Forza Italia ! ( Info + Tips )

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Βγαινει κ θα ειναι ωραιο.
Ενα ιδιο ειχα στήσει πέρυσι με τον @Eversman αλλα δεν μας εκατσε.

Απο μενα ηδη ΝΑΙ αν γινει μεταξύ 28/09 και 07/10
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Επειδή πέρυσι βρέθηκα Νότια Ιταλία παραθέτω προσωπικές εντυπώσεις μου για τα μέρη που αναφέρεις:
Amalfitana:
Οκ, γραφική διαδρομή με μερικά σημεία που όλοι θα θέλαμε να βγάλουμε κάποιες φωτογραφίες, αλλά...
Μέσα Ιουνίου πέρασα εγώ και από κίνηση ήταν χάλια. Αν πας ΣΚ θα είναι χειρότερα. Επίσης υπάρχουν ελάχιστα έως καθόλου σημεία να μπορείς να παρκάρεις στην άκρη του δρόμου για κάποιες φωτογραφίες.
Στα διάφορα χωριά της διαδρομής (Positano κλπ), επειδή μάλλον απευθύνονται σε τουρίστες υψηλών εισοδημάτων ( π. χ. σκαφάτους :)) πάλι δεν υπάρχει ο παραμικρός χώρος να παρκάρει μία μοτό (πλην των πληρωμένων πάρκινγκ όπου υπάρχουν), προκειμένου να πιει κάποιος έναν καφέ ή να περπατήσει στο κέντρο τους που δεν είναι επάνω στην κυρίως διαδρομή. Αν ξαναπήγαινα θα το έκανα από Οκτώβριο και μετά ή άνοιξη.
Αν πρόκειται να μείνεις σε κάποιο από αυτά ίσως τα πράγματα είναι καλύτερα.

Ελληνόφωνα:
Πάλι κατά την προσωπική μου άποψη, πέραν των όποιων συναισθηματικών λόγων των Ελλήνων να επισκεφτούν χαμένες παλιές πατρίδες, δεν υπάρχει κάτι το αξιοθέατο εκεί.

Στον αντίποδα θα πρότεινα ανεπιφύλακτα την πόλη Matera και τον αρχαιολογικό χώρο της αρχαίας Ποσειδωνίας (Paestum).
Σαν γραφική διαδρομή αν βρεθείς τελικά στα ελληνόφωνα, θα πρότεινα τον περίγυρο της του τακουνιού της "μπότας" της Ιταλικής χερσονήσου: Otranto - Capo S. Di Leuca - Gallipoli. Ειδικά το ανατολικό κομμάτι, Otranto - Capo S. Di Leuca μου άρεσε αρκετά.
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Παιδιά να οργανωθούμε ... :cool:

Να υπενθυμίσουμε σε όσους ψάχνονται και πιθανώς δεν το γνωρίζουν ότι τρέχει καλή προσφορά Early Booking από την ΑΝΕΚ που βρίσκεται στο 30% έως τέλος Ιανουαρίου για τα ακτοπλοικά Ελλάδα - Ιταλία και είναι η παρακάτω { γίνεται και αλλαγή απλά όχι ακύρωση , το είχα κάνει και το 2017 εγώ ξανά }

30% ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Περίοδος κρατήσεων: Μέχρι 31.01.2019
Ισχύει για ταξίδι απλής μετάβασης ή μετ’ επιστροφής: Μεταξύ 01.04.2019 - 31.12.2019
Επιβεβαίωση & έκδοση εισιτηρίων: Έως 31.01.2019
Ανκόνα, Μπάρι & Βενετία: Η πρωτοχρονιάτικη προσφορά 30% ισχύει σε όλες τις κατηγορίες ναύλων επιβατών, αυτοκινήτων, αυτοκινήτων με μπαγκαζιέρα οροφής, οχημάτων έως 6μ μήκος & έως 2μ ύψος, ρυμουλκών έως 2,50μ μήκος & 2μ ύψος καθώς και στο ναύλο για μοτοσικλέτες. Δεν ισχύει στις κρατήσεις με τις υπόλοιπες κατηγορίες οχημάτων καθώς και στις κρατήσεις με «Camping on board».
• Ισχύει για ταξίδι απλής μετάβασης ή μετ’ επιστροφής μόνο κατά τη διάρκεια της χαμηλής και της μεσαίας σεζόν. Η έκπτωση δεν ισχύει εάν τουλάχιστον μία από τις διαδρομές είναι κατά την υψηλή σεζόν.
• Μετά την έκδοση του εισιτηρίου, επιτρέπεται αλλαγή, ΟΧΙ όμως και ΑΚΥΡΩΣΗ (ολική ή μερική). Αν η κράτηση αλλάξει μετά τις 31.01.2019, θα πρέπει να καταβληθεί η διαφορά τιμής μεταξύ της πρωτοχρονιάτικης προσφοράς και των αναγραφόμενων τιμών του καταλόγου 2019 για το/α σκέλος/η της κράτησης που έχει μεταβληθεί.
• Η έκπτωση δεν ισχύει για κρατήσεις με ανοικτή ημερομηνία επιστροφής.
• Η έκπτωση συνδυάζεται με όλες τις ετήσιες εκπτώσεις του 2019 (με εξαίρεση την παιδική έκπτωση, το Early booking και την έκπτωση αυτοκινητιστικής λέσχης).
• Η έκπτωση δεν ισχύει στον επίναυλο καυσίμων, στο ναύλο για τη μεταφορά κατοικιδίων και στον επίναυλο της καμπίνας «PURE».
• Περιορισμένη διαθεσιμότητα



Επίσης πολύ σημαντική επιπλέον έκπτωση από ΑΝΕΚ σε ηλικίες έως 25 ετών ( βρείτε συνεπιβάτιδα στην σωστή ηλικία ;) , πλέον έχετε κ άλλον λόγο ... )


20% Νεανική Έκπτωση
ΑΝΚΟΝΑ ΚΑΙ ΒΕΝΕΤΙΑ

• Έκπτωση 20% σε όλους τους επιβάτες ηλικίας από 17 έως και 25 ετών.

ΜΠΑΡΙ

• Όλοι οι επιβάτες ηλικίας από 13 έως και 25 ετών δικαιούνται έκπτωση 20%.

• Η έκπτωση ισχύει και στα οχήματα με διαστάσεις έως 6μ μήκος και έως 2μ ύψος, έως 6μ μήκος και πάνω από 2μ ύψος, αυτοκίνητα με μπαγκαζιέρα οροφής και μοτοσικλέτες με εξαίρεση τις ρυμούλκες.
• Η έκπτωση ισχύει για κρατήσεις με Camping on Board.
• Ισχύει επίσης για τους κατόχους της κάρτας ISIC (International Student Identity Card) και της κάρτας EYC (European Youth Card) ανεξάρτητα από την ηλικία τους.
• Επιβάτες κάτω των 18 ετών που ταξιδεύουν σε καμπίνες πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικα.



Αν δεν προλάβετε να κλείσετε με το 30% έως τέλος ιανουαρίου , υπάρχει στο 20% από ΑΝΕΚ έως τέλος φεβρουαρίου ,
όπως και από ΜΙΝΟΑΝ όμως έως τέλος Ιανουαρίου πάλι στο 20% , όπως και εκπτώσεις και για διάφορες άλλες κατηγορίες όπως και συνδυαστικά .

Ψαχτείτε και κλείστε η σεζόν μπήκε και τρέχει :friendship:


2 άτομα + 1 moto >
:ttw:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Γιωργη αμα γινει απο 1/6 εως 7-8/6 ειμαι μεσα...
Το 30% ισχυει εως τελη φλεβαρη
Γιώργο έως τέλος ιανουαριου δειχνει 30% και για φεβρουαριο 20% απότι λέει το σάιτ πάντα. ( οχι ότι με νοιάζει και τόσο αυτό )

Μετά και πιο σημαντικό είναι ότι Αν ξεκινησω άδεια εντός ιουνίου πιάνεται καλοκαιρινή και έτσι θα πρέπει να κάψω ένα από τα επόμενα τα καλοκαιρινά
+ οι ημερομηνίες που έχω βάλει βγαίνουν με 3 μαζεμένα ρεπό χωρίς άδεια .

