Forma Terra / Terrain Mx-enduro

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@Nick_990 Νομίζω πως το ερώτημα σου έχει ήδη απαντηθεί από τα τόσα που έχουν γραφτεί.
Μια χαρά είναι! Από τις πιο άνετες που έχω φορέσει. Μαλακές δεν είναι (και δεν θες να είναι) αλλά η άρθρωση δουλεύει πολύ ωραία και ο βηματισμός είναι πολύ εύκολος. Στη κατηγορία τιμής μάλλον είναι οι καλύτερες που μπορείς να βρεις (εκτός αν είσαι πολύ κολόφαρδος και βρεις κάτι σε προσφορά από παλιότερα μοντέλα). Αν φοράς 44 θα πάρεις 45 να είσαι σίγουρος. Εγώ τις έχω σε 45, αν σε φέρει ο δρόμος Αθήνα ευχαρίστως να βρεθούμε να τις φορέσεις και τις δεις.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
@Nick_990 Νικο εχω τις forma adventure.. κατι αναλογο πρεπει να ειναι και οι terra... μια χαρα για ασφαλτο και ελαχιστο χωμα.. ΑΛΛΑ μην τις παρεις για χωμα γενικα η για μεικτη χρηση.. ειναι μποτες 80% ασφαλτος και 20% (και αμα) χωμα..

για χωμα εχω τις forma terrain tx mx series και δεν εχουν απλα καμια σχεση με τις adventure σε προστασια...
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
@Nick_990
για χωμα εχω τις forma terrain tx mx series και δεν εχουν απλα καμια σχεση με τις adventure σε προστασια...
@Nick_990 Θα συμφωνήσω απόλυτα. Την προηγούμενη βδομάδα δοκίμασα όλα τα μοντέλα της φόρμα εκτός από της predator, που δεν υπήρχαν σε στοκ.

Terra και adventure δεν θα τις φορούσα στον παρνωνα που ήσουν και είδες το τερέν
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@Nick_990 Νομίζω πως το ερώτημα σου έχει ήδη απαντηθεί από τα τόσα που έχουν γραφτεί.
Μια χαρά είναι! Από τις πιο άνετες που έχω φορέσει. Μαλακές δεν είναι (και δεν θες να είναι) αλλά η άρθρωση δουλεύει πολύ ωραία και ο βηματισμός είναι πολύ εύκολος. Στη κατηγορία τιμής μάλλον είναι οι καλύτερες που μπορείς να βρεις (εκτός αν είσαι πολύ κολόφαρδος και βρεις κάτι σε προσφορά από παλιότερα μοντέλα). Αν φοράς 44 θα πάρεις 45 να είσαι σίγουρος. Εγώ τις έχω σε 45, αν σε φέρει ο δρόμος Αθήνα ευχαρίστως να βρεθούμε να τις φορέσεις και τις δεις.
Ότι ΑΚΡΙΒΩΣ είπε ο φίλος από παν....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα'χετε μπλέξει λίγο.
Ο @Nick_990 ρωτάει για τις Terra ,kι εσείς του λέτε άποψη για τις Terrain.

Mια χαρά είναι οι Terra και από προστασία κ από άνεση ,κ είναι κ αδιάβροχες.
Σαφώς και δεν έχουν βέβαια την προστασία μιάς Enduro ή ΜΧ μπότας. (βλ. Terrain)
Εξαρτάται λοιπόν ,από το ΤΙ θέλεις να κάνεις με αυτές.
Οσον αφορά το Νο ,είναι όπως τα λέει ο @STF.
Καλύτερη προστασία με παρόμοια άνεση προσφέρουν μόνο οι SidiADV ,αλλά κοστίζουν κ σχεδόν τα 2πλά λ7.

@Nick_990 Νικο εχω τις forma adventure.. κατι αναλογο πρεπει να ειναι και οι terra... μια χαρα για ασφαλτο και ελαχιστο χωμα.. ΑΛΛΑ μην τις παρεις για χωμα γενικα η για μεικτη χρηση.. ειναι μποτες 80% ασφαλτος και 20% (και αμα) χωμα..

για χωμα εχω τις forma terrain tx mx series και δεν εχουν απλα καμια σχεση με τις adventure σε προστασια...
Λάμπρο ,οι Terra είναι ανώτερες σε προστασία παντού ,σε σχέση με τις ADV.
Eίναι φτιαγμένες για μεικτή χρήση ,δεν είναι φτιαγμένες για extreme χρήση.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Επειδη εχω φαει ενα........................ ψηλό χτυπαει η καμπανα :p
Τις έχω 4 χρόνια, πάρα πολύ καλές.

Στην αρχή λίγο σκληρές αλλά μετά από κάνα μήνα έστρωσαν.

Για τράβελ χώμα-πέτρα-λάσπες κλπ άριστες, αδιάβροχες, καθαρίζουν εύκολα, περπατάς, έχουν αρκετές
ενισχύσεις και άνετους πάτους.

Επίσης τους έβαλα και ένα σιδεράκι (7€) μπροστά για τις κλωτσιές και δεν έχουν πάθει τίποτα...
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Τα'χετε μπλέξει λίγο.
Ο @Nick_990 ρωτάει για τις Terra ,kι εσείς του λέτε άποψη για τις Terrain.

