Forma Adventure boots

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ψάχνοντας έχω βρει λίγα αλλά καλα σχόλια για τις Terra,κυρίως για το θέμα των προστασιών όμως χαμηλές βαθμολογίες στο θέμα του αερισμού-διαπνοής καθώς και στο περπάτημα ,οποτε θα με ενδιέφεραν απόψεις για τα δυο τελευταία.
Η μπότα μου,dainese fulcrum, θεωρείται απο τις καλύτερες στη σχέση αδιαβροχοποίηση-διαπνοή καθώς και στο περπάτημα,αν όχι η καλύτερη ,αλλά υπολείπεται κατα τη γνώμη μου στο θέμα προστασίας και αυτός ειναι ο λόγος που ξενοκοιτάω αλλά ταυτόχρονα να μην ξεφεύγει απο θέμα τιμής πάνω απο 250€ που εκεί πας στις απλά ασυναγώνιστες ,απο κριτικές πάντα και όχι απο προσωπική εμπειρία,sidi adventure .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Nαι...κοιτα...κατ'αρχήν ,δεν τις εχω τις Τerra ,οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά στις ερωτήσεις σου.

Για τις Adventure ,που έχω ,μπορώ να σου πω ότι ενώ είναι ζεστές τον χειμώνα ,δεν με ενόχλησαν ποτέ το καλοκαίρι (βλ.διαπνοή) ,δεν πέρασε νερό ποτέ μέσα προς το παρόν (βλ.αδιαβροχοποίηση) ,κ είναι πολύ άνετες στο περπάτημα.

Αλλά ,η προστασίες τους υπολοίπονται των Terra.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Νομίζω ότι οι ανάγκες μου ειναι πιο κοντά στις ADVE,για να μην πω στις Cape Horn απλά δε μου πολυαρέσει το εξόγκωμα μπροστά στα δάχτυλα .Βέβαια οι έξτρα προστασίες των Terra νομίζω δε θα έβλαπταν κανέναν,αλλά δεν υπάρχουν αρκετά review και δεν ρισκάρω το θέμα αερισμού .Για τις adventure αντιμετώπισες κάποιο θέμα με τα κλιπ επειδή ειναι πλαστικά και κάπου διάβασα ότι σταμάτησαν να παράγονται.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
έχω εγώ τις terra και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Στην αρχή είναι αρκετά σκληρές, αλλά με την χρήση γίνονται πιο άνετες, εννοείται. Εγώ πλέον τις φοράω σχεδόν παντού, όταν πρόκειται να κάνω χιλιόμετρα. Οι προστασίες νομίζω είναι από τις καλύτερες που μπορείς να βρεις στην κατηγορία της και τα λεφτά της. Από τα μεγάλα συν η εξαιρετική προστασία καλαμιού.
.
Από θεμά αερισμού-διαπνοής στη ζέστη τι λένε ;Επίσης στο χαλαρό περπάτημα εχεις θέμα;



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Νομίζω ότι οι ανάγκες μου ειναι πιο κοντά στις ADVE,για να μην πω στις Cape Horn απλά δε μου πολυαρέσει το εξόγκωμα μπροστά στα δάχτυλα .Βέβαια οι έξτρα προστασίες των Terra νομίζω δε θα έβλαπταν κανέναν,αλλά δεν υπάρχουν αρκετά review και δεν ρισκάρω το θέμα αερισμού .Για τις adventure αντιμετώπισες κάποιο θέμα με τα κλιπ επειδή ειναι πλαστικά και κάπου διάβασα ότι σταμάτησαν να παράγονται.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν ξέρω αν σταμάτησαν να παράγονται τα κλίπς ,αλλά φαίνονται πολύ ποιοτικά κ ανοιγοκλείνουν πολύ εύκολα.
Σε αντίθεση με τα αντίστοιχα των Sidi που είχα ,τα οποία ήθελαν "τρόπο" για να κουμπώσουν ,κ είχαν σπάσει 4 (2 σε κάθε μπότα)
Αν είσαι κυρίως άσφαλτο με πιθανότητα βατού χώματος ,πάρε τις Αdv.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Δεν ξέρω αν σταμάτησαν να παράγονται τα κλίπς
Συγνώμη δεν το έγραψα σωστά,εννοούσα αν σταμάτησαν να παράγονται οι μπότες

Αν είσαι κυρίως άσφαλτο με πιθανότητα βατού χώματος ,πάρε τις Αdv.
Ειμαι ακριβώς όπως το είπες.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τις αγορασα πριν 2 μηνες δεν τις εχω βαλει να σου πω την αληθεια εξω θα σου πω απλα την αισθηση οταν τις φορεσα στο μαγαζι η αισθηση που σου δινουν ειναι σαν μια ορειβατικη μποτα πολυ ανετη φοβερα δεσιματα δεν εχει ΠΡΟΣΤΑΣΙΕΣ για μποτα μηχανης.. οτι ξερω απο αδιαβροχοποιηση ειναι απο διαφορα reviews και φαινεται να ειναι αδιαβροχη μιας καιβτην εβαζαν σε κουβα με νερο γιαμιση ωρα και δεν περνουσε τιποτα... απο την αλλη οι Terain οταν την εβαλα στο μαγαζι σε προδιαθετει για σε εντουρισια μποτα που την κανει αυτοματος ακαταλληλη για ταξιδι. Και με γνωμονα οτι εχω χωματινες πηρα τις adventure.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Συγνώμη δεν το έγραψα σωστά,εννοούσα αν σταμάτησαν να παράγονται οι μπότες


Ειμαι ακριβώς όπως το είπες.



