G650GS vs F650GS vs F800GS

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Καλησπέρα σε όλους,

μετά από παρότρυνση των συναδέλφων advride μοτόβιων στο Welcome thread, αρχίζω να κλίνω πάλι προς το GS.

Είμαι λοιπόν εδώ να διυλίσω τον κώνωπα επάνω στα BMW, ώστε να πειστώ πως ότι έχω ακούσει δεν είναι και πολύ accurate.
Τι έχω ακούσει, structured σαν συνέχεια του welcome thread:
  • Τσιμπημένο συνεργείο: Ανέφερε ο αξιότιμος /u/Thenos πως πληρώνεις ανάλογα της φίρμας.
Είναι decent τα off-brand ανταλλακτικά, ή θα καταλήξω να φοβάμαι το συνεργείο πιο πολύ από ότι η αστυνομία το Μενίδι;
Υπάρχουν προτάσεις αξιόπιστων συνεργείων προς Άνω Πατήσια/Γαλάτσι; Ή θα πρέπει να απευθυνθώ στον current (Καρακώστας) να δω αν με εξυπηρετεί;
  • Λένε για σίγουρα και συνεχή προβλήματα, αλλά και σε αυτό δε σας βρήκα σύμφωνους οπότε:
τι προβλήματα βρίσκεις σε κάθε ένα από τα 3 μοντέλα, έχω διαβάσει κάτι για φώτα αλλά δεν έχω ενημερωμένη γενική άποψη.
Να αναφέρω εδώ πως μιλάμε για μοντέλα κάπου μεταξύ 2010 και 2013. Με ενδιαφέρουν κυρίως ακριβά προβλήματα τόσο που παρουσιάζονται γενικά, όσο και λόγω κακής συντήρησης, μιας και ψάχνω μεταχειρισμένο.

  • Τέλος τι εμπειρία έχετε από το καθένα εξ αυτών των μοντέλων.
-Γενικές διαφορές που μπορεί να μην ξέρω
-Pros
-Cons
-Ταξίδια
-OffRoad

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω να σας γνωρίσω όλους πάνω στο επερχόμενο GS!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
κατ αρχας...το G650GS και το F800GS ειναι μοτοσυκλετες για διαφορετικη χρηση και αγοραστη...Ισως να κατασταλαξεις σε τι ακριβως ζητας ο ιδιος,περα απο το σημα της εταιρειας(που καλα κανεις...μακρυα απο ΚαΤεΜ...:p)και να σου πουμε αποψεις...
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Thank you @mAthosalas,

έχεις δίκιο, προτρέχω, παρέλειψα πολλά βασικά που είχα αναφέρει στο welcome thread.

Ψάχνω εδώ και καιρό την αναβάθμιση. Θέλω να φύγω από το CBF125 που χρησιμοποιείται τα τελευταία 4 χρόνια ως απλό καθημερινό μέσο, και να κινηθώ προς ένα On/Off εργαλείο με στόχο τόσο το daily commuting (καθώς θα είναι και το κύριο μέσο μεταφοράς μου), όσο και εκδρομούλες τα ΣΚ εντός και εκτός δρόμου με μία αναλογία 90/10.
Ακόμα και εντός Αττικής κάνω αρκετά χιλιομετράκια (Εθνική, Αττική, Κέντρο).
Εάν δίνει καλύτερο perspective, η άλλη μου εναλλακτική ήταν να πάω προς Versys, με αλλαγή μπροστά τροχού για χρήση off.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Για αυτά που θες, πάρε το f650gs αν προτιμάς δικύλινδρο ή το g650gs για μονοκύλινδρο που θα βρεις σε πολύ προσιτή τιμή, βάλε ένα πιο χωμάτινο λάστιχο και μην ασχοληθείς με μόντες αλλαγής ρόδας κτλ. Το versys αξιόλογο θα έλεγα, αλλά αν θες χώμα, μην το πάρεις.Αν επιμένεις σε Ιάπωνα θα σου πρότεινα ένα vstrom ή transalp αντί για versys. Αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν, πήγαινε στο f800 gs που είναι αναβαθμισμένο σε αρκετά σημεία σε σχέση με το f650gs (το πιο σημαντικό, η μπροστά ανάρτηση) και σαφώς με πιο χωμάτινο προσανατολισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Ευχαριστώ Δημήτρη,

χαζεύοντας στο car νόμιζα πως είχα εντοπίσει και τις δύο μηχανές (F650, F800) σε παρόμοια τιμή, χωρίς να έχω παρατηρήσει πως επρόκειτο για εσφαλμένη περιγραφή του αγγελιοπόστερ.
Με τα νέα δεδομένα, μιλάμε για σύγκριση των 2(G,F) 650 GS, και εδώ μπαίνουν οι προκαταλήψεις μου σύμφωνα με όσα έχω ακούσει, μακρυά λέει από το μονοκύλινδρο.
Thoughts?
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Μην σε φοβιζει το μονοκυλινδρο GS ειναι οικονομικο στη συντηρηση καιει ελαχιστα ελαφρυ στη χρηση κ πολυ αξιοπιστο......στο φορουμ ειναι αρκετοι που εχουν γυρισει την Ελλαδα.....κανουν κ πολυ χωμα ειτε με το απλο.....η με το Dakar με τον 21 τροχο μπροστα.
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Άρα τι πρέπει να φοβάμαι τελικά;
Αν υποθέσουμε πως τα μοντέλα και τα 2 δεν βγάζουν προβλήματα, και πως ο χρήστης αν είχε γίνει recall το μοντέλο του θα το είχε καταλάβει..
Τείνω να κατασταλάξω στο F650GS '11-'12, φαίνεται να πληρεί τις ανάγκες μου.


Απ' την άλλη όμως μήπως να κινηθώ προς αγορά παλαιότερου ('08-'09) F800GS και με διπλά ΚΜ;

Γενικά παρότι το σκέφτομαι πολύ καιρό, κάθε καινούργια μεταβλητή ή άποψη με κάνει reset (read: αναποφάσιστος).
Καταλαβαίνω πως τα θέλω όλα, αλλά προσπαθώντας να κάνω optimize την αγορά καταλήγω να θέλω 10 διαφορετικές μηχανές και χωρίς καμία.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Ευχαριστώ Δημήτρη,

χαζεύοντας στο car νόμιζα πως είχα εντοπίσει και τις δύο μηχανές (F650, F800) σε παρόμοια τιμή, χωρίς να έχω παρατηρήσει πως επρόκειτο για εσφαλμένη περιγραφή του αγγελιοπόστερ.
Με τα νέα δεδομένα, μιλάμε για σύγκριση των 2(G,F) 650 GS, και εδώ μπαίνουν οι προκαταλήψεις μου σύμφωνα με όσα έχω ακούσει, μακρυά λέει από το μονοκύλινδρο.
Thoughts?
αυτον που λεει μακρια απο το μονοκυλινδρο μην του ξαναμιλήσεις.:D Τις προηγουμενες δεκαετιες που γυρνουσαμε την Ελλαδα Βαλκανια και Ευρωπη με δαυτα-καποιοι με TT,XL,XT αλλα και με F εφτασαν μεχρι το τερμα της Νορβηγιας- τι παθαμε; Τιποτα μας πηγαιναν μας εφερναν και μας υπηρετουσαν αδιαμαρτύρητα ζητώντας την προβλεπόμενη συντηρηση.
Το δικυλινδρο ταξιδευει πιο "ελευθερα" απο το λιγο σκασμενο μονοκυλινδρο αλλα αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο αλλα και ψυχολογικο θεμα.
Σε οποιο μηχανακι και αν καταληξεις εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι-συμφορουμιτες με βαθιές γνωσεις αλλα και συνεργεια που εμπιστευονται αρκετοι που θα σε βοηθησουν στην επιλογη σου πριν την αγορα.
Καλη αγορα να εχεις σε οτι αποφασισεις,ολες οι επιλογες σου ειναι πολυ ψηλα ως μηχανες σε ολους τους τομεις.
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Πέρασα με το 800 gs 6 υπέροχα χρόνια (78.000χλμ) σε άσφαλτο, χώμα και καθημερινή χρήση στο κέντρο της Αθήνας. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό μηχανάκι που μου έμαθε να οδηγώ μεγάλο on-off στο χώμα αλλά με πήγε και φορτωμένο μέχρι τις Άλπεις χωρίς να κάνει κιχ. Μια φορά μόνο έκανα περιέλιξη σε πηνία κατά τα άλλα μόνο λάμπες άλλαζα.

