F800GS GPS Holder

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Με γεια μας λοιπόν και μόλις αποκτήσαμε ένα ωραιότατο Garmin 590LM, refurbished (μεταχειρισμένο που έχει τεσταριστεί και προσαρμοστεί από τη μαμά Garmin να δουλεύει και να δείχνει σαν καινούριο - με 1 χρόνο εγγύηση) σε εξαιρετική τιμή!

Και τώρα που το βάζουμε; (απαγορεύονται οι αυθόρμητες απαντήσεις) :p

Η εύκολη λύση είναι μπίλια ram mount δίπλα απ' τον καθρέφτη (την έχω ήδη), αλλά δε μ' αρέσει. Βάρος στο τιμόνι σε πλάγια θέση που δεν είναι κι ό,τι καλύτερο, όγκος που δε χωνεύεται σ' εκείνο το σημείο και η οπτική κάπως παράξενη, καθώς πρέπει να γυρίζεις ελαφρώς το βλέμμα. Επίσης θα μπορούσε να μπει στο κέντρο του τιμονιού, αλλά αφ' ενός δεν ξέρω αν φαίνονται τα όργανα, αφ' ετέρου δεν ξέρω αν θα φαίνεται με tankbag πάνω.

Η καλύτερη λύση που σκέφτομαι (και ψάχνω) είναι να μπει με κάποιο τρόπο πάνω απ' τα όργανα, να συνδεθεί κι η βάση της Garmin βολεύοντας διακριτικά διακριτικά το καλώδιο και τέλος.

Αυτόν τον τρόπο λοιπόν ψάχνω. Με μια μικρή ψαχτική που έχει γίνει προς το παρόν, βρήκα αυτό https://www.facebook.com/f800gpsholder/ το οποίο έχει πάρα πολύ καλά σχόλια στο advrider, δείχνει σχετικά διακριτικό και έχει και επιλογή επέκτασης στα πλάγια για να μπουν πραγματάκια (για αρχή ένα βολτόμετρο που ήδη έχω αγοράσει και ψάχνω σημείο να το εγκαταστήσω).

Η άλλη λύση είναι υποθέτω το μπαράκι της μαμά touring ζελατίνας της BMW, που όμως δεν ξέρω αν πωλείται χώρια, αν μπαίνει με την τουριστική ζελατίνα της Touratech που έχω πάνω και φυσικά... αν θα έχει τιμή... μπεμβέ.

Οπότε... any other ideas? Που βάζετε τα τζιπιές σας (με το συμπάθειο);
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Βαγγελη ψαξε λιγο ειναι ενα δικο μας παιδι εδω μεσα που φτιαχνει σχεδον σαν αυτο της φωτο αλλά...καλυτερο..Για ριξε μια ματια;)
με γειες το GPS..σιγα μη δε χανεσαι βεβαια αλλά οκ επισημα πλεον :D:p
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Βαγγελη ψαξε λιγο ειναι ενα δικο μας παιδι εδω μεσα που φτιαχνει σχεδον σαν αυτο της φωτο αλλά...καλυτερο..Για ριξε μια ματια;)
με γειες το GPS..σιγα μη δε χανεσαι βεβαια αλλά οκ επισημα πλεον :D:p
Χαζεύοντας λίγο το αντίστοιχο θέμα στο advrider, πέτυχα και μια δική σου απάντηση με φωτό, αλλά δεν κατάλαβα πως το έχεις βάλει... μήπως με τη βάση του φίλου που λες ή κάτι άλλο;
Πάντως υπάρχει μια περίπτωση να φτιάξουμε κάτι αντίστοιχο με πολύ καλό φίλο που το κατέχει το θέμα, αλλά μέχρι να φτάσουμε εκεί, σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάτι έτοιμο και (όσο γίνεται) οικονομικό, γι αυτό είπα να δω τι κάνουν κι οι άλλοι... :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ψαξε τι θες κατ αρχας εσυ,οπτικα και μετα λυσεις παιζουν ...κι αν δεν παιζουν...οπως ειπε κ ο Αννιβας...θα τις δημιουργησουμε...;)
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Ψαξε τι θες κατ αρχας εσυ,οπτικα και μετα λυσεις παιζουν ...κι αν δεν παιζουν...οπως ειπε κ ο Αννιβας...θα τις δημιουργησουμε...;)
Δεν είναι τόσο το οπτικό θέμα, όσο το να είναι σταθερό, εύχρηστο και φυσικά, να μην κοστίζει μια περιουσία...
Προς το παρόν κλίνω προς το... να δημιουργήσουμε τις λύσεις, ακριβώς για τον τελευταίο απ' τους λόγους που προανέφερα...!
Είμαι όμως ανοιχτός σε κάτι δοκιμασμένο και έτοιμο... και κοιτάω τις επιλογές μου!
 

