Forma Adventure boots

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Κι ενώ έλεγα να πάρω μία φτηνή,κοντη μπότα σαν κι αυτές που έχω (falcon axis 2) πχ formal nero κλπ ,είδα τις cape horn και είπα μετά από καιρο,ν α μία μπότα που γουσταρω.βεβαια φεύγουμε +40% στο μπάτζετ αλλά.....
Κι εδώ και αλλού έχω διαβάσει καλες κριτικές και ως προς την άνεσή,παρα το ύψος τους και ως π ζέστη και αδιάβροχο ποίηση και πώς από νούμερα είναι ότι φοράμε σε νορμαλ παπούτσια,σωστα;;;;
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Εγώ φοράω παντού 44 και σε δοκιμή πριν τις πάρω, αλλά και ο υπάλληλος στο μαγαζί μου είπε να πάρω 45. Είχε δίκιο. Ότι είπες παραπανω ισχύει 1 χρόνο μετά! Κοιτα αν σε παίρνει και τις πιο καινούργιες terra!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγώ φοράω παντού 44 και σε δοκιμή πριν τις πάρω, αλλά και ο υπάλληλος στο μαγαζί μου είπε να πάρω 45. Είχε δίκιο. Ότι είπες παραπανω ισχύει 1 χρόνο μετά! Κοιτα αν σε παίρνει και τις πιο καινούργιες terra!
Εγώ φοραω 44-45 ανάλογα την φόρμα του παπουτσιού.γενικα τα προτιμώ λιγο άνετα,μιας και έχω φαρδύ πέλμα.δ δυστυχώς δεν παίζει μαγαζί για δοκιμή σρην πατρα.θα μου τις φέρει γνωστός μαγαζατορας που συνεργάζεται με το μοτο μάρκετ.
Οι terra όπως τις βλέπω είναι πολύ heavy duty για μένα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Εγώ φοραω 44-45 ανάλογα την φόρμα του παπουτσιού.γενικα τα προτιμώ λιγο άνετα,μιας και έχω φαρδύ πέλμα.δ δυστυχώς δεν παίζει μαγαζί για δοκιμή σρην πατρα.θα μου τις φέρει γνωστός μαγαζατορας που συνεργάζεται με το μοτο μάρκετ.
Οι terra όπως τις βλέπω είναι πολύ heavy duty για μένα.
φορμα νερο και φορμα ποκερ...
τιμιες και αξιοπιστες...
ζεστες αδιαβροχες μετα απο δυο χειμωνες χρησης...
καθημερινα σχεδον 5-7 ωρες ...
δεν εχουν ανοιξει πουθενα και παραμενουν αδιαβροχες....
ακη σιγουρα πρεπει να τις παρεις ενα νουμερο μεγαλυτερο απο αυτο που φορας...:ok:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Εγώ φοραω 44-45 ανάλογα την φόρμα του παπουτσιού.γενικα τα προτιμώ λιγο άνετα,μιας και έχω φαρδύ πέλμα.δ δυστυχώς δεν παίζει μαγαζί για δοκιμή σρην πατρα.θα μου τις φέρει γνωστός μαγαζατορας που συνεργάζεται με το μοτο μάρκετ.
Οι terra όπως τις βλέπω είναι πολύ heavy duty για μένα.
Aκη συν ενα νουμερο.Μετα απο καποιες ωρες το αιμα κατεβαινει στα ποδια και φουσκωνουνε.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Στις falcο και στο μοντέλο που έχω και σε ένα άλλο που δοκιμασα πρόσφατα το 45 μου είναι άνετο και όπως πρέπει/θελω.
Είναι θέμα φόρμας παπουτσιού.εχω αθλητικά 44-45-46 και μου κάνουν ολα πχ.απλα είναι άλλες μάρκες.
Διάβασα στο νετ ότι οι συγκεκριμένες γενικά είναι στο μέγεθος που φοράς κανονικά παπούτσια...οπότε μάλλον για 45 βλέπω.πιστευω το 46 να είναι μεγάλο.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Τελικα τις έχει πάρει κανεις τις Terra?
Aπο λεφτα ειναι σχετικα ιδιες(195 η terra).
Ελεγα μηπως εχει γραψει κανεις χιλιομετρα με τις terra για να δω ποσο ανετες μπορει να γινουν
μετά απο αρκετη χρηση.

Απ οτι καταλαβαινω θα μαι ο πρωτος που θα το δοκιμασει.

