Forma Adventure Tourer

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά γιατί ετοιμάζομαι για αγορά και είμαι ανάμεσα σε αυτή και στην κλασική adventure της εταιρίας στην έκδοση low. Για χωμάτινες έχω τις Gaerne , αυτές τις θέλω για τουρισμό που μπορεί να περιλαμβάνει το πολύ πατημένο χωματόδρομο. θέλω οπωσδήποτε να περνάει το παντελόνι από πάνω και από αυτά που είδα η adventure low είναι περίπου 24 cm ενώ η tourer 33 cm.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Έχω τις low. Εξαιρετικά άνετες. Το παντελόνι περνάει από πάνω. Σα να φοράς ορειβατικό παπούτσι. Αδιάβροχες. Θα τις ήθελα λίγο πιο ζεστές για θερμοκρασίες γύρω στους 5 βαθμούς.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Και εγω τις εχω και θα τις ηθελα λιγο πιο στενες μπροστα. Είναι μεγάλες μπροστα οσον αφορα το ύψος τους και κάνεις μεγάλο μοχλό στο πόδι για να περάσεις το ποδι πάνω και κάτω απο το λεβιε για την αλλαγη ταχυτήτων.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Και εγω τις εχω και θα τις ηθελα λιγο πιο στενες μπροστα. Είναι μεγάλες μπροστα οσον αφορα το ύψος τους και κάνεις μεγάλο μοχλό στο πόδι για να περάσεις το ποδι πάνω και κάτω απο το λεβιε για την αλλαγη ταχυτήτων.
Όντως, θέλει συνήθεια. Εγώ κάποιες φορές ανεβάζω με το πλαστικό της μύτης της μπότας.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Ακόμα ένα άλλο αρνητικό για εμενα είναι οτι έχουν πολύ μεγάλα λούκια στη σόλα τους. Αυτό σε συνδυασμό με το αν έχεις βγαλει το λάστιχο στα μαρσπιέ, σε αναγκάζει να μαγκώσει το ποδι κάποιες φορές και θέλει συνήθεια. Οπότε αυτό μαζί με το πάχος τους που ανέφερα, ωρες ωρες με βρίσκω να λέω "θα τραβήξει η ταχύτητα", για να μην μπω στη "διαδικασία" να αλλάξω.
Αυτά που σου λέω ειναι για τις forma adventure low.
Προσωπικά χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω από την αγορά τους. Οι προηγούμενες μου μποτες, Falco mixto 2 adventure υπερτερουν σε όλους τους τομείς.
Ανυπομονω να μην βρέχει στη βόλτα να φορέσω τις παλιές.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Κλείνω προς την tourer γιατί φαίνεται λιγότερο χοντροκομμένη και η μεμβράνη της ανεβαίνει αρκετά ψηλότερα από της low. Έχει και ενίσχυση στο καλάμι και συνολικά πιστεύω ότι θα κάνει μία σημαντική διαφορά συγκριτικά με το ορειβατικό μποτάκι που φοράω τώρα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ακόμα ένα άλλο αρνητικό για εμενα είναι οτι έχουν πολύ μεγάλα λούκια στη σόλα τους. Αυτό σε συνδυασμό με το αν έχεις βγαλει το λάστιχο στα μαρσπιέ, σε αναγκάζει να μαγκώσει το ποδι κάποιες φορές και θέλει συνήθεια. Οπότε αυτό μαζί με το πάχος τους που ανέφερα, ωρες ωρες με βρίσκω να λέω "θα τραβήξει η ταχύτητα", για να μην μπω στη "διαδικασία" να αλλάξω.
Αυτά που σου λέω ειναι για τις forma adventure low.
Προσωπικά χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω από την αγορά τους. Οι προηγούμενες μου μποτες, Falco mixto 2 adventure υπερτερουν σε όλους τους τομείς.
Ανυπομονω να μην βρέχει στη βόλτα να φορέσω τις παλιές.
Μιας και το ανέφερες έριξα μια ματιά στις falco aventur 2 και φαίνεται να έχουν πολύ καλύτερη προστασία από τις forma με μικρή διαφορά στην τιμή
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχεις δοκιμάσει τις forma Terra?
Σχετικά άνετες, αδιάβροχες και με καλή προστασία για απλές χωμάτινες βολτες, απλά έχουν το ύψος εντουρομπότας.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχεις δοκιμάσει τις forma Terra?
Σχετικά άνετες, αδιάβροχες και με καλή προστασία για απλές χωμάτινες βολτες, απλά έχουν το ύψος εντουρομπότας.
Η σόλα στις terra ποσο σκληρή είναι?
Έχει και σε low πάντως.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η σόλα στις terra ποσο σκληρή είναι?
Έχει και σε low πάντως.
Δεν ειναι ιδιαίτερα σκληρή. Λυγίζει αρκετά το πέλμα του ποδιού. Σε θέμα αντοχης την έχω καταπονησει αρκετά και δεν έχει ξεκολλησει/τρυπήσει κτλ. Την έχω από το 17.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ότι λέει ο καπτεν... Πάρτε terra
Και εγώ την έχω χρόνια για χώμα και ασφαλτινα πολυημερα.
Καλή μπότα
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έχεις δοκιμάσει τις forma Terra?
Σχετικά άνετες, αδιάβροχες και με καλή προστασία για απλές χωμάτινες βολτες, απλά έχουν το ύψος εντουρομπότας.
Τις έβλεπα ζεστά αλλά δεν μπαίνει το παντελόνι από πάνω...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για τι παντελόνι μιλάς;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω και αυτές, οι οποίες είναι τουριστικές, αλλά με σόλα vibram για μεγαλύτερο γκριπ/αντοχη και είναι και πολύ άνετες. Δεν έχουν τόσο χοντρή προστασία ψηλά, ένα συμβατικό παντελόνι μοτοσυκλέτας χωρίς μεγάλο άνοιγμα χαμηλά, χωράει άνετα.

 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Είδα και τις TCX BAJA MID και μου έκαναν καλή εντύπωση. Λιγότερο χοντροκομμένη απο την forma adventure και απ΄οτι ξέρω είναι ποιοτική μπότα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Τα trialαδικα μοντέλα πάντως (forma boulder, gaerne all-terain/balance, tcx terrain 3 φαίνονται πιο στενά στην γαμπα.
Μου έδωσες καλή ιδέα και έριξα μια ματιά προς τα εκεί. Κατέληξα στις hebo trial 2.0 αλλά γενικά και τα υπόλοιπα είναι πολύ στενά στην γάμπα και δεν στερούνται προστασίας. Από Δευτέρα θα ξέρω τιμή για τις hebo ...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω μιά σοβαρή απορία στο γιατί να πάρει κάποιος κοντή μπότα, όχι, το παντελόνι δεν είναι επαρκής εξήγηση. Έχεις όλα τα μειονεκτήματα της ψηλής σε άνεση χωρίς το πλεονέκτημα στο κρύο, το νερό και την προστασία της κνήμης. Το περί γούστου το δέχομαι χωρίς άλλο σχόλιο, αν έχει άλλο πρακτικό λόγο κάποιος ρωτάω.
 
Top Bottom