Euroβολιά 2017

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πως περάσατε; ΟΛΑ ΚΑΛΑ! ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΑ!
“Not everyone will understand your journey. That’s okey. You are here to live your life, not to make everyone understand”… ένας φίλος.

Πριν κάποια χρόνια, ο Θανάσης Χούντρας σε μια γνωστή σχολή οδήγησης μας είχε πει ότι η καλύτερη στιγμή ενός ταξιδιού με μοτοσυκλέτα είναι όταν ξεκαβαλάς και βάζεις τα πόδια κάτω, έχοντας ολοκληρώσει, σώος και αβλαβής, το ταξίδι - βόλτα σου. Για άλλη μια φορά επομένως αισθάνθηκα αυτό το υπέροχο συναίσθημα που ανέφερε ο "Δάσκαλος". Ένα σχέδιο - όνειρο μόλις είχε γίνει πραγματικότητα. Τίποτα το εξωπραγματικό, τίποτα το εξωγηινο. Μια βόλτα στην γηραιά μας ήπειρο, Euroβολιά όπως την ονομάζω, σε γνωστά μοτοσυκλετιστικά μονοπάτια. 10 μέρες (+2 καραβίσιες), η μηχανή και εμεις (παρέα η σύντροχός μου), σε Ιταλία, Σλοβενία, Αυστρία, Γερμανία. Έτσι για να αποδράσουμε από τα καθημερινά. Μια εμπειρία με τα όμορφα, αλλά και τα απρόοπτα της - τα οποία μετατρέπονται σε ιστορίες να έχουμε να λέμε-.


ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 5-16 Ιουλίου 2017
ΜΕΡΕΣ: 10 + 2 καραβίσιες
ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ: ΙΤΑΛΙΑ (Τοσκάνη), ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ιουλιανές Άλπεις), ΑΥΣΤΡΙΑ (κενρική), ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Βαυαρία)
ΤΟ ΕΛΑ: ΑΥΣΤΡΙΑ (Τιρόλο, Salzburg), ΙΤΑΛΙΑ (Δολομίτες), ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ (καστροπολιτεία)
ΣΥΝΟΛΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ: 4000
ΧΑΡΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ: Central Europe Summer '17 (10 days)
ΚΟΣΤΟΣ 2 ΑΤΟΜΩΝ ΜΗΧΑΝΗΣ: 1600€
ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: BUDGET


Θα ακολουθήσει "φωτορομάντσο" με τα ακόλουθα τμήματα. Θα προστεθουν σταδιακά μέσα στις επόμενες μέρες. Ζητώ Υπομονή!

  1. Το πέρασμα στην Τοσκάνη
  2. Φλωρεντία
  3. Σλοβενία η πολυαγαπημένη
  4. Αυστρία το τέλειο σκηνικό
  5. Βαυαρία, ταξιδεύοντας στην περιοχή των Βασιλιάδων.
  6. Δολομίτες, γνώριμα βουνά, διαφορετική οπτική γωνία
  7. Απολογισμός και απρόοπτα
  8. Επίλογος
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Το πέρασμα στην Τοσκάνη
"Η συνταξιδιώτισα μου δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμα ότι κάνουμε αυτό το ταξίδι παρά μόνο όταν το καράβι έπλεε πλέον στα ανοιχτά".

Περνώντας από Λευκάδα…


Βόλτες σε κάθε πιθανή γωνία του καραβιού… Αυτές οι ώρες δεν περνάνε με τίποτα.



Αποχαιρετιστήριο ηλιοβασίλεμα καθώς αναχωρούμε από Ηγουμενίτσα… Ιταλία ερχόμαστε.


Αναμενόμενη καθυστέρηση σε άφιξη - αποβίβαση. Στα πρώτα δέκα μέτρα χαρακτηριστική κίνηση λιμενικού να βάλει η συντροχός μου το κράνος της. Ναι είμαστε εκτός Ελλάδας. Να σημειώσω απλά για την ιστορία ότι δεν είδα ούτε έναν ξεκράνοτο πέρα από Ελλάδα σε όλο το ταξίδι.

Η Ανκόνα μας δυσκολεύει στην αρχή αφου γίνονται παντού έργα και υπάρχουν πολλές νέες κυκλοφοριακες ρυθμίσεις. Αφήνουμε το gps-κινητό μας και ακολουθούμε τις σημάνσεις για να βγούμε από το χάος των παρακαμπτήριων με κατεύθυνση προς Τοσκάνη (Σιένα).

Τα σημεία που επισκευθηκαμε μετά το λιμάνι:
Ασίζη (Assisi), Μοντεπουλτσιάνο (Montepulciano), Πιένζα (Pienza), Σιένα (Siena), Μοντεριτζιόνι (Monteriggioni), Σαν Τζιμιτζιάνο, Chantigiana (διαδρομή περιοχή Κιάντι), Καστελίνα (Castellina), Γκρέβε ιν Τσιάντι (Greve in Tsianti), Φλωρεντία (Firenze), Hills of Florence (ειδική διαδρομή στους λόφους της Φλωρεντίας) και τα πάσα Futa και Raticosa. Από τα παραπάνω μόνο η Ασίζη δεν ανήκει στην Τοσκάνη αλλά στην περιφέρεια Umbria.

Στην Ασίζη περπατήσαμε τα δρομάκια της πόλης Santa Clara κλπ, και το εσωτερικό του San Rufino.

Ο καθεδρικός San Rufino (λήψη κινητου)



Η είσοδος με λιοντάρια και την "λεία" τους.