Ωραιες οι Cape Horn.
Αλλα με 300 κιλα μηχανακι δεν τις εμπιστευομαι.
Αν και έχει αρκετούς μήνες που εξέφρασες την απορία σου και πιθανότατα έχεις ήδη αγοράσει μπότες, τις έχω εγώ τις terra και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Στην αρχή είναι αρκετά σκληρές, αλλά με την χρήση γίνονται πιο άνετες, εννοείται. Εγώ πλέον τις φοράω σχεδόν παντού, όταν πρόκειται να κάνω χιλιόμετρα. Οι προστασίες νομίζω είναι από τις καλύτερες που μπορείς να βρεις στην κατηγορία της και τα λεφτά της. Από τα μεγάλα συν η εξαιρετική προστασία καλαμιού.
Κι επειδή κάτι είπες για προστασίες και για 300 κιλά μηχανάκι, εδώ μπορείς να δεις και ....τη σόλα τους, πολύ άνετη, αντικραδασμική, με κρατήματα και όλα τα κομφόρ :D



Υ.Γ.: Πληροφοριακά, το πόδι μου δεν κατάλαβε Χριστό.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Οοοοοοοχι ρε φιλεεεε τι πες τωρα.......
πωωωωωω.....

Θενκσ για το ρηβγιου,
Ολο και σε κάποιον θα φανεί πολυτιμο,μιας και ειναι αναμεσα στις τοπ επιλογες για οποιονδηποτε θέλει να κανει dualsport.
Το μονο που με απασχολουσε ηταν το τεραστιο,σκληρο,και μαυρο toe-box.:D:UH:
Εγω ψωνισα αληθως εννοησες...
:friendship:

υγ: περαστικα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το να πεσει ενα μηχανακι στο ποδι μας, μπορει να γινει και σε σταση.
Η μποτα πρεπει να εινα παντα εκει!
Το νου μας:cool:
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Σε καφέ χρώμα τις Forma adv που τις βρίσκουμε στο Ελλάντα?Μόνο σε μαύρο τις βρίσκω.
Επίσης γνωρίζει κάποιος για τις tcx track evo?
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Εγώ τις πήρα σπό εκεί που πήρες το κιτρινόμαυρο καπέλο σου


Sent from my iPhone using Tapatalk
Moυ στέλνεις σε παρακαλώ σε πμ το μαγαζι μήπως τις έχει για να παραγγείλω,ευχαριστώ προκαταβολικά:friendship:
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Αν και έχει αρκετούς μήνες που εξέφρασες την απορία σου και πιθανότατα έχεις ήδη αγοράσει μπότες, τις έχω εγώ τις terra και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Στην αρχή είναι αρκετά σκληρές, αλλά με την χρήση γίνονται πιο άνετες, εννοείται. Εγώ πλέον τις φοράω σχεδόν παντού, όταν πρόκειται να κάνω χιλιόμετρα. Οι προστασίες νομίζω είναι από τις καλύτερες που μπορείς να βρεις στην κατηγορία της και τα λεφτά της. Από τα μεγάλα συν η εξαιρετική προστασία καλαμιού.
Κι επειδή κάτι είπες για προστασίες και για 300 κιλά μηχανάκι, εδώ μπορείς να δεις και ....τη σόλα τους, πολύ άνετη, αντικραδασμική, με κρατήματα και όλα τα κομφόρ :D



Υ.Γ.: Πληροφοριακά, το πόδι μου δεν κατάλαβε Χριστό.
Nαα....γιατι boxer!!!:D:D
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Aπο λεφτα ειναι σχετικα ιδιες(195 η terra).
Ελεγα μηπως εχει γραψει κανεις χιλιομετρα με τις terra για να δω ποσο ανετες μπορει να γινουν
μετά απο αρκετη χρηση.

Απ οτι καταλαβαινω θα μαι ο πρωτος που θα το δοκιμασει.

Ωραιες οι Cape Horn.
Αλλα με 300 κιλα μηχανακι δεν τις εμπιστευομαι.
Ποιες πήρες τελικά;;;


Αυτές που έβαλες είναι οι Adventure ,και δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα .


Oι Terra είναι αυτές (και είναι πολύ πιό ανθεκτικές και πιό προστατευτικές ,σε όλα τα επίπεδα)


Στα 200 € είναι Βest Buy (παρ'τες αβλεπεί)



ΥΓ: Υπάρχουν εδω ,στο φόρουμ ,εκτενείς αναφορές κ reviews k γνώμες κ απόψεις για τις συγκεκριμένες μπότες (και για άλλες)
Απλά είναι διάσπαρτες (δυστυχώς) γιατί συνήθως δεν προηγείται ένα search πρίν την απορία ,και ανοίγονται πολλά θέματα για το ίδιο ερώτημα ,και μετά χάνονται στον πάτο...
Εχω γράψει κι εγώ την άποψή μου σε κάποιο(α) απο αυτά.(έχω τις Forma ADVenture & τις Forma Terrain TX Enduro)
Αν έκανε τον κόπο κάποιος να τα συγχωνέυσει ,μόνο καλό θα έκανε.
Θα μπορούσες να μας πεις δυο λόγια ακόμα για τις Terra?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom