Enduroβολτα στα Γεράνεια

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έτσι!!!! Και.... «χεράς» να μην είσαι, σε κάνουν!!!!!
(Τουλάχιστον είκοσι πόντους μακρύτερα χέρια, μετά από κάθε εξόρμηση!!! :fun)
Αν οδηγήσεις σύγχρονο δίχρονο εντούρο θα πάθεις σοκ από το πόσο φιλικά έχουν γίνει.
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Ειναι 950 και εχει πολυ σκυλο οδηγο.
Μη το χρησιμοποιεις σαν παραδειγμα ομως Νικο γιατι το συγκεκριμένο δίδυμο με κυνηγούσε προ διετίας στα πιο δυσκολα μονοπάτια (εγω με 250 exc τοτε).
Το challenge με το 690 ακουγεται παντως τρομερα ενδιαφέρον!!
Το βλέπω το παλικάρι και λέω Όχι ρε φίλε.. είναι τρελός!!!
Εγώ σε μερικά σημεία με gas gas 250 δλδ ζοριστικα λίγο..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: bag

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Δεν έχω οδηγήσει, η αλήθεια είναι αυτή!!!
Αλλά, ποσό πιο φιλικά έχουν γίνει; :rolleyes:
Πολύ! Καβάλας το 300αρι και σου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ ψόφιο.. δεν έχουν το νεύρο που έχουν τα παλιά.. βέβαια στο εντουρο βοηθάει αυτό..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πολύ! Καβάλας το 300αρι και σου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ ψόφιο.. δεν έχουν το νεύρο που έχουν τα παλιά.. βέβαια στο εντουρο βοηθάει αυτό..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακόμα και στα «πριόνια» δηλαδή, έχει πέσει κόψιμο.... euro emmisions κτλ!!!!!!!!!!
Και μετά, φταίω εγώ που είμαι αρχαιολάγνος:happy:!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ακόμα και στα «πριόνια» δηλαδή, έχει πέσει κόψιμο.... euro emmisions κτλ!!!!!!!!!!
Και μετά, φταίω εγώ που είμαι αρχαιολάγνος:happy:!!!
Δεν είσαι ο μόνος.

Όμως τα σωστά δίχρονα εντούρο, παντα ήταν γραμμικά για να βάζουν τη δύναμη κάτω.

Πχ τα exc 2τ του 2003 ήταν αγρίμια ενώ του 2004 τα έκαναν πολυ πιο εύκολα. Είχαν κόψει άλογα ψηλά αλλά είχαν κάνει την καμπύλη φλατ ώστε να μπορεί να μένει το γκάζι ανοιχτό πιο εύκολα.

Βέβαια τότε πολύ "παγκόσμιοι" είχαν παραπονεθεί ότι το μηχανάκι ήταν ψοφιο. Όμως στις ειδικές έγραφε καλύτερους χρόνους.

Το gasgas μου αν και 2005, δεν τεντώνει τα χέρια αν και 300ρι γιατί είναι φτιαγμένο να σε κρατάει ξεκούραστο.





Ανυπομονώ για την βόλτα στα Γεράνεια γιατί η περιοχή έχει πολύ ωραία μονοπάτια. Άντε με το καλό...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν είσαι ο μόνος.

Όμως τα σωστά δίχρονα εντούρο, παντα ήταν γραμμικά για να βάζουν τη δύναμη κάτω.

Πχ τα exc 2τ του 2003 ήταν αγρίμια ενώ του 2004 τα έκαναν πολυ πιο εύκολα. Είχαν κόψει άλογα ψηλά αλλά είχαν κάνει την καμπύλη φλατ ώστε να μπορεί να μένει το γκάζι ανοιχτό πιο εύκολα.

Βέβαια τότε πολύ "παγκόσμιοι" είχαν παραπονεθεί ότι το μηχανάκι ήταν ψοφιο. Όμως στις ειδικές έγραφε καλύτερους χρόνους.

Το gasgas μου αν και 2005, δεν τεντώνει τα χέρια αν και 300ρι γιατί είναι φτιαγμένο να σε κρατάει ξεκούραστο.





