F800 GS Adventure 2015 ,

spypetr

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Suzuki freewind 650 - Trimph Daytona 955i
Γεια σας και από εμένα. Αγόρασα ένα από δαύτα μοντέλο και 44.000χλμ περίπου (έτσι έλεγε το κοντέρ τουλάχιστον). Το πρώτο πράγμα που αλλάχτηκε ήταν το φανάρι λόγω μαυρίλας, με ένα κινέζικο led με κόστος περίπου 300€ συμπεριλαμβανομένων των δασμών και εκτελωνισμών. Αλλάχτηκε και η σέλα με μια πιο άνετη, με κόστος 150€.
Το θέμα με το πηνίο δε το αντιμετώπισα ακόμα, αλλά σε σχετική ερώτηση στον ηλεκτρολόγο αυτός μου διαβεβαίωσε ότι είναι θέμα χρόνου και ότι υπάρχει ως πρόβλημα για όλα τα μηχανάκια, λόγω συστήματος ψύξης.
Το πρόβλημα όμως της μπροστινής ζάντας το είδα μπροστά μου, χωρίς να πατήσω ιδιαίτερα σε χωματόδρομο, παρά μόνο στις ανωμαλίες που υπάρχουν παντού στον δρόμο. Πραγματικά είναι απαράδεκτη η πολιτική της bmw για να κρατήσει χαμηλά το κόστος (γιατί δεν είναι ακριβότερη από ανάλογα γιαπωνέζικα,ή ευρωπαϊκά) να κάνει εκπτώσεις σε υλικά και εξαρτήματα τα οποία είναι ζωτικής σημασίας για τον αναβάτη. Καλύτερα να ήταν ακριβότερη και να μη χρειάζεται αυτή η σπατάλη.
Τελικά αγόρασα από την makan στεφάνια και ακτίνες excel στην τιμή των 340€ και ελπίζω να είναι τα τελευταία χρήματα που δίνω (+ τα μαστορικά), πέρα από αυτά που προκύπτουν από φυσιολογική φθορά.
Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι το freewind που είχα για 10 περίπου χρόνια περπάτησε παντού, σε κροκάλες, σε χώματα, σε βράχους, σε αμμουδιές, σε πεζοδρόμια και φυσικά σε κακοτεχνίες και οι ζάντες ήταν σα καινούργιες (εκτός από δύο σπασμένες ακτίνες).
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Καλοτάξιδο να είναι φίλε . Σχετικά με το φανάρι καλά έκανες . Όσον αφορά το πηνίο τα μοντέλα 12-13 κ πάνω δεν έχουν βγάλει πρόβλημα. Έχουν το νέο βολάν που έχει καλύτερη ψύξη .

Τώρα για την ζάντα δεν ξέρω τι πάτησες , πάντως φίλοι μου αλλά κ εγώ που έχουμε πάει σε όλα τα τεραιν δν είχαμε θέμα . Βέβαια είναι γνωστό ότι γι την ποιότητα που δν έχει . Κ πολλά μοντέλα KTM έβαζαν excell ειδικά όσοι έκαναν πολλές χωματαδες. Αλλά γενικά σε νορμαλ καταστάσεις δν στραβώνει εύκολα ..

Πάντως τώρα με το νέο στεφάνι σίγουρα είναι πιο ανθεκτική η ζάντα.

Σου ευχομαι να το χαρείς κ να κανεις πολλά χλμ απροβλημάτιστα
 
Top Bottom