F650GS 2002 - Fault Codes

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
καλημέρα συμφορήτες.

Καλές γιορτές να έχουμε και ο νέος χρόνος να είναι λιγότερο καταπιεστικός. Όλα αυτά που συμβαίνουν μας έχουν κουράσει όλους.

Στο διατάυτα όμως. Έχεις κανείς ιδέα τι σημαίνουν τα fault codes που θα βρείτε στη photo που επισυνάπτω με link πιο κάτω; Παρέλαβα πριν λίγες ημέρες ένα διαγνωστικό και βγάζει τα συγκεκριμένα faults.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Fault Codes
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Επειδή ,απ'ότι βλέπω ,σου δίνει ακριβείς λεπτομέρειες για τα σφάλματα ,πες μας ,ΤΙ ακριβώς επιπλέον θέλεις να μάθεις ;


Επίσης ,θα ήταν ενδιαφέρον για πολλούς (για μένα σίγουρα) μια αναφορά για το διαγνωστικό.
(Ποιό - Απο Πού - Πόσο - Εντυπώσεις λειτουργικότητας - κλπ)
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ναι και μένα θα με ενδιαφέραν λεπτομέρειες για το διαγνωστικό!

Οι μόνες λύσεις που έχω εντοπίσει ειναι το gs911 που όμως είναι αρκετά ακριβό ακόμα στην απλή έκδοση, που μπορείς να καταχωρήσεις μέχρι 10 πλαίσια (αρα δεν κάνει για συνεργεία), αλλά κάνει εξαιρετική δουλειά και το motoscan που είναι αρκετά φθηνότερο αλλά δεν έχω feedback από χρήστες! Το τελευταίο τρέχει μόνο σε Android άρα για χρήση σε laptop πρέπει να εγκαταστήσεις emulator (σχετικά εύκολο)!

Το περιβάλλον της φωτό είναι windows xp, αρα ίσως πρόκειται για κλώνο gs911 από Κίνα με τελευταίο update καμία 10ετια πίσω και κόστος αρκετά προσιτό! Ούτε από αυτό έχω feedback!

Εκτός από ανάγνωση, κάνει απαλοιφή βλαβών; Επίσης κάνει adaptations reset?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Το διαγνωστικό είναι to GS911 κλώνος από Κίνα.

Δεν είμαι μηχανικός αλλά παλεύω να μάθω πράγματα για να συντηρώ το μηχανάκι μου. Έχει επιλογή adaptation Reset (Δεν ξέρω τι είναι) και reset Faults. Επίσης μπορείς να κάνεις check το fan την αντλία βενζίνης και κάποια αλλά που δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα. Δουλεύει σωστά, εύκολο στην χρήση και την συνδεσιμότητα αλλά μόνο με windows XP. Πιο κάτω link από που το αγόρασα.

US $34.94 20% OFF|2020 OBD2 diagnostic tool GS 911 V1006.3 Emergency Professional Diagnostic Tool For BMW Motorcycles GS911 with facotry price|diagnostic tool|professional diagnostic tooldiagnostic tool professional - AliExpress (Το έφερα από Πολωνία)

Ρώτησα για τα μηνύματα διότι δεν ξέρω που μπορεί να οφείλονται η βλάβες. Ειδικά για την λάμπα του λαδιού δεν την έχω δει να ανάβει αλλά έχει fault. Όταν το πρώτο έβαλα το έχει εμφανίσει 52 φόρες. Μετά από reset και καμιά 200ρια χιλιόμετρα ξανά εμφανίστηκε. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι την λάμπα του λαδιού να είναι ελαφρώς αναμμένη. Τι νύχτα φαίνεται κυρίως.

2020-12-10.jpg / Photo που δείχνει ότι το λαμπάκι του λαδιού είναι ελαφρώς αναμμένο.

Το θέμα με το speed sensor επίσης δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει.

Θα τα γκουγλάρω μπας και βγάλω άκρη.

Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το θέμα με το speed sensor ,αν το κατέγραψε μόνο μια φορά ,ξέχνα το.
Ασυμβατότητα σήματος ,η οποία μπορεί να προκύψει από διάφορα ,αλλά αφού δεν έχεις θέμα ταχυμέτρου ούτε present fault code ,μην ασχολείσαι.

Tο άλλο ,σου αναφέρει υπερφόρτωση εξόδου ,κάποιου σταδίου του κυκλώματος της ένδειξης θερμοκρασίας ψυκτικού.
Πιθανότατα έχει οξειδωθεί εσωτερικά η βαλβίδα θερμοκρασίας ,αυτή που είναι βιδωμένη στο μοτέρ ,όχι στο ψυγείo.
Μπορείς να την ξεφισώσεις κ να την μετρήσεις οπως είναι πάνω στο μοτερ ,βιδωμένη.

Οταν την ξεφισώσεις ,κοιτα προσεκτικά το λαμπάκι ,μήπως συνεχίζει να ανάβει αχνά.
Αν ΝΑΙ ,τότε ψάξε για κάποιο μικρο-βραχυκύκλωμα στο κύκλωμα (καλωδίωση-φίσα-γείωση)
 
Τελευταία επεξεργασία:

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Να κοιτά
Το διαγνωστικό είναι to GS911 κλώνος από Κίνα.

Δεν είμαι μηχανικός αλλά παλεύω να μάθω πράγματα για να συντηρώ το μηχανάκι μου. Έχει επιλογή adaptation Reset (Δεν ξέρω τι είναι) και reset Faults. Επίσης μπορείς να κάνεις check το fan την αντλία βενζίνης και κάποια αλλά που δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα. Δουλεύει σωστά, εύκολο στην χρήση και την συνδεσιμότητα αλλά μόνο με windows XP. Πιο κάτω link από που το αγόρασα.

US $34.94 20% OFF|2020 OBD2 diagnostic tool GS 911 V1006.3 Emergency Professional Diagnostic Tool For BMW Motorcycles GS911 with facotry price|diagnostic tool|professional diagnostic tooldiagnostic tool professional - AliExpress (Το έφερα από Πολωνία)

Ρώτησα για τα μηνύματα διότι δεν ξέρω που μπορεί να οφείλονται η βλάβες. Ειδικά για την λάμπα του λαδιού δεν την έχω δει να ανάβει αλλά έχει fault. Όταν το πρώτο έβαλα το έχει εμφανίσει 52 φόρες. Μετά από reset και καμιά 200ρια χιλιόμετρα ξανά εμφανίστηκε. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι την λάμπα του λαδιού να είναι ελαφρώς αναμμένη. Τι νύχτα φαίνεται κυρίως.

2020-12-10.jpg / Photo που δείχνει ότι το λαμπάκι του λαδιού είναι ελαφρώς αναμμένο.

Το θέμα με το speed sensor επίσης δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει.

Θα τα γκουγλάρω μπας και βγάλω άκρη.

Ευχαριστώ.
Να κοιτάξεις την βαλβίδα λαδιού και την πίεση ! Επίσης από χαμηλές στροφές του κινητήρα μπορεί το λαμπάκι του λαδιού να τρεμοπαίζει σε κινητήρες με αρκετά χλμ. η ταλαιπωρημένους
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Να κοιτά

Να κοιτάξεις την βαλβίδα λαδιού και την πίεση ! Επίσης από χαμηλές στροφές του κινητήρα μπορεί το λαμπάκι του λαδιού να τρεμοπαίζει σε κινητήρες με αρκετά χλμ. η ταλαιπωρημένους
Η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα ,έχει άλλο κύκλωμα που ελέγχει πίεση κ θερμοκρασία λαδιού ,κ άλλο που ελέγχει θερμοκρασία ψυκτικού.
Το καθ'ένα έχει τον δικό του αισθητήρα(βαλβίδα) ,τη δική του καλωδίωση ,κ φυσικά το δικό του διαφορετικό λαμπάκι ένδειξης στο καντράν.
Η όποια ένδειξη στο λαμπάκι του ψυκτικού ,δεν μπορεί να έχει σχέση με την κυκλοφορία του λαδιού.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα ,έχει άλλο κύκλωμα που ελέγχει πίεση κ θερμοκρασία λαδιού ,κ άλλο που ελέγχει θερμοκρασία ψυκτικού.
Το καθ'ένα έχει τον δικό του αισθητήρα(βαλβίδα) ,τη δική του καλωδίωση ,κ φυσικά το δικό του διαφορετικό λαμπάκι ένδειξης στο καντράν.
Η όποια ένδειξη στο λαμπάκι του ψυκτικού ,δεν μπορεί να έχει σχέση με την κυκλοφορία του λαδιού.
Εγώ έγραψα μόνο για το λαμπάκι του λαδιού που είπε ότι "ψιλοανάβει"
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ έγραψα μόνο για το λαμπάκι του λαδιού που είπε ότι "ψιλοανάβει"
Λάθος αναφορά έκανε κι αυτός που έχει το πρόβλημα.
Το λαμπάκι του ψυκτικού υγρού του ανάβει ,και fault στο κύκλωμα ψύξης του βγάζει το διαγνωστικό.
Το έγραψα αναλυτικά παραπάν.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Λάθος αναφορά έκανε κι αυτός που έχει το πρόβλημα.
Το λαμπάκι του ψυκτικού υγρού του ανάβει ,και fault στο κύκλωμα ψύξης του βγάζει το διαγνωστικό.
Το έγραψα αναλυτικά παραπάν.
Δεν την "άνοιξα" την φώτο γιατί με το δορυφορικό ίντερνετ χρεώνεσαι πολύ
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Παιδιά ίσως φταίω και εγώ που έγραψα πιο πάνω για την λάμπα του λαδιού. Λάθος μου. Δεν ήξερα ότι έχει διαφορετική λάμπα για το λάδι και άλλη για ψυκτικό.

Όσο ζούμε μαθαίνουμε.

Σας ευχαριστώ για τις γνώσεις που μοιραστήκατε μαζί μου. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας και θα επανέλθω με νέα.

Σημείωση: Ο λόγος που το λαμπάκι φαίνεται τόσο έντονα την νύχτα είναι διότι είναι LED. Στο τέλος της ημέρας μπορεί να είναι και διαρροή ρεύματος. Θα δείξει.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν την "άνοιξα" την φώτο γιατί με το δορυφορικό ίντερνετ χρεώνεσαι πολύ
Ακόμα στην "Αραπιά" είσαι Ωρέ ?
Σε είδα ενεργό κ νόμισα πως επέστρεψες.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Την φίσα του αισθητήρα στο Μοτερ την έβγαλα αλλά το λαμπάκι συνεχίζει να μένει αναμένο. Μάλλον έχω κάπου βραχυκύκλωμα. Με το που την έβγαλα το fan γύριζε συνέχεια.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Την φίσα του αισθητήρα στο Μοτερ την έβγαλα αλλά το λαμπάκι συνεχίζει να μένει αναμένο. Μάλλον έχω κάπου βραχυκύκλωμα. Με το που την έβγαλα το fan γύριζε συνέχεια.
Ναι. Βραχυκύκλωμα σίγουρα.
Θέλει ψάξιμο.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Καλημέρα συμφορήτες και καλή χρονιά.

Τελικά η παριμοία που λέει εβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια σώστα την είπε ο σοφός μας λαός.

Έφταιγε το λαμπάκι. Το είχα αλλάξει και το είχα κάνει led με αποτέλεσμα να περισσεύει ρεύμα και να βγάζει fault code.

Δύο λύσεις:

1. Ή θα πρέπει να ξανά μπει το παλιό κανονικό λαμπάκι.

2. Ή για να μπει το led λαμπάκι θα πρέπει να προστεθεί μία αντίσταση.

Όσο ζούμε μαθαίνουμε.

Καλή συνέχεια σε όλλους.
 
Top Bottom