Enduro-Beta Xtrainer 300 ή .......?

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
Καλημέρα στην ομάδα!
Τη βοήθεια απο εντουράδες κυρίως.
Εμπειρία από εντούρο=πρώτο μηχανάκι, 1.5-2χρόνια πάλευα να κάνω καλά ένα CRF450R(εντουροποιημένο και καλά λίγο) που πήγα και πήρα,σε σφιχτά μονοπάτια εντός Αττικής(1.72 το ύψος μου και αυτο κατσίκι),καλα πηγε αυτο.

Τώρα, ήρθε η ώρα για άλλο μηχανάκι,2τ.
Χαζεύω αγγελείες μεταχείρο,Beta Xtrainer 300,ΚΤΜ EXC250-300,Beta RR300.
Έπειτα σκέφτομαι Beta Xtrainer 300 καινούργιο?ψήνομαι αλλά φοβάμαι την μεταπώληση σε 2,3,4χρόνια(βασικό κριτηριο για μένα σε αυτές τις αγορές).
Οπότε, Beta Xtrainer 300 καινουργιο ή ΚΤΜ,BETA 250-300 (2018-2022) ανάλογα το μπάτζετ μεταχειρισμενο?
 

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Καλημέρα στην ομάδα!
Τη βοήθεια απο εντουράδες κυρίως.
Εμπειρία από εντούρο=πρώτο μηχανάκι, 1.5-2χρόνια πάλευα να κάνω καλά ένα CRF450R(εντουροποιημένο και καλά λίγο) που πήγα και πήρα,σε σφιχτά μονοπάτια εντός Αττικής(1.72 το ύψος μου και αυτο κατσίκι),καλα πηγε αυτο.

Τώρα, ήρθε η ώρα για άλλο μηχανάκι,2τ.
Χαζεύω αγγελείες μεταχείρο,Beta Xtrainer 300,ΚΤΜ EXC250-300,Beta RR300.
Έπειτα σκέφτομαι Beta Xtrainer 300 καινούργιο?ψήνομαι αλλά φοβάμαι την μεταπώληση σε 2,3,4χρόνια(βασικό κριτηριο για μένα σε αυτές τις αγορές).
Οπότε, Beta Xtrainer 300 καινουργιο ή ΚΤΜ,BETA 250-300 (2018-2022) ανάλογα το μπάτζετ μεταχειρισμενο?
Αν θες καινούριο για μένα το xtrainer είναι μονόδρομος, αλλά με την προϋπόθεση ότι έχεις σκοπό να το κρατήσεις για αρκετά χρόνια. Έγω θα σου λεγα xtrainer.
 

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
Το πολλά χρονια εμενα μπορει να ειναι 4-5χρόνια μόνο και μόνο επειδη θα το εχω παρει καινουργιο.
Οχι δεν καιγομαι να παρω καινουργιο,απλα ειναι δελεαστικη η τιμη του για αυτο που προσφερει, αλλα η μεταπωληση?!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα.
Νομίζω ότι τα BETA έχουν περπατήσει αρκετά στην αγορά και ο κόσμος τα γνωρίζει οπότε όταν έρθει η ώρα της πώλησης αυτός που ξέρει τι ζητάει θα το πάρει.
Εγώ στη θέση σου θα δοκίμασα το x trainer εάν είχα την οικονομική δυνατότητα για να ξεφορτωθώ και αυτό το βαρίδι το EXC450.
Νομίζω θα περνάς παντού χωρίς να σε κουράζει ιδιαίτερα.
Από την άλλη τα KTM EXC 300 επίσης είναι εξαιρετικά για τέτοιου είδους χρήση και με πιο εύκολη μεταπώληση.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλησπέρα συνονόματε,

έχε υπόψη σου, ότι τα 300 2Τ είναι καταπληκτικά μηχανάκια, και κάνουν ότι θέλεις και μπορείς, αλλά είναι ΜΟΝΟ για εντούρο, κατά τη γνωμη μου.
ενω το 4Τ είναι μηχανάκι εντούρο πιο γενικής χρήσης, δηλ αν έχεις σκοπό να "τραβηχτείς" δεν το συζητάμε 300 2Τ

