Forma Terra / Terrain Mx-enduro

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Μόλις αγοράστηκαν οι forma predator. Η τιμή τους αυτή την περίοδο είναι ένα 20αρικο πιο πάνω από τα μικρά της αδερφακια (mx KAI Enduro)

Η πρώτη ματιά είναι θετική. Οι προστασιες της ικανοποίητικοτατες και η αίσθηση στο πόδι φιλική. Δεν περιμενα τόση άνεση στο πόδι να πω την αλήθεια.

Δεν ξέρω αν έκανα την καλύτερη επιλογή μπότας.
Πιστεύω ότι στα 250 γιούρια δεν βρίσκεις κάτι τόσο αξιόλογο.

Θετική εντύπωση μου έκανε το σύστημα πρόσδεσης του αστραγάλου που είναι δύο σημείων

Πάρτε και το unboxing

Καλύτερη αξιολόγηση εν καιρό σε πραγματικές συνθήκες

 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μόλις αγοράστηκαν οι forma predator. Η τιμή τους αυτή την περίοδο είναι ένα 20αρικο πιο πάνω από τα μικρά της αδερφακια (mx KAI Enduro)

Η πρώτη ματιά είναι θετική. Οι προστασιες της ικανοποίητικοτατες και η αίσθηση στο πόδι φιλική. Δεν περιμενα τόση άνεση στο πόδι να πω την αλήθεια.

Δεν ξέρω αν έκανα την καλύτερη επιλογή μπότας.
Πιστεύω ότι στα 250 γιούρια δεν βρίσκεις κάτι τόσο αξιόλογο.

Θετική εντύπωση μου έκανε το σύστημα πρόσδεσης του αστραγάλου που είναι δύο σημείων

Πάρτε και το unboxing

Καλύτερη αξιολόγηση εν καιρό σε πραγματικές συνθήκες

:l2::prft::friendship::friendship::friendship:
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ηρθαν οι μπότες μου Forma Terrain Evo.


Πρώτες εντυπώσεις με το που τις φόρεσα: τρόμος. Σαν να φόραγα μπότες για πέδιλα σκι.
Δεν τις περίμενα τόσο σκληρές.
Πήγα και στην μηχανή για να δω αν μπορώ να αλλάξω ταχύτητα. Με την καμία, όπως έχω συνηθίσει.
Οι μπότες αυτές από ότι καταλαβαίνω δεν έχουν άρθρωση όπως οι Terrain TX αλλά ένα ενιαίο πλαστικό προστατευτικό από την εσωτερική μεριά. Που σημαίνει ότι το πέλμα δεν λυγίζει.



Ακούω συμβουλές για το πώς θα τις χρησιμοποιώ.

Θα πρέπει να αλλάξω τον λεβιέ των ταχυτήτων με μακρύτερο για να χωράει η μπότα από κάτω χωρίς να χρειάζεται να κατεβάζω το πόδι από το μαρσπιέ?



Από την μεριά του φρένου δεν είδα κάποιο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καταρχήν μεγειες!
Οι μπότες όταν φορεθούν 2-3 φορές θα "σπάσουν" λίγο και θα πάρουν μια κάποια ελαστικότητα..
Ίσως πάντως να χρειαστεί να ρυθμίσεις λίγο το λεβιέ ταχυτήτων μια θέση ψηλότερα.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καταρχήν μεγειες!
Οι μπότες όταν φορεθούν 2-3 φορές θα "σπάσουν" λίγο και θα πάρουν μια κάποια ελαστικότητα..
Ίσως πάντως να χρειαστεί να ρυθμίσεις λίγο το λεβιέ ταχυτήτων μια θέση ψηλότερα.
Ευχαριστώ. :friendship:
Θα πρέπει να το δοκιμάσω να τον βάλω πιο πάνω. Δεν πρέπει να είναι δύσκολη διαδικασία πριν την χωματοβόλτα.

Για την ελαστικότητα που λες είδα αυτό το βίντεο που λέει πως να τις κάνεις πιο ελαστικές πιο γρήγορα. Και οι μπότες του βίντεο δεν έχουν άρθρωση.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
καλοφόρετες! Μην αγχώνεσαι σε 2-3 βόλτες ούτε που θα καταλαβαίνεις ότι τις φοράς. Θα χρειαστεί να συνηθίσεις το πίσω φρένο και να ανεβάσεις τον λεβιέ ταχυτήτων .Ωραία μπότα!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
καλοφόρετες! Μην αγχώνεσαι σε 2-3 βόλτες ούτε που θα καταλαβαίνεις ότι τις φοράς. Θα χρειαστεί να συνηθίσεις το πίσω φρένο και να ανεβάσεις τον λεβιέ ταχυτήτων .Ωραία μπότα!
Θα τον ανεβάσω αύριο και ίσως κάνω μια κοντινή βόλτα για να δω και το φρένο.
Γιατί δεν θέλω να ξεκινήσω μια μεγάλη βόλτα αν δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να αλλάξω άνετα ταχύτητες και να φρενάρω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Θα τον ανεβάσω αύριο και ίσως κάνω μια κοντινή βόλτα για να δω και το φρένο.
Γιατί δεν θέλω να ξεκινήσω μια μεγάλη βόλτα αν δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να αλλάξω άνετα ταχύτητες και να φρενάρω.
Ταχυτητες οσο και να σηκωσεις το λεβιε θα ανεβαζεις/κατεβαζεις με σηκωμα/πατημα ολου του ποδιου, οχι με με "σπασιμο" της πατουσας.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
KosmasKLE Κοσμά καταρχήν καλο λασπωτες κ καλοφορετες,έχω τις ίδιες μπότες,δεν έχουν άρθρωση για αυτό και είναι άκαμπτες, τον λεβιές ταχυτήτων εγώ τον βάζω 2 θέσεις επάνω από όταν φοράω ασφάλτινες μπότες.Συνηθεια είναι,έκανες πολύ καλη επιλογή τις έχω φορέσει αρκετές φορές από το πρωί μέχρι αργά το απόγευμα και είναι αρκετά άνετες.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ταχυτητες οσο και να σηκωσεις το λεβιε θα ανεβαζεις/κατεβαζεις με σηκωμα/πατημα ολου του ποδιου, οχι με με "σπασιμο" της πατουσας.
Θέλει σίγουρα πολύ εξάσκηση αυτό.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
KosmasKLE Κοσμά καταρχήν καλο λασπωτες κ καλοφορετες,έχω τις ίδιες μπότες,δεν έχουν άρθρωση για αυτό και είναι άκαμπτες, τον λεβιές ταχυτήτων εγώ τον βάζω 2 θέσεις επάνω από όταν φοράω ασφάλτινες μπότες.Συνηθεια είναι,έκανες πολύ καλη επιλογή τις έχω φορέσει αρκετές φορές από το πρωί μέχρι αργά το απόγευμα και είναι αρκετά άνετες.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Οπότε δεν χρειάζεται να κάνω την διαδικασία που κάνει αυτός στο βίντεο?
 