Sent from my iPhone using Tapatalk
νικολα...
προτιμησε τις adve.....
εαν τις προλαβεις πριν βγει ο φλεβαρης ,τις τσιμπας με 185e περιπου , απο 220 απο το motomarket....
κανε και ενα τηλ. στο φιλο συμφορουμιτη θανο στο tripper.gr....
νεος στο χωρο , ας τον βοηθησουμε λιγακι...





προς θεου , δεν διαφημιζω κανεναν !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: n.l

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Παιδιά από θέμα αναπνοής το καλοκαίρι στην Ελλάδα των 35+ βαθμών πώς είναι αυτές οι μπότες?
Κοιτάω να πάρω το πρώτο μου ζευγάρι τώρα την άνοιξη και σκέφτομαι για μπότες όπως οι Forma Cape Horn, Forma Adventure (σε καφέ :woot: ) και τις νέες που έβγαλε, τις Forma Adv-Tourer. Και τις Falco Mixto 2 Adv, επίσης σε καφέ χρώμα.

Η χρήση που θα κάνω είναι σε εκδρομές τα ΣΚ και σε ενδεχόμενες εκδρομές για camping, κλπ. 90% δρόμος, κι ένα 10% αν τυχόν βρεθει κάποιος πολύ βατός χωματόδρομος για καμία καλή παραλία.
Αλλά έχω στην άκρη του μυαλού μου για του χρόνου άλλη μηχανή με λίγο πιο adv/off-road κατεύθυνση και δεν θα ήθελα να αλλάζω και μπότες πχ. Κάτι δλδ να με καλύψει και για αυτήν την περίπτωση.

Σίγουρα θα πρέπει να τις δοκιμάσω να δω ποια κάθεται καλύτερα και στο πόδι μου, αλλά με προβληματίζει κυρίως το θέμα ζέστη. Αδιάβροχες κλπ απ' ότι καταλαβαίνω και διαβάζω είναι όλες.
 
Reactions: n.l

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Από θεμά αερισμού-διαπνοής στη ζέστη τι λένε ;Επίσης στο χαλαρό περπάτημα εχεις θέμα;



Sent from my iPhone using Tapatalk
Φίλε μου, όσον αφορά τα θέματα που με ρωτάς, τη διαπνοή και το περπάτημα, μπορώ να σου πω την προσωπική μου εκτίμηση, αλλά δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης γιατί ουσιαστικά είναι οι πρώτες μου πραγματικά στιβαρές μπότες μηχανής. Για προστασία δεν το συζητάμε, τα έχεις διαβάσει. Όσον αφορά το περπάτημα, στην αρχή ένιωθα σαν τον robocop αλλά μαλάκωσαν σχετικά γρήγορα και τις έχω συνηθίσει. Περπατάω αρκετά άνετα πλέον, αλλά πάντα τηρουμένων των αναλογιών, έτσι? Σίγουρα δεν είναι sidi adventure (που μάλλον όλοι συμφωνούν ότι είναι οι πιο άνετες της κατηγορίας), αλλά απ' την άλλη κοστίζουν και αρκετά πιο φθηνά! Στο θέμα της διαπνοής τώρα, το μόνο που έχω να πω είναι ότι εμένα προσωπικά δεν με προβλημάτισαν ιδιαίτερα, αλλά επαναλαμβάνω και πάλι ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης γιατί δεν έχω φορέσει για πολλή ώρα άλλες μπότες αυτής ή κάποιας παρεμφερούς κατηγορίας.
 
Reactions: n.l

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δεν ανοίγω νέο θέμα μιας και είναι παραπλήσιο ζευγάρι με σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά.
Forma terra .
Για πείτε οι κάτοχοι,
Α) Είναι άνετες στο περπάτημα;
Β) απο στιβαρότητα/κατασκευή/αντοχή τι λένε; είστε ευχαριστημένοι;
Γ) στα ίδια χρήματα θα προτιμουσατε κατι άλλο ;;




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δεν ανοίγω νέο θέμα μιας και είναι παραπλήσιο ζευγάρι με σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά.
Forma terra .
Για πείτε οι κάτοχοι,
Α) Είναι άνετες στο περπάτημα;
Β) απο στιβαρότητα/κατασκευή/αντοχή τι λένε; είστε ευχαριστημένοι;
Γ) στα ίδια χρήματα θα προτιμουσατε κατι άλλο ;;




Sent from my iPhone using Tapatalk
παρτες χθες...
τιμιοτατες μποτες....
ανετες και ανθεκτικες....
προκειται να παραγγειλω απο σεπτεμβρη ξανα τις ιδιες....
γυρω στα 180 ε παιζουν σε προσφορα...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
παρτες χθες...
τιμιοτατες μποτες....
ανετες και ανθεκτικες....
προκειται να παραγγειλω απο σεπτεμβρη ξανα τις ιδιες....
γυρω στα 180 ε παιζουν σε προσφορα...
ΠΟΥ βρε ΓλυκοΓιώργη ;
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ΠΟΥ βρε ΓλυκοΓιώργη ;
220 περιπου εχουν αρχικη....
τουλαχιστον σε 2 μαγαζια ,αυτη την τιμη μου εκαναν....
ειμαι και ομορφοπαιδο ξερεις...:p
 
Top Bottom