Enduro μηχανη;;;;;

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δηλαδή βρε παιδια να παω σε κατι μέχρι 350 cc η παραπάνω
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ποιος ειναι αυτος ο ντιαρζες
Ρε φουστη μου
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εννοώ το Drz τι ειναι σουζουκι
Καβασακι
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
To Djebel Γιαννη, ειχε ΕΝΑΝ! προβολεα μεγαλο. Το Honda XR 250 Baja ηταν αυτο που ειχε διπλους προβολεις (Που δεν φωτιζουν σχεδον τπτ! Το ξερω γιατι αυτο εχουμε! :D )

Δίκιο έχεις, όλο μπερδεύομαι σ'αυτό το thread... Να πάω καλύτερα για μπύρες; :D

Πάντως το μηχανάκι στην αγγελία και το δικό μου είναι το R μοντέλο, 1995-1999, που πάνω κάτω είναι σαν το Djebel.. ;)

Πλι, όταν έρθεις στην Κρήτη, στο δάσος του Ρούβα θα δοκιμάσεις το δικό μου κι αν δεις ότι σου κάνουν τα 250 παλιά πάρε ένα τέτοιο να παίζεις, αν δεν σε φτάνει πάρε 400. Και με ένα 650 παλιό (κατά προτίμηση DR) μια χαρά βόλτα στο βουνό πας και πιο άνετα από το 1200. Αν θες όμως κάτι πιο παιχνιδιάρικο αλλάζει το θέμα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Dr650 160 κιλά με την βενζίνη
Τι λέτε
Ξέρει κανείς αν είχε σοβαρά προβλήματα
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Dr650 160 κιλά με την βενζίνη
Τι λέτε
Ξέρει κανείς αν είχε σοβαρά προβλήματα
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειναι! :ok:(Αν το βρεις σε καλη κατασταση..) ..Αλλα, μαλλον καπως βαρυ για "παιγνιδι".. :thinking:
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
οπότε θελουμε να ειναι ελαφρυ και παιχνιδιαρικο με αρκετο νευρο για κυνηγητο σε βουνα και λαγκαδια και να μπορουμε να κανουμε και ταξιδακι με δευτερο ατομο ή με τα μπαγαζια μας... μηπως χρειαζομαστε ενα 690 enduro ???
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4770582/
ξεφευγουμε ομως... :thinking:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Λοιπόν, όπως θα γνωρίζεις, στο ίδιο δίλημμα ήμουν και εγώ και έτυχε να βρεθεί στα χέρια μου το Yamaha WR250R. Το συγκεκριμένο μηχανάκι ήταν με λίγο χλμ, γνωστού και σε αξιοπρεπή τιμή, οπότε το τσίμπησα αν και είναι γενικά ακριβό. Σκέψου πως καινούργιο κάνει 7200 περίπου!
Το συγκεκριμένο είναι ψεκαστό, έχει τρομερές αναρτήσεις, πολύ ελαφρύ (134 κιλά πλήρες υγρών) και γιαυτό το λόγο και πολύ οικονομικό στην κατανάλωση. Προσωπικά σε χώμα μου βγάζει γύρω στα 3,5lt/100χλμ.
Από δύναμη έχει 30.7PS @ 10,000 σ.α.λ. και ροπή 2.42 kg-m @ 8,000 σ.α.λ. Δηλαδή, η ροπή και η δύναμη βγαίνουν πολύ ψηλά. Την πρώτη φορά που το οδήγησα μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα κάπως, έχοντας συνηθίσει την άφθονη ροπή του F800GS αλλά μετά σιγά σιγά συνειδητοποίησα πως στο 90% των περιπτώσεων η δύναμη δε του λείπει. Μόνο σε έντονες, κακοτράχαλες και αργές ανηφόρες θα ήθελα το κάτι παραπάνω. Αν το κρατάς σε μεσαίες και ψηλές στροφές, πάει μπάλα! Όσον αφορά το ταξίδι, είναι σκληρό και κουραστικό αλλά κατά τα άλλα θα σε πάει όπου θες. Ταχύτητα ταξιδιού κρατάει άνετα τα 120. Και όλα αυτά με συντήρηση μηχανής On-Off με αραιά διαστήματα επισκέψεων σε συνεργείο.

Συμπέρασμα: Εγώ και πάλι, τετράχρονο θα έπαιρνα οπωσδήποτε και μάλιστα On-Off. Να μπορεί να με πάει κάποια χλμ μέχρι το μέρος όπου θα παίξω, μη ψάχνω τρειλερ, μη σκέφτομαι τις βενζίνες ή την τρελή συντήρηση και να είναι ελαφρύ. Κάποια ταλαιπωρημένα 250ρια ίσως παραείναι αδύναμα, οπότε αναλόγως, μπορείς να κινηθείς σε ένα εύρος 250-400 κυβικών. On-Off πάντα, όχι enduro μηχανή και όχι δίχρονο. Δε ψάχνεις κάτι δυνατό για να πας παντού. Το δυνατό θα το πάρεις για να γουστάρεις να αφήνεις λάστιχο κάτω, όχι για να πας παντού.







Υπόψιν, είμαι 92 κιλά και 1,83.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Ένα xr400 παρε Στέργιο ούτε λίγο ούτε πολύ για αρχή το θεωρώ καλό για σχολείο μέχρι να εξοικιωθείς.
φοβερο εργαλειο για τα λεφτα του...:ok:
εχει ομως ενα μειον... δεν εχει μιζα...:thinking:
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..Παντως, αυτο που παρατηρησα τωρα, ειναι οτι ολοι λεμε για κυβικα, κιλα κλπ αλλα κανεις μας δεν σκεφτηκε και το σωματοτυπο του -υποψηφιου- αγοραστη και ερωτοντα!

Αλλο να'σαι 150 κιλα "γομαρι" σαν τον.. Schwarzenegger ενα πραμα! :p (τι να σου κανει το 250-400αρι τοτε, οταν εχεις το adv "για πλακα") και αλλο να'σαι.. "Schwarzenegger" σαν και μενα π.χ.! (62 κιλα και 1.70 με τα χερια στη αναταση!! :laugh::D:p)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
180 cm 92 κιλά
 
Top Bottom