*Ίσως ξενίζει η εικόνα όμως είναι κάτι που συναντιέται και σε άλλες εκκλησίες στις εισόδους τους. Θρησκεία και φόβος συνήθως πάνε πακέτο για ευνόητους λόγους.

Το εσωτερικό (επέτρεπαν φωτογραφίες χωρίς όμως φλας)…


*Λεπτομέρεια που δεν φαίνεται στην φώτο. Τα πατώματα είναι με γιαλί και δείχνουν ρωμαϊκά μνημεία πάνω στα οποία έχει φτιαχτεί ο ναός.

Σημ. Πέρα από τον καθεδρικό San Rufino αξιζει επισης επισκεψη στον ναό του San Francesco (Η Ασίζη είναι η γενέτειρα του και είναι το πιο χαρακτηριστικό κτήριο της) και φυσικά υπολογίστε και κάποιο χρόνο για περπάτημα στους δρόμους της. Μία ώρα αφιερωμένος χρόνος για να την επισκευθείτε γεμίζει ευκολα. Φευγοντας μπορείτε να βγάλετε πανοραμικές (η Ασίζη είναι σε ύψωμα όπως πολλά από τα μέρη που επισκεθήκαμε) αλλά και να επισκευτείτε την Βασιλική της Santa Maria (ήταν στον δρόμο μας προς Montepulciano).

Αν υπάρχει χρόνος αξίζει και μια επίσκεψη στο μεσαιωνικό Montepulciano και την Pienza (ίσως και Monticchiello) για φώτο σε δρόμους με στοιχισμένα κυπαρίσσια). Εκεί αρχίζει η χαρακτηριστική Τοσκανική ύπαιθρος (Val d’orcia). Δυστυχώς δεν έχω πολλές φωτογραφίες νοτιότερα της Σιένας αφού επιλέξαμε να θαυμάσουμε το τοπίο (και να το αποτυπώσουμε όσα περισσότερα μπορούσαμε στο μυαλό μας) πριν μας προλάβει η δύση του Ηλίου. (Δείτε φωτο στο google για Val’ D’orcia).

Montepulciano με την Madonna di San Biagio.



Στο Montepulciano ακολουθείς τον γραφικό κεντρικό δρόμο που περνάει το χωριό από την μία άκρη στην άλλη καταλήγοντας στην Piazza Grande. Εδώ καθήσαμε και φάγαμε, τι άλλο, Pizza προσούτο. Εκεί επίσης μπορείς να πιεις espresso στο φηµισµένο Caffe Poliziano (www.caffepoliziano.it),που ξεκίνησε να λειτουργεί το 1868 και έχουν καθίσει ο Φελίνι και ο Πιραντέλο.



Η Τσοκάνη χαρακτηρίζεται από τους δύο κεντρικούς της πόλους. Την Σιένα και την Φλωρεντία. (Τρεις πόλλους αν κάποιος προσθέσει και την πόλη της Πίζας που δεν πήγαμε). Οι δυο πόλεις συναγωνίζονταν μεταξύ τους μέχρι που η πανούκλα αποδεκάτισε σχεδόν όλο τον πληθυσμό της Σιένας με αποτελεσμα η πόλη να μαραζώσει σε αντίθεση με την Φλωρεντία που αναπτύχθηκε με γοργούς ρυθμούς. Αυτή η διαφορετικότητα είναι καλό για εμάς του επισκέπτες. Η Σιένα μια γοτθική αλλά γραφική πόλη, και η Φλωρεντία πιο μεγαλοπρεπής πιο μαρμάρινη.

Για λίγες μέρες δεν προλάβαμε στην Σιένα το Πάλιο (ευτυχώς ίσως γιατί δεν θα είχαμε χρόνο να το απολαύσουμε και θα υπήρχε κοσμοσυρροή). Λαμβάνει μέρος στο κέντρο της πόλης στην πλατεία Κάμπο, 2 φορές το χρόνο. Προκειται για παραδοσιακό αγώνα διάρκειας 90’’ με άλογα και παίρνουν μέρος οι 17 συνοικίες που απαρτίζουν την πόλη.

Σιένα ο καθεδρικός



Piazza del Campo με το Παλάτσο Πούμπλικο.


Ένα από τα πηγάδια ευχών που συναντήσαμε στο ταξίδι μας


Φευγοντας από Σιένα, αξίζει μια επίσκεψη στο Μοντεριτζιόνι. Μετά από τη Σιένα (30’ στον δρόμο που ενώνει Siena - Φλορεντία πριν το Cal di Val d'Elval). Το μικρό χωριουδάκι-κάστρο Μοντεριτζόνι έχει πολύ μικρότερη κοσμοσυρροή από άλλα μέρη της περιοχής αλλά είναι κάτι το διαφορετικό. Θυμίζει το Γαλατικό Χωριό του Asterix, με ελάχιστες παρεμβάσεις εδώ και αρκετούς αιώνες.

Monteriggioni το “Γαλατικό χωριό” (λήψη από κινητό) 30’ από Σιένα.


Σαν Τζιμινιάνο (San Gimignano), ένα χωριό με αρκετή τουριστική κίνηση λόγω των μεσαιωνικών του πύργων, αποτέλεσμα των πλούσιων οικογενειών που μετρούσαν το κύρος τους με το ύψος του πύργου τους. Πραγματικά το χωριό διατηρεί ανέπαφη τη μεσαιωνική του φυσιογνωμία, ενώ τα τουριστικομάγαζα δεν προκαλούν δυσφορία, χωρίς όμως να περνούν και απαρατήρητα.

