Forma Adventure boots

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τις είδα χτες στο motomarket και είναι πολύ όμορφες. Λίγο σκληρές φάνηκαν, αλλά ωραία κατασκευή, πιο "στιβαρή" από τις Sidi Adventure, λογικό βέβαια γιατί είναι πιο hardcore προσανατολισμού. Αυτές που είχε στον όροφο νομίζω έγραφαν 250 όμως, στο ισόγειο δεν θυμάμαι.

Oi fulcrum είναι απλά μαγικές μπότες, τις πήρα πριν ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια, νομίζω οκτώ. Αδιάβροχες ήταν τα πρώτα έξι, πλέον έλιωσαν οι σόλες και τρύπησαν, αλλά δεν θέλω να τις πετάξω, θα δω αν μπαίνει άλλη σόλα. Πιο άνετη μπότα για κάθε μέρα όλη μέρα δεν θα βρεις. Το μόνο κακό είναι ότι δεν είναι για πολύ κρύο, το λεπτό δέρμα που τις κάνει άνετες σαν μοκασίνι τις κάνει και όχι τόσο ζεστές. Δοκιμασμένες και σε πεσίματα (ναι πάνω από ένα δυστυχώς).
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Τις είδα χτες στο motomarket και είναι πολύ όμορφες. Λίγο σκληρές φάνηκαν, αλλά ωραία κατασκευή, πιο "στιβαρή" από τις Sidi Adventure, λογικό βέβαια γιατί είναι πιο hardcore προσανατολισμού. Αυτές που είχε στον όροφο νομίζω έγραφαν 250 όμως, στο ισόγειο δεν θυμάμαι.

Oi fulcrum είναι απλά μαγικές μπότες, τις πήρα πριν ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια, νομίζω οκτώ. Αδιάβροχες ήταν τα πρώτα έξι, πλέον έλιωσαν οι σόλες και τρύπησαν, αλλά δεν θέλω να τις πετάξω, θα δω αν μπαίνει άλλη σόλα. Πιο άνετη μπότα για κάθε μέρα όλη μέρα δεν θα βρεις. Το μόνο κακό είναι ότι δεν είναι για πολύ κρύο, το λεπτό δέρμα που τις κάνει άνετες σαν μοκασίνι τις κάνει και όχι τόσο ζεστές. Δοκιμασμένες και σε πεσίματα (ναι πάνω από ένα δυστυχώς).
Κάποιο λάθος κάνεις για τις sidi adventure. Δεν θεωρούνται τυχαία από τις καλύτερες 2-3 μπότες. Οι forma adventure είναι σαφώς υποδεέστερες (δεν έχουν άρθρωση, δεν είναι goretex κα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή θεωρούνται "από τις καλύτερες" αγόρασα τις Sidi φέτος. Οι Sidi είναι μιά καλή μείξη μπότας τουρισμού στο άνω μισό με εντουρομπότα στο κάτω μισό.
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Κάποιο λάθος κανείς για τις sidi adventure. Δεν θεωρούνται τυχαία από τις καλύτερες 2-3 μπότες. Οι forma adventure είναι σαφώς υποδεέστερες (δεν έχουν άρθρωση, δεν είναι goretex κα).
Επειδή έχω και τις terra (οχι τις adventure) και τις sidi, έχω να πω μόνο καλά λόγια για αμφότερες, αλλά οι sidi είναι ένα level πάνω σε όλα. Οι Forma ΔΕΝ είναι πιο στιβαρές, απλά φαίνονται πιο μονοκόμματες κ ίσως αυτό να ξεγελάει.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λέω να ξυπνήσω λίγο το θέμα μιας και ήρθε η ώρα να πάρω μία σωστή μπότα.


