Forma Adventure boots

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Forma Adventure boots

Για πείτε καμιά γνώμη βρε παιδιά, τις έχει δοκιμάσει κανείς ?
το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για αγορά (Σε καφέ χρώμα).

Τις φοράω κ εγώ και η γυναίκα μου. Απόλυτα ευχαριστημένος. Τις προτιμώ σε μαύρο αλλά και καφέ ωραίες φαίνονται . Μαλακές, άνετες, προστασία φουλ και αν θες πας και ένα τροχάδην .Τις φέρνει η Μακαν. Αλλά ρίξε μια μάτια και στα πιο καινούρια μοντέλα τηs Forma.
 
Τελευταία επεξεργασία:

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
εχει αρχισει να εχει πολυ ενδιαφερον το thread !!!!:yew:

αντε και ψαχνομαι ....οι fox που ειχα εδω και 7 χρονια ...ειπαν αντε γεια στην σολα ....
+1200.....:yew:είμαι στην ίδια φάση......στο τροφι είπαν οι sidi μου την τελευταία λέξη...:(

Λέω για τις sidi adventure.....μΕ αρέσει που ειναι goreTex....Και θέλω να πιστεύω οτι τα περίπου 100€ επιπλέον...τα κερδίζεις στην χρήση...
Η δίκη μου ερώτηση : ειναι μια μπότα που μπορεί να παίξει διπλό ρόλο..δλδ και το τουριστικό αλλα και το χωμάτινο...όσο χωμάτινο λέγεται αυτό που κάνουμε με τα μάρμαρα που έχουμε....:D:D
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
+1200.....:yew:είμαι στην ίδια φάση......στο τροφι είπαν οι sidi μου την τελευταία λέξη...:(

Λέω για τις sidi adventure.....μΕ αρέσει που ειναι goreTex....Και θέλω να πιστεύω οτι τα περίπου 100€ επιπλέον...τα κερδίζεις στην χρήση...
Η δίκη μου ερώτηση : ειναι μια μπότα που μπορεί να παίξει διπλό ρόλο..δλδ και το τουριστικό αλλα και το χωμάτινο...όσο χωμάτινο λέγεται αυτό που κάνουμε με τα μάρμαρα που έχουμε....:D:D

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία πέραν από μία Forma απλή...μία Dainese απλή τουριστική και μετά κατέληξα στις SIDI Adventure..Εξίζουν τα χρήματα τους στο 100%...Στο τρόφυ στην πέτρα που περάσαμε περπατούσα υπέρανετα και δεν παίζονται σε αδιαβροχοποίηση αλλά και σε αερισμό...

Θεωρώ ότι η προστασία τους είναι άριστη στο θέμα αστραγάλου, ένα μείον ίσως να έπρεπε να είναι λίγο ψηλότερες στην περιοχή τις καλαμίδας μιας κ εκεί την άκουσα στο τρόφυ αφού χτύπισα στο boxer ανάμεσα μπότα και προστασία παντελονιού...με ξεχωριστές προστασίες για το γόνατο που είναι αρκετά μακρύτερες από αυτές τον απλόν παντελονιών ή με προστασία τύπου Rallye μιας και όλοι λένε τα καλύτερα πιστεύων δεν θα είχα θέμα!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Να προσθέσω ότι τα αμερικανάκια προτειμούν αρκετά και την Sidi Discovery


Αλλά δεν έχω σπαστό αστράγαλο, κάτι που ίσως δημιουργίσει θέμα στο περπάτιμα!!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Να προσθέσω ότι τα αμερικανάκια προτειμούν αρκετά και την Sidi Discovery


