Forma Adventure boots

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ανάμεσα στις Forma Adventure και στις Dainese Fulcrum c2 ποιές θα παίρνατε?
νικολα επειδη κανεις και χωματινοτουριστικες βολτες θα ελεγα για Forma Adventure ...
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Τις terra σκεφτόμουν και εγώ σαν αναβάθμιση από τις cape horn αλλά λέω να την κάνω την αμαρτία και να φτάσω τα 270 και να πάρω τις sidi από τους γερμανούς (fc-moto). Δεν ξέρω, ευτυχώς έχω χρόνο μπροστά μου μέχρι να αποφασίσω.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Τις terra σκεφτόμουν και εγώ σαν αναβάθμιση από τις cape horn αλλά λέω να την κάνω την αμαρτία και να φτάσω τα 270 και να πάρω τις sidi από τους γερμανούς (fc-moto). Δεν ξέρω, ευτυχώς έχω χρόνο μπροστά μου μέχρι να αποφασίσω.
Side adventure????
Σαφώς "οι" καλύτερες στην κατηγορία τους αλλά δεν μπορώ να βγω εκεί... αν μπορείς εσυ χτυπά τες ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Τις terra σκεφτόμουν και εγώ σαν αναβάθμιση από τις cape horn αλλά λέω να την κάνω την αμαρτία και να φτάσω τα 270 και να πάρω τις sidi από τους γερμανούς (fc-moto). Δεν ξέρω, ευτυχώς έχω χρόνο μπροστά μου μέχρι να αποφασίσω.
Εάν πας σε αδιάβροχη ,παίζουν και αυτές σε πιο οικονομικές από τις sidi:

https://www.fc-moto.de/en/Alpinestars-Corozal-Adventure-Waterproof

Οι sidi πάντως είναι κορυφή αν εννοείς αυτές :
https://www.fc-moto.de/en/Sidi-Adventure-Gore-Tex-Boot?gclid=Cj0KCQjwktHLBRDsARIsAFBSb6z3NwXpDIYztkIH2CiyEFHXpjuY7KO010CMYl72lpXsDBLMsxzYWOIaAg05EALw_wcB


Επίσης παίζουν και αυτές που μου έχουν γυαλίσει :
https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-Toucan-Gore-Tex-2014/SubProducts/Alpinestars-Toucan-Gore-Tex-2014-0003

Αλλά νο μάνι ... νο χάνι :rolleyes:
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Οι alpinestars πολύ καλές αλλά +50ευρώ, που ήδη έχω ξεφύγει. Τις sidi adventure εννοώ ναι. Μου βγάζει 5% έκπτωση και κατά καιρούς δίνει και κανένα 10-15%. Θέλω goretex μπότα, με άρθρωση και λέω να τις χτυπήσω και να μην σκεφτώ τα +60. Δεν έχω αμφιβολία ότι είναι καλές τα φράγκα σκέφτομαι αλλά μου φαίνεται είναι αναπόφευκτο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Οι alpinestars πολύ καλές αλλά +50ευρώ, που ήδη έχω ξεφύγει. Τις sidi adventure εννοώ ναι. Μου βγάζει 5% έκπτωση και κατά καιρούς δίνει και κανένα 10-15%. Θέλω goretex μπότα, με άρθρωση και λέω να τις χτυπήσω και να μην σκεφτώ τα +60. Δεν έχω αμφιβολία ότι είναι καλές τα φράγκα σκέφτομαι αλλά μου φαίνεται είναι αναπόφευκτο...
Αναπόφευκτο ειναι Δημητρη!Εχε στα υποψιν βέβαια ότι είναι και δύσκολες στο περπάτημα.....τις έχει φιλος που ταξιδεύει παντός καιρού και είναι υπέρ ευχαριστημένος
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
είχα τις Dainese Fulcrum για μια 5ετία. Πολύ καλές για αυτό που προσφέρουν: πραγματικά αδιάβροχες και άνετες στο περπάτημα (χωρίς προστασία).
ΜΕΧΡΙ που αγόρασα πριν 1.5 χρόνο τις Alpinestars Toucan.
εκεί αναθεώρησα... Συγκριτικά θα παρομοίαζα τις Dainese Fulcrum με σαγιονάρες και τις Alpinestars Toucan με στιβαρό παπούτσι.

αν κάποιος ενδιαφέρεται για αδιάβροχες με καλή διαπνοή και χωρίς ίχνος προστασίας να πάρει τις Fulcrum.
αν ενδιαφέρεται για αδιάβροχες με καλή διαπνοή και πολύ καλή προστασία να πάρει τις Toucan ή κ τις Sidi adventure.

εμένα οι Toucan μου βγήκαν με εκπωτικό κουπόνι στα 300 ευρώ από louis.de
είναι δύσκολες στο περπάτημα αν και συνηθίζεται εύκολα. Επίσης τρίζουν σε κάθε βήμα, οπότε γίνεται αισθητή η "robocop" παρουσία σου :)
πλέον δεν μπορώ να ξαναγυρίσω σε τόσο απλή μπότα όπως η Fulcrum. Νιώθω ευάλωτος.