Αν αλλάξει κάτι φυσικά και μιλάμε :friendship:

Υ.Γ. Συνεπιβάτιδα 18-25 έχεις κάβα ? ( για την επιπλέον έκπτωση το λέω όχι τπτ άλλο ) :yew:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ναι έχεις δικιο,οπως κ να χει ειναι καλες οι τιμες!
Για τις ημερομηνιες καταλαβαινω,μακαρι να μπορούσα....

Καβα δεν παιζει πλεον...μεγαλωσαμε...
Ομως εχω το πλεονέκτημα της Adac για επιπλεον εκπτωση...
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Παιδιά να οργανωθούμε ... :cool:

Να υπενθυμίσουμε σε όσους ψάχνονται και πιθανώς δεν το γνωρίζουν ότι τρέχει καλή προσφορά Early Booking από την ΑΝΕΚ που βρίσκεται στο 30% έως τέλος Ιανουαρίου για τα ακτοπλοικά Ελλάδα - Ιταλία και είναι η παρακάτω { γίνεται και αλλαγή απλά όχι ακύρωση , το είχα κάνει και το 2017 εγώ ξανά }

30% ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Περίοδος κρατήσεων: Μέχρι 31.01.2019
Ισχύει για ταξίδι απλής μετάβασης ή μετ’ επιστροφής: Μεταξύ 01.04.2019 - 31.12.2019
Επιβεβαίωση & έκδοση εισιτηρίων: Έως 31.01.2019
Ανκόνα, Μπάρι & Βενετία: Η πρωτοχρονιάτικη προσφορά 30% ισχύει σε όλες τις κατηγορίες ναύλων επιβατών, αυτοκινήτων, αυτοκινήτων με μπαγκαζιέρα οροφής, οχημάτων έως 6μ μήκος & έως 2μ ύψος, ρυμουλκών έως 2,50μ μήκος & 2μ ύψος καθώς και στο ναύλο για μοτοσικλέτες. Δεν ισχύει στις κρατήσεις με τις υπόλοιπες κατηγορίες οχημάτων καθώς και στις κρατήσεις με «Camping on board».
• Ισχύει για ταξίδι απλής μετάβασης ή μετ’ επιστροφής μόνο κατά τη διάρκεια της χαμηλής και της μεσαίας σεζόν. Η έκπτωση δεν ισχύει εάν τουλάχιστον μία από τις διαδρομές είναι κατά την υψηλή σεζόν.
• Μετά την έκδοση του εισιτηρίου, επιτρέπεται αλλαγή, ΟΧΙ όμως και ΑΚΥΡΩΣΗ (ολική ή μερική). Αν η κράτηση αλλάξει μετά τις 31.01.2019, θα πρέπει να καταβληθεί η διαφορά τιμής μεταξύ της πρωτοχρονιάτικης προσφοράς και των αναγραφόμενων τιμών του καταλόγου 2019 για το/α σκέλος/η της κράτησης που έχει μεταβληθεί.
• Η έκπτωση δεν ισχύει για κρατήσεις με ανοικτή ημερομηνία επιστροφής.
• Η έκπτωση συνδυάζεται με όλες τις ετήσιες εκπτώσεις του 2019 (με εξαίρεση την παιδική έκπτωση, το Early booking και την έκπτωση αυτοκινητιστικής λέσχης).
• Η έκπτωση δεν ισχύει στον επίναυλο καυσίμων, στο ναύλο για τη μεταφορά κατοικιδίων και στον επίναυλο της καμπίνας «PURE».
• Περιορισμένη διαθεσιμότητα



Επίσης πολύ σημαντική επιπλέον έκπτωση από ΑΝΕΚ σε ηλικίες έως 25 ετών ( βρείτε συνεπιβάτιδα στην σωστή ηλικία ;) , πλέον έχετε κ άλλον λόγο ... )


20% Νεανική Έκπτωση
ΑΝΚΟΝΑ ΚΑΙ ΒΕΝΕΤΙΑ

• Έκπτωση 20% σε όλους τους επιβάτες ηλικίας από 17 έως και 25 ετών.

