F650gs Twin (800cc) - Γνώμες?

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κάποιο σχόλιο STF? - γιατί το σκέφτομαι..
990 μόνο αν ασχολείσαι μόνος σου στα θέματα συντήρησης. Αλλιώς γερή τσέπη και καλός μάστορας ψαγμένος για τον χαρακτήρα του και τις γνώσεις του.

Για εμένα F800GS μια χαρά μοτοσυκλέτα για τα πάντα και πολύ καλό μοτέρ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
990 μόνο αν ασχολείσαι μόνος σου στα θέματα συντήρησης. Αλλιώς γερή τσέπη και καλός μάστορας ψαγμένος για τον χαρακτήρα του και τις γνώσεις του.

Για εμένα F800GS μια χαρά μοτοσυκλέτα για τα πάντα και πολύ καλό μοτέρ.
Εισαι διπλωματης!!! Εγω το φωναζω συνεχεια :p
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
990 μόνο αν ασχολείσαι μόνος σου στα θέματα συντήρησης. Αλλιώς γερή τσέπη και καλός μάστορας ψαγμένος για τον χαρακτήρα του και τις γνώσεις του.
Τί σημαίνει για σένα "γερή τσέπη"?
Και ένας ενδεικτικός μάστορας..?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τί σημαίνει για σένα "γερή τσέπη"?
Και ένας ενδεικτικός μάστορας..?
Γερή τσέπη σημαίνει πρώτα από όλα να είσαι συνεπής στα χιλιόμετρα και στους χρόνους των διαστημάτων συντήρησης που σε αυτές τις μοτοσυκλέτες δεν είναι λάδια φίλτρα μια φορά το χρόνο και τέλος. Πρέπει να ξέρεις όλα αυτά τα "μικρά" που χρειάζεται μια παλιά μηχανή για να είναι πραγματικά σωστά συντηρημένη.
Π.χ. αν θέλεις να αλλάξεις τα ζουμιά του ψυγείου θα πρέπει και να το καθαρίσεις όσο γίνεται (2-3 αλλαγές με απιονισμένο νερό πριν το ψυκτικό). Για να εξαερώσεις το ψυγείο πρέπει ο μπροστινός τροχός να είναι σηκωμένος 50 εκατοστά. Όταν γίνει έτσι η δουλειά (και όχι απλά να συμπληρώνουμε αντιψυκτικό) θα διαπιστώσεις πόσο μεγάλη υπόθεση είναι για την ψύξη του κινητήρα. Αυτές οι διαδικασίες δεν είναι οι συνήθης και στοιχίζουν περισσότερο όταν γίνονται (αν γίνονται). Φιλτράκια καυσίμου. Ρύθμιση βαλβίδων σωστή και στους 2 κυλίνδρους και όχι στον έναν τον εύκολο (τα έχουμε δει αυτά τα πράγματα) κτλ κτλ κτλ.
Δεν ξέρω όλα τα μυστικά των KTM 950/990 αλλά αν με ενδιέφερε στα σοβαρά να αγοράσω... θα φρόντιζα να τα μάθω. Υπάρχουν θέματα εδώ μέσα που αν αφιερώσεις χρόνο θα μάθεις πολλά. Αν την θέλεις για καθημερινή μετακίνηση καλύτερα κοίτα αλλού. Αν λύνεις αυτά τα θέματα διαχείρισης... είναι μια υπέροχη μοτοσυκλέτα που σε αποζημιώνει.

Ενδεικτικό μάστορα δε μπορώ να σου πω, σχεδόν για όλους οι μισοί ορκίζονται οι άλλοι μισοί βρίζουν. Εγώ έχω τον εαυτό μου και έναν πολύ καλό φίλο που τα κατέχει τα μηχανολογικά και δουλεύουμε τις μηχανές μου μαζί. Εγώ δε θα σκεφτόμουν ούτε για καινούριο KTM αν δεν υπήρχε αυτή η συνθήκη (αλλά αυτό είναι μια προσωπική άποψη και επιλογή). Έχω δει πολύ χρέπι να κυκλοφορεί και πολύ προχειρότητα ακόμη και στα σέρβις.

Δε θα κατηγορήσω τα συνεργεία γιατί έχω τη γνώμη ότι η "κατάσταση" αυτή έχει αμφίδρομα αίτια που δεν είναι του παρόντος να αναλυθούν.

Είμαι σίγουρος πως αν πάρεις θα βρεθεί η άκρη...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
δε θα σκεφτόμουν ούτε για καινούριο KTM αν δεν υπήρχε αυτή η συνθήκη
Αυτή είναι η μεγάλη πληγή της εταιρείας στην χώρα μας. Θα δώσεις ας πούμε 18000 για 901Ε και μετά το χάος και ευχέλαιο...
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
ωραίος STF σε ευχαριστώ - εξαιρετικά λεπτομερής η απάντησή σου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ωραίος STF σε ευχαριστώ - εξαιρετικά λεπτομερής η απάντησή σου.
Θα συμπληρώσω μόνο το "δεν το κουνάς αν δεν γράψει δύο γραμμές θερμοκρασία" και έχεις μια ιδέα για το γιατί όχι κάθε μέρα.
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Θα συμπληρώσω μόνο το "δεν το κουνάς αν δεν γράψει δύο γραμμές θερμοκρασία" και έχεις μια ιδέα για το γιατί όχι κάθε μέρα.
Ναι δεν είναι για κάθε μέρα, θα αντικαταστήσει το Triple που έφυγε σήμερα, με καινούργιο ιδιοκτήτη.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
ή για F800gs ή για 990 είμαι
Είχα 990 κ Tiger 800xc και τώρα κοιτάω να πάρω f800gs..Το 990 είναι μια κατηγορία μόνο του ανωτέρω σε όλα και από το Tiger και από το f800, αλλά όπως σου είπαν αν δεν ασχολείσαι μόνος δεν..Σε θέλει συνέχεια από πάνω για βλακείες που αν τα κάνεις μόνος δεν έχουν σχεδόν κανένα κόστος,αλλά σε συνεργείο πρέπει να πληρωθεί η εργατοωρα..
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Εγώ το 990 θα το ήθελα στην κατοχή μου για 1-1.5 χρόνο ιδανικά.

2 καλοκαίρια σε νησί, μια φουλ σεζόν Αθήνα για βόλτες και κοντινές εκδρομές.
Επίσης υπάρχει μια προοπτική να αφήσω τις μεγαλύτερες μηχανές και να μείνω μόνο στη βέσπα, συνεπώς 1-1.5 χρόνο με βλέπω να παίρνει ακόμα..

Αλλά επειδή δεν έχω ούτε χώρο, και εχω ψάξει για πάρκιγνκ στην περιοχή που μενω, και δεν βρίσκω, φοβάμαι και να το αφήνω έξω.
Συν τις εργασίες που αν δεν έχεις χώρο, δνε γίνεται.

Είχα 990 κ Tiger 800xc και τώρα κοιτάω να πάρω f800gs..
Ιδανικά αυτά τα 3 θέλω να περάσω και εγώ, και να δω ποιο μου κάνει καλύτερα.

Το 990 εχει αυτά που λέμε 2 σελιδες τωρα
Το f800 εχει τα πηνία και τους κραδασμους
Το Tiger800 την δύσκολη μεταπώληση

Γιαυτό σκέφτομαι 990 ή f800 πλέον.

Αν και το τρικυλινδρο μοτέρ του τίγρη είναι........
 
Top Bottom