Αλλά δεν έχω σπαστό αστράγαλο, κάτι που ίσως δημιουργίσει θέμα στο περπάτιμα!!!
Στέφανε, άπαξ και λυγίσει το δέρμα τις πρώτες μέρες, μετά περπατάς άνετα σαν ρόμποκοπ...:rolleyes:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πιστεύω ότι στην άνεση είναι πολύ must η να "σπάει" η μπότα..αν ψαχτείτε παίζουν τιμές κάτω των 300...
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
παιδια τις κοιτω τις ξανακοιταω ...καλες φαινονται οι forma ... αλλα εγω θελω να αισθανομαι ασφαλεια για τα καλαμια μου ...γιατι αν χτυπησεις εκει ποναει το γ@μ!μενο πολυ ...μηπως ειναι κοντες ?
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
παιδια τις κοιτω τις ξανακοιταω ...καλες φαινονται οι forma ... αλλα εγω θελω να αισθανομαι ασφαλεια για τα καλαμια μου ...γιατι αν χτυπησεις εκει ποναει το γ@μ!μενο πολυ ...μηπως ειναι κοντες ?
Στρατή επειδή δεν είναι καθαρές εντουρομπότες αν ήταν πιο ψηλές θα έχαναν σε άνεση πιστεύω. Εγώ πάντως δεν τις λέω κοντές. Τώρα για φουλ προστασία ίσως να κοίταζες κάτι άλλο καλύτερα πιο hardcore ή να έβαζες έξτρα προστασίες. Εγώ τις θεωρώ καλές για κάποιον που θέλει ένα ζευγάρι μπότες για όλα (on/off).
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Έτσι...
Άν θέλεις μπότες για πιο "σκληρές" χωμάτινες καταστάσεις, επιλέγεις αμιγώς εντουρομπότες ή με άρθρωση!
Εγώ για ανάμικτη χρήση έχω τις Cape Horn της Forma, για πιο χωμάτινες τις TCX Comp2 και Τhor Quadrant
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs


Δειτε σε σχεση με τις δικες σας ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Το υψος είναι οσο πρεπει.Αυτό που με κερδισε εμενα ,εκτος φυσικα από την ποιοτητα κατασκευης της εταιριας,το υλικο goretex το οποιο δεν το αλλαζω σε παπουτσι και ρουχο,είναι οι σκληρες προστασιες που παρεχει στο ποδι σε όλα τα σημεια,καλαμια αστραγαλους γαμπες γκουτουπιε.Κατι που δεν βρηκα σε αλλες εταιριες και ειδικα σ'αυτα τα λεφτα!Μια μποτα για όλα σχεδόν!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
επαναφερω το θεμα και θελω γνωμες απο οσους τις εχουν ,μιλω για τις terra τις οποιες βρηκα στο μοτομαρκετ στα 200 ευρω.Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
επαναφερω το θεμα και θελω γνωμες απο οσους τις εχουν ,μιλω για τις terra τις οποιες βρηκα στο μοτομαρκετ στα 200 ευρω.Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.
Τελικα τις έχει πάρει κανεις τις Terra?
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Τελικα τις έχει πάρει κανεις τις Terra?
τελικα πηρα τις cape horn στα 170 ευρω απο το motomarket και τις εχω καταευχαριστηθει,εκτασαν ακριβως οπως τις ηθελα στο ποδι μου δεν κουραζουν καθολου (φορεμενες ενα 10ωρο σερι) ειναι ανετες στο βαδισμα και σε βροχη τυπυ πλημμυρα δεν εβαλα νερο.Οι terra στατικα που τις δοκιμασα δεν εκατσαν στο ποδι μου και μου φανηκαν σκληρες ισως γιατι ειναι για πιο hard καταστασεις.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
τελικα πηρα τις cape horn στα 170 ευρω απο το motomarket και τις εχω καταευχαριστηθει,εκτασαν ακριβως οπως τις ηθελα στο ποδι μου δεν κουραζουν καθολου (φορεμενες ενα 10ωρο σερι) ειναι ανετες στο βαδισμα και σε βροχη τυπυ πλημμυρα δεν εβαλα νερο.Οι terra στατικα που τις δοκιμασα δεν εκατσαν στο ποδι μου και μου φανηκαν σκληρες ισως γιατι ειναι για πιο hard καταστασεις.
Μπόρεις να βιδώσεις (με κόπο) τα μεταλλάκια και να τις δώσεις έναν τόνο πιο εντούρο...
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Aπο λεφτα ειναι σχετικα ιδιες(195 η terra).
Ελεγα μηπως εχει γραψει κανεις χιλιομετρα με τις terra για να δω ποσο ανετες μπορει να γινουν
μετά απο αρκετη χρηση.

Απ οτι καταλαβαινω θα μαι ο πρωτος που θα το δοκιμασει.

Ωραιες οι Cape Horn.
Αλλα με 300 κιλα μηχανακι δεν τις εμπιστευομαι.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Aπο λεφτα ειναι σχετικα ιδιες(195 η terra).
Ελεγα μηπως εχει γραψει κανεις χιλιομετρα με τις terra για να δω ποσο ανετες μπορει να γινουν
μετά απο αρκετη χρηση.

Απ οτι καταλαβαινω θα μαι ο πρωτος που θα το δοκιμασει.

Ωραιες οι Cape Horn.
Αλλα με 300 κιλα μηχανακι δεν τις εμπιστευομαι.
Τις έχει φίλος, απ' ότι θυμάμαι μόνο καλά λόγια είχε να πει, αλλά οι χωματόδρομοι ήταν η προτεραιότητά του.
Η Cape Horn είναι μία υπέροχη, μαλακιά τουριστική μπότα που δεν θα πει όχι αν μπεις στο πρώτο χωματόδρομο που θα σου κάνει κλικ...
 
Reactions: n.l

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Τις έχει φίλος, απ' ότι θυμάμαι μόνο καλά λόγια είχε να πει, αλλά οι χωματόδρομοι ήταν η προτεραιότητά του.
Η Cape Horn είναι μία υπέροχη, μαλακιά τουριστική μπότα που δεν θα πει όχι αν μπεις στο πρώτο χωματόδρομο που θα σου κάνει κλικ...
Χαιρομαι που τ ακουω....
Εχω διαβασει οτι review υπαρχει στο νετ και εχω πειστει,αλλα ειναι πολυ λιγα και κυριως δεν εχουν καμια φωτο
μετα απο πολυ χρηση οπως αυτη πχ,
(στην οποια φαινεται ξεκαθαρα οτι εχουν τσακισει παρα πολυ και πρεπει να ειναι παραπανω απο ανετες)

Ουτε ορθιες δεν μπορουν να σταθουν..!

 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Χαιρομαι που τ ακουω....
Εχω διαβασει οτι review υπαρχει στο νετ και εχω πειστει,αλλα ειναι πολυ λιγα και κυριως δεν εχουν καμια φωτο
μετα απο πολυ χρηση οπως αυτη πχ,
(στην οποια φαινεται ξεκαθαρα οτι εχουν τσακισει παρα πολυ και πρεπει να ειναι παραπανω απο ανετες)

Ουτε ορθιες δεν μπορουν να σταθουν..!

Αυτές που έβαλες είναι οι Adventure ,και δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα .


Oι Terra είναι αυτές (και είναι πολύ πιό ανθεκτικές και πιό προστατευτικές ,σε όλα τα επίπεδα)


Στα 200 € είναι Βest Buy (παρ'τες αβλεπεί)



ΥΓ: Υπάρχουν εδω ,στο φόρουμ ,εκτενείς αναφορές κ reviews k γνώμες κ απόψεις για τις συγκεκριμένες μπότες (και για άλλες)
Απλά είναι διάσπαρτες (δυστυχώς) γιατί συνήθως δεν προηγείται ένα search πρίν την απορία ,και ανοίγονται πολλά θέματα για το ίδιο ερώτημα ,και μετά χάνονται στον πάτο...
Εχω γράψει κι εγώ την άποψή μου σε κάποιο(α) απο αυτά.(έχω τις Forma ADVenture & τις Forma Terrain TX Enduro)
Αν έκανε τον κόπο κάποιος να τα συγχωνέυσει ,μόνο καλό θα έκανε.
 
Top Bottom