ΜΠΑΡΙ

• Όλοι οι επιβάτες ηλικίας από 13 έως και 25 ετών δικαιούνται έκπτωση 20%.

• Η έκπτωση ισχύει και στα οχήματα με διαστάσεις έως 6μ μήκος και έως 2μ ύψος, έως 6μ μήκος και πάνω από 2μ ύψος, αυτοκίνητα με μπαγκαζιέρα οροφής και μοτοσικλέτες με εξαίρεση τις ρυμούλκες.
• Η έκπτωση ισχύει για κρατήσεις με Camping on Board.
• Ισχύει επίσης για τους κατόχους της κάρτας ISIC (International Student Identity Card) και της κάρτας EYC (European Youth Card) ανεξάρτητα από την ηλικία τους.
• Επιβάτες κάτω των 18 ετών που ταξιδεύουν σε καμπίνες πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικα.



Αν δεν προλάβετε να κλείσετε με το 30% έως τέλος ιανουαρίου , υπάρχει στο 20% από ΑΝΕΚ έως τέλος φεβρουαρίου ,
όπως και από ΜΙΝΟΑΝ όμως έως τέλος Ιανουαρίου πάλι στο 20% , όπως και εκπτώσεις και για διάφορες άλλες κατηγορίες όπως και συνδυαστικά .

Ψαχτείτε και κλείστε η σεζόν μπήκε και τρέχει :friendship:


2 άτομα + 1 moto >
:ttw:
Το λοιπόν μέχρι τέλος του μήνα θα κλείσω τα δικά μου για 11μέρες ταξίδι και 2 καραβίσιες Πάτρα - Ανκόνα - Πάτρα. Low season ένα άτομο με μηχανή με επιστροφή και New Year 30% έκπτωση είναι στα 154€.

Ένα επιπλέον κριτήριο για την επιλογή των ημερομηνιών είναι η ώρα άφιξης και η ώρα αναχώρισης στην Ανκόνα επειδή έτσι μπορεί να κερδίσει κάποιος πολυτιμότατο χρόνο (3 ώρες παραπάνω στο τιμόνι σε μια μέρα μπορούν να σε πάνε πολύ κοντίτερα στον στόχο σου ή να σου επιτρέψουν να κάνεις μια επίσκεψη στο Σαν Μαρίνο). Τα δρομολόγια αυτά (άφιξη 11 με 12 το πρωί και αναχώριση απογευματάκι ) τα λέω bikers friendly και ξεκινάνε από τέλη Ιουνίου μέχρι τέλη Αυγούστου αν δεν κάνω λάθος.

Οι ημερομηνίες που έχω επιλέξει με αυτά τα κριτήρια είναι αναχώριση 29/06 και επιστροφή 11/07. Θέλω να αποφύγω Αύγουστο για πολλούς λόγους (πχ μεγάλη πιθανότητα να μου κόψουν την άδεια εκείνη την περίοδο).
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
24σέλιδος οδηγός για Ιταλία (στα Αγγλικά) από το ABR adventure bike rider
Adventure Bike Rider

Υ. Γ. 1 Περιέχει τοποθέτηση προϊόντος -sic- (κοινώς είναι δωρεάν αλλά χάρη στην χορηγία της ducatti εξ'ου και η αναφορά στο τέλος. Προσωπικά δεν με χαλάει)
Υ. Γ. 2 Πολύ θα ήθελα να δω έναν αντίστοιχο οδηγό για Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Τελική τιμή με κράτηση Superfast - Anek από τηλέφωνο σε 1 λεπτό

2 άτομα { πάντα κατάστρωμα { τυπικά} } + 1 Μoto
Πάτρα - Μπάρι
Μπάρι - Πάτρα
192 ευρώ σύνολο :eek:

{ λέγεται & τσάμπα }
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Τελική τιμή με κράτηση Superfast - Anek από τηλέφωνο σε 1 λεπτό

2 άτομα { πάντα κατάστρωμα { τυπικά} } + 1 Μoto
Πάτρα - Μπάρι
Μπάρι - Πάτρα
192 ευρώ σύνολο :eek:

{ λέγεται & τσάμπα }
Άλλος για Ιταλία;....
(ουτε εγώ άντεξα έκλεισα τα δικά μου για Ανκόνα 154€ μονός/μηχανη/με επιστροφή)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τελική τιμή με κράτηση Superfast - Anek από τηλέφωνο σε 1 λεπτό

2 άτομα { πάντα κατάστρωμα { τυπικά} } + 1 Μoto
Πάτρα - Μπάρι
Μπάρι - Πάτρα
192 ευρώ σύνολο :eek:

{ λέγεται & τσάμπα }
βαλε μια φωτο του δευτερου ατομου..........
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
βαλε μια φωτο του δευτερου ατομου..........
Βάλε 1 εσύ αν ερχόσουν διπλός να δω την επιλογή σου
& ακολουθώ ...





@Phoenix










Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
:cool: Το Χρονικό Περιθώριο τελικά θα είναι :
ΑΠΟ 25 ΜΑΙΟΥ & Σάββατο γύρω στις 10.00 το πρωί που φτάνουμε Μπάρι ΕΩΣ 2 ΙΟΥΝΙΟΥ Κυριακή στις 13.30 που επιστρέφουμε Πάτρα ξανά από Μπάρι .

Οι Καθαρές μέρες δλδ θα είναι 8 όσες και οι διανυκτερεύσεις .

Έως τώρα & εκτός απροόπτου ένα μηχανάκι και διπλός .

Όλες οι κρατήσεις περί διαμονής επί τόπου εκεί για μέγιστη ευλυγισία .

Σαν πρώτο πλάνο-σκέψη-επιλογή έχω να κλείσω τις εκκρεμότητες που έχω αφήσει από τον Αύγουστο του 2017 :)Καταδρομική στην Σικελία & Νότια Ιταλία {6-12/8/2017}:pht2;
( ίσως 1η μέρα με Ελληνόφωνα ) και να κατέβω προς Σικελία & Ταορμίνα προς Αίτνα , Συρακούσες και νότια πλευρά και κύκλο όσο προλάβω έως επιστροφή .


:oops: Την συγκεκριμένη εποχή και μέσα στις διαθέσιμες μέρες οι ''Ιταλόφιλοι'' και γνώστες , Πληροφοριακά θα διαλέγατε άλλον προορισμό
( π.χ. Τοσκάνη - Αμαλφιτάνα ) ή αλλού ?

Όλες οι Πληροφορίες - Προτάσεις - Σκέψεις Φυσικά Ευπρόσδεκτες ! :ok:

:thanx: & Καλό Καλοκαίρι με Πολλά Πρωτόγνωρα Ταξιδιωτικά Χιλιόμετρα :biker:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χάρτες Google

Αυτο το κομμάτι που έχω κάνει είναι πανέμορφο.
Το κομμάτι αμαλφι-ποζιτανο, είναι το πιο στριφτερο κομμάτι 50 χλμ που έχω οδηγήσει, ιδίως αν το πετύχεις χωρίς κίνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@gsmaniac

Μας γ@μησες ρε μανιακ, πλεροφορίες ζητήσαμε όχι road book...

:friend::friend::friend:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
@gsmaniac

Μας γ@μησες ρε μανιακ, πλεροφορίες ζητήσαμε όχι road book...

:friend::friend::friend:
φιλε μεγαλος στην ηλικια ,παρταλι μηχανη !!!τι περιμενεις .....
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Χάρτες Google

Αυτο το κομμάτι που έχω κάνει είναι πανέμορφο.
Το κομμάτι αμαλφι-ποζιτανο, είναι το πιο στριφτερο κομμάτι 50 χλμ που έχω οδηγήσει, ιδίως αν το πετύχεις χωρίς κίνηση.
:yes::yes::yes::l2:

το κομματι ειναι :like::sn::prft:
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Μην Σταματάς να Τριγυρνάς {Vol.7}

Aμαλφιτάνα - Τοσκάνη & .....

May-June 2019




Days 1+2 - Amalfitana Coast


Day 3 - Ρώμη


Days 4+5+6 - Ιερή Τριάδα { Σιένα - Σαν Τζιμινιάνο - Φλωρεντία } + + +

Days 7+8 :rolleyes::rolleyes::rolleyes: . . . . .


:ltg: :friendship:
 
Top Bottom