Reactions: S.P

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα τον ανεβάσω αύριο και ίσως κάνω μια κοντινή βόλτα για να δω και το φρένο.
Γιατί δεν θέλω να ξεκινήσω μια μεγάλη βόλτα αν δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να αλλάξω άνετα ταχύτητες και να φρενάρω.
Με το φρένο δεν θα έχεις θέμα.
Όσον αφορά την αλλαγή ταχυτήτων ότι λέει ο Κώστας παραπάνω..
Θέμα συνήθειας είναι κιόλας...
Μετά από μερικές βόλτες θα ανοίξουν μόνες τους.
Καλοφόρετες Κοσμά...!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ταχυτητες οσο και να σηκωσεις το λεβιε θα ανεβαζεις/κατεβαζεις με σηκωμα/πατημα ολου του ποδιου, οχι με με "σπασιμο" της πατουσας.
Δεν ειναι απολυτο αυτο Εξαρταται απο την μποτα, τον λεβιε και δεν ξερω και γω απο ποσους αλλους παραγοντες
Θέλει σίγουρα πολύ εξάσκηση αυτό.
Σιγουρα παντως ετσι κι αλλιως θελει μια καποια εξοικιωση η οδηγηση με τετοιου ειδους μποτες η οποια ομως αποκταται τευκολα και μετα ακομα απο τις πρωτες βολτες
Σηκωσε οπως ειπαν και αλλοι το λεβιε των ταχυτητων 1-2 θεσεις και μαλλον θα εισαι ΟΚ
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τι τις θες κι εσύ τις μπότες τα χώματα και τα εντούρο; σκετη ταλαιπωρία...άσε τα εντούρο και τις εντουρομπότες και τώρα που θα κατέβω Αθήνα για test ride και για εμβόλιο θα παμε με amyroukai για click in shop και μετα για trekking ή τρεκλινγκ...αναλόγως. ασε τα χώματα κι ελα για τρεκλινγκ...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
KosmasKLE Σηκωσε το κανα 2 θεσεις πιο πανω. Ευκολο ειναι , μια βιδα. Εγω που το εκανα προσφατα παντως , το παρακανα και το σηκωσα καμποσες θεσεις (ασχετος τελειως μιλαμε) και δεν ανεβαζε ταχυτητες , μονο 1η - Νεκρά. Γιαυτο καντο σιγα σιγα , και δες που σε βολευει. Με την ευκαιρια ,καθαρισε και λιγο το γραναζι, σιγουρα θαχει μάκα εκει.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Δύο θέσεις πάνω ο λεβιες ταχυτήτων και όπως είναι το πεντάλ του φρένου και πρώτη δοκιμή με πλήρες εξοπλισμό: εντουροκάλτσες, επιγονατιδες και μπότες.
1η εντύπωση: από το γόνατο και κάτω ένα μονοκόμματο πράγμα.
Βουρ για μια κοντινή για δοκιμή.
Το φρένο όταν είμαι καθιστός για να φρενάρω θα πρέπει να σηκώσω το πόδι για το πατήσω.
Όταν είμαι όρθιος ίσα που το ακουμπάω.
Στις 1ες δοκιμές καθιστός μπλοκάρισμα τροχού ενώ σε όρθια θέση όλα καλά. Θα πρέπει να συνηθίσω την ένταση που χρειάζεται.
Στις ταχύτητες για 1η φορά λίγο τρόμος στην αρχή αλλά μετά από μερικές αλλαγές το πόδι πήγαινε σχεδόν μόνο του.



 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δύο θέσεις πάνω ο λεβιες ταχυτήτων και όπως είναι το πεντάλ του φρένου και πρώτη δοκιμή με πλήρες εξοπλισμό: εντουροκάλτσες, επιγονατιδες και μπότες.
1η εντύπωση: από το γόνατο και κάτω ένα μονοκόμματο πράγμα.
Βουρ για μια κοντινή για δοκιμή.
Το φρένο όταν είμαι καθιστός για να φρενάρω θα πρέπει να σηκώσω το πόδι για το πατήσω.
Όταν είμαι όρθιος ίσα που το ακουμπάω.
Στις 1ες δοκιμές καθιστός μπλοκάρισμα τροχού ενώ σε όρθια θέση όλα καλά. Θα πρέπει να συνηθίσω την ένταση που χρειάζεται.
Στις ταχύτητες για 1η φορά λίγο τρόμος στην αρχή αλλά μετά από μερικές αλλαγές το πόδι πήγαινε σχεδόν μόνο του.



Δοκίμασε αν από τέρμα πίσω όρθιος, σε μεγάλη κατηφόρα πχ ,μπορείς να κανείς κατέβασμα και να τσιμπάς πίσω φρένο. Η αίσθηση θα έρθει σε λίγες βόλτες μην ανησυχείς...
 
Top Bottom