G 650 X CHALLENGE

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κάποτε, κάπου εδώ στο forum είχα γράψει για την ανάγκη ελαφριού εξοπλισμού. Επίσης για την ανάγκη να επιλέγουμε π.χ. βαλίτσες, σαμάρια, tail bag κτλ ένα επίπεδο κάτω από την αρχική μας σκέψη διότι όταν έχεις χώρους τους χρησιμοποιείς... με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Οπότε πρέπει πρώτα να επιλέγονται π.χ. τα σαμάρια και μετά τα πράγματα που "μπορούν" να χωρέσουν σε αυτά. Ο On/Off ταξιδιωτικός εξοπλισμός είναι άσκηση μινιμαλισμού και κωδικοποίησης των απολύτως απαραιτήτων. Στην περίπτωση μονοκάβαλης εκδρομής δεν είναι και τόσο δύσκολο παρ' όλο που πολλές φορές βλέπω υπερβολές που ΔΕΝ είναι απαραίτητες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα συμφωνήσω, έχοντας "πάθει και μάθει", γυρνώντας από διακοπές με αχρησιμοποίητα ρούχα.

Αν πας ένα τριήμερο με σκηνή (από ότι καταλαβαίνω κάτι τέτοιο θα είναι και το φετινό off) δεν μπορείς να βάλεις στο σερβιετάκι/σέλα ή στην σχάρα ουράς που είναι στενή πολλά πράγματα, άρα θες παραπάνω χώρο. Προσωπικά, βάσεις που στηρίζονται σε δύο σημεία τις θεωρώ εύθραυστες και εύκαμπτες ακόμα και από το βάρος των αποσκευών σε άσχημο δρόμο. Θεωρώντας δε ότι αν στραβώσει μιά/δυο το λαμάκι που πιάνει στην ουρά θα σπάσει, είναι επικίνδυνες να χαλάσουν την βόλτα. Δεν είναι ανάγκη να πάρω 50 κιλά μαζί, αλλά ο,τι πάρω καλό είναι να μην το έχω στον νου μου.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Εχεις καταργησει τα πισω μαρσπιε ε;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν τα κατάργησα...έβαλα μια λάμα ανάμεσα μαρσπιέ και πλαίσιο και σε αυτή κολλήθηκε η στήριξη των
πλαισίων (τελάρα)...

Ευτυχώς που δεν τα κατάργησα, γιατί στο OlymposMadness χρειάστηκε να μεταφέρω το κολλητό μου που
έμεινε, για πάνω από 100χλμ και με κρεμασμένα πόδια θα είχε θέμα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα συμφωνήσω, έχοντας "πάθει και μάθει", γυρνώντας από διακοπές με αχρησιμοποίητα ρούχα.

Αν πας ένα τριήμερο με σκηνή (από ότι καταλαβαίνω κάτι τέτοιο θα είναι και το φετινό off) δεν μπορείς να βάλεις στο σερβιετάκι/σέλα ή στην σχάρα ουράς που είναι στενή πολλά πράγματα, άρα θες παραπάνω χώρο. Προσωπικά, βάσεις που στηρίζονται σε δύο σημεία τις θεωρώ εύθραυστες και εύκαμπτες ακόμα και από το βάρος των αποσκευών σε άσχημο δρόμο. Θεωρώντας δε ότι αν στραβώσει μιά/δυο το λαμάκι που πιάνει στην ουρά θα σπάσει, είναι επικίνδυνες να χαλάσουν την βόλτα. Δεν είναι ανάγκη να πάρω 50 κιλά μαζί, αλλά ο,τι πάρω καλό είναι να μην το έχω στον νου μου.
Ναι Γιάννη, δεν έκανα τον διαχωρισμό γιατί σκεφτόμουν να ανοίξω ένα ανάλογο θέμα με γενική συζήτηση γύρω από το φόρτωμα. Το σύστημα σχαρών πάνω στη μοτοσυκλέτα το θεωρώ ως τμήμα του αυτοφερόμενου βάρους της μοτοσυκλέτας και το αντιμετωπίζω διαφορετικά (δεν έχει την ίδια συμπεριφορά). Θέλω να είναι ισχυρό και θέλω να είναι ισχυρό γιατί θα παίξει και ρόλο προστασίας της μοτοσυκλέτας. θα μου δώσει λαβές να τη σηκώσω στις πτώσεις και δε θα κοπεί από το ταρακούνημα των αποσκευών. Tο δικό μου σύστημα αποτελείται από σωλήνες 18mm (νούμερο τρελό κατά τη γνώμη μου για τη κατηγορία της μοτοσυκλέτας μου) που πιάνουν σε 3 σημεία από κάθε πλευρά συν την ένωση μεταξύ τους πίσω από την πινακίδα. Με βοηθάει ψυχολογικά και το γεγονός ότι το υποπλαίσιο της μοτοσυκλέτας στα σημεία που δένει είναι και αυτό αφαιρούμενο, οπότε ότι και να συμβεί...
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Σκεφτομαι να κατεβασω την τιμονοπλακα 2 με 3 ποντους.θεωρειται θα εχω θεμα;αν και νομιζω απο το εργοστασιο δεν ειναι στην ιδια ευθεια τιμονοπλακα με το τελος της μπουκαλας.απλα ο προηγουμενος πρεπει να την ειχε ανεβασει.


Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Δε νομίζω να έχει κάποιο θέμα αν την κατεβάσεις, πάντως από μαμά είχε περιθώριο 5χιλ από πάνω...
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Mετα απο καποιες σταγονες λαδιου που κυλισαν προς την εξατμιση ελυσα φερινγκ και διαπιστωσα οτι το σωληνακι που παει απο το δοχειο στο μοτερ ειναι ταλαιπωρημενο και μαλλον χρηζει αντικαταστασης.παιζει να βρω απο αντιπροσωπεια η να αντικαταστησω με καποιο αλλο;με προβληματιζουν λιγο βεβαια οι υψηλες θερμοκρασιες που τρωει εκει που ειναι.


Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Mετα απο καποιες σταγονες λαδιου που κυλισαν προς την εξατμιση ελυσα φερινγκ και διαπιστωσα οτι το σωληνακι που παει απο το δοχειο στο μοτερ ειναι ταλαιπωρημενο και μαλλον χρηζει αντικαταστασης.παιζει να βρω απο αντιπροσωπεια η να αντικαταστησω με καποιο αλλο;με προβληματιζουν λιγο βεβαια οι υψηλες θερμοκρασιες που τρωει εκει που ειναι.


Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν χανει καπου, θα ειναι στα τελειωματα του σωληνα, πισω απο τα κολιε. Βγαλτα, παρε κλασσικα κολιε με βιδες για να τα αντικαταστησεις, και απλα κοψε περιπου 1εκ (ή οσο ειναι το πλατος του ελασματος του κολιε) απο την καθε ακρη του σωληνακιου ωστε να σου μεινουν δυο καθαρες αποληξεις. Το σωληνακι θα σου κοντυνει λιγο αλλα παλι θα φτανει. Απλα μην σφιξεις τρελα τα καινουρια κολιε που θα βαλεις, εαν ειναι με βιδα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το πήρα για βόλτα να κουνηθεί λίγο, βόλτα τρία τετράγωνα δηλαδή, κάπου 4,5 χιλιόμετρα (κατά google (εξερευνώ τις επιλογές μου για τρέξιμο αν και εφ' όσον).

Γυρίζω σπίτι και παρατηρώ ότι η κλειδαριά στο τιμόνι είναι λίγο λάσκα, δηλαδή σκύβω και είναι εντελώς λάσκα, λείπει η βίδα.

Με πιάσανε τα γέλια γιατί το ίδιο ακριβώς είχε πάθει και ο Πήγασος.


Άντε στο καλό να βρεις Μ8Χ16 τώρα με τα πάντα κλειστά.

Θα μου πεις που θα πας έτσι και αλλιώς, τώρα με τα πάντα κλειστά.... Έλα ντε. Θα ψάξω τι κάβες υπάρχουν από βίδες δεξιά και αριστερά σε κουτιά, έτσι για το γαμώτο.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Το πήρα για βόλτα να κουνηθεί λίγο, βόλτα τρία τετράγωνα δηλαδή, κάπου 4,5 χιλιόμετρα (κατά google (εξερευνώ τις επιλογές μου για τρέξιμο αν και εφ' όσον).

Γυρίζω σπίτι και παρατηρώ ότι η κλειδαριά στο τιμόνι είναι λίγο λάσκα, δηλαδή σκύβω και είναι εντελώς λάσκα, λείπει η βίδα.

Με πιάσανε τα γέλια γιατί το ίδιο ακριβώς είχε πάθει και ο Πήγασος.


Άντε στο καλό να βρεις Μ8Χ16 τώρα με τα πάντα κλειστά.

Θα μου πεις που θα πας έτσι και αλλιώς, τώρα με τα πάντα κλειστά.... Έλα ντε. Θα ψάξω τι κάβες υπάρχουν από βίδες δεξιά και αριστερά σε κουτιά, έτσι για το γαμώτο.
το G650X challenge νιώθει KTM στην τοποθεσία του amyroukai
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρες Μ8 εσυ και αμα ειναι πιο μακρια την κοβεις με τροχο ή σιδεροπριονο.

Και ντιζα Μ8 σου κανει για τωρα, με ενα παξιμαδι.
Και ένα δεματικο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε τι τραβάτε και εσείς με τα πενφε :p
 
Top Bottom