The Underground Garage

custom handmade projects
Επαγγελματίας
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW f800 gs, KTM exc300
Με γεια μας λοιπόν και μόλις αποκτήσαμε ένα ωραιότατο Garmin 590LM, refurbished (μεταχειρισμένο που έχει τεσταριστεί και προσαρμοστεί από τη μαμά Garmin να δουλεύει και να δείχνει σαν καινούριο - με 1 χρόνο εγγύηση) σε εξαιρετική τιμή!

Και τώρα που το βάζουμε; (απαγορεύονται οι αυθόρμητες απαντήσεις) :p

Η εύκολη λύση είναι μπίλια ram mount δίπλα απ' τον καθρέφτη (την έχω ήδη), αλλά δε μ' αρέσει. Βάρος στο τιμόνι σε πλάγια θέση που δεν είναι κι ό,τι καλύτερο, όγκος που δε χωνεύεται σ' εκείνο το σημείο και η οπτική κάπως παράξενη, καθώς πρέπει να γυρίζεις ελαφρώς το βλέμμα. Επίσης θα μπορούσε να μπει στο κέντρο του τιμονιού, αλλά αφ' ενός δεν ξέρω αν φαίνονται τα όργανα, αφ' ετέρου δεν ξέρω αν θα φαίνεται με tankbag πάνω.

Η καλύτερη λύση που σκέφτομαι (και ψάχνω) είναι να μπει με κάποιο τρόπο πάνω απ' τα όργανα, να συνδεθεί κι η βάση της Garmin βολεύοντας διακριτικά διακριτικά το καλώδιο και τέλος.

Αυτόν τον τρόπο λοιπόν ψάχνω. Με μια μικρή ψαχτική που έχει γίνει προς το παρόν, βρήκα αυτό https://www.facebook.com/f800gpsholder/ το οποίο έχει πάρα πολύ καλά σχόλια στο advrider, δείχνει σχετικά διακριτικό και έχει και επιλογή επέκτασης στα πλάγια για να μπουν πραγματάκια (για αρχή ένα βολτόμετρο που ήδη έχω αγοράσει και ψάχνω σημείο να το εγκαταστήσω).

Η άλλη λύση είναι υποθέτω το μπαράκι της μαμά touring ζελατίνας της BMW, που όμως δεν ξέρω αν πωλείται χώρια, αν μπαίνει με την τουριστική ζελατίνα της Touratech που έχω πάνω και φυσικά... αν θα έχει τιμή... μπεμβέ.

Οπότε... any other ideas? Που βάζετε τα τζιπιές σας (με το συμπάθειο);
Βαγγέλη καλημέρα και καλά ταξίδια να έχετε με το νέο σου gadget:).

Τώρα είδα το μηνυμα σου και έχω να σου προτείνω την λύση που έχω κάνει εγω για την ίδια ανάγκη πέρσι και υπαρχει διαθέσιμη και για όποιον άλλο φίλο ενδιαφέρεται.

Επειδή οι φωτός απο το θέμα σε αυτό το φόρουμ δεν παίζουν δυστυχώς..
https://advride.gr/threads/Προσφορά-Βάσης-για-gps-smartphone-για-bmw-f-650-700-800gs-2008-2016.7778/

μπορείς να το δείς απο το άλλο φόρουμ στο
http://www.gsmotoclub.gr/threads/Πωλούνται-βάσεις-για-gps-smatrphones-για-bmw-f-650-700-800gs.13057/
(αν αυτό δεν επειτρέπεται κύριοι διαχειρηστές, παρακαλω συγχωρέστε με και διαγράψτε το μύνημα).
 

The Underground Garage

custom handmade projects
Επαγγελματίας
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW f800 gs, KTM exc300
Εμεις δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, αλλά καλό είναι για το δικό σου προϊόν να φτιάξεις τις φώτο να φαίνονται. :)
Nαι το γνωρίζω, αλλά μου είναι λιγο δύσκολο προς το παρων επειδή δεν εχω κάποιο σερβερ να τις ανεβάσω χωρίς συνδρομη..:(
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Nαι το γνωρίζω, αλλά μου είναι λιγο δύσκολο προς το παρων επειδή δεν εχω κάποιο σερβερ να τις ανεβάσω χωρίς συνδρομη..:(
Λογαριασμο google εχεις;
Αν οχι, ειναι δωρεαν μπορεις να φτιαξεις ευκολα.
Εγω απο το google photos ανεβαζω χωρις προβλημα!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Δεν φαίνεται ΟΥΤΕ στο άλλο φόρουμ by the way
Εγω τις βλέπω μια χαρα ρε παιδιά πάντως.Είμαι ο μόνος, τις βλέπει κανένας άλλος;;
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Λογαριασμο google εχεις;
Αν οχι, ειναι δωρεαν μπορεις να φτιαξεις ευκολα.
Εγω απο το google photos ανεβαζω χωρις προβλημα!
Λογαριασμό στην google εννοείς καποιο gmail;; αν ναι εχω, μετά τι κάνω, μπορείς να βάλεις κάποιο λινκ;
Θενκς:ok:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εγω τις βλέπω μια χαρα ρε παιδιά πάντως.Είμαι ο μόνος, τις βλέπει κανένας άλλος;;
ΤΩΡΑ τις βλέπω, όταν το έγραψα δεν φαινόταν. Με Tapatalk είναι ανεβασμένες εκεί.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
ΤΩΡΑ τις βλέπω, όταν το έγραψα δεν φαινόταν. Με Tapatalk είναι ανεβασμένες εκεί.
Αν θυμάμαι καλά ηταν απο εναν καινούργιο λογαριασμό στο photobucket ή απο postimage.
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Βαγγέλη καλημέρα και καλά ταξίδια να έχετε με το νέο σου gadget:).

Τώρα είδα το μηνυμα σου και έχω να σου προτείνω την λύση που έχω κάνει εγω για την ίδια ανάγκη πέρσι και υπαρχει διαθέσιμη και για όποιον άλλο φίλο ενδιαφέρεται.

Επειδή οι φωτός απο το θέμα σε αυτό το φόρουμ δεν παίζουν δυστυχώς..
https://advride.gr/threads/Προσφορά-Βάσης-για-gps-smartphone-για-bmw-f-650-700-800gs-2008-2016.7778/

μπορείς να το δείς απο το άλλο φόρουμ στο
http://www.gsmotoclub.gr/threads/Πωλούνται-βάσεις-για-gps-smatrphones-για-bmw-f-650-700-800gs.13057/
(αν αυτό δεν επειτρέπεται κύριοι διαχειρηστές, παρακαλω συγχωρέστε με και διαγράψτε το μύνημα).

Καλησπέρα παιδιά. Τις βλέπω κι εγώ μια χαρά στο διπλανό.
Χρήστο σ' ευχαριστώ, δείχνουν super. Το κόστος είναι κάτι που με απασχολεί λίγο αυτή τη στιγμή, κοιτάω τις επιλογές μου και θα σου στείλω όταν αποφασίσω!

:friendship:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Καλησπέρα παιδιά. Τις βλέπω κι εγώ μια χαρά στο διπλανό.
Χρήστο σ' ευχαριστώ, δείχνουν super. Το κόστος είναι κάτι που με απασχολεί λίγο αυτή τη στιγμή, κοιτάω τις επιλογές μου και θα σου στείλω όταν αποφασίσω!

:friendship:
Εννοειτε Βαγγ'ελη και χαίρομαι πολυ που σου αρέσει η βάση.
Οτι θελήσεις πάντως μην διστάσεις να μου στείλεις;):friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λογαριασμό στην google εννοείς καποιο gmail;; αν ναι εχω, μετά τι κάνω, μπορείς να βάλεις κάποιο λινκ;
Θενκς:ok:
Φίλος άνοιξε το google.com
πάνω δεξιά έχει ένα εικονίδιο με κουκίδες, πατώντας σου ανοίγει μια καρτέλα με όλα τα προΙόντα της google (χάρτες, φωτο, gmail, google+, google play κλπ...) είναι δεκάδες!
Επιλέγεις το google photos και ακολυθείς τις οδηγίες ωστε να συνδέσεις τον ήδη υπάρχον λογαριασμό σου. Μετά οι φώτο σου (αν θες) συγχρονίζονται αυτόματα συνεχώς. Δημιουργώντας έναν κοινόχρηστο φάκελο, βάζεις εκεί όσες θες να ανεβάσεις σε φόρα σαν το δικό μας, και με δεξί κλικ-αντιγραφή τοποθεσίας εικόνας, έρχεσαι εδώ και κοτσάρεις με το γνωστό τρόπο το λινκ. Ετοιμος ;)
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Φίλος άνοιξε το google.com
πάνω δεξιά έχει ένα εικονίδιο με κουκίδες, πατώντας σου ανοίγει μια καρτέλα με όλα τα προΙόντα της google (χάρτες, φωτο, gmail, google+, google play κλπ...) είναι δεκάδες!
Επιλέγεις το google photos και ακολυθείς τις οδηγίες ωστε να συνδέσεις τον ήδη υπάρχον λογαριασμό σου. Μετά οι φώτο σου (αν θες) συγχρονίζονται αυτόματα συνεχώς. Δημιουργώντας έναν κοινόχρηστο φάκελο, βάζεις εκεί όσες θες να ανεβάσεις σε φόρα σαν το δικό μας, και με δεξί κλικ-αντιγραφή τοποθεσίας εικόνας, έρχεσαι εδώ και κοτσάρεις με το γνωστό τρόπο το λινκ. Ετοιμος ;)
Θοδωρή σε ευχαριστώ πολύ για ολες τις λεπτομέριες, θα το δοκιμάσω αύριο και πιστεύω να είμαι κομπλέ!:friendship:
 
Top Bottom