Τώρα για το Xtrainer κάποια σχόλια, εν είδη απολογίας, καθότι ήμουν εξ αυτών που τα κορόιδευα, και έτυχε πριν το καλοκαίρι,
να οδηγήσω ενός φίλου, στην εντουράδα του Ταυγέτου, που έκανε η SHERCO.
Το μηχανάκι είναι πραγματικά πολύ φιλικό, με απίστευτο δούλεμα χαμηλά, και όσο ανοίγεις, πάει όσο τα χέρια σου
Είναι όλο μαλακό εμπρός-πίσω, χωρίς να είναι σουμιές, αν και αυτό είναι κάτι που θα το φτιάξεις με το βάρος και τα γούστα σου.
Πολύ χαμηλό, ώστε βολεύει πιο χαμηλά αναστήματα, το μόνο μείον έχει πολύ μικρό τεπόζιτο ...
Στο σύνολο, νομίζω πολύ καλή επιλογή, για κάποιον που δεν θέλει ντε και καλά, να φαίνεται factory, αλλά να χαιρεται κάθε εντουράδα.
Υπάρχουν αρκετά καλά μηχανάκια, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πας σε καινούργιο, και σε αυτή την περίπτωση
το χάσιμο στη μεταπώληση περιορίζεται αρκετά.

Κάνε μια προσπάθεια, από κάποιο φίλο ή γνωστό να το κάνεις μια βόλτα, για να έχεις καλύτερη εικόνα,
αλλά το βρίσκω απίθανο να μην σ αρέσει.
 

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
καλησπέρα συνονόματε,

έχε υπόψη σου, ότι τα 300 2Τ είναι καταπληκτικά μηχανάκια, και κάνουν ότι θέλεις και μπορείς, αλλά είναι ΜΟΝΟ για εντούρο, κατά τη γνωμη μου.
ενω το 4Τ είναι μηχανάκι εντούρο πιο γενικής χρήσης, δηλ αν έχεις σκοπό να "τραβηχτείς" δεν το συζητάμε 300 2Τ

Τώρα για το Xtrainer κάποια σχόλια, εν είδη απολογίας, καθότι ήμουν εξ αυτών που τα κορόιδευα, και έτυχε πριν το καλοκαίρι,
να οδηγήσω ενός φίλου, στην εντουράδα του Ταυγέτου, που έκανε η SHERCO.
Το μηχανάκι είναι πραγματικά πολύ φιλικό, με απίστευτο δούλεμα χαμηλά, και όσο ανοίγεις, πάει όσο τα χέρια σου
Είναι όλο μαλακό εμπρός-πίσω, χωρίς να είναι σουμιές, αν και αυτό είναι κάτι που θα το φτιάξεις με το βάρος και τα γούστα σου.
Πολύ χαμηλό, ώστε βολεύει πιο χαμηλά αναστήματα, το μόνο μείον έχει πολύ μικρό τεπόζιτο ...
Στο σύνολο, νομίζω πολύ καλή επιλογή, για κάποιον που δεν θέλει ντε και καλά, να φαίνεται factory, αλλά να χαιρεται κάθε εντουράδα.
Υπάρχουν αρκετά καλά μηχανάκια, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πας σε καινούργιο, και σε αυτή την περίπτωση
το χάσιμο στη μεταπώληση περιορίζεται αρκετά.

Κάνε μια προσπάθεια, από κάποιο φίλο ή γνωστό να το κάνεις μια βόλτα, για να έχεις καλύτερη εικόνα,
αλλά το βρίσκω απίθανο να μην σ αρέσει.
Ναι μιλάμε μόνο για "τράβηγμα" χαχαχ
Μάλλον που το συζητησα θα παω σε κατι μεταχειρισμενο,τωρα θελω να δω και το Xtrainer αλλα και ισως βρω κανενα KTM EXC300 Αθηνα,γιατι γενικα τα περισσοτερα μοτο ειναι Βορεια Ελλαδα και ειναι δυσκολο αυτο τον καιρο να ανηφορισω να δω μηχανακια.
Σιγουρα ΚΤΜ ειναι καλυτερα για μεταπωληση,σε σχεση με ενα BETA RR300,ποσο μαλλον για Xtrainer,απλα μου αρεσει αυτο το πιο χαμηλο,πιο ηπιο πιο φιλικο,χωρις να εχω παρει βολτα τιποτα απο ολα βεβαια..και ειναι και πολυ δυσκολο να βρω να παρω βολτα.Οποτε λιγο στα τυφλα,λιγο απο εμπειριες αλλων και αναφορες.
 

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
Καλησπέρα.
Νομίζω ότι τα BETA έχουν περπατήσει αρκετά στην αγορά και ο κόσμος τα γνωρίζει οπότε όταν έρθει η ώρα της πώλησης αυτός που ξέρει τι ζητάει θα το πάρει.
Εγώ στη θέση σου θα δοκίμασα το x trainer εάν είχα την οικονομική δυνατότητα για να ξεφορτωθώ και αυτό το βαρίδι το EXC450.
Νομίζω θα περνάς παντού χωρίς να σε κουράζει ιδιαίτερα.
Από την άλλη τα KTM EXC 300 επίσης είναι εξαιρετικά για τέτοιου είδους χρήση και με πιο εύκολη μεταπώληση.
Συμφωνω για το KTM EXC300 σε μεταπωληση και αξιοπιστια, χωρις να εχω εμπειρια,απλα σιγουρα το Xtrainer λογω υψους,φοβουμενος και απο το "κατσικι" που ειχα και προσπαθουσα να κανω καλα, μπηκε στη λιστα, ειδαλλως θα παω σιγουρα σε KTM ή ΒΕΤΑ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συμφωνω για το KTM EXC300 σε μεταπωληση και αξιοπιστια, χωρις να εχω εμπειρια,απλα σιγουρα το Xtrainer λογω υψους,φοβουμενος και απο το "κατσικι" που ειχα και προσπαθουσα να κανω καλα, μπηκε στη λιστα, ειδαλλως θα παω σιγουρα σε KTM ή ΒΕΤΑ.
Το CRF που είχες ήταν Motocross αν κατάλαβα καλά.
Αυτά που προτείνονται δεν έχουν καμία σχέση με το παραπάνω.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Συμφωνω για το KTM EXC300 σε μεταπωληση και αξιοπιστια, χωρις να εχω εμπειρια,απλα σιγουρα το Xtrainer λογω υψους,φοβουμενος και απο το "κατσικι" που ειχα και προσπαθουσα να κανω καλα, μπηκε στη λιστα, ειδαλλως θα παω σιγουρα σε KTM ή ΒΕΤΑ.
Αν βγαίνεις σε βουνά με πέτρα πχ Πεντέλη ή Υμηττό προτίμησε το αντίστοιχο χουσβάρνα αντί για το KTM, λόγω μοχλικού.

Επίσης έχει βγάλει ένα RR200 η BETA που είναι απλά υπέροχο εντουρο με γεμάτο μοτέρ από χαμηλά αλλά με εντουραδικη αίσθηση και βάρος αντίστοιχο με 125.

Ωραίο και το X trainer !
 

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
Το CRF που είχες ήταν Motocross αν κατάλαβα καλά.
Αυτά που προτείνονται δεν έχουν καμία σχέση με το παραπάνω.
Ναι μοτοκρος ηταν και ναι το γνωριζω οτι δεν εχουν καμια σχεση με το CRF.
Αν βγαίνεις σε βουνά με πέτρα πχ Πεντέλη ή Υμηττό προτίμησε το αντίστοιχο χουσβάρνα αντί για το KTM, λόγω μοχλικού.

Επίσης έχει βγάλει ένα RR200 η BETA που είναι απλά υπέροχο εντουρο με γεμάτο μοτέρ από χαμηλά αλλά με εντουραδικη αίσθηση και βάρος αντίστοιχο με 125.

Ωραίο και το X trainer !
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Χαζεύω αγγελείες μεταχείρο,Beta Xtrainer 300,ΚΤΜ EXC250-300,Beta RR300.
παρε βετα να γουσταρεις ... ιταλικο μαστιφ...
BETA 300RR
special edition
αγοραστηκε περσι μεταχειρισμενο ...
το πουλαγε 6200 και τελικα το αφησε μετρητα στο χερι 5800... ειχαμε κοινους γνωστους και βοηθησαν πολυ στο ''ψαλιδισμα''....
2019 μοντελο με 180ωρες λειτουργιας....

δουλευει χαμηλες - μεσαιες κυριως , αλλα εχει και αυτο το λιγο-κατι ΄΄παραπανω΄΄ να δωσει στις υψηλες....

αντε βρε !!!! καλοριζικο !!!!:drt:




και μπονους φωτο σε αυτους που με αγαπανε ...:mooning::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

 

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
παρε βετα να γουσταρεις ... ιταλικο μαστιφ...
BETA 300RR
special edition
αγοραστηκε περσι μεταχειρισμενο ...
το πουλαγε 6200 και τελικα το αφησε μετρητα στο χερι 5800... ειχαμε κοινους γνωστους και βοηθησαν πολυ στο ''ψαλιδισμα''....
2019 μοντελο με 180ωρες λειτουργιας....

δουλευει χαμηλες - μεσαιες κυριως , αλλα εχει και αυτο το λιγο-κατι ΄΄παραπανω΄΄ να δωσει στις υψηλες....

αντε βρε !!!! καλοριζικο !!!!:drt:




και μπονους φωτο σε αυτους που με αγαπανε ...:mooning::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

Σωραιος!!! να το χαιρεσαι το αργαλειο!!
 

