Frame soft panniers ή σαμάρια με ιμάντες;

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Σκέφτομαι να κάνω μία εκδρομούλα με συνοδηγό και βρίσκομαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να πάρω frame panniers, που κουμπώνουν στα πίσω κάγκελα (π.χ Touratech endurance click, Givi canyon, Enduristan monsoon Evo, SHAD Tr40 κλπ) ή τα κλασσικά, φτηνότερα, σαμάρια με ιμάντες που απλά θα στηρίζονται στα κάγκελα.
Το δίλημμα εδώ είναι που θα κάθεται άνετα η συνοδηγός για να μην έχουμε γκρίνιες, αλλά και πόσο θα βολευτουμε στο βάλε βγάλε με ιμάντες που δένουν σε 4-6 σημεία.
Η εκδρομή θα είναι πασχαλινή σε νησάκια των Κυκλάδων και θα αλλάζουμε νησί κάθε τρεις μέρες.
Τα φώτα σας please
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Με απλά σαμάρια (colori) εχω κάνει πολλά χλμ με συνεπιβάτιδα χωρίς πρόβλημα.
Νομίζω όμως ότι πρέπει να δεθούν έστω και με ένα ιμαντάκι πάνω στα κάγκελα για να μην χοροπηδάνε.
Τα άλλα που κουμπώνουν είναι πολύ ακριβότερα αλλά και πιο πρακτικά στο βγάλε βάλε όχι όμως αυτά που δένουν
με ιμάντες.
Άν παρόλα αυτά γκρινιάζει ... χώρισέ τη !! :laugh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάρε απλά και πέρασε κάθετα έναν ιμάντα πίσω από τα κάγκελα και μπρος από τα σαμάρια ο οποίος θα τα κρατάει σταθερά πάνω στα κάγκελα.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
enduristan evo monsoon θα πρότεινα εγώ μιας και τα εχω και είμαι πολύ βολεμένος γρήγορή τοποθέτηση και πολύ σταθερή ξέρω πως μένεις Παλλήνη και θα μπορούσα να περάσω γιατί είναι το πατρικό της κοπέλας μου και να τα δεις από κοντά αν θες !
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
enduristan evo monsoon θα πρότεινα εγώ μιας και τα εχω και είμαι πολύ βολεμένος γρήγορή τοποθέτηση και πολύ σταθερή ξέρω πως μένεις Παλλήνη και θα μπορούσα να περάσω γιατί είναι το πατρικό της κοπέλας μου και να τα δεις από κοντά αν θες !
Αυτά πρέπει να είναι εξαιρετικά αλλά θέλουν υποχρεωτικά κάγκελα με 18mm διάμετρο!
Πχ Touratech (αν δεν κάνω λάθος)
Givi ή SW-Motech δεν τα δέχονται!
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Αυτά πρέπει να είναι εξαιρετικά αλλά θέλουν υποχρεωτικά κάγκελα με 18mm διάμετρο!
Πχ Touratech (αν δεν κάνω λάθος)
Givi ή SW-Motech δεν τα δέχονται!

ναι θέλουν .... αλλά βγάζουν αρκετές εταιρίες στρογγυλεμένα κάγκελα 18mm πχ στα μαμά (yamaha) πρέπει να μπαίνουν μιας και κάτω πιάνουν και πάνω πιάνει με ιμάντα
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Για transalp 650 και σαμάρια touratech endurance click, χρειάστηκα τις χοντρές βάσεις τις givi. Έχω το ίδιο ακριβώς σκεπτικό στο κεφάλι μου και κατέληξα σε βάσεις και σαμάρια.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
enduristan evo monsoon θα πρότεινα εγώ μιας και τα εχω και είμαι πολύ βολεμένος γρήγορή τοποθέτηση και πολύ σταθερή ξέρω πως μένεις Παλλήνη και θα μπορούσα να περάσω γιατί είναι το πατρικό της κοπέλας μου και να τα δεις από κοντά αν θες !
Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά, Δημήτρη.
Η εκδρομή έγινε ήδη με δανεικά σαμάρια που ενωνονται με ιμάντα μεταξύ τους. Οι ιμάντες περάστηκαν κάτω από την σέλα (την μισή του συνεπιβάτη) και δεν ενοχλούσαν. Η διαδικασία του βάλε και βγάλε, δέσε, σφίξε ήταν ενοχλητική, αλλά όχι αποτρεπτική.
Σίγουρα σε μεγαλυτερη βόλτα με πιο πολλές στάσεις θα επανεξετάσω μια πιο πρακτική λυση για τα κάγκελα givi που έχω.
 
Top Bottom