Enduro και πρακτικά θέματα, φόρτωμα, πλύσιμο, οργάνωση κλπ

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
zanny και antonis68 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.



Αυτό το λες για τα mousse ή ισχύει γενικά. Το έχω ακούσει αλλά δεν είμαι σίγουρος για τον λόγο.
Μόνο για τα μους
Όταν κάτσει για μέρες ακίνητο συμπιέζεται λίγο αλλάζει σχήμα και μέχρι να βρει τη φόρμα του πάλι, θα νιώθεις τους τροχούς σαν να χοροπηδάνε..
Στο χώμα δεν καταλαβαίνεις τίποτα!
Κοπανάς πέτρες, ρίζες, κλαδιά, μπάζα, πρόκες κλπ και δεν σε νοιάζει,
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έχει βρει κάποιος Tank Bag που να κάθεται καλά σε εντουράκι; Να το έχει δοκιμάσει στην πράξη δηλαδή

Βρίσκω αυτό που έχει και το πλεονέκτημα ότι είναι αδιάβροχο από μόνο του χωρίς να θέλει έξτρα κάλυμμα και λοιπά. Δεν το λες φτηνό η αλήθεια Tankbag SW-Motech PRO Cross WP 5,5 lt. (100% αδιάβροχο)
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχει βρει κάποιος Tank Bag που να κάθεται καλά σε εντουράκι; Να το έχει δοκιμάσει στην πράξη δηλαδή

Βρίσκω αυτό που έχει και το πλεονέκτημα ότι είναι αδιάβροχο από μόνο του χωρίς να θέλει έξτρα κάλυμμα και λοιπά. Δεν το λες φτηνό η αλήθεια Tankbag SW-Motech PRO Cross WP 5,5 lt. (100% αδιάβροχο)
Τι σκέφτεσαι να βάλεις στο tankbag που δεν χωράει αλλού?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τι σκέφτεσαι να βάλεις στο tankbag που δεν χωράει αλλού?
Το μεγάλο πλεονέκτημα του tankbag είναι ότι το έχεις μπροστάσου και μπενοβγάζεις πράγματα χωρίς να κατέβεις από την μηχανή.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τι σκέφτεσαι να βάλεις στο tankbag που δεν χωράει αλλού?
Η απάντηση είναι εδώ :laugh:Σκέψεις για πολυήμερη χωμάτινη τον Σεπτέμβρη

Edit:
Επίσης αν μου δώσει λύση για να έχω όσο λιγότερα πράγματα γίνεται στην πλάτη μου θα το προτιμήσω και σε κοντινές εξορμήσεις. Δεν τα αντέχω αυτά στην πλάτη, ακόμα και το νερό που κουβαλάω πολύ μου φαίνεται :rolleyes:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η απάντηση είναι εδώ :laugh:Σκέψεις για πολυήμερη χωμάτινη τον Σεπτέμβρη

Edit:
Επίσης αν μου δώσει λύση για να έχω όσο λιγότερα πράγματα γίνεται στην πλάτη μου θα το προτιμήσω και σε κοντινές εξορμήσεις. Δεν τα αντέχω αυτά στην πλάτη, ακόμα και το νερό που κουβαλάω πολύ μου φαίνεται :rolleyes:
Και εμενα δεν μαρέσει να κουβαλάω πράγματα πλάτη. Βέβαια ανάλογα το πως είναι το ντεπόζιτο σε κάποια μηχανάκια βόλευε το τανκ μπαγκ σε άλλα όχι. Σε χώματοδρομους δεν με βόλεψε σε κανένα κυρίως γιατί διάφορα βαριά αντικείμενα το γέρναν δεξιά αριστερα. Προτίμησα τελικα να τα φορτώνω αλλού και ρα χρείωδη του τανκμπαγκ με κανα δυχτι πίσω στη σέλα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Eχω αυτο εδω


Φετος εβγαλα ολο το τροφυ και το ειχα μονιμως πανω, δε με ενοχλησε πουθενα. Το πιο βαρυ αντικειμενο μεσα παντως ητανε ενα powerbank.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Eχω αυτο εδω


