν καστάνια Alen και προσαρμογέα Alen-τετράγωνο αρσενικό-αρσενικό. Αυτό αν βρεθεί στο εμπόριο, είναι η λύση σε συνδυασμό με το θυληκό θυληκό που κυκλοφορεί.
Η σειρά με εξάγωνο-Alen που έχει η Unior είναι σε ίντσες και όχι σε χιλιοστά.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Οι Αφοί Ρέππα και ο Μπούτος αποφάνθηκαν ότι τα συγκεκριμένα καρυδάκια (άλλεν σε πολύγωνο) δεν υπάρχουν. Τα εμπορεύεται η Unior μόνο με τις αντιπροσωπείες των μηχανών. Ψάξαμε και κατάλογο κλπ... Νομίζω είναι τελεσίδικο: ζωή σε μας! :p
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Ενημέρωση: πέρασα από τον Ηλία (Elio) και μου είπε πως δίνει σετάκι η ΚΤΜ το T και τα καρυδάκια 6-8-10 μαζί με το torx στην "περίεργη" τιμή των 13.70 ευρώ. Ψύλλοι στ' αυτιά μου μπήκανε... Δεν είναι κάπως φθηνό, τόσο για εργαλεία όσο και για ΚΤΜ; :D Γνωρίζει κανείς τί μάρκα είναι ή αν είναι no-name κινέζικα (αν και δύσκολο να βάλει η ΚΤΜ το όνομά της σε "κακά" εργαλεία); Νομίζω πάντως ότι δεν είναι Unior... Και, επιπλέον, και το μαμά Τ και τα καρυδάκια ίσως να μην ήταν Unior γιατί είναι τα μόνο εργαλεία που δεν το γράφουν και δεν γράφουν ούτε χώρα προέλευσης ή κάτι σχετικό (σε αντίθεση με τα άλλεν, το κατσαβίδι και τα υπόλοιπα)...

Ίσως τελικά να βάλω μια μικρή, συμβατική καστάνια στο φορητό σέτ και να ξηλώσω το T-handle και τα παρελκώμενα. Έτσι θα ξενιάσω και θα έχω και περισσότερες επιλογές για καρυδάκια/adaptorες κλπ...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ενημέρωση: πέρασα από τον Ηλία (Elio) και μου είπε πως δίνει σετάκι η ΚΤΜ το T και τα καρυδάκια 6-8-10 μαζί με το torx στην "περίεργη" τιμή των 13.70 ευρώ. Ψύλλοι στ' αυτιά μου μπήκανε... Δεν είναι κάπως φθηνό, τόσο για εργαλεία όσο και για ΚΤΜ; :D Γνωρίζει κανείς τί μάρκα είναι ή αν είναι no-name κινέζικα (αν και δύσκολο να βάλει η ΚΤΜ το όνομά της σε "κακά" εργαλεία); Νομίζω πάντως ότι δεν είναι Unior... Και, επιπλέον, και το μαμά Τ και τα καρυδάκια ίσως να μην ήταν Unior γιατί είναι τα μόνο εργαλεία που δεν το γράφουν και δεν γράφουν ούτε χώρα προέλευσης ή κάτι σχετικό (σε αντίθεση με τα άλλεν, το κατσαβίδι και τα υπόλοιπα)...

Ίσως τελικά να βάλω μια μικρή, συμβατική καστάνια στο φορητό σέτ και να ξηλώσω το T-handle και τα παρελκώμενα. Έτσι θα ξενιάσω και θα έχω και περισσότερες επιλογές για καρυδάκια/adaptorες κλπ...
εμενα το γνησιο Τ μου εκοψε σαν αγγουρι μπροστα που εχει το μπιλακι για να ασφαλιζουν οι φωλιες,οταν πηγα να ξεβιδωσω (κατι αλλο εκτος μηχανης)
 

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
Γεια σας παίδες,

επειδή ψάχνω κι εγώ ενημερώνω απλά οτι στο http://www.ktm4u.co.uk/?i=Search+Results&s=60329099000 με κωδικό 60329099000 θα βρείτε την εργαλειοθήκη για το 950-990 προς 60λίρες περίπου. Τώρα αν τα κάνει αυτά τα χρήματα αλλο θέμα. Πάντως αν τους γράψετε ή τους τηλεφωνήσετε θα σας πουν αν υπάρχει για το συγκεκριμένο μοντέλο/ χρονιά που θέλετε.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
και για πείτε βρε παλικάρια τι περιλαμβάνει η εργαλειοθήκη του 950?
εμένα μου δεν έχει να την φτιάξω σιγά σιγά μη κουβαλάω περιτές συλλογές και εργαλεία....
αν η περιγραφή μπορεί να έχει και φωτογραφία, ακόμα καλύτερα!


εκτός από τα (δανεισμένα από εδώ):
socket: 6,8,10 mm (+13)
open ended spanners: 8/10, 10/13 (+7,11)
ring spanners: 24, 32 (+14, 17)
hex/allen (t-hundle): 5, 6, 8 (+4)
Philips / flt screwdriver

τι άλλο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κλειδί πολύγωνο ή καρυδάκι 32mm για την εξαγωγή τροχού.
Επίσης για να βγει ο εμπρός θα χρειαστείς και ένα καρυδάκι (μόνο) 10mm για τις βίδες στις μπότες.
Τρεις λεβιέδες οπωσδήποτε.
Σαμπρέλες μπρος πίσω αν και με μία μπροστινή στην ανάγκη μπορείς να τη βάλεις και πίσω.
Ένα καρυδάκι 8mm μαζί με προέκταση.
Χρησιμοποιείται ευρέως στο μηχανάκι.
Κλειδιά allen 5 & 6 mm.
Σταυροκατσάβιδο και αν μπορεί να παίρνει και ίσια μύτη.
Ένα μπουκαλάκι με υγρό φρένων.
Ένα μπουκαλάκι με υγρό συμπλέκτη.
Άμα σου μένει χώρος βάλε και λίγο παραφλού στην άκρη.
Κάμποσα δεματικά προς το μεγάλο μέγεθος.





















Μία πάνω τρόμπα συμπλέκτη...
Μία κάτω τρόμπα συμπλέκτη...
Έναν ανορθωτή...
Μία τρόμπα βενζίνης...



Αυτά.....
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
todor ψάχνεις έτοιμο πακέτο ή να αγοράσεις εσυ μεμονωμένα πράγματα?

Υπάρχουν αρκετοί στο νετ που έχουν λίστα με τα εργαλεία τους, όπως για παράδειγμα αυτός εδω για το 701, αλλά πάνω-κάτω τα ίδια θα χρειαστείς για το 950:

Κι εγω έτσι ξεκίνησα, με το να ψάχνω τι να πάρω αλλά κατέληξα σε έτοιμη λύση (μετά από αρκετό ψάξιμο):

και συμπλήρωσα το παραπάνω κιτ με δικά μου έξτρας, όπως λεβιέδες, δεματικά, βίδες, ταινιά, κτλ.

 
Top Bottom