Epass24 για πληρωμή διοδίων

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Καλησπέρα σ ολους.

Εχεις καποιος χρησιμοποιήσει το app η το site πληρωμής διοδίων epass24 και να μας δώσει πληροφορίες χρήσης.
Το συγκεκριμένο αφορά διόδια Δανια - Νορβηγία - Γαλλία - Πορτογαλία και περιλαμβάνει και τα ferry Νορβηγίας.

Η πληρωμή πως γίνεται? Βαζω πιστωτική ή προπληρωμενη κάρτα και χρεωνουν την κάρτα απευθείας ή στέλνουν μετα το invoice και το πληρώνεις μέσω του epass24



Ps: Βέβαια αν έχετε να δώσετε συμβουλες - πληροφορίες για πληρωμή ferry και διοδια στη Νορβηγία θα τις διαβάσω με αμείωτο ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ps: Βέβαια αν έχετε να δώσετε συμβουλες - πληροφορίες για πληρωμή ferry και διοδια στη Νορβηγία θα τις διαβάσω με αμείωτο ενδιαφέρον.
Δες αυτό:



και αυτό:

 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Καλησπέρα..Στην Νορβηγία οι μηχανές δεν πληρώνουν διόδια..Τα φέρυ μπορείς να τα κλείσεις από πριν ή σου κάνουν καταγραφή την πινακίδα κ στα στέλνουν σπίτι,εμένα από τον Ιούλιο δεν έχουν έρθει ακόμα,αλλά από όσο γνωρίζω δεν τα στέλνουν.. Δανία ούτε εκεί έχει διόδια για μηχανές..
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Τα βιδεο θα τα δω αναλυτικά το βραδακι απο το σπιτι για να κραταω σημειώσεις.

Μια διευκρίνιση που ξεχασα να αναφερω....το road trip θα γινει με αυτοκίνητο. Λετε να γίνεται το ιδιο και με τ αυτοκίνητο? Δηλ να καταγράφουν πινακιδα και να στελνουν τον μπιλι σπιτι?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
theo_ts είναι πολυ σημαντική λεπτομέρεια ότι θα είσαι με αμάξι.

Σουηδία και Νορβηγία δεν πληρώνεις διόδια με μοτοσυκλέτα. Επίσης το πάρκινγκ για μοτοσυκλέτα (σε μαρκαρισμένες θέσεις) είναι δωρεάν. Σε αντίθεση με το αυτοκίνητο.
Νορβηγία οι μοτοσυκλέτες πληρώνουν "διόδια" σε μερικά πάσα και σε μερικές χωμάτινες διελεύσεις που πρέπει να ρίξεις κέρματα για να ανοίξει η μπάρα (οι κάτοικοι ασχολούνται με τη συντήρησή τους γι'αυτό).

Με το αμάξι δεν ξέρω να σου απαντήσω επειδή είσαι με ελληνική πινακίδα.
Εγω με αμάξι (σουηδική πινακίδα) όσες φορές έχω πάει Νορβηγία μου έρχεται γράμμα στο σπίτι για πληρωμή και φαίνονται οι διελεύσεις από διόδια (μαζί με φωτογραφία).
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλησπέρα σ ολους.
Εχεις καποιος χρησιμοποιήσει το app η το site πληρωμής διοδίων epass24 και να μας δώσει πληροφορίες χρήσης.
Το συγκεκριμένο αφορά διόδια Δανια - Νορβηγία - Γαλλία - Πορτογαλία και περιλαμβάνει και τα ferry Νορβηγίας.
Η πληρωμή πως γίνεται? Βαζω πιστωτική ή προπληρωμενη κάρτα και χρεωνουν την κάρτα απευθείας ή στέλνουν μετα το invoice και το πληρώνεις μέσω του epass24
Ps: Βέβαια αν έχετε να δώσετε συμβουλες - πληροφορίες για πληρωμή ferry και διοδια στη Νορβηγία θα τις διαβάσω με αμείωτο ενδιαφέρον.
Ευχαριστώ
theo_ts είναι πολυ σημαντική λεπτομέρεια ότι θα είσαι με αμάξι.
Με το αμάξι δεν ξέρω να σου απαντήσω επειδή είσαι με ελληνική πινακίδα.
Εγω με αμάξι (σουηδική πινακίδα) όσες φορές έχω πάει Νορβηγία μου έρχεται γράμμα στο σπίτι για πληρωμή και φαίνονται οι διελεύσεις από διόδια (μαζί με φωτογραφία).
Το ίδιο συναίβει και με το δικό μου αυτοκίνητο από Γαλλία. Ωστόσο όπως μου είχε εξηγήσει ένας υπάλληλος (και για οποιοδήποτε αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες) πρέπει να μπείς online να κάνεις register όχημα και πινακίδα σε κάποια από τις εταιρίες διοδίων στην Νορβηγία. Αλλιώς σε χρεώνουν το μαξιμουμ κάθε διέλευσης.
Το epass24 σε καλύπτει Νορβηγία με τον ίδιο τρόπο. Σε χρεώνουν και στέλνουν τα invoice στο epass24 και τα πληρώνεις απο εκεί.

