G 650 X CHALLENGE

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Κύριοι συνάδελφοι ψάχνομαι για κάγκελα βάσεις πίσω σαμαριων αλλά δεν βρίσκω κατι στο διαδίκτυο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι και άλλοι σε αυτό το νημα ενδιαφέρονται. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να το αναλάβει ( με το αζημίωτο βέβαια) που έχει γνώσεις και εργαλεία ή να το αναθεσουμε σε έναν επαγγελματία σίδερα με την καταλληλη επίβλεψη. Δηλώνουμε συμμετοχή για το ποιοι ενδιαφέρονται και για τις προδιαγραφές του τελικού αποτελέσματος. Εγώ θα προτιμούσα κάτι ελαφρύ και εύκολα προσθαφαιρουμενο σαν το παρακάτω σαν του akis92 . Προτάσεις και ιδέες δεκτές!!!


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Sent from my SM-G965F using Tapatalk[/QUOTE]

Κύριοι συνάδελφοι ψάχνομαι για κάγκελα βάσεις πίσω σαμαριων αλλά δεν βρίσκω κατι στο διαδίκτυο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι και άλλοι σε αυτό το νημα ενδιαφέρονται. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να το αναλάβει ( με το αζημίωτο βέβαια) που έχει γνώσεις και εργαλεία ή να το αναθεσουμε σε έναν επαγγελματία σίδερα με την καταλληλη επίβλεψη. Δηλώνουμε συμμετοχή για το ποιοι ενδιαφέρονται και για τις προδιαγραφές του τελικού αποτελέσματος. Εγώ θα προτιμούσα κάτι ελαφρύ και εύκολα προσθαφαιρουμενο σαν το παρακάτω σαν του akis92 . Προτάσεις και ιδέες δεκτές!!!


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Προσπαθησα να επικοινωνησω με γνωστο μαγαζι στην Αθηνα που ασχολειται με βασεις σαμαριων ( kassimis)αλλα μαλλον λογω της καταστασης ειναι κλειστοι.νομιζω και αλλα ατομα απο εδω μεσα εχουν φτιαξει στο συγκεκριμενο και εμειναν ικανοποιημενοι.θα ξαναπροσπαθησω βεβαια απο βδομαδα αλλιως θα παω εδω σε τοπικο μηχανουργειο να ρωτησω εαν εχει χρονο και διαθεση να ασχοληθει.αμα ειναι και για αλλο ατομο φανταζομαι θα ειναι ακομα καλυτερα.εγω προσανατολιζομαι κατι απλο τελικα σαν αυτο που περιεγραψε ο alfa7 πιο πανω.εαν εχει καποιος κατι κατα νου ας μας ενημερωσει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στηρίγματα σε σχήμα L δεν θα ήθελα, αφήνουν πολλά περιθώρια για να ακουμπήσει σαμάρι στην εξάτμιση. Πιο ελαφριά τύπου tusk/ορθογώνιο τελάρο ναι.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Στηρίγματα σε σχήμα L δεν θα ήθελα, αφήνουν πολλά περιθώρια για να ακουμπήσει σαμάρι στην εξάτμιση. Πιο ελαφριά τύπου tusk/ορθογώνιο τελάρο ναι.
Ναι και γω σε τελαρο εχω καταληξει ελαφριου τυπου...απλα να πιανει στη βαση των μαρσπιε καπου.να πηγαινει χαμηλα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προσπαθησα να επικοινωνησω με γνωστο μαγαζι στην Αθηνα που ασχολειται με βασεις σαμαριων ( kassimis)αλλα μαλλον λογω της καταστασης ειναι κλειστοι.νομιζω και αλλα ατομα απο εδω μεσα εχουν φτιαξει στο συγκεκριμενο και εμειναν ικανοποιημενοι.θα ξαναπροσπαθησω βεβαια απο βδομαδα αλλιως θα παω εδω σε τοπικο μηχανουργειο να ρωτησω εαν εχει χρονο και διαθεση να ασχοληθει.αμα ειναι και για αλλο ατομο φανταζομαι θα ειναι ακομα καλυτερα.εγω προσανατολιζομαι κατι απλο τελικα σαν αυτο που περιεγραψε ο alfa7 πιο πανω.εαν εχει καποιος κατι κατα νου ας μας ενημερωσει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
[/QUOTE]
Αν σκοπεύεις να φορτώνεις πολύ τα σαμαρια με κατασκηνωτικο εξοπλισμό κλπ... Δεν τα συνιστω
Οι λεπτές βεργες σπανε
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Προσπαθησα να επικοινωνησω με γνωστο μαγαζι στην Αθηνα που ασχολειται με βασεις σαμαριων ( kassimis)αλλα μαλλον λογω της καταστασης ειναι κλειστοι.νομιζω και αλλα ατομα απο εδω μεσα εχουν φτιαξει στο συγκεκριμενο και εμειναν ικανοποιημενοι.θα ξαναπροσπαθησω βεβαια απο βδομαδα αλλιως θα παω εδω σε τοπικο μηχανουργειο να ρωτησω εαν εχει χρονο και διαθεση να ασχοληθει.αμα ειναι και για αλλο ατομο φανταζομαι θα ειναι ακομα καλυτερα.εγω προσανατολιζομαι κατι απλο τελικα σαν αυτο που περιεγραψε ο alfa7 πιο πανω.εαν εχει καποιος κατι κατα νου ας μας ενημερωσει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν σκοπεύεις να φορτώνεις πολύ τα σαμαρια με κατασκηνωτικο εξοπλισμό κλπ... Δεν τα συνιστω
Οι λεπτές βεργες σπανε[/QUOTE]Δεν νομιζω να φορτωνω παρα πολυ τα σαμαρια γιατι γενικα ακουγονται ψιλοασχημα πραγματα για το υποπλαισιο οποτε δεν θα θελα να το διαπιστωσω.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Αν σκοπεύεις να φορτώνεις πολύ τα σαμαρια με κατασκηνωτικο εξοπλισμό κλπ... Δεν τα συνιστω
Οι λεπτές βεργες σπανε
Δεν νομιζω να φορτωνω παρα πολυ τα σαμαρια γιατι γενικα ακουγονται ψιλοασχημα πραγματα για το υποπλαισιο οποτε δεν θα θελα να το διαπιστωσω.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/QUOTE]Νομίζω ότι η touratech έβγαζε ενισχυμένο υποπλαισιο για το συγκεκριμένο
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δεν νομιζω να φορτωνω παρα πολυ τα σαμαρια γιατι γενικα ακουγονται ψιλοασχημα πραγματα για το υποπλαισιο οποτε δεν θα θελα να το διαπιστωσω.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νομίζω ότι η touratech έβγαζε ενισχυμένο υποπλαισιο για το συγκεκριμένο

