F650gs 2002 και Dominator Exhaust HP1

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Αγαπητοί συμφορήτες καλημέρα,

Ελπίζω όλοι μας να είμαστε καλά.

Θέλω τις γνώσεις σας και τις ιδέες σας. Αγόρασα πριν λίγες ημέρες μία εξάτμιση από την Dominator. Την τοποθέτησα και εκεί κατάλαβα ότι μάλλον έκανα μαμακία με την επιλογή μου. Κάνει τόσο πολύ θόρυβο που πραγματικά θέλω να την βγάλω και να ξανά βάλω πίσω την μαμίσια.

Ξέρει κάνεις κανένα τρόπο (καμιά πατέντα) για να χαμηλώσω την ένταση του ήχου; Η εξάτμιση έχει και DB Killer αλλά πάλι δεν κόβει σχεδόν καθόλου.

Εξάτμιση
DB Killer
F650GS


Μου αρέσει σαν εξάτμιση και λυπάμαι τα χρήματα που έδωσα και θέλω την γνώμη σας πριν πάρω την απόφαση να την βάλω στο ντουλάπι.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ασχέτως το ηχητικού αποτελέσματος έχει κάτσει πάρα πολύ όμορφα πάνω στο μηχανάκι... ;)
Η μία πρόταση είναι να μακρύνεις τον σωλήνα του db killer...
Η δεύτερη είναι να μικρύνεις τη διάμετρο του.
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Ο μόνος σιγαστήρας που έχω δει να δουλεύει ήταν αυτός της mivv suono μου ο οποίος μπροστά είναι κλειστός κ έχει πλάγια τρύπες. Φτιάχνεται έτσι και ο δικός σου εύκολα

 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δώσε παραπάνω λεπτομέρειες. Τι είναι αυτό; Με τι μοιάζει; Που το βρίσκω ή πως το φτιάχνω;
κατι σαν πλευγμα στην εξοδο,πως εχουν σιτες τα ψυγεια μπροστα...πας σε ενα μηχανουργειο και κολλαει στην εξοδο του db killer
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
κατι σαν πλευγμα στην εξοδο,πως εχουν σιτες τα ψυγεια μπροστα...πας σε ενα μηχανουργειο και κολλαει στην εξοδο του db killer
Μανώλη αυτό είναι για τις φλόγες.
Επειδή είχα τέτοιο στην Ακραπα και το έκοψα είδα μία αμελητέα διαφορά στα db.
Καλύτερα να τροποποιήσει το υπάρχον αλλάζοντας διάμετρο ή μήκος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο μόνος σιγαστήρας που έχω δει να δουλεύει ήταν αυτός της mivv suono μου ο οποίος μπροστά είναι κλειστός κ έχει πλάγια τρύπες. Φτιάχνεται έτσι και ο δικός σου εύκολα

Αυτό.....έβαλα και εγώ arrow στο domi και ο σιγαστήρας μειώνει πάρα πολύ τον θόρυβο επειδή έχει πλαινες πολλές τρύπες .
Αξίζει να κάνεις μια δοκιμή
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μανώλη αυτό είναι για τις φλόγες.
Επειδή είχα τέτοιο στην Ακραπα και το έκοψα είδα μία αμελητέα διαφορά στα db.
Καλύτερα να τροποποιήσει το υπάρχον αλλάζοντας διάμετρο ή μήκος.
κοβει αρκετα Θενο,το ξερω οτι ειναι για τις φλογες,παιζει πολυ αμερικα,αλλα το ειχα κανει σε ενα μηχανακι μου και εκοψε αρκετα..
απ την αλλη αυτο που λενε τα παιδια πιο πανω γινεται εξισου ευκολα
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Dominator Hard Db killer

Edit : Άκυρο, τώρα είδα ότι έχεις της Hp1 και ο hard σιγαστήρας δεν βγαίνει για αυτή. Μήπως να τους στείλεις ένα μέηλ;
Κι εγώ παθόν με την dominator σε f650gs η αλήθεια είναι ότι κάνει απίστευτα πολύ θόρυβο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Ο μόνος σιγαστήρας που έχω δει να δουλεύει ήταν αυτός της mivv suono μου ο οποίος μπροστά είναι κλειστός κ έχει πλάγια τρύπες. Φτιάχνεται έτσι και ο δικός σου εύκολα