Εδω και χρόνια έβαλα στο μάτι το Dainese Fulcrum c2 γιατί τις θέλω ποιο πολύ για την άνεση τους κατά το περπάτημα μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης τους θα είναι τουριστικό και θα περιλαμβάνει περπάτημα. Όμως εδω μέσα μου μπήκαν ιδέες για λίγο χωματάκι και βάζουμε και αυτόν τον παράγοντα στην εξίσωση, οπότε αφήνουμε τις Dainese και μετά από αρκετό διάβασμα λέω να πάω προς τις forma advenure. Τι λέτε, έχετε να προτείνετε κάτι ακόμα να δώ? Το απαραίτητο για οποιαδήποτε μπότα θέλω να είναι όσο γίνετε πιο ανθεκτική στην αδιαβροχοποίηση, βαρέθηκα τόσα χρόνια να στεγνώνω τις μπότες μου. Το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 200 ευρώ μην το ξεχνάμε και αυτό.
Έχω τις Forma Terra, τις χρησιμοποιώ μόνο για τις χωμάτινες βόλτες, είναι αδιάβροχες και όταν λέω αδιαβροχες δεν εννοώ να περπατήσεις μέσα στο ποτάμι, εννοώ να φάνε βροχή για αρκετή ώρα, να διασχίσεις με τη μηχανή ρεματιές, μεγάλες λασπολακουβες κτλ. και να μη βάλουν νερό μέσα.
Τις πήρα 200 ευρώ, τις έχω 1μιση χρόνο και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.
Επίσης είναι αρκετά άνετες, σε σημείο να τις φοράς όλη μέρα στο βουνό, να περπατάς, να σπρώχνεις, να βοηθάς, να κάθεσαι στα γόνατα για διάφορες αβαρίες που μπορεί να προκύψουν, μην πάει το μυαλό σου στο πονηρό, να αλλάξεις σαμπρέλα εννοώ , και γενικά είναι μια καλή μπότα.

Θα σου έλεγα και για τις προστασίες, αλλά δεν έχω φορέσει άλλη μπότα για να συγκρίνω.

Ακούγονται πολύ καλά λόγια για τις Sidi Adventure, γενικά ότι είναι η καλύτερη επιλογή για την adventure οδήγηση, αλλά νομίζω ότι ξεφεύγουν λίγο σε τιμή.

Μιλάμε πάντα για χαλαρή οδήγηση σε δασικούς χωματόδρομους, σαν και τις βόλτες που κάνουμε κατά καιρούς εδώ.

Αν αργότερα ασχοληθείς και με πιο δύσκολα τεραιν, τότε οι παραπάνω μπότες είναι άκρως Ακαταλληλες.

Πάντως μη λυπηθείς τα οποία χρήματα διαθέσεις, γιατί η οδήγηση στο χώμα καραδοκεί πολλούς κινδύνους και η πτώση είναι σχεδόν σίγουρη, μιλώντας πάντα για κάποιον σχετ. άπειρο με βαρύ μηχανάκι.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ansakellariou

Μέλος
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Ktm990
Καλημερα,
μιας και γω ειμαι αναμεσα στη Forma Terra ή Adventure, οσον αφορα τα μεγεθος σε σχεση πχ με τα αθλητικα μας, τι επιλεγουμε?
το ιδιο ή ενα νουμερο πανω
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καλημερα,
μιας και γω ειμαι αναμεσα στη Forma Terra ή Adventure, οσον αφορα τα μεγεθος σε σχεση πχ με τα αθλητικα μας, τι επιλεγουμε?
το ιδιο ή ενα νουμερο πανω
ενα νουμερο πανω
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλημερα,
μιας και γω ειμαι αναμεσα στη Forma Terra ή Adventure, οσον αφορα τα μεγεθος σε σχεση πχ με τα αθλητικα μας, τι επιλεγουμε?
το ιδιο ή ενα νουμερο πανω
Γενικά θα πρότεινα πως το καλύτερο είναι να τις δοκιμάσεις πριν τις φορέσεις. Είναι κάτι που μας προβληματίζει όταν κάνουμε ηλεκτρονικές αγορές. Σημειώνω όμως κάτι που έχω διαπιστώσει ουκ ολίγες φορές, τα φυσικά Ελληνικά καταστήματα όταν πηγαίνεις από κοντά κάνουν κάποιες εκπτώσεις και οι τιμές έρχονται πολύ κοντά με αυτές των καταστημάτων εξωτερικού, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι και καλύτερες.

Κάθε εταιρεία έχει διαφορετική φόρμα αλλά ακόμη και μεταξύ ίδιων εταιρειών υπάρχουν διαφορές από μπότα σε μπότα, π.χ. εγώ στις SIDI Crossfire 3 είμαι ένα νούμερο πάνω σε σχέση με τις Forma Terrain TX Enduro, ενώ αν φορέσω SIDI Crossfire 3 SRS (με την αφιαρούμενη σόλα) είμαι ακόμη παραπάνω ένα νούμερο γιατί έχουν πιο στενή γραμμ΄από τις κλασικές Crossfire.

Επομένως... καλύτερα δοκίμασε!
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Εγω αγόρασα απο το motoin τις δικές μου forma terra πριν κανένα 3 μηνό γιατί κανείς στην Θεσσαλονίκη δεν είχε το νούμερο μου στα 188 ευρώ νομίζω με κουπόνι. Νούμερο αφού δοκίμασα το 46 σε κατάστημα το οποίο ήταν στενό παρήγγειλα το 47 το οποίο φοράω και στα αθλητικά. Δοκίμασε πριν παραγγείλεις για να είσαι σίγουρος.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχω τις Forma Adventure απο τοτε που δεν ειχε γινει τοσο δημοφιλες το αθλημα και λεγονταν Forma ATV. Τις αγορασα το 2012, ακομη ειναι ανετες σε πολυωρα ταξιδια, ακομη δεν εχουν σπασει μανταλα, ακομη δεν βαζουν νερο σε λιμναζοντα/ρυακια.

Nuff said. :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σχετικά με το νούμερο έχε στο νου σου ότι αν έχεις σκοπό να παίρνεις μέρος σε χωμάτινες βόλτες, το πόδι πρηζεται ελαφρώς από την πολύωρη ορθια οδήγηση, ειδικά αν τα μαρσπιε σου δεν είναι φαρδιά.
Εγώ φοράω 43 και πήρα 44.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GGS

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda CRF 1000L-Africa Twin
εχω τις forma Capehorn μποτες απο το 2011 και τα forma cooper μποτακια απο το 2012..


....δεν υπάρχει περιπτωση να πάρω αλλη μαρκα παπούτσια μοτοσυκλέτας..
γιατι δεν τα βλέπω να πεθαινουν ποτε ...τα μποτακια τα φοραω καθημερινα απο σεπτεμβρη μεχρι μαιο με πολυ περπάτημα και ταλαιπωρία και τις μποτες σε καθε βολτα ή ταξιδι με βροχες ,κρυο, χωμα , περπατημα κλπ.
δεν τα συντηρω καθολου , μονο κανα πλυσιμο

δεν εχουν παθει τιποτα...ουτε γαζι δεν εχει ξεφτυσει
 

ansakellariou

Μέλος
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Ktm990
Τελικως αφου δοκιμασα τις terra και τις adventure, κατεληξα στις terra καθως με κερδισε η εξτρα στιβαροτητα εναντι των adventure αλλα και η πιο macho οψη.
Το νουμερο των ειναι ιδιο με των αθλητικων , ενω οι adventure ηταν ενα κλικ πιο σφιχτες. Aπο κει και περα, με 3 βολτες που εκανα τις terra ακομα δεν εχουν χαλαρωσει
αλλα ευελπισθω να μαλακωσουν συντομα.
 

nickpyrgos

On The Road
Περιοχή
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Όνομα
NIKOS
Μοτό
BMW GS 1200 triple black 2016
ΥΑΜΑΗΑ T7
καλησπερα παληκαρια !! αγορασα τις FORMA TERRA σημερα στα 199 ευρω. τις δοκιμασα και ειναι τελοιες, αλλα στην αθροση οταν ειναι να αλλαξεις ταχυτητες , ειναι πολυ σκληρες. υπαρχει κανα ΠΡΟΙΟΝ καλο για να τις περασω να μαλακωσουν.????
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλυτερα να ρυθμισεις τον λεβιε σε μια μεση κατασταση ωστε να βολευει και καθιστος και ορθιος, και να συνηθισεις επισης να ανεβοκατεβαζεις ολοκληρο το ποδι για τις αλλαγες, οχι μονο να λυγιζεις το πελμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
καλησπερα παληκαρια !! αγορασα τις FORMA TERRA σημερα στα 199 ευρω. τις δοκιμασα και ειναι τελοιες, αλλα στην αθροση οταν ειναι να αλλαξεις ταχυτητες , ειναι πολυ σκληρες. υπαρχει κανα ΠΡΟΙΟΝ καλο για να τις περασω να μαλακωσουν.????
Θα τις συνηθίσεις και με την χρήση μαλακωνουν
Έκανες πολύ καλή αγορά.
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Τόσο καιρό μετά τι θα είχατε να πείτε για forma vs sidi γιατί ξέθαψα τις παλιές μου μπότες και διαλύθηκαν τα μισά πλαστικά τους στα χέρια μου.AXO RC3 αν θυμάμαι καλά και γύρω στα 20 :happy: χρονών!!!Γεια πείτε
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω τις Forma Cape Horn αρκετά χρόνια και δεν τις λυπάμαι κιόλας.
Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει και ψιλοβαζουν νερό σε συνεχόμενη βροχή παρόλο που τις έχω περάσει με λίπος εξωτερικά... :thumbsdown:
Θα τις ξαναπαιρνα...
 
Top Bottom