San Gimignano



Σηµειώστε ότι ο κεντρικός δρόµος είναι η Via San Giovanni πλαισιωµένη από πληθώρα µαγαζιών, όπου µπορείτε να αγοράσετε ό,τι µπορείτε να φανταστείτε, και ενώνει την πύλη εισόδου µε την τριγωνική Piazza della Cisterna µε το πηγάδι στη µέση.

Piazza della Cisterna (λήψη κινητου)


Via San Giovanni



Η αρχοντομουτσούνα μου. Γενικά στο ταξίδι είπαμε το νερό νεράκι.


Bonus. Μια από τις αγαπημένες μου φωτογραφίες του ταξιδιού στο San Gimignano. Capturing the moment.


Chiantigiana (SR222)
Το Chianti σημαίνει καλό κρασί όμως για εμάς με μηχανή σημαίνει Chiantigiana, έναν από τους πιο όμορφους δρόμους στην Ιταλία. Αυτή η υπέροχη επαρχιακή διαδρομή που διασχίζει τους Τοσκάνικους λόφους και αρκετά μικρά χωριά μεταξύ της Σιενα και της Φλωρεντίας. Μακάρι να είχα χρόνο να αφιερώνω σε κάθε ένα από αυτά τα χωριά ώστε να ζήσω την πιο αυθεντική Τοσκάνικη εμεπειρία. Ξανά σας παραπέμπω στις εικόνες του Google για Val di Chianti και Chiantigiana.

NEXT: ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Φλωρεντία
Ωραια διαδρομη στο ανεβασμα απο τον ποταμο Αρνο στην πλατεια Μικελαντζελο. Το μερος προσφερει πανοραμικη θεα στην πολη οπου ξεχωριζει το Duomo και η Πόντε Βέτσιο. Ανεβηκαμε οταν σουρουπωνε ομως ο ηλιος ειναι κοντρα και δεν βοηθαει στις φωτογραφιες. Καλυτερα να πατε νωρις το πρωι, οπως και καναμε την επομενη μερα και βγάλαμε τις παρακάτω φωτογραφίες.

Φλωρεντία (Firenze) από την πλατεία Μικελάντζελο



To μεγαλοπρεπές “έμβλημα” της Φλωρεντίας


Ο ποταμός Αρνό και οι γέφυρες του.


Οι κήποι Boboli




Θέα του Duomo από τους κήπους


Η Φλωρεντία μετά την δύση του ήλιου αποκτά έναν ξεχωριστό χαρακτήρα.

Η παλιά γέφυρα Ponte Vecchio στον ποταμό Αρνό







Στο ιστορικό κέντρο γύρω από το Duomo, την Piazza della Signoria, την Ponte Vecchio.










(Λήψη από το κινητό)






Ζωντανή καλόγουστη και εύηχη μουσική από πλανόδιους, υπαίθρια δωρεάν σινεμά σε γιγαντοοθόνες ιταλικού κινηματογράφου, ζωγραφιές ακόμα και στους πεζόδρομους της πόλης, τουριστόκοσμος με ένα παγωτό στο χέρι ή μια φωτογραφική, τρίκυκλα ποδήλατα για τους πιο “τεμπέληδες”. Φυσικά το τοπίο αλλάζει όταν απομακρύνεσαι από το κέντρο και μπαίνεις σε ερημικά στενάκια, όμως είμαι σίγουρος ότι εκεί μπορείς να βρεις καλό φαγητό σε λογικές τιμές. Ειδικά δε αν περάσεις στην άλλη μεριά του ποταμού. Η πόλη θέλει χρόνο να την εξερευνήσεις και εμείς δυστυχώς δεν είχαμε. Γυρίσαμε μετά τα μεσάνυχτα και ήδη στην πλατεία Μικελάντζελο είχε μαζευτεί κόσμος για ποτό με θέα την νυχτερινή πόλη.

Μουσικός στην Ponte Vecchio



Αυτή η φωτογραφία είναι αφιερωμένη στον Κώστα GSManiac που μου δάνεισε τον 50 35άρι φακό για νυχτερινές


Το πέρασμα από την Τοσκάνη γρήγορο. Έχει αρκετό θέμα για μια επόμενη επίσκεψη.

ΝΕΧΤ: Σλοβενία η πολυαγαπημένη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
ΣΛΟΒΕΝΙΑ Η ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΗ


Το πέρασμα από την Ιταλία στην Σλοβενία ήταν απαιτητικό και βαρετό από θέμα χιλιομέτρων. Ωστόσο δεν χασαμε την ευκαιρία φεύγοντας να κάνουμε κάποιες γραφικές διαδρομές στους λόφους της Φλωρεντίας και κάποια πάσα στα Απέννινα Όρη πηγαίνοντας προς Μπολόνια από επαρχιακούς (Futa, Raticosa).

Σημ. Ευτυχώς για μένα σαν οδηγό κάνοντας πολλά απογευματινά χιλιόμετρα στην Autostrada (Μπολόνια - Σλοβενία μια ευθεία δρόμος από Δύση στην Ανατολή) είχα τον ήλιο πίσω μου και όχι μπροστά μου. Φαντάζομαι ότι αν κάποιος κάνει την διαδρομή αυτή απογευματινή ώρα σε αντίθετη κατεύθυνση και έχει ήλιο θα έχει θέμα με τα μάτια του.