Νομίζω ότι αυτή η λύση θα είναι η καλύτερη αλλά θα πρέπει να μεγαλώσω το μήκος του σωλήνα διότι είναι πολύ κοντός ο DB Killer. Μόλις 7εκ.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Νομίζω ότι αυτή η λύση θα είναι η καλύτερη αλλά θα πρέπει να μεγαλώσω το μήκος του σωλήνα διότι είναι πολύ κοντός ο DB Killer. Μόλις 7εκ.
Αυτό θα πρέπει να κάνεις και μάλιστα αν μπορείς να τον ταπώσεις από κάτω και να κάνεις τρύπες περιμετρικά στην σωλήνα.
Κανονικά θα πρέπει να υπάρχει κάποιου τύπου μελέτη και για το μήκος και για την διάμετρο από τις τρύπες κι όχι ''ελαφρά τη καρδία''...
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Η πιο ευκολη, φτηνη και λειτουργικη λυση ειναι να μακρυνεις τον σωληνα. Απο την αλλη αν κανει τοσο πια πολυ θορυβο με την ταπα, ενδεχομενως το απορροφητικο του υλικο να ειναι γτπ η πολυ λιγο για μεγαλο μονοκυλινδρο.
Ο θορυβος απο ανεπαρκες ηχοαπορροφητικο υλικο ειναι διαφορετικος απο τον θορυβο της κοντης ταπας. Ο πρωτος εχει ασχημη μεταλλικη χροια και ο δευτερος ειναι απλα δυνατος.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Μία ερώτηση ακόμα. Τώρα που άλλαξα την εξάτμιση θα πρέπει να γίνει remap η ECU; Μπορεί να έχει πρόβλημα με το Lamda Sensor λόγω αφαίρεσης του καταλύτη;

Παρατήρησα ότι στα κατεβάσματα κάνει σκασίματα το μηχανάκι.

Ευχαριστώ.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Η πιο ευκολη, φτηνη και λειτουργικη λυση ειναι να μακρυνεις τον σωληνα. Απο την αλλη αν κανει τοσο πια πολυ θορυβο με την ταπα, ενδεχομενως το απορροφητικο του υλικο να ειναι γτπ η πολυ λιγο για μεγαλο μονοκυλινδρο.
Ο θορυβος απο ανεπαρκες ηχοαπορροφητικο υλικο ειναι διαφορετικος απο τον θορυβο της κοντης ταπας. Ο πρωτος εχει ασχημη μεταλλικη χροια και ο δευτερος ειναι απλα δυνατος.
Ο Θόρυβος είναι απλά δυνατός. Δεν έχει μεταλλική χροιά. Μάλλον φταίει ότι είναι κοντή η τάπα.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Dominator Hard Db killer

Edit : Άκυρο, τώρα είδα ότι έχεις της Hp1 και ο hard σιγαστήρας δεν βγαίνει για αυτή. Μήπως να τους στείλεις ένα μέηλ;
Κι εγώ παθόν με την dominator σε f650gs η αλήθεια είναι ότι κάνει απίστευτα πολύ θόρυβο.
Έλυσες κάπως το πρόβλημα;
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Έλυσες κάπως το πρόβλημα;
Πούλησα το μηχανάκι :p.
Όχι, δεν το έλυσα, εμένα με ενοχλούσε απίστευτα ο ήχος όταν έκλεινα το γκάζι. Με κράνος και αρκετά χλμ και δεν την πάλευα την είχα 4 μήνες την εξάτμιση πάνω έαν δεν έδινα την μηχανή θα χα βάλει πάλι τα εργοστασιακά τελικά. Μετά άκουσα f650 με scorpion τελικό(απίστευτα ωραίος ήχος) και απλά κατάλαβα ότι μάλλον είναι πολύ κακής ποιότητας τα υλικά της dominator αν και πολλοί λένε καλά λόγια ... βέβαια πολλοί γουστάρουν να κάνουν και θόρυβο, εγώ δεν ψηνόμουν καθόλου
 
Top Bottom