Forma Terra / Terrain Mx-enduro

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Δοκίμασε αν από τέρμα πίσω όρθιος, σε μεγάλη κατηφόρα πχ ,μπορείς να κανείς κατέβασμα και να τσιμπάς πίσω φρένο. Η αίσθηση θα έρθει σε λίγες βόλτες μην ανησυχείς...
Ελπίζω να το δοκιμάσω σύντομα. Ίσως δηλαδή να χρειαστεί το πεντάλ του φρένου πιο πάνω μια σκάλα. Θα δούμε.

Ένα μικρό βιντεάκι από την πρώτη δοκιμή.

Πάντως από εκείνη την μέρα που άλλαξα θέση στον λεβιέ ταχυτήτων δεν τον επανέφερα στην θέση του και οδηγώ την μηχανή έτσι.
Νομίζω είναι καλύτερα γιατί προγραμματίζω τον εγκέφαλο στις αλλαγές ταχυτήτων με όλο το πόδι σε ολες τις συνθήκες.
Τι λέτε και εσείς? Καλά κάνω?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σιγά μην το ανεβοκατεβάζεις...θα φας και το καρέ.
Το καρε δεν τρωγεται αν ανεβοκατεβαζεις τον λεβιε
Το καρε τρωγεται μονο αν υπαρχει τζογος οταν δεν ειναι καλα σφιγμενη η βιδα Και για να μην λασκαρει με την χρηση καλο ειναι να μπαινει μια μεσαιας δυναμης κολλα σπειρωματων στην βιδα
 
Τελευταία επεξεργασία:

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Κάτι κάναμε σήμερα.



Πολύ κούραση όμως βρε παιδιά. Δεν κάναμε παραπάνω από 30χλμ κι όμως στα πρώτα 15χλμ τα είχα παίξει. Όλη αυτή η κίνηση να σηκώνω το πόδι για να αλλάζω ταχύτητες και να στηρίζομαι στο άλλο με κούρασε. Πλέον σε κάθε πόδι έχω 2.4 κιλά βάρος (μπότες και επιγονατίδες).
Δεν ξέρω πόσο θα μου πάρει να το συνηθίσω αυτό.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
εγω με το βαρος δεν ειχα θεμα εκτος απο την 1η φορα που μου φανηκαν καπως ,μετα απο 5 -6 βολτες που εχω κανει , ακομα δεν εχω μαθει να αλλαζω ταχυτητα ορθιος, καθιστος μια χαρα,αλλα και αυτο θεμα προπονησης ειναι,πλεον χωρις τις μποτες δεν μου περναει απο το μυαλο να παω βουνο μεγαλη διαφορα και οδηγω πολυ πιο ανετα στο χωμα απ οτι πριν που φοραγα τις τουριστικες. εχω τις sidi crossfire 3 που πρεπει να ειναι και λιγο πιο βαριες πιστευω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάτι κάναμε σήμερα.



Πολύ κούραση όμως βρε παιδιά. Δεν κάναμε παραπάνω από 30χλμ κι όμως στα πρώτα 15χλμ τα είχα παίξει. Όλη αυτή η κίνηση να σηκώνω το πόδι για να αλλάζω ταχύτητες και να στηρίζομαι στο άλλο με κούρασε. Πλέον σε κάθε πόδι έχω 2.4 κιλά βάρος (μπότες και επιγονατίδες).
Δεν ξέρω πόσο θα μου πάρει να το συνηθίσω αυτό.
Βαστα γερά....
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όλη αυτή η κίνηση να σηκώνω το πόδι για να αλλάζω ταχύτητες και να στηρίζομαι στο άλλο με κούρασε
Δεν καταλαβαινω γιατι να σηκωνεις το ποδι για να αλλαξεις ταχυτητα? Οι δυο θεσεις που ανεβασες τον λεβιε δεν ηταν αρκετες για να μπαινει η μποτα "αυτοματα" απο κατω? Εκτος και αν εννοεις μονο στα κατεβασματα οποτε τοτε ναι το σηκωμα του ποδιου δεν το αποφευγεις
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Δεν καταλαβαινω γιατι να σηκωνεις το ποδι για να αλλαξεις ταχυτητα? Οι δυο θεσεις που ανεβασες τον λεβιε δεν ηταν αρκετες για να μπαινει η μποτα "αυτοματα" απο κατω? Εκτος και αν εννοεις μονο στα κατεβασματα οποτε τοτε ναι το σηκωμα του ποδιου δεν το αποφευγεις
Μπαίνει το πόδι από κάτω αλλά η μπότα είναι ακόμα σκληρή για να λυγίζει έστω ελάχιστα ώστε να ανεβάζω ταχύτητες χωρίς να σηκώνω το πόδι.
Και δεν σου αναφέρω την περίπτωση που πρέπει να τσιμπήσεις λίγο το πίσω φρένο αλλά και να κατεβάσεις ταχύτητα?
Θέλω ακόμα πολύ εξάσκηση.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Μπαίνει το πόδι από κάτω αλλά η μπότα είναι ακόμα σκληρή για να λυγίζει έστω ελάχιστα ώστε να ανεβάζω ταχύτητες χωρίς να σηκώνω το πόδι.
Και δεν σου αναφέρω την περίπτωση που πρέπει να τσιμπήσεις λίγο το πίσω φρένο αλλά και να κατεβάσεις ταχύτητα?
Θέλω ακόμα πολύ εξάσκηση.
Κοσμά, η λύση σου είναι αυτή :



Δοκιμασμένο προϊόν με άριστα αποτελέσματα (τηρουμένων αναλογιών).
Αγόρασα πρόσφατα μπότες thor παρόμοιες με τις δικές σου. Άκαμπτες.
Ψέκασα 3 φορές με διαστήματα της ½ ώρας τα δερμάτινα στοιχεία της μπότας. Τις φόρεσα και περπάτησα κάνα 500άρι μέτρα με σκαλιά (γύρω γύρω το σπίτι δηλαδή...)
Μαλάκωσαν τόσο όσο να πάω την βόλτα χθες και να μην με ενοχλήσουν παρά μόνο στο φρένο στην αρχή.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Κοσμά, η λύση σου είναι αυτή :



Δοκιμασμένο προϊόν με άριστα αποτελέσματα (τηρουμένων αναλογιών).
Αγόρασα πρόσφατα μπότες thor παρόμοιες με τις δικές σου. Άκαμπτες.
Ψέκασα 3 φορές με διαστήματα της ½ ώρας τα δερμάτινα στοιχεία της μπότας. Τις φόρεσα και περπάτησα κάνα 500άρι μέτρα με σκαλιά (γύρω γύρω το σπίτι δηλαδή...)
Μαλάκωσαν τόσο όσο να πάω την βόλτα χθες και να μην με ενοχλήσουν παρά μόνο στο φρένο στην αρχή.
Έχουν πολλά πλαστικά μέρη που δεν καταλαβαίνουν από σπρέι.
Προτιμάτε μπότες με άρθρωση για εντούρο.
Φόρεσε χοντρή κάλτσα-ες και κάνε πολλά λαγουδάκια για να πάρουν λίιιγο την κίνηση.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Έχουν πολλά πλαστικά μέρη που δεν καταλαβαίνουν από σπρέι.
Προτιμάτε μπότες με άρθρωση για εντούρο.
Φόρεσε χοντρή κάλτσα-ες και κάνε πολλά λαγουδάκια για να πάρουν λίιιγο την κίνηση.

Αναμενουμε Βιντεο κανοντας λαγουδακια με εντουρομποτα.....


Πράιςλες
 
Top Bottom