Σημεία που επισκευθήκαμε στην Σλοβενία:
Λιουμπλιάνα (απλό πέρασμα διανυκτέρευση), Φαράγγι Βίντγκαρ (Vintgar), Λίμνη Μπλεντ (Bled), Λίμνη Μπόιμ (Bohim), Soča Valey, Vršič Pass, Κράντσκα Γκόρα (Kranjska Gora).

Η λέξη Λιουμπλιάνα σημαίνει πολυαγαπημένη, αλλά νομίζω ότι αυτός ο χαρακτηρισμός επεκτείνεται σε όλη την Χώρα της Σλοβενίας και όχι μόνο στην πρωτευουσα της. Τουλάχιστον από αυτά που είδαμε στο γρήγορο πέρασμά μας. Φυσικά κατευθυνθήκαμε σε μία από τις καλύτερες περιοχές της χώρας το Triglav στις Ιουλιανές Άλπεις. Η μεγαλύτερη προστατευμένη φυσική περιοχή μιας χώρας η οποία καλύπτεται με 58% δάσους. Δεν είναι τυχαίο που οι κορυφές του Triglav φιγουράρουν σαν έμβλημα στην σημαία της χώρας.

Η φύση στα καλύτερα της Vintgar Gorge



(λήψη απο κινητό)


Το φαράγγι βρίσκεται πολύ κοντα στην λίμνη Μπλέντ και κατά την γνώμη μου αξίζει να το επισκευτείτε. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχετε νεράκι μαζί, αθλητικά και χρόνο (ένα 2ωρο θα σας πάρει).

...στο τέλος της διαδρομής (Λήψη από κινητό)


Στην λίμνη ο κόσμος έκανε μπάνιο (όπως και στο παγωμένο ποτάμι του φαραγγιού) και μπήκαμε ομολογουμένος σε πειρασμό να ακολουθήσουμε το παράδειγμα τους αφού είχε ζέστη. Μια άλλη φορα ίσως…

Η φημισμένη λίμνη Bled, στο πίσω μέρος φαίνεται και το κάστρο (φωτογραφίες από την περιοχή του camping)


και μια λήψη από κινητό



Μέσα από μια όμορφη καταπράσινη επαρχιακή διαδρομή φτάσαμε και στην λίμνη Μπόιμ. Όρεξη να έχετε (και χρόνο που εμείς δεν είχαμε) να φτάσετε μέχρι και τον καταρράκτη Savica.

Η λίμνη Μπόιμ



Σλοβένικη επαρχία



Άλλο ένα πάσο στην συλλογή μας….


Το πάσο δεν προσφέρει πανοραμική θέα όπως κάποια άλλα αλπικά πάσα όμως είναι πανέμορφο γιατί σε περνάει μέσα από καταπράσινη δασική περιοχή. Οι φουρκέτες κατά το κατέβασμα (προς Αυστρία) είναι πλακώστροτες και θέλουν συχνό φρενάρισμα.

Υπάρχουν μέρη που θα ήθελα να επισκευτώ στην περιοχή αλλά με έβγαζαν εκτός δρομολογίου και μου πρόσθεταν χρόνο (πχ το Mangart Pass).

Οι πρώτες μου εντυπώσεις από μια χώρα που δεν είχα ξαναπάει. Αριστες!

Ι feel S…love…nia!

NEXT: Αυστρία το τέλειο Σκηνικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
ΑΥΣΤΡΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ

Και μετά την Σλοβενία η Αυστρία. Για άλλη μια φορά πηρα μια καλή δόση από αυτή την πανέμορφη ορεινή χώρα που διεκδικεί ένα μεγάλο μέρος των Άλπεων. Η πιο γεμάτη και απολαυστική οδηγικά μέρα του ταξιδιού ήταν το ανέβασμα μου από Villach στο Salzburg από το αυστριακό επαρχιακό δίκτυο. Κρατάω το σχόλιο της συντρόφου μου. Είχε την εντυπωση ότι γνώριζαν ότι θα πάμε και με κάποια θεϊκή παρέμβαση είχαν τοποθετήσει τα βουνά, τα σπίτια, τα ποτάμια, τις λίμνες, τα δέντρα και ότι άλλο συναντούσαμε στο διάβα μας. Δεν ξέρω αν είχα κάνει καλό σχεδιασμό της διαδρομής από το σπίτι ή το γεγονός ότι απλά βρισκόμουν στην ορεινή Αυστρία και έπρεπε να το απολαύσω. Ανεξάρτητα σε πιο δρόμο βρισκόμουν, θα μου έκανε εντύπωση αν έβρισκα κάτι που δεν μου άρεσε…. Υπερβολικό; Δεν ξέρω τι να σας πω. Στο μυαλό μου πέρασε η Αυστρία σαν το τέλειο σκηνικό. Σύμμαχος μας ο καιρός και εμεις εκστασιασμένοι από το τοπίο.

Μέρη που επισκευθηκαμε:
Ανέβασμα από Φίλαχ (Villach), Nockalmstrasse, Obertauern, Hohenwerfen, Hallstat, Bad Aussee, b153, Salzburg.
Κατέβασμα από Ρόιτε (Reutte), Ινσμπρουγκ (Innsbroug), Φιμπερμπραν (Fieberbrunn), Leinz.

Τυπικά Αυστριακά τοπία (Λήψη από κινητό)


(λήψη απο κινητό)



Πρωινό στην Αυστρία (λήψη από κινητό)


Θέα με εκκλησία από ένα βενζινάδικο στο δρόμο μας!


και ένα τυχαίο κάστρο στον δρόμο μας όπως πηγαίναμε προς Obertauern (ιδιόκτητο)



Κάπου στην nockalmstrasse



Λεπτομέρεια ... (Λήψη απο κινητό)


Να σημειώσω ότι ο δρόμος αυτός είναι με πληρωμή 11€ αλλά να τα δώσετε άξιζει και με το παραπάνω. Δεν θα συναντήσετε κίνηση, κάθετους δρόμους, χωριά κλπ. Μόνο μετάβαση από το σημείο Α στο Β και ενδιάμεση οδηγική απόλαυση. Ουτε για φωτογραφίες δεν ήθελα να σταματήσω.


Το Hohenwerfen



Κοντά σε αυτό το κάστρο είναι και οι περίφημες Ice Caves Eisriesenwelt. Περάσαμε γρήγορα και το κάστρο και τις σπηλιές γιατί θέλαμε να δούμε το χωριό-λίμνη Hallstat με την άνεση μας με το φως της ημέρας. Δεν είχα υπολογίσει όμως την ιδιαιτερότητα που έχει το μέρος. Μια λιμνη και γύρω γύρω βουνά. Παρότι ο Ηλιος ήταν ακόμα σχετικά ψηλά δεν έφτανε να φωτίσει το πανέμορφο αυτό χωριό αρκετά για τις φωτογραφίες που ήθελα. Όποιος δει φωτογραφίες για Hallstat στο internet θα καταλάβει γιατί πράγμα μιλάω. Πέρα από αυτό το μέρος αν και τουριστικό είναι μαγευτικό και ιδιαίτερα περιποιημένο. Το κερασάκι της τούρτας σε μια άρτια μέρα.


Το ξακουστό Hallstat



Αγαπημένο θέμα… capturing the moment.





Μια μικρή δόση… Salzburg


(Λήψη απο κινητό)

Πριν αρχίσουμε την επιστροφή και κάνουμε το δεύτερο πέρασμα από την Αυστρία αφιερώσαμε και μία μέρα στην Γερμανία και συγκεκριμένα στο νότιο τμημα της την Βαυαρία.

Η επιστροφή μέσω grossglockner δεν μας βγήκε λόγω ομίχλης. Οπότε "εκμεταλλευτήκαμε" την μία μέρα μπαλαντερ (χωρίς χιλιόμετρα μηχανής) για ανασυγκρότηση.

ΝΕΧΤ: Βαυαρία, βόλτα στην περιοχή των Βασιλιάδων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
ΒΑΥΑΡΙΑ, ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΙΑΔΩΝ

Η Βαυαρία είναι ξεχωριστό κομμάτι της Γερμανίας. Εκεί βρίσκονται τα ψηλότερα βουνά της χώρας (Στις Βαυαρικές Άλπεις η κορυφή του Zugspitze φτάνει τα 2962μ) και η περιοχή προσφέρει πολύ όμορφα τοπία με λίμνες και αρκετό πράσινο. Την περιοχή διασχίζει ο δρόμος German Alpine που είναι εύκολα οδηγήσιμος χωρίς ιδιαίτερα κλειστές στροφές. Κάθε τμήμα της διαδρομής αυτής έχει να προσφέρει μια δικιά του γοητεία με πάσα όπως το Oberjoch, το Kesselberg και το Sudelfeld.

Αυτός όμως δεν είναι ο μόνος λόγος που η συγκεκριμένη διαδρομή είναι τόσο δημοφιλής στους απανταχού μοτοσυκλετιστές και όχι μόνο. Η Βαυαρία έχει και πλούσια ιστορία η οποία αναδυκνύεται με μεγαλοπρεπεις κατασκευές, από τα χρόνια που ζούσαν βασιλιάδες.

Σημεία που επισκευθήκαμε:
Μπερχτεσγκάντεν (Berchtesgaden), Κόνινγκσε (Konigssee), Αετοφωλιά του Χίτλερ (Eagles Nest, Kehisteinhaus), Μιτενγουόλντ, Γκάρμις, (Oberammergau), Ettal Abbey, Linderhof Palace and Gardens, Neuschwanstein.

Το χωριό Berchtesgaden περιβάλλεται από το ομόνυμο εθνικό πάρκο και σε απόσταση αναπνοής μπορείς να επισκευτείς την Αετοφωλιά του Χίτλερ, παλιά του εξοχική κατοικία με πανοραμική θέα της περιοχής. Επίσης πολύ κοντα είναι η Λιμνη των Βασιλιάδων η Koningssee, ηοποία έχει την ιδιαιτερότητα ότι είναι στενόμακρη και περιβάλλεται από βουνα σαν φιόρδ. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να αποχωριστείτε την μηχανή σας και να αφιερώσετε κάποιο σημαντικό χρόνο. Για το πρώτο σημείο η πρόσβαση γίνεται μόνο με λεωφορεία (και το αντίστοιχο εισητήριο εισόδου 16€/άτομο) , ενώ στην δύτερη θα πρέπει να ταξιδέψετε για να την θαυμάσετε με ένα από τα ηλεκτρικά καραβάκια.

Koningssee




Ξενώνας “Hobbit” στο Μιτενγουολντ Γερμανίας (λήψη από κινητό)


Ettal Abbey



Κήποι και παλάτι Linderhof

Πλάγια όψη (Λήψη από κινητό)


Χάι κηπουρική


Πολυεπίπεδο τμήμα στην πρόσοψη του παλατιού


ήμουν και εγώ εκεί (λήψη κινητού)


Η επιτομή της καλαισθησίας η χαρά του φωτογράφου


Το αέτωμα του παλατιού


Κάθε γωνία έκρυβε και από ένα στολίδι (λήψη απο κινητό)


Σημείωση για Linderhof: Για να μπείτε στον χώρο πληρώνετε μόνο για το parking. Η επίσκεψη στου κήπους είναι free και εισητήριο χρειάζεστε μόνο αν θέλετε να επισκευτείτε και το εσωτερικό του παλατιού.



Υπάρχουν κάστρα, υπάρχει και το Νοϊτσβαϊνστάιν (ΤΟ Κάστρο)




Εδώ να πω ότι αυτή την περιοχή την είχα ξαναεπισκεφθεί το 2013 που είχα έρθει με φίλους, όμως ήταν κάτι που ήθελα να μοιραστώ με την σύντροφο μου και έτσι μπήκε από νωρίς στον σχεδιασμό του ταξιδιού.




Ουσιαστικά μετά τα κάστρα σηματοδοτείται το κατέβασμα και ξεκινάει η επιστροφή μας. Απέμεναν δύο μέρες να διασχίσουμε Αυστρία και Βόρεια Ιταλία + μία μπαλαντέρ να την αξιοποιήσουμε όπως θέλουμε ΧΑΛΑΡΑ.

NEXT: Δολομίτες... Γνώριμα βουνά, υπο διαφορετική γωνία
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
ΔΟΛΟΜΙΤΕΣ... ΓΝΩΡΙΜΑ ΒΟΥΝΑ, ΥΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ.

Κατηφορίζοντας τις Άλπεις (Felber Tauern Strasse αφού η ομίχλη δεν με άφησε να χαρώ το Grossglockner) και περνώντας τα αυστρο-ιταλικά σύνορα μπαίνεις στο σύμπλεγμα των Δολομίτων. Μνήμες από πάσσα όπως το Pordoi, το Sella, το Gardena, το Mendola - και κάποια άλλα που ίσως μου διαφεύγουν τώρα - πέρασαν αστραπιαία από το μυαλό μου με το που είδα τις πρώτες κορυφές. Όρεξη και χρόνο να έχεις να κάνεις βόλτες γύρω γύρω σε αυτά τα θεσπέσεια βουνά και τις διαδρομές που τα περιβάλλουν. Το φετινό μου όμως πέρασμα ήταν σύντομο και κάθετο από βορρά (Cortina di Ampezo) προς νότο (Belluno) και έτσι επικεντρώθηκα σε συγκεκριμένα πάσσα και σημεία ενδιαφέροντος.

Σημεία που επισκευτήκαμε επί ιταλικού εδάφους στην επιστροφή:
Cortina di Ampezo, Giau Pass, Λίμνη Alleghe, Belluno, San Boldo Pass, Bologna, San Marino.

Μπαίνονας στην περιοχή των Δολομιτών


Είμαστε σε καλό δρόμο (λήψη από κινητό)



Giau Pass





Εκεί συναντάς όλων των ειδών τα μηχανοκίνητα ζώα


Τοπίο σαν διαφήμιση της Milka

*Με ελικόπτερο τις φέρνουν και τις αφήνουν σε αυτά τα βουνά; Μάλλον... φυτευτές είναι.

Πανόραμα της λίνμης Alleghe (λήψη από κινητό)


Η καστροπολιτεία του Σαν Μαρίνο








Περιφερόμενος στα δρομάκια του Σαν Μαρίνο (λήψη από κινητό)


Και μια τελευταία αναμνηστική


ΝΕΧΤ: ΟΛΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ... ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

Η Euroβολιά μας είχε την δική της ξεχωριστή χάρη. Η μοναδική μου παρέα αυτή την φορά ήταν η σύντροφος μου που μου είχε αφήσει το ελεύθερο να οργανώσω όπως εγώ ήθελα το πλάνο του ταξιδιού. Ένα ταξίδι που περίμενα πως και πως και δεν δυσκολευτηκα ιδιαίτερα να αποτυπώσω πάνω στον χάρτη. Θέλω Τοσκάνη, Σλοβενία, Hallstat, Grossglockner, τα κάστρα της Γερμανίας και επιστροφή από Δολομίτες, Σαν Μαρίνο. Το δύσκολο κομμάτι ήταν να περιορίσω τα θέλω μου. Κάθε ένας προορισμός άνοιγε ορέξεις και για κάτι παραπάνω όμως εκεί καραδοκεί ο νούμερο ένα περιοριοστικός παράγοντας ο χρόνος. Μέσα σε 10 μέρες (+2 καραβίσιες) θα έπρεπε να συμπεριλάβω όλα όσα θέλω να δω σεβόμενος και τις αντοχές και τα θέλω ης συντρόφου μου. Εκεί που έβαζα σημεία ενδιαφέροντος άρχισα να βγάζω, αν και πάλι ήξερα ότι θα είμασταν στο τρέξιμο. Δεν πειράζει λέω… μαθημένα τα βουνά. Γνώριζα εκ των προτέρων ότι και τον διπλάσιο χρόνο να είχα πάλι θα έτρεχα. Στο τέλος βγήκε ένα 95% του αρχικού πλάνου από θέμα διαδρομών. Δεν έκανα το παραλιακό κομμάτι Βενετία - Ρίμινι, κάποια οδηγικά περάσματα στην Βαυαρία, Mangart pass και το grossglockner (λόγω ομίχλης).

Επίσης αναπροσάρμωσα τους χρόνους επίσκεψης μας σε διάφορα μέρη. Αλλού πρόσθεσα και αλλού αφαίρεσα. Η χαρά του να ταξιδεύεις σολο όπου οι αποφάσεις πέρνονται στο τσακ μπαμ. Αν και η μικρή παρέα-ομάδα έχει και τα καλά της. Σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα ήταν γεμάτο, όμως έλεγα ότι και τα μισά πράγματα να δουμε πάλι ευχαριστημένοι θα είμαστε.

Ο καιρός γενικά μας φέρθηκε καλά. Ζέστη στην Ιταλία τις πρώτες δύο μέρες, τέλειο σκηνικό και τέλειος καιρός Σλοβενία και Αυστρία στην συνέχεια. Σαλζμπουργκ αρκετή βροχή μόλις όμως είχαμε φτάσει στον προορισμό μας (δεν μας επέτρεψε να κάνουμε την βραδυνή βόλτα στην πόλη που είχα προγραμματίσει), Βαυαρία βροχή πάλι από το απόγευμα και μετά (μας επέτρεψε να κάνουμε ηλιόλουστες πρωινές βόλτες στα Κάστρα). Τέλος ίσως και η μεγαλύτερη μου απογοήτευση στο ταξίδι , χαμηλή νέφωση και ομίχλη στο πέρασμα του grossglockner.

ΑΠΡΟΟΠΤΑ

Φυσικά είχαμε και τα απρόοπτα μας. Δεν γίνεται ταξίδι χωρίς αυτά.

Όλος ο σχεδιασμός είχε γίνει στο λάπτοπ το οποίο ξαφνικά χωρίς καμία προειδοποίηση λίγες μέρες πριν φύγουμε σταμάτησε να λειτουργεί. Ναι μεν είχα προνοήσει και δεν έχασα τις πληροφορίες αλλά δεν μπορούσα να τις έχω εκτυπωμένες όπως ήθελα (άφηνα την εκτυπωση για το τέλος όταν θα έιχα την τελική έκδοση του πλάνου). Επιστρατευτηκε το tablet το οποίο αποδείχτηκε σωτήριο για την συνέχεια του ταξιδιού.

- Νωρίς νωρίς είχα θέματα με την τροφοδοσία του κινητού - πλοηγού στην μηχανή. Ενας συνδυασμος διαολογκαντεμιάς. Αρχικά βγήκε off το powerbank (κόλλησε ο διακόπτης στην λειτουργεία φακού και έκαψε την πλακέτα από την ζέστη), παρέδωσαν πνεύμα τα usb πριζάκια (κινεζιά) , η 2η τροφοδοσία (κλασσικό πριζάκι αναπτήρα με αντάπτορα usb) που είχα δεν επαρκούσε να φορτίσει τα αμπερ των κινητών μας, και η απευθείας USB τροφοδοσία από την μπαταρία για κάτω από την σέλα που έχα παραγκείλει από ebay έφτασε σπίτι μία μέρα αφοτου είχαμε ξεκινήσει το ταξίδι μας (δύο μήνες έκανε να έρθει). Μεγάλο θέμα αφού το κινητό με αναμένη την οθόνη, χαρτες κλπ αποφορτιζόταν γρήγορα. Να σημειώσω ότι για την πλοήγηση είχα αγορασμένη την εφαρμογή sygic και τους χάρτες της (tom tom). Στην αρχή την πλοήγηση την έκανα χρησιμοποιώντας και τα δύο κινητά μας… Sygic στο δικό μου, google maps στο κινητό της Πούλιας. Πάλι όμως έπρεπε να σταματάμε σε cafe για φόρτιση, σύν ότι για χρήση του google maps είχα ενεργοποιήσει τα δεδομένα (δεν μπορούσε να συνεχιστεί αυτό). Την λύση την έδωσε το… tablet. Η διάρκεια της μπαταρίας του κράταγε άνετα μια μέρα (για οικονομία σβήναμε την οθόνη όταν δεν χρειαζόταν) και όσον αφορά τα δεδομένα κατέβαζα τους χάρτες της διαδρομής (google maps) την προηγούμενη μέσω wifi. Χρέη στήριξης και μεταφοράς οδηγιών είχε η σύντροχος μου μέσω της ενδοεπικοινωνίας. Οδηγίες μαζί με γκρίνια να το δοκιμάσετε…. χαχαχαχα!

- Η διαμονή μας επεφύλασσε κάποια απρόοπτα επίσης. Οι πρώτες δύο διανυκτερευσεις στην Τοσκάνη ήταν κλεισμένες από Ελλάδα. Σιένα ΟΛΑ ΟΚ. Στην Φλωρεντία όμως το βράδυ της διαμονής μας, έπεσε το ρευμα στο διαμέρισμα που είχαμε κλείσει και αποκαταστάθηκε με αλλαγή ρολογιού από τεχνικό την επόμενη μέρα το πρωί. Όχι φως, κλιμματισμό, ψυγείο (για το πρωινό), φορτιση συσκευών (αυτό μας στοίχισε γιατί είχαμε ήδη το θέμα που προανέφερα), όχι internet.

- Επίσης προς το τέλος του ταξιδιού είχα μια ακύρωση κράτησης στο Mestre (Βενετία) που ευτυχώς είδα έγκαιρα το πρωί της μέρας που θα κατευθυνόμασταν εκεί και έτσι αλλάξαμε τα σχέδια μας (αντί αυτού διανυκτέρευση στην Μπολόνια). Η αιτία της ακύρωσης ήταν ότι δεν μπορεσαν να κανουν ταυτοποίηση των στοιχείων μου με την κάρτα και να πάρουν τα χρήματα. Να σημειώσω ότι την συγκεκριμένη κάρτα την χρησιμοποιούσα κανονικά καθόλη την διάρκεια και είχε το απαιτούμενο λογιστικό υπόλοιπο.

- Μιλώντας για την κάρτα, στην Αυστρία ένα βράδυ διαπίστωσα ότι μου είχαν αφαιρέσει 120€ για βενζίνη από το λογιστικό μου υπόλοιπο σε ένα αυτόματο πωλητή καυσίμων. Επειδή μηχανή έχω, δεν έχω φορτηγό, κάλεσα την υποστήριξη της κάρτας (Χρεωστική Εθνικής) και δήλωσα το συμβάν… και ότι αμφισβητώ την χρέωση. Αυτό που μου είπε ο υπάλληλος ήταν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αν είναι μηχάνημα, ότι πρέπει να πάω σε κάποια υποκατάστημα της Εθνικής όταν έρθω στην Ελλάδα, να στείλω κάποιο e-mail κλπ. Αρνήθηκα το μπαλάκι και ζήτησα (πέρα από το όνομα του υπαλλήλου) να μου βρουν τρόπο να δηλώσω την αμφισβήτηση ΑΜΕΣΑ. Μετά από λίγα λεπτά επανήλθε ο υπάλληλος και μου είπε ότι κατ’ εξαίρεη καταχωρήθηκε το αίτημα μου τηλεφωνικά με αριθμό υπόθεσης ταδε κλπ. Η χρέωση δεν έγινε τελικά. Σε συζήτηση όμως που είχα με έναν φίλο και συνταξιδευτή μου ειπε ότι μερικά αυτόματα self service βενζινάδικα στο εξωτερικό κάνουν δύο κινήσεις όταν πας να πληρώσεις με κάρτα. Αρχικά δεσμευουν ως εγκύηση ένα ποσοό πχ 120€ και μετά σε χρεώνουν το ακριβές αντίτιμο για την βενζίνη που έβαλες. ¨Οταν πάρουν τα χρήματα αποδεσμευουν και την εγκύηση. Κάτι που δεν το ήξερα αλλά δεν το ήξεραν ούτε και στην υποστήριξη της κάρτας που πήρα να παραπονεθώ. Θέλει προσοχή γιατί όταν δεσμευονται ποσά στην κάρτα (πχ από διαδοχικά Βενζινάδικα που λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο) και είσαι στο τελείωμα του ταξιδιού, μπορείς να μείνεις ρέστος.

- Μηχανικά προβλήματα, θέματα υγείας, ατυχήματα κλπ δεν είχα. Το μονο που χρειάστηκε ήταν μια αλλαγή στα μπροστινά τακάκια που την ψιλοπερίμενα λόγω πολλών βουνίσιων χιλιομέτρων και είχα πάρει ένα σετ να έχω μαζί μου στο ταξίδι.

- Μικρές απώλειες ένα παξιμάδι από μια βάση της gopro, το σφουγκαράκι από το μικρόφωνο της ενδοεπικοινωνίας, η τσαντούλα μεταφοράς του αδιάβροχου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
δε βλεπω τιποτα...
Θα τα βάλει στην πορεία....ζητησε υπομονη :D
Έβαλε τα ποστ....για να κάνει επεξεργασία και να προσθέσει στο κάθε θέμα φωτο κλπ;)
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
@socrates οταν εσεις γυρνουσατε εγω πηγαινα... ωραια βολτα κανατε, μπραβο! περιμενω κι εγω με ολους τους αλλους..
Σούπερ ήταν. Ελπίζω να το χάρηκες όσο εγώ και ακόμα περισσότερο.

Η διαδρομή που ακολούθησα είχε κάποιες ιδιαιτερότητες γιατί είχα ξαναπάει το 2013 σε αυτές τις χώρες (πέρα από την Σλοβενία) και ήθελα να δω νέα πράγματα που δεν είχα δει την πρώτη φορά.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
@socrates Τοσκάνη είναι μαγικός προορισμός για ζευγάρια ! Εϊμαστε που είμαστε της καλοπέρασης εμείς οι Έλληνες . Chiantigiana είναι ο SR222 aka δρόμος του κρασιού ??? Αν ναι μιλάμε για ασύλληπτη εμπειρία. Το 2015 που πήγαμε εμείς τον ανεβοκατεβήκαμε 4-5 φορές !
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
τα μερη που αναφερεις αποτελουν στανταρ για ενα δυνατο ταξιδωτικο κ ανυπομονουμε να το διαβασουμε, οι δε φωτο δειχνουν προσεγμενες κατι που μας εξιταρει ακομα περισσοτερο...ομως....εχουν μεγεθος γραμματοσημου...τις αδικεις.
 
Reactions: yns

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξεκίνησες όμορφα και με τρομερές φωτο...
Ο φακός που σου δάνεισα είναι 35 mm... :D



advphone
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
@socrates Τοσκάνη είναι μαγικός προορισμός για ζευγάρια ! Εϊμαστε που είμαστε της καλοπέρασης εμείς οι Έλληνες . Chiantigiana είναι ο SR222 aka δρόμος του κρασιού ??? Αν ναι μιλάμε για ασύλληπτη εμπειρία. Το 2015 που πήγαμε εμείς τον ανεβοκατεβήκαμε 4-5 φορές !
@mike ακριβώς για τον ιδιο δρόμο μιλάμε. ;)
 
Top Bottom