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
παρε βετα να γουσταρεις ... ιταλικο μαστιφ...
BETA 300RR
special edition
αγοραστηκε περσι μεταχειρισμενο ...
το πουλαγε 6200 και τελικα το αφησε μετρητα στο χερι 5800... ειχαμε κοινους γνωστους και βοηθησαν πολυ στο ''ψαλιδισμα''....
2019 μοντελο με 180ωρες λειτουργιας....

δουλευει χαμηλες - μεσαιες κυριως , αλλα εχει και αυτο το λιγο-κατι ΄΄παραπανω΄΄ να δωσει στις υψηλες....

αντε βρε !!!! καλοριζικο !!!!:drt:




και μπονους φωτο σε αυτους που με αγαπανε ...:mooning::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

Μολις μου προτειναν ενα παρομοιο BETA RR300 2019 με 260ωρες,στα 6500ευρα(με ψαλιδι λεει η τιμη,βεβαια ακομα δεν το εχω δει δεν εχω μιλησει μαζι του).
Ποια η γνωμη σας?
Αρχικα δεν ξερω γενικα ποιες ειναι οι λιγες ωρες και ποιες οι πολλες ωρες...
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Αρχικα δεν ξερω γενικα ποιες ειναι οι λιγες ωρες και ποιες οι πολλες ωρες...
Μήτσε, όσο λιγοτερες ώρες, φυσικά καλύτερα, αλλά διχρονο μηχανάκι που είναι συντηρημένο, δεν έχεις θέμα.
Αν είναι 4Τ και κάνει μπαμ, το 1,5Κ είναι ευκολο σχετικά...
Υπολόγισε, ανάλογα τον αναβάτη, και πόσο εντούρο κάνει 50-80 ώρες είναι η χρονιά, οπότε περίπου υπολογίζεις
Και εγώ το δικό μου, το πηρα με 180 ώρες και τώρα έχει 260, και δουλεύει μια χαρά
 

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
Μήτσε, όσο λιγοτερες ώρες, φυσικά καλύτερα, αλλά διχρονο μηχανάκι που είναι συντηρημένο, δεν έχεις θέμα.
Αν είναι 4Τ και κάνει μπαμ, το 1,5Κ είναι ευκολο σχετικά...
Υπολόγισε, ανάλογα τον αναβάτη, και πόσο εντούρο κάνει 50-80 ώρες είναι η χρονιά, οπότε περίπου υπολογίζεις
Και εγώ το δικό μου, το πηρα με 180 ώρες και τώρα έχει 260, και δουλεύει μια χαρά
Ευχαριστω για την απαντηση! Πιστευω πως ειναι φυσιολογικη κατασταση ωρων,ασε που εχει κανει μου ειπε πιστονι 40-50 ωρες πριν, σερβις αναρτησεις καρμπιρατερ λαστιχα κλπ. Θα παω να το δω την αλλη βδομαδα να δω τι παιζει γιατι τωρα ειμαι εξωτερικο.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Ευχαριστω για την απαντηση! Πιστευω πως ειναι φυσιολογικη κατασταση ωρων,ασε που εχει κανει μου ειπε πιστονι 40-50 ωρες πριν, σερβις αναρτησεις καρμπιρατερ λαστιχα κλπ. Θα παω να το δω την αλλη βδομαδα να δω τι παιζει γιατι τωρα ειμαι εξωτερικο.
Ρώτησε μονο τι πιστονι έβαλε πριν 50 ώρες, εχουν νούμερα a-b-c, αν είναι c δεν παίρνει άλλο νούμερο πιο μεγάλο συνήθως, στην επόμενη που θα χρειαστεί δλδ πιστονι (μετα απο χ ωρες) θα πας και για κυλινδρο και κοστίζει.Κατι που βρήκα με ενα πρόχειρο ψαξιμο για να καταλάβεις.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

liljim1234

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
HONDA CRF450R '08
Ρώτησε μονο τι πιστονι έβαλε πριν 50 ώρες, εχουν νούμερα a-b-c, αν είναι c δεν παίρνει άλλο νούμερο πιο μεγάλο συνήθως, στην επόμενη που θα χρειαστεί δλδ πιστονι (μετα απο χ ωρες) θα πας και για κυλινδρο και κοστίζει.Κατι που βρήκα με ενα πρόχειρο ψαξιμο για να καταλάβεις.....
Ναι το εχω υποψιν μου για το A-B-C. Ευχαριστω παρα πολυ για τον πινακα!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
στα 6500ευρα
και τα 6000 ακομη καλυτερα ..... διαπραγματευσου το....
Αρχικα δεν ξερω γενικα ποιες ειναι οι λιγες ωρες και ποιες οι πολλες ωρες...
οι δυο απαντησεις που ηδη εχουν δωθει με καλυπτουν....
και σενα νομιζω....

:thnkg:
 
Top Bottom