Ανυπομονώ για την βόλτα στα Γεράνεια γιατί η περιοχή έχει πολύ ωραία μονοπάτια. Άντε με το καλό...
Εγώ πάντως, είτε με 4χρονο, είτε με παλιό 2χρονο, τα τουμπιδια μου τα ρίχνω :muted:!!!
Α, όλα και όλα, δεν τους χαρίζω κάστανο :fun!!!!!
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Οι εργασίες συνεχίζονται.
Τα πρώτα 2/3 της διαδρομής είναι πιο εντουραδικα, πιο σφιχτά.
Το υπόλοιπο 1/3 μετά τον ανεφοδιασμό έχει αρκετή φλαταδουρα για ανάσες με υπέροχη θέα στη λίμνη Βουλιαγμένης
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Στα τελευταία 3 χλμ της διαδρομής υπάρχει η επιλογή hard και soft.
Η hard είναι 200 μέτρα πέτρινο ανηφορικό και δεν είναι και τόσο δύσκολο (εκτός αν βρέξει).
Το soft είναι αγροτόδρομος και σε 3 χλμ φτάνεις στον τερματισμό.
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Χωρίς καμία πρόθεση να χαλάσω τη βόλτα κάποιο με το να μου σπρώχνει το μηχανάκι αν δω και δεν βγαίνει θα σας περιμένω σε καφενείο με τσίπουρα και τις γιαγιάδες του χωριού με στρινγκ

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Φίλε εγώ πέρασα μια γρίπη κ δεν ξέρω άμα ειμαι σε θέση να την βγάλω την βόλτα την Κυριακή τελευταία στιγμή θα αποφασίσω αν κ ο γιατρός μου το απαγόρευσε..
Αλλά το εντουρο δεν είναι σαν αυτό που κάνουμε με τα μεγάλα, πόσο μονοπάτι να βγάλεις με το 950..
Αν το κάνεις είσαι ήρωας!!!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
ilai lep990 Blue line με φόβο και πάθος δηλώνω παρόν με το 950 κι ο θεος μαζι μας!!!

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εκτός από το θεό πάρε και ένα σετ συμπλέκτη μαζί :secret:
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Η διαδρομη αυτη ειναι για enduro, με ανηφορικα και κατηφορικα σφιχτα μονοπατια που ισως χρειαστει να κατεβεις και να γυρισεις τη μοτο με τα χερια για να μπορεσει να στριψει.
Με μια μοτο 100-120 κιλα και με μια μικρη βοηθεια μπορεις να την επαναφερεις στο μονοπατι, με 200+ κιλα υπαρχει προβλημα..........κυριως αν μποτιλιαριστεί το μονοπατι με 20-30 μοτο μεχρι να βγει το θηριο.
Μεσα στο Μαρτη ή αρχές Απριλη θα οργανωσουμε μια παραλληλη on offαδα χωρις τα πολυ δυσκολα κομματια ;)
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Πάει ο Μήτσος TOUFast_950 μου τον τρομάξατε και θα πάει καφενείο για τσίπουρα :p
Βασίλη bill race αν μπούμε στην ουρά πιστεύεις ότι θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στους άλλους? Η διαδρομή επαναλαμβάνεται σε γύρους?
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Πάει ο Μήτσος TOUFast_950 μου τον τρομάξατε και θα πάει καφενείο για τσίπουρα :p
Βασίλη bill race αν μπούμε στην ουρά πιστεύεις ότι θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στους άλλους? Η διαδρομή επαναλαμβάνεται σε γύρους?
Σάκη αφού σας αρέσει το μαστίγιο :inlove::roflmao: ελάτε κατά τις 11:30 να φύγουν τα μικρά πρώτα και ξεκινάτε στο τέλος.
Θα σου στείλω το τηλ.μου με πμ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Test διαδρομή (κομμάτι της) με ποδήλατο μεσημέρι!
Να δω τι φτιάξατε :muted:
Αντίποινα κάνεις?
Γιατί εδώ παραπονιούνται οι ποδηλάτες ότι μπαίνουμε στα μονοπάτια τους... :p
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αντίποινα κάνεις?
Γιατί εδώ παραπονιούνται οι ποδηλάτες ότι μπαίνουμε στα μονοπάτια τους... :p
Ναι αλλά δεν τα χαλάμε!!!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom