Enduro Jacket & Παντελόνι

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Επειδή ετοιμάζομαι σιγά σιγά να βάζω το χώμα λίγο παραπάνω στην ζωή μου + ότι είμαι επιρρεπής στις λάσπες + ότι χαλάω 2 ταμπλέτες καθαριστικό πλυντηρίου για το υπάρχον μπουφάν + άλλα τόσα, τι προτείνετε για enduro jacket και παντελόνι?
Θα ήθελα να είναι.
-Οικονομικό
-Αδιάβροχο
-Να έχει τσέπες μπροστά
-Να έχει ένα σχετικό design
-Αεραγωγοί και αφαίρεση μανικιών ψιλό αδιάφορο.
Την εσωτερική επένδυση την περιμένω

Μου φαίνεται καλό το ΑΧΟ Stone Enduro Jacket στα 150€

Δώστε ιδέες και σώστε με από το παρακάτω αποτέλεσμα (αν και το βρήκα σε ευκαιρία γιατί ποιος να το αγοράσει....)
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Εγώ έχω αυτό το μπουφάν

http://www.motomarket-shop.gr/off-road/off-road-anabaths/endysh-off-road/5787-mpoyfan-acerbis-enduro-one-22169-318-mayro-kitrino

δεν το έχω φορέσει πάνω απο 2 φορές.Τα μανίκια είναι αφαιρούμενα.Αλλά δεν αναφέρει ότι είναι αδιάβροχο.Ούτε έτυχα ποτέ σε βροχή.Πολυεστέρας λέει.Επένδυση δεν έχει.Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει εντούρο μπουφαν με επένδυση.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Γιατί να είναι αδιάβροχο; αν είναι αδιάβροχο θα είναι σαφώς πολύ πιο ζεστό (δεν θα αναπνέει) κάτι που δεν το θέλεις (ειδικά στο enduro). Επίσης αν έχει κάποιου τύπου μεμβράνη για να είναι αδιάβροχο, μετά από τα συχνά πλυσίματα (μετά από κάθε βόλτα) θα πάψει γρήγορα να δουλεύει η αδιαβροχοποιηση.

Αυτό στη φωτογραφία εμφανισιακά πάντως μου αρέσει πολύ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Επειδή ετοιμάζομαι σιγά σιγά να βάζω το χώμα λίγο παραπάνω στην ζωή μου + ότι είμαι επιρρεπής στις λάσπες + ότι χαλάω 2 ταμπλέτες καθαριστικό πλυντηρίου για το υπάρχον μπουφάν + άλλα τόσα, τι προτείνετε για enduro jacket και παντελόνι?
Θα ήθελα να είναι.
-Οικονομικό
-Αδιάβροχο
-Να έχει τσέπες μπροστά
-Να έχει ένα σχετικό design
-Αεραγωγοί και αφαίρεση μανικιών ψιλό αδιάφορο.
Την εσωτερική επένδυση την περιμένω

Μου φαίνεται καλό το ΑΧΟ Stone Enduro Jacket στα 150€

Δώστε ιδέες και σώστε με από το παρακάτω αποτέλεσμα (αν και το βρήκα σε ευκαιρία γιατί ποιος να το αγοράσει....)
Τα 2 σημαντικότερα χαρακτηριστικά ,που πρέπει να έχει ένα enduro jacket ,σου είναι "αδιάφορα" ;
Μήπως να το ξανασκεφτείς λίγο καλύτερα Πετράν...;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα 2 σημαντικότερα χαρακτηριστικά ,που πρέπει να έχει ένα enduro jacket ,σου είναι "αδιάφορα" ;
Μήπως να το ξανασκεφτείς λίγο καλύτερα Πετράν...;)
O Πέτρος είναι σκληρό αγόρι κ. Γάτε ;)
Κάνει εντουράδες μόνο χειμώνα!!!!:cool:
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Μισό γιατί χάνομαι.
Ξεκινάς για μια ωραία βόλτα στο βουνό έτσι και δεν θέλεις να πάρεις την ασφάλτινη στολή γιατί ξέρεις ότι θα την γεμίσεις χώμα + ότι έχει άλλα προστατευτικά.
Έχεις πάρει έτσι και μια εσωτερική στολή προστατευτικών.
Τι παίρνουμε? Jersey σαν τον @achalatsis για να είμαι δροσερός/παγώνεις? Ένα enduro jacket, ζεσταίνεσαι βγάζεις μανίκια/ανοίγεις αεραγωγούς? Τίποτα και το παίζεις ράμπο?
Από τους έμπειρους, τι πρέπει να προσέξει κάποιος στην στολή του για το χώμα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θέλεις 2 στολες
Μία χειμώνα και μια καλοκαίρι. :D

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια ραλλυ στολή για όλες τις εποχές.
Αν είναι τέτοια της ducati πάρτη, αλλιώς πήγαινε στη nordcap και πάρε από εκεί που είναι φθηνά.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μισό γιατί χάνομαι.
Ξεκινάς για μια ωραία βόλτα στο βουνό έτσι και δεν θέλεις να πάρεις την ασφάλτινη στολή γιατί ξέρεις ότι θα την γεμίσεις χώμα + ότι έχει άλλα προστατευτικά.
Έχεις πάρει έτσι και μια εσωτερική στολή προστατευτικών.
Τι παίρνουμε? Jersey σαν τον @achalatsis για να είμαι δροσερός/παγώνεις? Ένα enduro jacket, ζεσταίνεσαι βγάζεις μανίκια/ανοίγεις αεραγωγούς? Τίποτα και το παίζεις ράμπο?
Από τους έμπειρους, τι πρέπει να προσέξει κάποιος στην στολή του για το χώμα?
Για πανω περνεις ενα εντουραδικο μπουφαν που να βγαινουν τα μανικια και με οσους περισσοτερους αεραγωγους γινεται Επισης μια μακρυμανικη Jersey σε μεγεθος τετοιο ωστε να μπαινει πανω απο τον θωρακα ή την ζακετα με τα προστατευτικα και μια ακομα κοντομανικη να την φορας κατασαρκα Και οι δυο πρεπει να εχουν την ικανοτητα να αποβαλουν τον ιδρωτα και να στεγνωνουν γρηγορα
Για κατω ενα παντελονι χωρις αδιαβροχοποιηση και χωρις επενδυση Αυτο θα αντεχει στις κακουχιες και να εχει και αρκετο χωρο στα γονατα ωστε να χωρανε ανετα οι επιγονατιδες/επικαλαμιδες Το παντελονι μπορει να εχει φαρδια μπατζακια ωστε να ειναι πανω απο τις μποτες (προτιμηση μου) ειτε να ειναι στενο κατω ωστε να μπαινουν τα μπατζακια μεσα στις μποτες

Με αυτα και για το πανω μερος του σωματος και αναλογως την εποχη, την θερμοκρασια, το ποσο ιδρωνεις γενικως κλπ κανεις συνδοιασμους Τον χειμωνα εχεις μαζι σου και ενα φλις ή οτι αλλο (και στην αναγκη ή στις στασεις φορας απο πανω ενα αντιανεμικο)
Στα ποδια τον χειμωνα δυσκολα θα κρυωσεις αφου μποτες καλτσες, επιγονατιδες καλυπτουν μεχρι λιγο πανω απο το γονατο Και στους μηρους γενικως δεν κρυωνουμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@Simitis χα χα χα να που ήρθε η σειρά μου! Περιμένω να δω την Ιταλίδα λασπωμένη! Φωτό οπωσδήποτε!
Εδώ τον έχω


Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω καινούργιο ψάχνομε κ εγώ για ένα enduradiko μπουφάν και είμαι ανάμεσα στα axo stone enduro και alpinestars venture με το alpinestars να μου αρέσει λίγο πιο πολύ!!! Βασικά θα ήθελα να το φοράω πάνω από τον θώρακα και να έχει όσο τον δυνατόν καλύτερο αερισμό ! οι προστασίες που έχουν στου αγκώνες κάνουν δουλειά ? η να θεωρήσω δεδομένο οτι θα βάλω τις επιαγκωνιδες?
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ένα πολύ ωραίο τζάκετ που είδα πρόσφατα είναι το leatt 5.5 enduro
Ακριβούτσικο βέβαια


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom