...from South to Norge...

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
41 βαθμούς Κελσίου 650 χλμ, αν την βγάλω θα είμαι καλά :D
Άλλα 230 προς βελικο ταρνοβο!
κατσε σε καμια παραλια και ασε τα χλμ !! απο Δευτέρα γύρνα που πέφτει καμιά 10αρία βαθμούς η θςερμοκρασία !

Ερώτηση (υποκειμενική βέβαια) : αξίζει με 1000 το ταξίδι αυτό μέχρι τέρμα πάνω ???
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
κατσε σε καμια παραλια και ασε τα χλμ !! απο Δευτέρα γύρνα που πέφτει καμιά 10αρία βαθμούς η θςερμοκρασία !

Ερώτηση (υποκειμενική βέβαια) : αξίζει με 1000 το ταξίδι αυτό μέχρι τέρμα πάνω ???
ηλια νομιζω οτι η ''σιδερια'' ειναι υπερτιμημενη....
εγω παντως θελω να παω...
μονο και μονο γιατι θελω να δω την νορβηγια μεχρι πανω....
 

YANNISBIO

Μέλος
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS 00'
Αθελαμας ονομαζοντας ενα πραγματικα μεγαλο ταξιδι "σιδερια" και λεγοντας την οτι ειναι υπερτιμημενη, μειωνουμε την προσπαθεια τον κοπο τισ θυσιες του φιλουμας για να το κατακτιση! Μην ξεχναμε οτι η διαδρομη εχει την μεγαλυτερη σημασια, και η Νορβηγια σε αυτο το κομματι πραγματικα αξιζει τον κοπο! Ευχομε ολοι καποια στιγμη να βρεθείτε στην χωρα αυτη και να την απολαυσετε!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αθελαμας ονομαζοντας ενα πραγματικα μεγαλο ταξιδι "σιδερια" και λεγοντας την οτι ειναι υπερτιμημενη, μειωνουμε την προσπαθεια τον κοπο τισ θυσιες του φιλουμας για να το κατακτιση! Μην ξεχναμε οτι η διαδρομη εχει την μεγαλυτερη σημασια, και η Νορβηγια σε αυτο το κομματι πραγματικα αξιζει τον κοπο! Ευχομε ολοι καποια στιγμη να βρεθείτε στην χωρα αυτη και να την απολαυσετε!
γιαννη τα καταλαβες ολα λαθος...
δεν υποτιμησα την σιδερια...
δεν μειωσα καμμια προσπαθεια και κανεναν κοπο....
για μενα ταξιδι δεν σημαινει κατι που εχει αρχη και τελος....
ταξιδι ειναι η διαδρομη...
αλλωστε το εχω ξαναπει....
θελω να παω στο nordkap γιατι θελω να κανω αυτο το ταξιδι....
αυτη την διαδρομη....απλα εκει τερματιζει...στη σιδερια....
θυσιες κανω εδω και δυο χρονια...
το ειχα προγραμματισει για τον ιουλιο του '18...
η δουλεια δεν παει καλα ομως....συνεχως μειωνεται....
οποτε η διαδρομη (=ταξιδι) πηρε μεταθεση για τον ιουλιο του '19....
μακαρι να τα καταφερουμε ...εγω και η αλεξανδρα μου....



σημ. εχω ταξιδεψει σε παρα μα παρα πολλες χωρες...(σε 3 ηπειρους)...
ποτε δεν με ενδιεφερε για το πως βλεπουν οι αλλοι τον προορισμο μου...
το ιδιο και εγω , για τον δικο τους...
μονο μπραβο απο μενα σε ολους οσους πηγαν ,εκει που ηθελαν να πανε...
και μπραβο σε αυτους που θα καταφερουν να πανε ,εκει που θελουν...


και για να ''κλεισω'' εδω.....
τεσσερα μεγαλα:brv::brv::brv::brv:για τους κρητικους .....
για τον κοπο και για τις θυσιες που εκαναν για αυτο που ηθελαν να κανουν...
με το καλο να επιστρεψουν....και να μας ''μεταφερουν'' την δικη τους ''ματια''.....
:friendship:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ούτε εγω πιςτευω πως μείωσε κανεις το ταξιδι και την προσπάθεια κάποιου ! Και η ερώτηση που έκανα ειναι καθαρα υποκειμενική όπως και η απαντηση που θα δωσει ο Γιάννης η κάποιος αλλος ! Αυτο που ρώτησα ειναι αν μπορει να Παει κάποιος να σε αυτά τα μέρη (οχι τέρμα πανω κατα βάση ) και να δει μέρη όμορφα ! Δυστυχως δεν εχουν όλοι την πολυτέλεια του να κάνουν ταξίδια του ενός μηνα
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@ilai νομίζω πως λίγα ταξίδια εντός της Ευρώπης αξίζουν να σταθούν σε σύγκριση με αυτό. Η Νορβηγία είναι πανεμορφη, ίσως η ομορφότερη χώρα της Ευρώπης. Εάν θες να οδηγήσεις σε όμορφα τοπία κτλ τότε δε χρειάζεται να φτάσεις μέχρι "πάνω". Και μέχρι τα όρια του αρκτικού κύκλου αρκεί...

Κι άλλα μεγάλα ταξίδια υπάρχουν αλλά χωρίς να υπάρχει απαραίτητα ένα ορόσημο που να δηλώνει τον "τερματισμό" αυτού του "ράλλυ".

Π.χ το να πάω Σκωτία είναι ένα από τα πολλα όνειρα μου. Δεν ξέρω όμως που θα είχε τέλος αυτό το ταξίδι. Στη Νορβηγία ξέρεις!
Για 'μενα ήταν ένα προσωπικό στοίχημα να φτάσω σε εκείνη την πινέζα. Ίσως πολλοί που πήγανε να το βλέπουν διαφορετικά.

Θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως στη Νορβηγία. Τώρα όμως πιθανόν να έστελνα το μηχανάκι με φορτηγό κάπου στα νότια και θα ξόδευα όλες μου τις μέρες και όλα μου τα λεφτα εκεί στα νότια. Αν όμως δεν είχα πατήσει τη ρόδα μου εκεί πάνω μια ζωή θα με έτρωγε...

Εν κατακλείδι, αξίζει! είτε το κάνεις σαν τους Κοζανίτες είτε το κάνεις σαν Γερμανός συνταξιούχος...

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ... και εύχομαι να γίνομαι κατανοητός.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Θα σας το πω απλά αν και το χα γράψει πριν πάω, δεν πας για την σιδερια, πας για όλα αυτά που σου δίνει στο μάτι η Νορβηγία που δεν υπάρχουν αλλού, η σιδερια γίνεται το τέρμα, άλλωστε στα τελευταία 700χλμ θα κολλήσεις; ( από λοφοτεν που δεν γίνεται να μην τα δεις τόσα χλμ είναι μέχρι πάνω) Άρα; Να φτάσεις μέχρι εκεί και να μην πας;
Καλησπέρα από βελικο ταρνοβο :D
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ούτε εγω πιςτευω πως μείωσε κανεις το ταξιδι και την προσπάθεια κάποιου ! Και η ερώτηση που έκανα ειναι καθαρα υποκειμενική όπως και η απαντηση που θα δωσει ο Γιάννης η κάποιος αλλος ! Αυτο που ρώτησα ειναι αν μπορει να Παει κάποιος να σε αυτά τα μέρη (οχι τέρμα πανω κατα βάση ) και να δει μέρη όμορφα ! Δυστυχως δεν εχουν όλοι την πολυτέλεια του να κάνουν ταξίδια του ενός μηνα
ηλια εχω διαβασει τοσα πολλα ταξιδιωτικα σε αυτη τη χωρα και εχω μιλησει με αρκετους που την εχουν επισκεφτει , ειτε με αυτ/το ειτε με μηχανη, που ναι σιγουρα αξιζει ....
.
.
οσον αφορα το χρονο για το ταξιδι και τα εξοδα του....εγω τι προσπαθω να κανω...
παω ενα ταξιδι λιγοτερο απο οτι θα πηγαινα καθε χρονο....
βαζω στην ακρη ενα χιλιαρικακι....σε βαθος πενταετιας εχω 5000.....
και τον εκτο χρονο τσονταρω και το 6ο χιλιαρικο και το ''παω'' ανετα για 40 μερες...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Θα σας το πω απλά αν και το χα γράψει πριν πάω, δεν πας για την σιδερια, πας για όλα αυτά που σου δίνει στο μάτι η Νορβηγία που δεν υπάρχουν αλλού, η σιδερια γίνεται το τέρμα, άλλωστε στα τελευταία 700χλμ θα κολλήσεις; ( από λοφοτεν που δεν γίνεται να μην τα δεις τόσα χλμ είναι μέχρι πάνω) Άρα; Να φτάσεις μέχρι εκεί και να μην πας;
Καλησπέρα από βελικο ταρνοβο :D
ετσι μπραβο ρε γιανναρε....
να ενας που με καταλαβαινει....
η διαδρομη μετραει....και καπου πρεπει να υπαρχει ενα ''τερμα'' για να ξεκινησει η επιστροφη...
την καλησπερα μου επισης....
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ετσι μπραβο ρε γιανναρε....
να ενας που με καταλαβαινει....
η διαδρομη μετραει....και καπου πρεπει να υπαρχει ενα ''τερμα'' για να ξεκινησει η επιστροφη...
την καλησπερα μου επισης....
Και να σας πω και το άλλο που δείχνει ότι η σιδερια είναι απλά σιδερια, όταν φτάσαμε έβρεχε ήμασταν κομμάτια κάναμε ντους πήγε και αργά και την πέσαμε λίγο και λέμε όταν κόψει πάμε, ξυπνάμε λοιπόν 2 τα ξημερώματα και δεν έβρεχε, λέμε πάμε να δούμε τι γίνεται και πάμε και το πρωί , φτάνουμε δεν πληρώσαμε είσοδο ήταν κλειστά τα γκισε, βγάλαμε φώτο κάτσαμε είχε ανοίξει λίγο ο καιρός και μετά φύγαμε, ε την επόμενη το πρωί κοιταζομαστε και λέμε, θα δώσουμε 4x25 ευρώ 100 δλδ να ξαναπαμε να δούμε τι άλλο;
Σουβενιρ είχε και το ξενοδοχείο, πήραμε από κει
Οπότε καταλαβαίνετε το σκεπτικό
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Σουβενιρ είχε και το ξενοδοχείο, πήραμε από κει
Οπότε καταλαβαίνετε το σκεπτικό
συμφωνουμε γιαννη....
αυτο λεω ...η ''ματια'' του καθε ταξιδευτη....
και ολες ειναι διαφορετικες....
και αυτο εχει την ''γοητεια'' του ....
στην υγεια σου:friendship:
καλη συνεχεια...:biker:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
κατσε σε καμια παραλια και ασε τα χλμ !! απο Δευτέρα γύρνα που πέφτει καμιά 10αρία βαθμούς η θςερμοκρασία !

Ερώτηση (υποκειμενική βέβαια) : αξίζει με 1000 το ταξίδι αυτό μέχρι τέρμα πάνω ???
Αφού δεν πήγα Κίεβο 2 μέρες την ήπια την πορτοκαλάδα τώρα, Θα κάνω μπαναρες Χαλκιδική :D
Για το άλλο θέμα αναφέρθηκα πιο πάνω, οι ομορφιές τελειώνουν 700 χλμ πριν την σιδερια, αλλά όπως και να το κάνεις κι εκεί έχει αλλού είδους ομορφιά, όλα αγονα στεπα με χιόνια, ε σου προκαλεί κι αυτό ένα δέος, η σιδερια είναι να πας να βγάλεις φώτο και να φύγεις, κι αν γλιτώσεις και τα 25 ακόμα καλύτερα
 
Top Bottom