Στάλθηκε από το SM-T825 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/QUOTE]Βγαζει ναι αλλα δεν θα θελα να χαλασω ενα καρο χρηματα να μεταμορφωσω ενα μηχανακι...γιατι αν μπω σε αυτη τη λογικη θα μου κοστισει οσο ενα 9x0 στο τελος και δεν θα μου δινει και την ιδια χαρα.δεν το υποτιμω προφανως απλα σεβομαι αυτο που εχει να δωσει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι η touratech έβγαζε ενισχυμένο υποπλαισιο για το συγκεκριμένο

Στάλθηκε από το SM-T825 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βγαζει ναι αλλα δεν θα θελα να χαλασω ενα καρο χρηματα να μεταμορφωσω ενα μηχανακι...γιατι αν μπω σε αυτη τη λογικη θα μου κοστισει οσο ενα 9x0 στο τελος και δεν θα μου δινει και την ιδια χαρα.δεν το υποτιμω προφανως απλα σεβομαι αυτο που εχει να δωσει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
[/QUOTE]
OK... Οπότε θέλεις περνάς από Πειραιά να σου δώσω τα κάγκελα βεργες από τον Γκάντι και τα πας να σου τα προσαρμόσουν στο δικό σου
Νομίζω θα είναι πιο εύκολη δουλειά
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Βγαζει ναι αλλα δεν θα θελα να χαλασω ενα καρο χρηματα να μεταμορφωσω ενα μηχανακι...γιατι αν μπω σε αυτη τη λογικη θα μου κοστισει οσο ενα 9x0 στο τελος και δεν θα μου δινει και την ιδια χαρα.δεν το υποτιμω προφανως απλα σεβομαι αυτο που εχει να δωσει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
OK... Οπότε θέλεις περνάς από Πειραιά να σου δώσω τα κάγκελα βεργες από τον Γκάντι και τα πας να σου τα προσαρμόσουν στο δικό σου
Νομίζω θα είναι πιο εύκολη δουλειά[/QUOTE]Να σαι καλα Κωστα.οταν ξανανεβω αθηνα θα σου πω αν ειναι.και για κανα αυτοκολλητο γιατι δεν εχω αξιωθει να παρω κανενα..αν και ελπιζω αν φτιαξει η κατασταση να ερχομαι σε κανα χωματινο να μαθω και γω τιποτα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Στηρίγματα σε σχήμα L δεν θα ήθελα, αφήνουν πολλά περιθώρια για να ακουμπήσει σαμάρι στην εξάτμιση. Πιο ελαφριά τύπου tusk/ορθογώνιο τελάρο ναι.
Τα τελαρα θέλουν οπωσδήποτε συνδετικο-αποστατη που περνά από τον λασποτηρα. Πιο στιβαρή κατασκευή μεν αλλά πιο βαριά και δύσκολη στο βάλε βγάλε. Για μένα έχει αξία μόνο αν θες να προσαρμόσεις βαλίτσες...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα τελαρα θέλουν οπωσδήποτε συνδετικο-αποστατη που περνά από τον λασποτηρα. Πιο στιβαρή κατασκευή μεν αλλά πιο βαριά και δύσκολη στο βάλε βγάλε. Για μένα έχει αξία μόνο αν θες να προσαρμόσεις βαλίτσες...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Αυτό το L θεωρείς ότι έχει ικανή ακαμψία ώστε να μην χρειάζεται αντιριδα; Εγώ δεν θα το έβαζα έτσι μόνο του.
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Αυτό το L θεωρείς ότι έχει ικανή ακαμψία ώστε να μην χρειάζεται αντιριδα; Εγώ δεν θα το έβαζα έτσι μόνο του.
Για σαμαρια καλό είναι αρκεί να μην έχεις πτώση , τότε μπορεί να λυγίσουν. Αλλά τραβώντας τα, θα επανέρχονται εύκολα...