τώρα στο οικονομικό κομμάτι αυτή είναι η άποψή μου:
οι Fulcrum μου είχαν στοιχίσει 200 ευρώ το 2011 αλλά μετά από μια 5ετία οι σόλες έχουν φθαρεί αρκετά εώς πολύ και η αριστερή μπότα παίρνει νερά από τη σόλα και στο πάνω σημείο που γίνονται οι αλλαγές ταχυτήτων - εκεί έχει φθαρεί πάρα πολύ. Εγώ τις φοράω 5 με 6 μήνες τον χρόνο οπότε θεωρώ ότι η φθορά έρχεται πιο γρήγορα με χρήση όλο τον χρόνο.
ενώ οι Alpinestars Toucan είναι στη 2η σαιζόν τώρα και δεν έχουν ίχνος φθοράς. Πιστεύω θα βγάλουν άνετα μια 10ετία.

Οπότε θέλω να καταλήξω ότι ακριβότερες μπότες τύπου Toucan και Sidi adventure ίσως είναι καλύτερη επένδυση σε βάθος χρόνου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Οι Sidi Adventure είναι απλά κορυφαίες. Τις έχω 3 χρόνια τώρα. Άνετες λόγω άρθρωσης, στοιβαρές και αδιάβροχες. Το νερό που μου έβαλαν στο Παναχαϊκό ήταν γιατί πότισε το παντελόνι με αποτέλεσμα να βραχεί το ισοθερμικό και να βρω 1 ποτήρι νερό μέσα. :D
Τώρα τελευταία άρχισαν να τρίζουν όμως. Καμιά λύση;

Σεντ φρομ Ténéré φον
 

chaosm

Μέλος
Πάμε λίγο να μην ανοίγω κ εγώ άλλο θέμα. Θέλω να παραγγείλω στη γυναίκα μπότες Turing. Το μέγεθος πάει σύμφωνα με του παπουτσιού;
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι Sidi Adventure είναι απλά κορυφαίες. Τις έχω 3 χρόνια τώρα. Άνετες λόγω άρθρωσης, στοιβαρές και αδιάβροχες. Το νερό που μου έβαλαν στο Παναχαϊκό ήταν γιατί πότισε το παντελόνι με αποτέλεσμα να βραχεί το ισοθερμικό και να βρω 1 ποτήρι νερό μέσα. :D
Τώρα τελευταία άρχισαν να τρίζουν όμως. Καμιά λύση;

Σεντ φρομ Ténéré φον
Τρίζουν.....γιατι άρχισαν να τρίζουν και τα δικά σου κοκκαλα :p
Μην δίνεις σημασία :D
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Για τις Fulcrum με κάλυψε o Srider,απλά εμένα ειναι σαν καινούριες ακόμα ,όποτε εκει έχει να κανει με το πόσο σκληρή χρήση τις κανει ο καθένας .Πάντως για κάποιον που θελει μια ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ μπότα ,ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ,ΔΙΑΠΝΕΟΥΣΑ,και εκει που θα κατέβει να νομίζει ότι φορα αθλητικό στο περπάτημα ,χειμώνα-καλοκαίρι ,νομίζω δεν υπάρχει κάποια να ανταγωνιστεί τις Dainese Fulcrum.
Τώρα ,αν κάποιος έχει πιο χωμάτινες ανησυχίες ,εκει αλλάζουν τα πράγματα και πρεπει να κοιτάξει κάτι άλλο.
Εγώ δοκίμασα και τις forma advenure boots,που ειναι και το θέμα μας,και τις Terra.
Και οι δυο φτάνουν μεχρι λίγο κατω απο το γόνατο ,ειναι ψηλές δηλαδή ,και οι δυο περπατιουνται το ίδιο,με πιο μαλακό πάτημα οι πρώτες ,σαν αθλητικού ,αλλα οκ και με τις δυο δεν θα χεις θέμα. Και οι δυο αδιάβροχες με την ίδια μεμβράνη της εταιρείας .
Οι διάφορες τώρα :
Το άλλαγμα των ταχυτήτων προς τα πάνω θα γίνει κατευθείαν στις πρώτες ενώ στις άλλες αφού "σπάσουν".
Γενικα τις πρώτες τις φοράς και ειναι σαν να τις φορούσες πάντα.Οι Τerra θέλουν περίοδο σπασίματος.
Οι δεύτερες ειναι σαφώς πιο άκαμπτες απο πάνω μεχρι κατω,όχι απαγορευτικές το τονίζω ,ενώ οι πρώτες αν και νιώθεις προστασία ειναι παντού πιο μαλακό το δέρμα τους.Στο καλάμι οι πρώτες έχουν μια στρώση πλαστικού επιθέματος ενώ οι δεύτερες ενα ολόκληρο πλαστικό επίθεμα ,τα κλιπς στις πρώτες πλαστικά ,στις άλλες μεταλλικά ,η σόλα στις πρώτες πιο μαλακή και οβάλ στις δεύτερες πιο σκληρή κ πλακέ .Οι πρώτες ειναι οι best seller της εταιρείας παγκοσμίως και θεωρούνται τόσο πετυχημενες που δεν έχουν πειράξει τιποτα πάνω τους ακόμα και το logo της εταιρειας ενώ έχει αλλάξει σε αυτές ειναι το ίδιο εκείνο με το οποίο πρωτοβγήκαν .
Συμπερασματικά και δυο ειναι εξίσου καλές ,η οικονομική διαφορά ελάχιστη ,με τις δεύτερες στο 20αρικο πιο ακριβές ,το μόνο που αλλάζει ειναι η ανησυχία για το χώμα .Σαν πιο all round που λένε θα λεγα τις πρώτες ,σαν πιο safe στους πιο ανήσυχους οι δεύτερες .
Πανω απο αυτές πας στα +60€ σε αυτές που λεν τα παιδιά που εκει αλλάζει και η μεμβράνη αδιαβροχοποιησης σε goretex,μπαίνει άρθρωση κ λοιπές αναβαθμίσεις .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πάμε λίγο να μην ανοίγω κ εγώ άλλο θέμα. Θέλω να παραγγείλω στη γυναίκα μπότες Turing. Το μέγεθος πάει σύμφωνα με του παπουτσιού;
Να ψάχνεις σε κάθε μπότα τα ιαπωνικά νούμερα. Είναι όσο το μήκος του πέλματος του ενδιαφερομενου.
 

chaosm

Μέλος
Να ψάχνεις σε κάθε μπότα τα ιαπωνικά νούμερα. Είναι όσο το μήκος του πέλματος του ενδιαφερομενου.
Δε το ήξερα. Σε ευχαριστώ. Και εκεί να βάλει ακριβώς όσο είναι το πόδι ή και λίγο παραπάνω;
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Οι Sidi Adventure είναι απλά κορυφαίες. Τις έχω 3 χρόνια τώρα. Άνετες λόγω άρθρωσης, στοιβαρές και αδιάβροχες. Το νερό που μου έβαλαν στο Παναχαϊκό ήταν γιατί πότισε το παντελόνι με αποτέλεσμα να βραχεί το ισοθερμικό και να βρω 1 ποτήρι νερό μέσα. :D
Τώρα τελευταία άρχισαν να τρίζουν όμως. Καμιά λύση;

Σεντ φρομ Ténéré φον
Wd40


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Λέω να ξυπνήσω λίγο το θέμα μιας και ήρθε η ώρα να πάρω μία σωστή μπότα.


Εδω και χρόνια έβαλα στο μάτι το Dainese Fulcrum c2 γιατί τις θέλω ποιο πολύ για την άνεση τους κατά το περπάτημα μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης τους θα είναι τουριστικό και θα περιλαμβάνει περπάτημα. Όμως εδω μέσα μου μπήκαν ιδέες για λίγο χωματάκι και βάζουμε και αυτόν τον παράγοντα στην εξίσωση, οπότε αφήνουμε τις Dainese και μετά από αρκετό διάβασμα λέω να πάω προς τις forma advenure. Τι λέτε, έχετε να προτείνετε κάτι ακόμα να δώ? Το απαραίτητο για οποιαδήποτε μπότα θέλω να είναι όσο γίνετε πιο ανθεκτική στην αδιαβροχοποίηση, βαρέθηκα τόσα χρόνια να στεγνώνω τις μπότες μου. Το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 200 ευρώ μην το ξεχνάμε και αυτό.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Λέω να ξυπνήσω λίγο το θέμα μιας και ήρθε η ώρα να πάρω μία σωστή μπότα.


Εδω και χρόνια έβαλα στο μάτι το Dainese Fulcrum c2 γιατί τις θέλω ποιο πολύ για την άνεση τους κατά το περπάτημα μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης τους θα είναι τουριστικό και θα περιλαμβάνει περπάτημα. Όμως εδω μέσα μου μπήκαν ιδέες για λίγο χωματάκι και βάζουμε και αυτόν τον παράγοντα στην εξίσωση, οπότε αφήνουμε τις Dainese και μετά από αρκετό διάβασμα λέω να πάω προς τις forma advenure. Τι λέτε, έχετε να προτείνετε κάτι ακόμα να δώ? Το απαραίτητο για οποιαδήποτε μπότα θέλω να είναι όσο γίνετε πιο ανθεκτική στην αδιαβροχοποίηση, βαρέθηκα τόσα χρόνια να στεγνώνω τις μπότες μου. Το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 200 ευρώ μην το ξεχνάμε και αυτό.
Σε αυτά τα λεφτά, έφυγες στο moto market για τις adventure ή τις terra. Δοκίμασέ τες και όποια σου κάτσει καλύτερα.
Όταν πας πες μου και εμένα να έρθω να δω κάτι που θέλω:p
 
Top Bottom