Mια χαρά είναι οι Terra και από προστασία κ από άνεση ,κ είναι κ αδιάβροχες.
Σαφώς και δεν έχουν βέβαια την προστασία μιάς Enduro ή ΜΧ μπότας. (βλ. Terrain)
Εξαρτάται λοιπόν ,από το ΤΙ θέλεις να κάνεις με αυτές.
Οσον αφορά το Νο ,είναι όπως τα λέει ο @STF.
Καλύτερη προστασία με παρόμοια άνεση προσφέρουν μόνο οι SidiADV ,αλλά κοστίζουν κ σχεδόν τα 2πλά λ7.


Λάμπρο ,οι Terra είναι ανώτερες σε προστασία παντού ,σε σχέση με τις ADV.
Eίναι φτιαγμένες για μεικτή χρήση ,δεν είναι φτιαγμένες για extreme χρήση.
Και γω για τις ΤΕRRΑ συμφώνησα ,,,,
Ότι έχουν καλη προστασία για μικτή χρήση (όχι για άγρια πράγματα )και χρειάζεται ενα νούμερο πάνω όσον αφορά το μέγεθος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγω τις Terra εχω, αρκετα μαλακη μποτα (αφου φορεθει 5-6 φορες) και σχετικα ανεση. Αδιαβροχη δεν ξερω αν ειναι, οταν λεμε αδιαβροχη βεβαια εννουμε πληρως αδιαβροχη, να περπατας μεσα στο ποταμι ας πουμε...γαλοτζα. Για βροχη, ποτ
αμοπερασματα, λασπουρες κτλ ειναι μια χαρα, τις εχω φορεσει και σε βροχερη ασφαλταδα....βασικα για χωματαδα προοριζοταν η βολτα αλλα τσινισε η παρεα.

Οσον αφορα την προστασια, οτι ειπαν οι προλαλήσαντες. Βασικα πιστευω οτι εχει να κανει πως οδηγας στο χωμα, αν εισαι χερας και το πηγαινεις ταπα, μην τις παρεις, παρε εντουραδικες. Αν παλι κανεις περιηγητικη αντβεντσουραδα, χαλαροι ρυθμοι και που και που κανεις και κανα καγκουριλικι, τοτε παρτες με τα ματια κλειστα.



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Επειδη εχω φαει ενα κολλημα, ποιος θα μου ξεκαθαρισει κατι σχετικα με τις Forma terra μην ανοιγω νεο θεμα,
δεν μπορω να προχωρησω σε αγορα μιας και δεν τις στοκαρει κανενα μαγαζι στο ηρακλειο να τις βαλω να δω τι λενε.

Μπορεις να περπατησεις? ειναι μαλακες? ανετες?
Στην κατηγορια και στα χρηματα τους υπαρχει κατι αλλο καλυτερο?

Εχω κολλησει με τις συγκεκριμενες γιατι ειναι κομψες χωρις πολλα πολλα
Εναν ξερω που τις εχει,κι αυτος βρηκε να φοραει 47 να ουμε, δεν ηξερε να φοραει 44, για τον ψηλό χτυπαει η καμπανα :p
@Nick_990 θα σου απαντησει ο @sugariasgeorge αλλά...:rolleyes:πότε...?:wacky:θα δειξει...φταιει η Γερμανιδα;:inlove:φταιει ο καιρος;:alien:φταινε τα πορτοκαλια;:laugh:...αστο...θα το δει :cool:
@Nick νικολα δεν εχω αποψη για τις terra.....:sorry:

εχω τις Forma Adventure .....ιδανικες για χωματοτουριστικη χρηση...
εχω και τις Forma Terrain TX MX SERIES με αρθρωση... αποκλειστικα για enduro χρηση....
οσο αφορα το νουμερο, οτι φοραω σε πολιτικο παπουτσι το ιδιο νουμερο πηρα και για τις μποτες...

terra αγορασε προσφατα ο κωστας @gsmaniac ....

:friendship::friendship::friendship:
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@Nick νικολα δεν εχω αποψη για τις terra.....:sorry:

εχω τις Forma Adventure .....ιδανικες για χωματοτουριστικη χρηση...
εχω και τις Forma Terrain TX MX SERIES με αρθρωση... αποκλειστικα για enduro χρηση....
οσο αφορα το νουμερο, οτι φοραω σε πολιτικο παπουτσι το ιδιο νουμερο πηρα και για τις μποτες...

terra αγορασε προσφατα ο κωστας @gsmaniac ....

:friendship::friendship::friendship:
Έχεις ΤΟ πακέτο Γιώργη! Είσαι μια χαρά!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν τα λέω εγώ...μμήθηκε στα μανιτάρια ο λέλος...:D:p
ούτε ένα δε φάγαμε ρε!
Λύσσαξες
Δεν έχει βρέξει ακόμα.... :(
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ούτε ένα δε φάγαμε ρε!
Λύσσαξες
Δεν έχει βρέξει ακόμα.... :(
οταν θα παω εγω θα βρεξει!!!!
γατακια ε γατακια
 
Top Bottom