Υπάρχει βέβαια και για αυτά η λύση αποστάτη αντιριδας.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Τα τελαρα θέλουν οπωσδήποτε συνδετικο-αποστατη που περνά από τον λασποτηρα. Πιο στιβαρή κατασκευή μεν αλλά πιο βαριά και δύσκολη στο βάλε βγάλε. Για μένα έχει αξία μόνο αν θες να προσαρμόσεις βαλίτσες...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ενα τελαρο με βεργα 8αρα δεν θα ειναι βαρια κατασκευη νομιζω...αλλα περα απο αυτα ενω μου φαινοταν σωστη σαν κατασκευη αυτο το L γιατι δεν φορτιζει την ουρα του υποπλαισιου πολυ ωστε να σπασει δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι βολικο για το φορτωμα που θα ειναι τοσο κοντα στον οδηγο.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Έβαλα οχταράκι στα δυο πλαίσια (L-R) και 10αράκι στα επάνω δεσίματα με το υποπλαίσιο.
Τα πλαίσια (τελάρα) είναι δεμένα στο υποπλαίσιο στις επάνω βίδες, συνδέονται κάτω από το πίσω φτερό
και εμπρός στηρίζονται στους πίσω πατητήρες.... Βάρος 3,2κ με βίδες με όλα...μετρημένο πριν τη τοποθέτηση.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Έβαλα οχταράκι στα δυο πλαίσια (L-R) και 10αράκι στα επάνω δεσίματα με το υποπλαίσιο.
Τα πλαίσια (τελάρα) είναι δεμένα στο υποπλαίσιο στις επάνω βίδες, συνδέονται κάτω από το πίσω φτερό
και εμπρός στηρίζονται στους πίσω πατητήρες.... Βάρος 3,2κ με βίδες με όλα...μετρημένο πριν τη τοποθέτηση.
Εχεις καταργησει τα πισω μαρσπιε ε;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
με 185 κιλά όριο στο υποπλαίσιο, σχεδόν μονόδρομος η κίνηση.
Καλα δεν το θεωρω μικρο σαν νουμερο αν σκεφτεις τι μηχανακι ειναι...δεν εχουν πολυ περισσοτερο και τα μεσαια-μεγαλα ον οφ που παρολαυτα φορτωνονται σαν γαιδουρια.απλα ειναι ο φοβος που πλανιεται στον αερα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ούτε καν τόσα δεν είναι τελικά, 335 λέει μέγιστο με 156 το βάρος της μοτοσικλέτας, άρα 179. Για έναν και αποσκευές πρακτικά. Στα μεγάλα δεν έχω ακούσει για σπασμένα υποπλαίσια,.

εξαρτάται βέβαια πόσα κιλά είναι ο αναβάτης, μερικοί τρώμε λίγο παραπάνω.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
ούτε καν τόσα δεν είναι τελικά, 335 λέει μέγιστο με 156 το βάρος της μοτοσικλέτας, άρα 179. Για έναν και αποσκευές πρακτικά. Στα μεγάλα δεν έχω ακούσει για σπασμένα υποπλαίσια,.

εξαρτάται βέβαια πόσα κιλά είναι ο αναβάτης, μερικοί τρώμε λίγο παραπάνω.
Καλα ναι...αυτο ειναι ο φοβος μην σπασει και εχεις άλλα μετα...αλλα πχ υπαρχει θεμα εδω μεσα για super tenere που εχει οριο φορτωματος 200 κιλα περιπου.ασχετα που ανετα θα εβαζες πανω 300.
Και γω δεν παω για μοντελο μην νομιζεις...προφανως ρωταω για τα μαρσπιε οχι γιατι θα ξεκινουσα να παω πορτογαλια με συνεπιβατη απλα μην χρειαστει καποια στιγμη στην καθημερινοτητα.
Τελοσπαντων αν φτασω στα 75 κιλα θα τα ξαναβαλω πανω.
υ.γ θα με ενοχλουσε πολυ το θεμα με τα μαρσπιε βεβαια αν ειχα το x country στο οποιο βρεθηκα πολυ κοντα να το παρω...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom