Forma Terra / Terrain Mx-enduro

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
πριν λιγες μερες παρελαβα τις χωματοτουριστικες μπας και παω καμμια βολτιτσα με το αφρικανακι...

Forma Adventure


αφου το αφρικανακι δεν ειναι ετοιμο ακομη, τοτε η λυση ειναι μια....
παραγγελια στον θανο @tripper.gr και βουρρρρρ για τα βουνα με το tm 250 !!!
:drt::drt::drt:
http://www.tripper.gr/index.php?route=product/product&path=69_91&product_id=1084&mfp=manufacturers[61]

Forma Terrain TX MX SERIES

και καλυτερη τιμουλα ....:ok:
οπως παντα αλλωστε , λογω φορουμ !!!;):ok:

θανο...:thanx::thanx::thanx::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Nα ρωτησω αν ξερει καποιος
Εκτος απο την διαφορετικη σολα και μικρες εμφανισιακες λεπτομερειες σε τι διαφερουν οι Forma Terrain TX MX SERIES απο τις Forma TX ENDURO SERIES
Οι Forma Terrain TX MX SERIES ειναι το ιδιο καταλληλες για τη λαιτ χρηση που κανουμε με τα μεγαλα ον οφ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Nα ρωτησω αν ξερει καποιος
Εκτος απο την διαφορετικη σολα και μικρες εμφανισιακες λεπτομερειες σε τι διαφερουν οι Forma Terrain TX MX SERIES απο τις Forma ENDURO TX MX SERIES
Οι Forma Terrain TX MX SERIES ειναι το ιδιο καταλληλες για τη λαιτ χρηση που κανουμε με τα μεγαλα ον οφ;
η αρθρωση....
αλλα και οι δυο σκληρες για λαιτ καταστασεις...
αλλα μεγαλυτερη ασφαλεια σε σχεση με τις adve ή τις terra που ειναι ''μανουλα'' για χωματοτουριστικη χρηση!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
@konkost
κωστη...
η πρωτη ειναι η adventure...
η δυο και η τρια για εντουρο....και η 2η και η 3η ειναι terrain !!!



 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Nα ρωτησω αν ξερει καποιος
Εκτος απο την διαφορετικη σολα και μικρες εμφανισιακες λεπτομερειες σε τι διαφερουν οι Forma Terrain TX MX SERIES απο τις Forma ENDURO TX MX SERIES
Οι Forma Terrain TX MX SERIES ειναι το ιδιο καταλληλες για τη λαιτ χρηση που κανουμε με τα μεγαλα ον οφ;
Εγώ την φόρεσα πρώτη φορά σήμερα για 350 χλμ.
Είναι ακριβώς ανάμεσα σε μια touring και μια enduro μποτα.
Έχει καλή άρθρωση και είναι πολύ άνετη στο περπάτημα
Δεν θα την φορούσα όμως σε μια καλή βόλτα σε χώμα, αν είχα enduro μποτα.!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Εγώ την φόρεσα πρώτη φορά σήμερα για 350 χλμ.
Είναι ακριβώς ανάμεσα σε μια touring και μια enduro μποτα.
Έχει καλή άρθρωση και είναι πολύ άνετη στο περπάτημα
Δεν θα την φορούσα όμως σε μια καλή βόλτα σε χώμα, αν είχα enduro μποτα.!
κωστα εσυ εχεις παρει τις terra...
δεν εχουν αρθρωση...
αλλα για χωματοτουριστικη χρηση ειναι ''οτι πρεπει''...
και ανετες και καλη προστασια !!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
κωστα εσυ εχεις παρει τις terra...
δεν εχουν αρθρωση...
αλλα για χωματοτουριστικη χρηση ειναι ''οτι πρεπει''...
και ανετες και καλη προστασια !!!
Έχουν άρθρωση....ειναι για περπάτημα μια χαρά!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
@gsmaniac ...
κωστη οι δικες σου...οι terra...
Αδιάβροχη μπότα enduro από γνήσιο δέρμα, με ειδική Enduro/Adventure σόλα με εξαιρετικά ανθεκτικό μείγμα γόμας, πλαστικές προστασίες στον αστράγαλο και τη φτέρνα, πλαστικές και αφρώδεις ενισχύσεις, ρυθμιζόμενες πόρπες αλουμινίου που μπορούν να αντικατασταθούν, ανακλαστικό ένθετο πίσω, I.S.S (ενσωματωμένο στέλεχος από χάλυβα) και αντιβακτηριδιακούς πάτους με σύστημα APS (Air Pump System).


και οι terrain....με αρθρωση...
Σχεδιασμένες για να αντιμετωπίσουν οποιοδήποτε έδαφος μπορεί να συναντήσετε, οι μπότες Terrain TX ENDURO διαθέτουν πατενταρισμένο σχεδιασμό άρθρωσης του αστραγάλου (FCS Pivot) που παρέχει υψηλό επίπεδο υποστήριξης, ελέγχου και προστασίας. Επίσης διαθέτουν φορμαρισμένα πλαστικά προστατευτικά, άθραυστες πόρπες, ενσωματωμένο στέλεχος χάλυβα (I.S.S.), καθώς και ένα πολυτελές εσωτερικό αφρού μνήμης.


και οι terrain χωρις αρθρωση ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
συγχωρηστε με κιολας ....
τα γραφω οπως τα ξερω....
μπορει και να κανω λαθος....
να με συμπαθατε !!!!:rolleyes:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
μην τον παρεξηγεις, εχει μεγαλωσει και δεν βλεπει καλα...:p
μπααααα !!!!
μια χαρα βλεπει....
απλως σημερα κυλιοταν σε κατι αμμουδιες και εχει αμμο στα ματια !!!:friend:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
@konkost
κωστη...
η πρωτη ειναι η adventure...
η δυο και η τρια για εντουρο....και η 2η και η 3η ειναι terrain !!!



Εγώ την φόρεσα πρώτη φορά σήμερα για 350 χλμ.
Είναι ακριβώς ανάμεσα σε μια touring και μια enduro μποτα.
Έχει καλή άρθρωση και είναι πολύ άνετη στο περπάτημα
Δεν θα την φορούσα όμως σε μια καλή βόλτα σε χώμα, αν είχα enduro μποτα.!
Δεν με καταλαβατε μαλλον Ρωταω ποια η διαφορα μεταξυ της Forma ENDURO TX MX SERIES και της Forma ΤΧ ENDURO SERIES
Aρθρωση εχουν και οι δυο! Περαν απο την μαλλον διαφορετικη σολα ποια αλλη διαφορα εχουν;

Forma ΤΧ ENDURO SERIES




Forma ΤΧ ΜΧ SERIES

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κρίνοντας από τις φώτο έτσι?
Καμία @konkost ;)


ΜΧ & Εnduro έχουν τις ίδιες απιατήσεις προστασίας, απλώς στο Εnduro συναντάμε όλα τα εδάφη και χρειάζεται και περπάτημα ενιότε..
Το ΜΧ γίνεται σε πίστα και συνήθως υπάρχει καλό χώμα κάτω. Οπότε βγήκε με 2 διαφορετικές σόλες η μπότα, ανάλογα με τη χρήση που θέλει ο καθένας.
Ολόιδιες φαίνονται κατά τα άλλα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Nα ρωτησω αν ξερει καποιος
Εκτος απο την διαφορετικη σολα και μικρες εμφανισιακες λεπτομερειες σε τι διαφερουν οι Forma Terrain TX MX SERIES απο τις Forma TX ENDURO SERIES
Οι Forma Terrain TX MX SERIES ειναι το ιδιο καταλληλες για τη λαιτ χρηση που κανουμε με τα μεγαλα ον οφ;
Είναι ξεκάθαρα μια μπότα Εντούρο με άνετη φόρμα, όπως και η Terrain TX (σκέτο).

Κώστα μου @konkost τις Terrain TX Enduro τις αγοράσαμε με τον @el-Gatto μετά από εκτενή έρευνα αγοράς που κάναμε τότε (πριν από 2 περίπου χρόνια). Ψάχναμε μια φθηνή μπότα Εντούρο ΜΕ ΑΡΘΡΩΣΗ για να βοηθάει τον βηματισμό ΚΑΙ να προστατεύει.

ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ: Είδα πολλά reviews στα οποία αναφέρονται για μια φθηνή μπότα με λεπτό και ελαφρύ σχεδιασμό που δεν κάνει καμία υποχώρηση στα θέματα ασφάλειας και στήριξης του ποδιού.

Υπάρχουν οι:
1. Terrain TX Enduro
2. Terrain TX
3. Terrain TX HPS

Διαφορές: Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΊΝΑΙ Η ΣΟΛΑ και στις 3 περιπτώσεις.

1. Σχεδιάστηκε για περιήγηση/εξερεύνηση/φωτογράφηση με τα πόδια (αν και φθηνή είναι η ακριβότερη εκδοχή μεταξύ των τριών γιατί φοράει Goodyear σόλα).
2. Για αυτούς που δεν κατεβαίνουν από τη μηχανή και τους αρέσει να αλλάζει θέση το πέλμα "γλιστρώντας" πάνω στο μοχλό ταχυτήτων και στο φρένο.
3. Μοτοκροσάδικη με λαστιχένιο πέλμα.

Σε κάθε περίπτωση είναι μια υπέροχη ελαφριά μπότα η οποία έχει πλαστικό εκεί που άλλες έχουν δέρμα αλλά... καταφέρνει να προστατεύει καταπληκτικά αστραγάλους, κνήμη. φτέρνα, μετατάρσιο και γαστροκνήμιο ψηλά (γάμπα) χωρίς να στερείται άνεσης και σε μια ιδιαίτερα προσιτή τιμή. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

Όσοι γνωρίζετε Αγγλικά θα πάρετε πολλές πληροφορίες για τη μπότα εδώ:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Σε σύγκριση με τις forma predator,(εκτός από τη σόλα) σε θέμα ασφάλειας και άνεσης;
Υπάρχει διαφορά.
Νομίζω η predator έρχονται με εσωτερικό παπούτσι.




ΥΓ. Μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές και δεν είναι μεγάλος κόπος, να δημιουργήσει καινούργιο θέμα μαζί με τα αντίστοιχα σχόλια;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε σύγκριση με τις forma predator,(εκτός από τη σόλα) σε θέμα ασφάλειας και άνεσης;
Υπάρχει διαφορά.
Νομίζω η predator έρχονται με εσωτερικό παπούτσι.




ΥΓ. Μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές και δεν είναι μεγάλος κόπος, να δημιουργήσει καινούργιο θέμα μαζί με τα αντίστοιχα σχόλια;
Δεν έχω άποψη, προφανώς η pretador ανήκουν στα κορυφαία προϊόντα της εταιρείας και επομένως τουλάχιστον στο κομμάτι της ασφάλειας θα είναι σε υψηλότερο επίπεδο. Η άνεση όμως είναι άλλο πράγμα, δηλαδή ένα "επαγγελματικό" προϊόν που προορίζεται για συγκεκριμένη χρήση μπορεί να μην είναι και τόσο άνετο με τη δική μας λογική.... νομίζω...
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Έχω και εγώ τις TX MX series. Συμφωνώ σε ότι έγραψε ο STF. Έως τώρα κανένα παράπονο, η μπότα κάνει την δουλειά της χωρίς προβλήματα και επίσης χωρίς φθορά, και την έχω ταλαιπωρήσει αρκετά. Να σημειώσω ότι δεν είναι αδιάβροχες, οπότε στα ποταμάκια και τις μεγάλες λασπολακούβες φροντίστε ανάλογα.
PS: Διαφέρουν και οι δέστρες στην MX σε σχέση με την ENDURO
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω και εγώ τις TX MX series. Συμφωνώ σε ότι έγραψε ο STF. Έως τώρα κανένα παράπονο, η μπότα κάνει την δουλειά της χωρίς προβλήματα και επίσης χωρίς φθορά, και την έχω ταλαιπωρήσει αρκετά. Να σημειώσω ότι δεν είναι αδιάβροχες, οπότε στα ποταμάκια και τις μεγάλες λασπολακούβες φροντίστε ανάλογα.
PS: Διαφέρουν και οι δέστρες στην MX σε σχέση με την ENDURO
Σωστή η επισήμανση σου Δημήτρη για το νερό, ξέχασα να το αναφέρω!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Επειδη εχω φαει ενα κολλημα, ποιος θα μου ξεκαθαρισει κατι σχετικα με τις Forma terra μην ανοιγω νεο θεμα,
δεν μπορω να προχωρησω σε αγορα μιας και δεν τις στοκαρει κανενα μαγαζι στο ηρακλειο να τις βαλω να δω τι λενε.

Μπορεις να περπατησεις? ειναι μαλακες? ανετες?
Στην κατηγορια και στα χρηματα τους υπαρχει κατι αλλο καλυτερο?

Εχω κολλησει με τις συγκεκριμενες γιατι ειναι κομψες χωρις πολλα πολλα
Εναν ξερω που τις εχει,κι αυτος βρηκε να φοραει 47 να ουμε, δεν ηξερε να φοραει 44, για τον ψηλό χτυπαει η καμπανα :p
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Νικο για τις εν λογω μποτες δε ξερω....
πλεον ομως ξερω σιγουρα αυτο που μου πε καποτε πολυ καλος φιλος..
προστασια και να ανεβαινεις 2-2 τα σκαλια δε γινεται απλα τα πραματα
 
Top Bottom