Αν τα οικονομικά σου (και το ύψος σου) το επιτρέπουν χτύπα το χωρίς δεύτερη σκέψη (καλύτερα μοντέλο από το 10' και μετά).
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Άρα τι πρέπει να φοβάμαι τελικά;
Nα φοβασαι αν παρεις κανα ΟνΟφ τετοιο οτι εκεινο το 90-10 ασφαλτο-χωμα που λες οτι θελεις,αν μπεις χωμα με μας εδω μεσα,θα γινει 10-90 ασφαλτο-χωμα...:prft:και με γνωμονα αυτο,αν αντεχεις οικονομικα,παρε F800GS...και ...ξεπερασε τους φοβους σου...απολαυσε το :yes:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To "μονοκύλινδρο μακριά" το έλεγα και εγώ, μέχρι που πήρα ένα και διαπίστωσα ότι δεν είναι όλα ίδια και ότι η μηδαμινή αδράνεια του μοτέρ σε σχέση με τα λατρεμένα σε σειρά τετρακύλινδρα έχει σαφή πλεονεκτήματα υπό συνθήκες.

Αν δεν σκας πολύ για επιδόσεις, το F650GS (μετέπειτα G650GS) μονοκύλινδρο είναι πολύ πολύ καλό μηχανάκι για αυτό που είναι. Δεν καίει τίποτα, ήτοι κατανάλωση εντός πόλης (στα δικά μου χέρια και χωρίς να κυνηγιέμαι) στα 4 με 4,5 λίτρα, ικανοποιητικός χώρος για δύο, δυνατότητα για φόρτωμα, εύκολα λύνεται για σέρβις. Αν είσαι βαρύς (όπως εγώ ας πούμε) το αμορτισέρ του θέλει βοήθεια με ελατήριο, αλλιώς όλα καλά. Το μόνο μου σοβαρό παράπονο ήταν από το φως που είναι μάλλον αδύναμο, όχι ανεπαρκές αλλά ένιωθα ότι βράδυ σε αφώτιστο δρόμο ήθελα κάτι παραπάνω έστω και για ψυχολογικούς λόγους. Και το ενοχλητικό γιατί δεν έχω συνηθίσει σε ψεκασμό, ότι αν η μπαταρία πέσει λίγο, έχει συνέπειες που στο καρμπιρατέρ δεν υπάρχουν.

Το 800 είναι άλλη κλάση μηχανάκι. Εντελώς όμως.
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Nα φοβασαι αν παρεις κανα ΟνΟφ τετοιο οτι εκεινο το 90-10 ασφαλτο-χωμα που λες οτι θελεις,αν μπεις χωμα με μας εδω μεσα,θα γινει 10-90 ασφαλτο-χωμα...:prft:και με γνωμονα αυτο,αν αντεχεις οικονομικα,παρε F800GS...και ...ξεπερασε τους φοβους σου...απολαυσε το :yes:
Άστο το παλικάρι ρε φίλε στην ησυχία του να βρει το δρόμο του, εκεί με το ζόρι να το λασπώσεις..! :dnl:

Γειά σου Μάθο!!! (S.Nikos από τα παλιά)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Άστο το παλικάρι ρε φίλε στην ησυχία του να βρει το δρόμο του, εκεί με το ζόρι να το λασπώσεις..! :dnl:

Γειά σου Μάθο!!! (S.Nikos από τα παλιά)
Αφου με ξερεις...λασπολογος χρονια τωρα :):pointu:...ΡεΝικολα.. καντο σωστο το nickname σου...τι λες τωρα!!!:like:
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Τι να κάνω ρε φίλε, ήταν πιασμένο..!

Άντε να ανταμώσουμε σε κανα βουνό από Σεμπτέμβρη, ήδη κάτι συζητάμε με τους γνωστούς άγνωστους, θα ποστάρω όταν έρθει η ώρα!!

P.S. Αν θέλει κάποιος mod ας διαγράψει / μεταφέρει τα δικά μου ποστ , μη χαλάω το θρεντ του φίλου!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να πάρεις το 800σα και να το ρημαξεις στις ασφαλτινες και χωματινες βολτες.
Και οτι σου βγαλει, αν σου βγαλει, θα το φτιαξεις.
Ειναι καθαρο on-off, τα κανει ολα και ειναι μηχαναρα.

Μην το πολυ αναλύεις το θεμα γιατι θα χαθεις στις αναλυσεις, στις συγκρισεις, πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα κτλ και στο τελος θα παρεις κατι και θα το μετανιωσεις γιατι θα πεις..."μηπως να επερνα το αλλο καλυτερα;;"

Άποψή μου παντα. :)
 
Top Bottom