Φετος εβγαλα ολο το τροφυ και το ειχα μονιμως πανω, δε με ενοχλησε πουθενα. Το πιο βαρυ αντικειμενο μεσα παντως ητανε ενα powerbank.
Το ίδιο έχω και γω, στις χωμάτινες... δένει αρκετά καλά, είναι πολύ βολικό και δεν ενοχλεί πουθενά. Μέσα είχα δύο σαμπρέλες, την airman (τρόμπα) και κατι ψιλοπράγματα...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν ξερω μηπως σου κανει εναλλακτικα και αυτο 12.4€ 72% OFF|Voor Bmw R1200GS R1250GS Adv F700GS F750GS F800GS F900XR F900R Tas Moderne Waterdicht Motorfiets Stuur Reizen Navigatie Tas| | - AliExpress για μικροπραγματα (πορτοφολι, κινητο κλπ)
Νομιζω οτι το εχει ο stefos στο Τ700 και μπορει να πει αν ειναι βολικο ή οχι
Καλά θυμάσαι Κώστα! Εγώ το βρίσκω εξαιρετικό και αποθηκεύω τα είδη πρώτης ανάγκης. Για ότι δεν θέλω να βραχεί και ξέρω ότι θα έχει βροχή, το βάζω σε νάυλον θήκη. Το εχω βολεύτει τόσο που δεν έχω αγοράσει tank bag, το βρίσκω περιττό πλέον. Επίσης επειδή είναι μικρό και πάνω στο τιμόνι δεν ενοχλεί όταν οδηγείς όρθιος.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καλά θυμάσαι Κώστα! Εγώ το βρίσκω εξαιρετικό και αποθηκεύω τα είδη πρώτης ανάγκης. Για ότι δεν θέλω να βραχεί και ξέρω ότι θα έχει βροχή, το βάζω σε νάυλον θήκη. Το εχω βολεύτει τόσο που δεν έχω αγοράσει tank bag, το βρίσκω περιττό πλέον. Επίσης επειδή είναι μικρό και πάνω στο τιμόνι δεν ενοχλεί όταν οδηγείς όρθιος.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
Σκεφτόμουν να πάρω ένα μικρό τσαντάκι να το έχω σε βόλτες σαν tailbag για να έχω μέσα κάνα εργαλείο,κάνα φαστ κλπ
Τώρα που είδα αυτό όμως με έβαλε σε σκέψεις.
Χωράνε νομίζω αυτά τα μικρό εργαλεία,είναι καθόλου ενοχλητικό στην οδήγηση;
Το βάρος που προσθέτει εκεί δηλαδή, ή αν βρίσκει κατα το στρίψιμο του τιμονιού;
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έχει βρει κάποιος Tank Bag που να κάθεται καλά σε εντουράκι; Να το έχει δοκιμάσει στην πράξη δηλαδή