Όσον αφορά την Γαλλία το epass24 καλύπτει μόνο τους Α1, Α2, Α4, Α13, Α14, Α16, Α26 και Α29. Φαίνονται στον παρακάτω χάρτη :


Για όλους τους υπόλοιπους πληρώνεις στους σταθμούς επιτόπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Σας ευχαριστώ ολους για τις πληροφοριες, ηταν κατατοπιστικοτατες :hlb::hlb:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
το road trip θα γινει με αυτοκίνητο.
Αν πάτε βόρεια (διοικητικές περιφέρειες Nordland, Troms και Finnmark ) έχε υπόψη σου την πιθανότητα να έχει χιόνια και πάγο μέχρι και Απρίλη, δρόμους κλειστούς κλπ. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δείς την κατάσταση των δρόμων εδω : Vei- og trafikkinformasjon | Statens vegvesen
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Πραγματικα ειμαι ευγνώμων για ολες τις πληροφορίες :hlb::like:
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Δεν μπορώ να υποσχεθώ για Måtinden. Είναι υπό σκέψη όμως γιατί έχω "βάλει" διανυκτέρευση στο Lødingen και Tromsø, οπότε μπορώ να το κάνω ενδιάμεσα. Σίγουρα θα αφήσω πολλούς ανοιχτούς λογαριασμούς στη Νορβηγία ......που θα πρέπει να κλείσουν :wacky:
Σίγουρα υπόσχομαι πολλές φωτό και ένα αναλυτικό οδοιπορικό :ok: :happy:
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Καλησπέρα σ όλους
Επανέρχομαι για τη χρηση του epass.
Πως λειτουργεί:

1. Κανείς register την πινακίδα του αυτοκινήτου ή μηχανής
2.. Στέλνεις την άδεια ώστε να δουν τους ρύπους ( κατηγορία euro ) για να πληρώνεις το σωστο αντίτιμο και οχι το max απο τα διόδια που περνάς.
3. Βάζεις την πιστωτική κάρτα ώστε να πληρώνετε αυτοματα.

Η χρέωση δεν γίνεται απευθείας κατα την διέλευση αλλα μαζικα ανά μήνα.

Ισχυει για Νορβηγία, Γαλλία, Δανία και Πορτογαλία. Υπαρχουν και καποιες εξαιρέσεις που πληρωνεις επι τοπου (οχι στη Νορβηγία)
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Ναιιιιι πήγαμε, και δυστυχώς γυρίσαμε. Ηταν υπέροχα....αξεχαστα θα έλεγα. Καποια στιγμή θα γράψω αναλυτικά για το ταξιδι, διαδρομές, κόστος κτλ
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Φιλανδία- Δανία-Σουηδία-Νορβηγία δεν έχει διόδια για μοτοσυκλέτα. Πάρκινγκ μοτό είναι δωρεάν σε ορισμένες με σημανση θέσεις, αλλά συνηθως απόμερα και μακριά.
Γενικά στη Νορβηγία, παρκινγ με app ( έχει πολλά στο google), περι τα 18-24€ το 24ωρο, ανάλογα το μέρος και τη πόλη.
Για καραβάκια... εγγραφή στο Ferrypay.no Μπαίνοντας παίρνουν τον αριθμό της μοτό και χρεώνουν αυτόματα τη κάρτα που έχεις δηλώσει στο Ferrypay.
΅Σε πολλά καραβάκια μπορείς να πληρώσεις και cash επί τόπου, αλλά είναι περί τα 30% πάνω.

(Φρέσκα νεα... σήμερα γυρίσαμε από τη σφαίρα)
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Καλωσήρθατε Στέλιο ,με το x-adv πήγες ;
(λέμε και καμία μλκια για να περνάει η ώρα χαχαχαχαχαχα)
Αν ειχα ανάλογη παρέα, με το Χ-Adv θα πηγαινα....χαχαχα
 
Top Bottom