Βρίσκω αυτό που έχει και το πλεονέκτημα ότι είναι αδιάβροχο από μόνο του χωρίς να θέλει έξτρα κάλυμμα και λοιπά. Δεν το λες φτηνό η αλήθεια Tankbag SW-Motech PRO Cross WP 5,5 lt. (100% αδιάβροχο)
Πρόσεξε μη τυχόν σε δυσκολεύει στην όρθια θέση οδήγησης.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σκεφτόμουν να πάρω ένα μικρό τσαντάκι να το έχω σε βόλτες σαν tailbag για να έχω μέσα κάνα εργαλείο,κάνα φαστ κλπ
Τώρα που είδα αυτό όμως με έβαλε σε σκέψεις.
Χωράνε νομίζω αυτά τα μικρό εργαλεία,είναι καθόλου ενοχλητικό στην οδήγηση;
Το βάρος που προσθέτει εκεί δηλαδή, ή αν βρίσκει κατα το στρίψιμο του τιμονιού;
Αν θες την γνώμη μού, όχι πράγματα με βάρος στο τιμόνι. Αυτό το τσαντάκι πάει στην σέλα ή σε σχάρα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σκεφτόμουν να πάρω ένα μικρό τσαντάκι να το έχω σε βόλτες σαν tailbag για να έχω μέσα κάνα εργαλείο,κάνα φαστ κλπ
Τώρα που είδα αυτό όμως με έβαλε σε σκέψεις.
Χωράνε νομίζω αυτά τα μικρό εργαλεία,είναι καθόλου ενοχλητικό στην οδήγηση;
Το βάρος που προσθέτει εκεί δηλαδή, ή αν βρίσκει κατα το στρίψιμο του τιμονιού;
Δεν είναι για βάρος, γιατί με τους κραδασμούς θα σκορπίσει. Αλλά ένα πορτοφόλι, κινητό, κλειδιά, φορτιστή 12v, ωτοασπιδες είναι ταμάμ.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
Στην πρωτη τριήμερη εκδρομή παίξαμε ώς εξης - αν και ξεκινησαμε το σπορ στα γεραματα (30). Πήγε καλά θεωρώ - τουλάχιστον μεχρι να μείνει ο ενας απο σωληνακι φρενου.
3 μηχανακια, ο ένας με πλαινα καγκελα οι αλλοι χωρίς. Οπότε ο φίλος με το SuperTenere εβαλε στα πλαινα givi canyon τα ρούχα και τα εργαλεία μας, το υποστρωμά του και ενα κάνιστρο βενζίνης (κυριώς για το DR μου). Ο αλλος ειχε την σκηνή και τα ρούχα του σε ενα drybag της givi και εγώ σαν σωστή λαίδη μόνο τα ρούχα μου σε ιδιο givi drybag, το υπόστρωμά μου καθώς και ενα μικρό backpack στο οποίο είχα χώσει το 3lt ασκό της decathlon για νερό.
Αν και κάνω απο 18 χρονών ταξίδια με μηχανή, αυτη τη φορά ομολογώ ζορίστικα λίγο με το κόνσεπτ της φόρτωσης στο DR (πρώτη εκδρομή) και το είχα και ένα άγχος γιατί δεν σχεδιάζαμε να ταξιδέψουμε άσφαλτο. Τελικά κράτησε μια χαρά.
Απο εργαλεία είχαμε:
  • Γερμανικά (συγκεκριμένα νούμερα) και γαλλικό
  • Σετ Αλλεν (wera) και Torx
  • Κατσαβίδια
  • Leatherman και φακό
  • Τρόμπα Xiaomi
  • Κολλητικά σαμπρέλας
  • Μπουζί
  • Δεματικά και λοιπά μικροπραματάκια
  • Powerbank
Το θετικό ειναι ότι βγήκαν συμπεράσματα για βελτιώσεις και στη μηχανή και στον εξοπλισμό μιας και αυτή η φάση του εκδρομικού enduro μας άρεσε πολυ.
Σκοπεύαμε να κάνουμε το TET πελοπονήσσου πλην αχαίας και αυτήν τη διαδρομή αλλά δεν μπορέσαμε λόγω βλάβης να κάνουμε το TET.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Διαπίστωσα στην πράξη ότι όσο κινείσαι η μάσκα δεν θολώνει, ανεξαρτήτως θερμοκρασίας. Αλλά όταν αρχίσει το τραβά σπρώξε σήκωσε θαμπώνει όλη και αρκετή ώρα μέχρι να περάσει ροή αέρα μέσα και να καθαρίσει δεν βλέπεις τίποτα.

Πήγα και πήρα λοιπόν αυτό το anti-fog της muc-off, αλλά για τα χρήματα που κοστίζει ελπίζω να ψεκάζεις μια φορά και να βγάζει όλη την σεζόν. 15 ευρώ τα 32 ml, από τι το φτιάχνουν ρε φίλε, από δάκρυα νυχτερίδας; o_O:laugh:




Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Επειδή λόγω γυαλιών οράσεως δεν εχω επιχειρήσει καν να βαλω την pinlock , αυτο βοηθάει;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επειδή λόγω γυαλιών οράσεως δεν εχω επιχειρήσει καν να βαλω την pinlock , αυτο βοηθάει;
Τι να σου πω, θα το διαπιστώσω την Κυριακή στο Trail Ride.
Πάντως το pinlock της arai δεν μου δημιουργεί καθόλου διαθλάσεις στο στριτάδικο κράνος
 
Top Bottom